W zegarkach bez zmian

ZLLL
Świat zegarków ma dwie prestiżowe imprezy: Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) w Genewie i Baselworld w Bazylei.

Jeszcze zanim 21 stycznia zakończył się luksusowy SIHH, międzynarodowe fora internetowe zaroiły się od?komentarzy na temat prezentowanych nowości. Sensacji jednak nie było. W tym roku nadal królować będzie elegancja klasyczna i dyskretnie stylizowana na staroświecki glamour. A w modelach sportowych masywność i nowoczesne materiały.

 

Klasyka, prostota, minimalizm

zegarki, Jaeger-LeCoultrePowrót do złotych czasów zegarkowego wzornictwa to motto wielu klasycznych kolekcji tego sezonu. Wciąż modne są uwspółcześnione wersje modeli sprzed lat. Zegarki wyglądają zatem jak te po dziadku. Z tą różnicą, że są większe i mają nowoczesne mechanizmy. Na czasie są zatem płaskie, klasyczne modele z minimalistycznymi tarczami, wskazujące tylko godziny i minuty lub dodatkowo sekundy.

Jaeger-LeCoultre, Grande Reverso Ultra Thin Tribute to 1931.

Stworzony kiedyś dla graczy w polo model Reverso obchodzi w tym roku swoje 80-lecie.

Z tej okazji firma zaprezentowała go w kilku wersjach, m.in. w bardzo płaskiej kopercie i z ręcznie nakręcanym mechanizmem. Obrotowa, stalowa koperta może być indywidualnie ozdobiona na życzenie klienta.

Cena: 47 150 zł

zegarki, Girard-Perregaux, 1966 Small Second

Girard-Perregaux, 1966 Small Second

Elegancja w stylu lat 60. Biała tarcza z emalii swoim wyglądem przypomina te w klasycznych zegarkach znanych ze starych fotografii lub filmów. Opakowana jest w 40-milimetrową kopertę z różowego złota, w której pracuje nowoczesny, automatyczny mechanizm.

Cena: 68 000 zł

1

Sport. Widzę ciemność

 

zegarki, Parmigiani Bugatti Super SportOdporne za zarysowania, supernowoczesne materiały, przyczerniane koperty lub ciemne, widoczne elementy mechanizmu. Tak w skrócie można opisać jedną z tendencji obowiązujących w modelach sportowych. Zegarki wykonane z ceramiki, specjalnych kompozytów lub lekkiego włókna węglowego przypominają futurystyczne bolidy i często stylistycznie do nich nawiązują.

 

 

Parmigiani Bugatti Super Sport

Niektórzy nazywają go najszybszym zegarkiem na świecie, ponieważ jego wzornictwo inspirowane jest wyglądem najszybszego samochodu sportowego, czyli modelu Veyron 16.4 Super Sport firmy Bugatti. Aerodynamiczna koperta z białego złota, tarcza wykonana z włókna węglowego i sześć szafirowych szkieł, przez które można obserwować pracę mechanizmu (10-dniowa rezerwa chodu) to tylko niektóre atrakcje tego bolidu na rękę. Niestety, niewielu miłośników motoryzacji będzie mogło się nim nacieszyć, ponieważ powstanie tylko 30 egzemplarzy.

Cena: 285 tys. franków szwajcarskich

 

Polskie ceny niektórych prezentowanych nowości nie są jeszcze ustalone.

zegarki, Panerai, Luminor Composite Marina 1950 3 Days

Panerai, Luminor Composite Marina 1950 3 Days

Luminor Marina to kultowy model produkowany początkowo wyłącznie dla włoskiej marynarki wojennej. W tym roku pojawia się w oryginalnej, brązowej kopercie. Ciekawy odcień uzyskano dzięki zastosowaniu nowego, opatentowanego przez firmę procesu ceramizacji. Kompozyt z aluminium i ceramiki, stosowany dotychczas w lotnictwie, astronautyce i sportach wyścigowych, jest lekki, bardzo wytrzymały i odporny na zarysowania. Nie mniej atrakcyjnie wygląda napędzający luminora automatyczny mechanizm z 3-dniową rezerwą chodu.

Cena: 6600 euro

2

Elegancja w zupełnie starym stylu

 

Nostalgiczna podróż do przeszłości wciąż trwa. Jako cytaty z lat 50. i 60. powracają zegarki w stylu vintage, kojarzone z eleganckimi miejscowościami odwiedzanymi przez pięknych, sławnych i bogatych.

Czasomierze inspirowane atmosferą Portofino czy Hamptons mają ponadczasowe wzornictwo, podane są jednak w uwspółcześnionej formie.

zegarki, IWC, Portofino, Baume & Mercier, Capeland Flyback Chronograph

IWC, Portofino

Portofino to jeden z najmniej znanych zegarków firmy IWC, kojarzonej raczej ze słynnym Portuguese lub modelami dla pilotów. Ten rok należy jednak do niego. Jego wzornictwo przywodzi na myśl atmosferę lat 60. w Portofino, jednej z najbardziej ekskluzywnych miejscowości wypoczynkowych we Włoszech. Świadczy o tym zwłaszcza, bardzo modna w tamtym okresie, bransoleta milanais z plecionej stali.

Cena: 18 580 zł

Baume & Mercier, Capeland Flyback Chronograph

Współczesna interpretacja zegarka ze stoperem z 1948 r. Model Capeland kojarzy się ze stylistyką lat 50. i elegancją nadmorskich kurortów dla pięknych i bogatych, położonych na wschodnim krańcu wyspy Long Island. Napędzany jest automatycznym mechanizmem ze stoperem z tzw. powracającą wskazówką (umożliwia natychmiastowe wyzerowanie wskazań i ponowne uruchomienie za pomocą jednego przycisku).

Cena: 24 390 zł

 

Tekst:Magdalena Piekarska

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

3
Więcej na ten temat: zegarki