10 x top modelki wszechczasów

ZLLL
Claudia Schiffer powiedziała kiedyś, że moc supermodelki polega na tym, że potrafi być równocześnie we wszystkich miejscach na świecie. Chodziło jej, oczywiście, o obecność na okładkach, ale ta moc polega też na obalaniu starych i ustanawianiu nowych kanonów piękna, które stają się wzorcem dla całego świata. Oto dziesięć modelek wszech czasów.

Dorian Leigh

ur. 23 kwietnia 1917 r. w Stanach Zjednoczonych

Według Eileen Ford, założycielki słynnej agencji mody Ford, najlepsza modelka naszych czasów. Według wielu pierwsza w historii supermodelka. Naprawdę nazywała się Dorian Leigh Parker, ale nie używała swojego nazwiska, ponieważ jej rodzice uważali, ze zawód modelki przynosi rodzinie hańbę.

Oczywiście gdy odniosła światowy sukces i namówiła młodszą o 15 lat siostrę, żeby poszła w jej ślady, przestało to być dla nich problemem i Suzie Parker, która również osiągnęła światową sławę, mogła już używać rodzinnego nazwiska.

Karierę zaczęła bardzo późno. Wcześniej pracowała jako inżynier, m.in. przy produkcji samolotów. Gdy miała 27 lat i była już matką dwojga dzieci, pojawiła się na pierwszej w swojej karierze okładce. Przez następne lata gościła na okładkach najważniejszych magazynów, uwielbiał ją Richard Avedon, jeden z najsłynniejszych fotografów świata. Gdy zrezygnowała z modelingu, otworzyła własną agencję modelek. Jej życie osobiste było jeszcze barwniejsze niż jej kariera modelki. Miała pięcioro dzieci z czterema różnymi mężczyznami. Pierwszy raz za mąż wyszła jeszcze jako nastolatka. Ciężko doświadczona przez los Dorian (jeden z jej synów popełnił samobójstwo, niedługo po nim drugi umarł na AIDS, a ostatni, młodszy o 24 lata, mąż okradał jej agencję, czym doprowadził ją do bankructwa) zajęła się pod koniec życia gotowaniem - napisała m.in. dwie książki kucharskie. Postać bohaterki "Śniadania u Tiffany'ego" Holly Golightly była w znacznym stopniu inspirowana osobą Dorian.

1

Twiggy

ur. 19 września 1949 r. w Wielkiej Brytanii

Twarz lat 60. Dzięki drobnej, chłopięcej sylwetce, krótkim włosom i wielkim oczom z gęstymi rzęsami do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon mody (jak później wyznała, jej tajemnica polegała na doklejaniu aż trzech par sztucznych rzęs). Jej prawdziwe nazwisko to Lesley Hornby, Twiggy pochodzi od angielskiego słowa twig, oznaczającego gałązkę (bo dziewczyna była chuda jak patyk). Karierę rozpoczęła w 1966 r., gdy jako 16-latka została zauważona przez dziennikarza "Daily Express". Błyskawicznie podbiła świat mody (w 1967 r. "New Yorker" poświęcił "fenomenowi Twiggy" aż 100 stron) - i niemal równie szybko z niego uciekła. Zaledwie po czterech latach oszałamiającej kariery zrezygnowała z bycia modelką, stwierdzając, że "nie można być przez całe życie wieszakiem na ubrania". Została za to prezenterką telewizyjną, aktorką (za rolę w filmie Kena Russela "Chłopak" otrzymała dwa Złote Globy) i piosenkarką. Twiggy, ze względu na swoją wagę, była też często krytykowana za propagowanie niezdrowego wizerunku.

modelki, top modelki, Twiggy

Sama zresztą nie lubiła swojego wyglądu i niejednokrotnie podkreślała, że gdy świat oszalał na jej punkcie, pomyślała, że świat naprawdę oszalał.

2

Veruschka

ur. 14 maja 1939 r. w Prusach Wschodnich

Właściwie Vera Gottliebe Anna hrabina von Lehndorff. Dzieciństwo spędziła w dzisiejszym Sztynorcie na Mazurach (gdzie od 500 lat mieszkał ród Lehndorffów), córka oficera Wehrmachtu zaangażowanego w nieudany zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu. Dorastała z matką i trzema siostrami w obozach dla uchodźców i pomieszkując u znajomych. Początki kariery modelki również nie były dla niej łatwe: "Usłyszałam: Za wysoka, za długie nogi, nic nie pasuje" - wspomina.

modelki, top modelki, Veruschka

Stworzyła więc siebie na nowo - jako Veruschka, egzotyczna piękność z pogranicza Rosji, Polski i Niemiec, pewna siebie i ubrana zawsze na czarno, podbiła Nowy Jork, a potem cały świat. Stała się międzynarodową ikoną stylu lat 60. i 70., muzą Antonioniego (w słynnym "Powiększeniu" zagrała samą siebie), Avedona (fotograf uznał ją za najpiękniejszą kobietę na świecie) i Dalego (podczas jednego ze swoich performance'ów artysta zrobił z niej rzeźbę, używając pianki do golenia). Jej też znudziła się rola wieszaka na ubrania i sama zajęła się fotografią i sztuką. Nadal od czasu do czasu pozuje do zdjęć, ale najwięcej energii poświęca ostatnio ratowaniu pałacu w Sztynorcie i pamięci o swojej rodzinie.

