Kółko czy kwadrat

ZLLL
Idealny kształt twarzy to rzadkość, ale nawet najbardziej nietypowy zyska w dobrej oprawie.

fryzura, stylista, fryzjer, Milek Design, Paweł Jaśniewski

 

 

Dwadzieścia lat temu fryzjer pytał: jak obcinamy? Dziś to on dobiera fryzurę dostosowaną do kształtu twarzy i kondycji włosów. W razie potrzeby uczy też właściwej stylizacji i podpowiada, jakich kosmetyków używać, aby podkreślić charakter konkretnej fryzury. Warto polegać na jego opinii, bo odpowiednie strzyżenie potrafi zdziałać cuda - podkreśli to, co w rysach interesujące, a odwróci uwagę od niedoskonałości. Dlatego też nasza ściągawka nie jest gotową instrukcją, a raczej inspiracją do zmian. Spójrz w lustro, oceń kształt swojej twarzy i sprawdź, czy przypadkiem nie dotyczy cię punkt: "tego absolutnie nie możesz robić". Jeśli dotyczy - marsz do fryzjera!

 

 

Konsultacja: Paweł Jaśniewski, fryzjer stylista z salonu Milek Design, ul. Hoża 40 w Warszawie

1

Niskie czoło

fryzura, stylista, fryzjer,Greenberg


Bryan Greenberg

 

TAK:


Czoło należy odsłonić i zaczesywać włosy do góry. Zalecane jest krótkie (1-2 cm) strzyżenie a la jeż - pierwsze warstwy podgolone, reszta podniesiona i rozwichrzona na czubku głowy.

Przy długich włosach grzywka łączy się z włosami z boku. Czoło powinno być odsłonięte.

NIE:


Dla długiej grzywki na czole.

2

Wysokie czoło

fryzura, stylista, fryzjer,Hugh Laurie


Hugh Laurie

 

TAK:
Korzystnie wygląda opadająca na czoło grzywka.

Uwaga:


przy wyraźnych zakolach czołowych najlepiej obciąć włosy na krótko maszynką. Wyrównuje to dysproporcje: brak włosów z przodu głowy i dłuższe włosy z tyłu głowy. W takim wypadku nie ma czego ratować.
3

Twarz owalna

To proporcjonalna twarz o regularnych rysach, z wysokim czołem i nieco wydłużonym podbródkiem.

fryzura, stylista, fryzjer, Farrell


Colin Farrell

 

PASUJE:


Każda fryzura, z włosów dowolnej długości. Łatwo ją dobrać spośród różnych wariantów. Korzystną oprawą są zwłaszcza dłuższe, lekkie w formie, wycieniowane włosy. Przy kręconych warto zdecydować się na fryzurę a la surfer, uczesaną wiatrem, luźną, niezobowiązującą. W zależności od rodzaju fryzury do stylizacji można użyć gumy matującej, pasty, wosku, kremu, żelu czy lekkiego spreju.
4

Twarz okrągła

Twarz jak księżyc, pełne policzki, zaokrąglona broda, niezbyt wysokie czoło.

fryzura, stylista, fryzjer,Dicaprio


Leonardo Dicaprio

 

PASUJE:


Twarz można optycznie wyszczuplić poprzez odpowiednie strzyżenie: mocne wycieniowanie włosów, podgolenie od dołu maszynką, maksymalne wygładzenie boków, przy "podniesionej" górze fryzury. Czubek głowy musi być "pełny", a grzywka zaczesana do tyłu. Dobrym pomysłem jest fryzura a la irokez, tzn. króciutkie i gładkie boki, krótkie i wygolone włosy za uchem, tył nieco dłuższy. Góra zagęszczona, mocno podniesiona. Ta modna fryzura wydłuża twarz i zmienia proporcje.

