Czary-mary wideOOkulary

ZLLL
Do oglądania filmów w podróży i na wakacjach albo do bardziej odważnego wkroczenia w wirtualną rzeczywistość. Ukrywające ekran LCD  wideookulary to coś więcej niż kino na nosie!

 

Jak?

Takie okulary izolują cię od świata zewnętrznego: promienie słoneczne w niewielkim stopniu przedostają się przez szczelne oprawy. W lepszych modelach umieszczone są dwa wyświetlacze ciekłokrystaliczne - po jednym dla oka. Do każdego z nich obraz dostarczany jest osobno, lecz ty, oczywiście, masz wrażenie, że widzisz jeden ekran. I to oddalony o 2-3 m, o przekątnej 40-67 cali. Dzięki cudom optyki patent może więc udawać kino domowe. Przy odpowiednim sygnale nawet trójwymiarowe: pozwala na to obecność dwóch niezależnych ekranów. W tańszych urządzeniach jest jeden wyświetlacz - a więc opcja 3D odpada. Teraz potrzebujesz już tylko filmu.

wideookulary, Carl Zeiss, Cinemizer  

 

1

  

Co?

Możesz tak oglądać obraz z urządzeń z kompozytowym wyjściem TV-out. Czyli np. niektórych komórek i odtwarzaczy MP4. Albo pograć na PSP (lecz nie na Nintendo DS). Oczywiście, okulary wspierają mobilne produkty firmy Apple - przez złącza lub specjalne przystawki. Firma Vuzix oferuje też sprytny przenośny odtwarzacz DVD (380 zł) - bez wyświetlacza, za to ze slotem kart SD. Podepniemy się też do stacjonarnego DVD, Wii, Xboksa, a stosując odpowiednie kable i przejściówki - wideookularyrównież do peceta oraz PS3.

Poza rozrywkowymi istnieje cała gama zastosowań specjalistyczno-hobbystycznych. Okulary oferują swoim pacjentom niektóre gabinety dentystyczne - mogą uprzyjemnić długie zabiegi. Jeszcze ciekawsze są pomysły wykorzystania ich do zabaw typu First Person View. Korzystają z nich np. modelarze, umieszczający na samolociku czy samochodzie kamerę z nadajnikiem radiowym.

wbudowane słuchawki

2

 

3D

Nawet jeśli ta funkcja występuje w danym modelu, to nie ma co oglądać. Trójwymiarowy sygnał z Blu-rayów czy PS3 transmitowany jest przez kabel HDMI 1.4, a nie zwykły wideo. Co ci pozostaje? Na forach użytkownicy wymieniają się uwagami, jakie gierki z peceta pójdą w 3D - i jest kilka tytułów. Do tego trochę krótkometrażowego materiału w internecie, do ściągnięcia ze strony cinemizer3dpodcast.com lub przez iTunes oraz do obejrzenia na specjalnym kanale YouTube. Obraz możesz nagrywać też samemu odpowiednimi kamerkami i aparatami.

 

Minusy

wideookularyPobawiliśmy się, pomacaliśmy i... lekko się ukłuliśmy. Bo nie ma róży bez kolców. Choć sprzęt jest mobilny, przeszkadza ci kabel ciągnący się od odtwarzacza, przez tzw. moduł sterujący, do okularów (plus ew. słuchawki). Po drugie, to nie jest kino, nawet domowe. Zawsze wpadnie odrobina słońca, a odległości i wielkości przekątnych podawane przez producentów są raczej teoretyczne. Po trzecie: na nosie masz nie najlżejsze okulary. To niekomfortowe, o czym wiesz, bo przecież byłeś w kinie na filmie 3D. Uwaga: z urządzeń nie powinny korzystać osoby z epilepsją, silny astygmatyzm też nie pomaga.

moduł sterujący/akumulator

3

 

Carl Zeiss Cinemizer Plus

1300 zł

Rozdzielczość: 640×480 pikseli

wideookulary, Carl Zeiss, Cinemizer

Wielkość wirtualnego ekranu: 45 cali

Dystans: 2 m

3D: tak (side-by-side)

Korekta wady wzroku: +/- 3 dpt.

Zasilanie: akumulator (4 godz.)