UNIKAJ:


równych, ciężkich grzywek i obfitych na całej objętości fryzur - dodatkowo zaokrąglają twarz. Niekorzystne są też gładkie, "przylizane" uczesania, które eksponują kształt buzi.
5

Twarz trójkątna

Drobna twarz z szerokim czołem, szczupłymi policzkami i wąską brodą.

fryzura, stylista, fryzjer, Kusznierewicz


Mateusz Kusznierewicz

 

PASUJE:


Na czubku głowy włosy powinny być strzyżone krótko, aby optycznie zmniejszyć szerokość tej partii twarzy. Trzydniowy zarost lub starannie przystrzyżona broda stworzą korzystną iluzję szerszej szczęki.

Dobrze wyglądają dłuższe włosy zapuszczone na szyję, bo tuszują nadmiernie wyeksponowaną brodę. Podobnie z czołem - nawet kilka kosmyków spadających na czoło pozwoli zmniejszyć dysproporcję pomiędzy górną a dolną częścią twarzy.

UNIKAJ:


fryzur rozwichrzonych, podniesionych na czubku głowy, które uwydatnią szczupłość dolnej partii twarzy i wąską brodę. Niekorzystnie wygląda bardzo krótkie strzyżenie na zapałkę - eksponuje brodę i kości policzkowe.
6

Twarz kwadratowa

Wystające kości policzkowe, szerokie czoło i żuchwa.

fryzura, stylista, fryzjer, Bloom


Orlando Bloom

 

PASUJE:


Najlepsza fryzura to taka, która zaokrągla twarz, łagodzi i zmiękcza rysy - z krótszą, nierówną lub bardzo długą grzywką oraz maksymalną objętością na koronie głowy.

Stylizacja pianką w spreju - idealny produkt dla mężczyzn, łatwy i prosty w użyciu. Wystarczy psiknąć tu i tam, nadać włosom kierunek i wysuszyć. Do zmiękczenia i nadania łagodnej linii fryzurze dobry jest też krem lub wosk o lekkiej konsystencji. Środki te nie sklejają i nie usztywniają włosów, ale je ujarzmiają.

UNIKAJ:


kwadratowych strzyżeń (fryzur a la hełm), przylizanych włosów, "jeża" oraz ciężkich i prostych grzywek, które eksponują kanciasty zarys twarzy.

 

Tekst: Dorota Szadkowska

Konsultacja: Paweł Jaśniewski, fryzjer stylista z salonu Milek Design, ul. Hoża 40 w Warszawie

Rysunki: Marta Szubert

Zdjęcia: Kuba Atys, Getty Images, newspix.pl, Shutterstock, gdcgraphics/Wikipedia CCA 2.0, Hengist Decius/Wikipedia CCA 2.0, archiwum prywatne (montaż)

7

Zobacz też na Logo24:

pielęgnacja dla mężczyzn

Uśmiech high definition

Mylisz się, jeśli myślisz, że dobrze dbasz o swoje zęby, bo szczotkujesz je dwa razy dziennie przez trzy minuty. Poprawna pielęgnacja jamy ustnej to również nitkowanie, płukanie i dokładne czyszczenie języka.

Nie rozmiar, a higiena

Jakie przymioty ma kochanek idealny? Kiedy się zbierze dane z różnych badań i ankiet, wychodzi, że ma być średniego wzrostu, dobrze zbudowany, ale nie za tęgi, zadbany, ale bez przesady.

Sztuka prosto spod igły - tatuaże

Sztuka prosto spod igły - tatuaże

Jeśli kusi cię tatuaż, to pewnie chcesz wiedzieć, co cię czeka w studiu tortur - spokojnie, tak źle nie będzie. Ale na relaks się nie nastawiaj.

Broda? Brodzie nierówna. Baczki? Niedoceniane. Wąsy? Byle nie solo... No to co modny facet ma dziś nosić na twarzy? I jak wykorzystać zarost, by dodać sobie urody?

8
Więcej na ten temat: fryzjer, fryzura, stylista