Waga: 115 g

Niemiecki producent optyki Carl Zeiss to znak jakości. Z przetestowanej trójki cinemizery są najporządniej wykonane, najwygodniejsze w użytkowaniu oraz obsłudze. I zapewniają najfajniejsze doznania kinowe. Mają ręczną regulację korekty wady wzroku (pokrętło w okularach), ostrości, kontrastu, głośności i zmianę trybu 2D na 3D (przyciski na module). Wbudowane ruchome słuchawki. Niestety, urządzenie jest ciężkie i grube. W komplecie etui, przystawka do iPoda i wymienne noski. Możliwość podpięcia do komputera z wyjściem S-Video (producent odradza stosowanie przejściówki VGA).

4

 

Vuzix Wrap 920

1200 zł

Rozdzielczość: 640×480 pikseli

Wielkość wirtualnego ekranu: 67 cali

Dystans: 3 m

3D: tak (side-by-side, anaglifowe)

Korekta wady wzroku: -5/+2 dpt.

Zasilanie: 2×AA (6 godz.)

Waga: 83 g

wideookulary, Vuzix Wrap

Vuzix to największy producent wideookularów. Niezły obraz, trochę słabsza niż w cinemizerach izolacja od środowiska zewnętrznego - sytuację poprawi zakup osłony (89 zł). Słuchawki przypinane są na krótkim kablu - każda osobno. Ekranowe menu znacznie cięższe do opanowania, ale pozwalające na regulację nasycenia kolorów czy formatu (4:3, 16:9). Mocne wsparcie forumowe, zwłaszcza dla graczy (forums.vr920.com). W komplecie miękkie etui, słuchawki, kable AV/RCA i do iPoda, wymienne noski. Możesz dokupić firmowy przewód VGA (220 zł) pozwalający na podłączenie do komputera (w przeciwieństwie do Carla Zeissa - ten producent nie lubi złącza S-Video), kolorowe szkła dla bajeru (37 zł) oraz lepsze etui dla bezpieczeństwa (90-160 zł). Dla graczy "head tracker" (200 dol.), czyli śledzenie ruchów głowy wprowadzające kompatybilne gry FPP na nowy level. Vuzix zapowiada, że wkrótce rozpocznie sprzedaż przejściówki HDMI, co znacznie poszerzy wachlarz nośników współpracujących z okularami (to, oczywiś-cie, nie oznacza, że uzyskamy obraz Full HD).

wideookulary, Vuzix Wrap

 

5

 

Livetech Lv-QB01

480 zł

Rozdzielczość: 320×240 pikseli

Wielkość wirtualnego ekranu: 40 cali

Dystans: 2 m

3D: nie

Korekta wady wzroku: nie

Zasilanie: akumulator (4 godz.)

Waga: 48 g

wideookulary, Livetech

Najlżejsze, najtańsze, ale oferujące zdecydowanie najgorszy obraz i praktycznie pozbawione możliwości regulacji. Jednoekranowe, a więc bez trybu 3D. W komplecie przydatna ochrona przeciwsłoneczna.

Trzy razy tańsze, dwa razy lżejsze... Ale jeśli chcesz choć zbliżyć się do doświadczenia kinowego, kup okulary lepsze niż ten najprostszy Livetech.

wideookulary, Livetech  

Tekst: Łukasz Figielski

Zdjęcia: Łukasz Falkowski (montaż)

Wszystkie okulary kupisz w sklepie www.video-glasses.eu.

6

Zobacz też na Logo24:

 

 

 kino domowe, gry

Konsolowe solo

Postawiliśmy obok siebie PlayStation3 Move, Xbox 360 Kinect i Nintendo Wii z kontrolerem. Teraz wszystkie trzy konsole możemy odczarować ruchem - każdą inaczej.

Wielki test telewizorów

Po żonie, mieszkaniu i aucie wybór telewizora to najważniejsza decyzja w życiu mężczyzny. Prezentujemy wyniki badań międzynarodowych ekspertów, którzy szkiełkiem i okiem potraktowali pół setki nowych odbiorników.

Remis odtwarzaczy Blu-ray

Najtańszy odtwarzacz Blu-ray kosztuje tyle, co cztery płyty z filmami w tym formacie BR 3D, to niewiele większy wydatek.

Polacy na telewizory 3D wydają 10 mln złotych miesięcznie. Czy warto już inwestować w nową technologię? Przybyliśmy, zobaczyliśmy, oceniliśmy. Odwiedziliśmy "wielką szóstkę" producentów, porównywaliśmy obraz na zwykłych LCD, na LED-ach i plazmach.

7
Więcej na ten temat: telewizory, wideo