3

Iman

ur. 25 lipca 1955 r. w Somalii

Córkę afrykańskiego dyplomaty zauważył pewien amerykański fotograf na uniwersytecie w Nairobi, gdzie studiowała. Za jego namową w 1975 r. przeniosła się do Stanów, żeby zostać modelką. Początki nie były łatwe, bo choć mówiła płynnie w pięciu językach, nigdy wcześniej nie nosiła wysokich obcasów ani makijażu. Już po roku pracowała jednak dla "Vogue'a". Zasłynęła jako posiadaczka najdłuższej szyi wśród modelek. Projektanci i fotografowie cenili ją za samodzielność i silny charakter - Iman znana była z tego, że podczas pokazów samodzielnie dobiera dodatki albo zmienia sposób ułożenia szala czy kapelusza. Założyła też własną firmę kosmetyczną IMAN Cosmetics, która odniosła międzynarodowy sukces. Próbowała sił w filmach (m.in. "Pożegnanie z Afryką") i teledyskach (jako żona faraona, granego przez Eddiego Murphy'ego w teledysku Michaela Jacksona "Remember the Time"). Rok temu otrzymała prestiżową nagrodę przyznawaną ikonom mody, których indywidualny styl wywarł głęboki wpływ na cały modowy przemysł. Od 1992 r. jest żoną Davida Bowiego.

modelki, top modelki, Iman
4

Cindy Crawford

ur. 20 lutego 1966 r. w Stanach Zjednoczonych

Oprócz pięknego ciała Cindy Crawford słynęła też z głowy do interesów (w końcu dla modelingu zrezygnowała ze stypendium naukowego na wydziale inżynierii chemicznej) - spośród "Wielkiej Szóstki" najsłynniejszych w latch 80. i 90. modelek (Crawford, Schiffer, Campbell, Evangelista, Turlington i Moss) Crawford odniosła największy sukces komercyjny. Setki okładek (w tym 17 "Vogue'a"), praca z wszystkimi największymi projektantami, niezliczone kampanie reklamowe (m.in. polskiej wody mineralnej Arctic). W wieku 22 lat pojawiła się nago na okładce "Playboya", co powtórzyła po 10 latach. Tak bardzo podobała się młodemu księciu Williamowi, że Lady Diana zaprosiła ją do pałacu Buckingham. To o niej Prince napisał piosenkę "Cindy C". Próbowała też sił w aktorstwie - za rolę w "Czystej grze" otrzymała dwie nominacje do Złotej Maliny, a jeden z krytyków napisał, że "jak na debiut aktorski, Cindy Crawford świetnie biega". Mimo porażki na wielkim ekranie zarobiła miliony na kasetach wideo, na których jako instruktorka prezentowała serie ćwiczeń. W maju tego roku wróciła na okładkę "Vogue'a".

modelki, top modelki, Cindy Crawford

 

5

Naomi Campbell

ur. 22 maja 1970 r. w Wielkiej Brytanii

Kolejna (i najbardziej kontrowersyjna) przedstawicielka "Wielkiej Szóstki", która na przełomie lat 80. i 90. rządziła światem mody, i która - jak powiedziała kiedyś Linda Evangelista - nie wstawała nawet z łóżka za mniej niż 10 tysięcy dolarów. Od pierwszego spojrzenia pokochał ją Versace, który przez 20 lat nie zrobił bez niej ani jednego pokazu. Pracowała z największymi nazwiskami, za najwyższe stawki (i na najwyższych obcasach - słynny jest jej upadek podczas jednego z pokazów, podczas którego Naomi miała na sobie 30-centymetrowe platformy projektu Vivienne West-Wood). Modelka znana jest też ze związków z celebrytami (m.in. z Mikem Tysonem, Robertem De Niro, basistą U2 Robertem Claytonem i potentatem Formuły 1 Flaviem Briatore). Równie słynny, co jej związki, jest jej wybuchowy temperament. Mimo wielkiego sukcesu i jeszcze większych pieniędzy agencja Elite Model Look zrezygnowała ze współpracy z modelką, ogłaszając, że "żadne pieniądze nie wynagrodzą nadużyć, jakich dopuszcza się Naomi".

modelki, top modelki, Naomi Campbell

Modelka wielokrotnie oskarżana była o złe traktowanie i obrażanie współpracowników, a nawet o przemoc wobec nich (do najgłośniejszych spraw należy m.in. oplucie pracowników lotniska i rzucenie telefonem komórkowych w asystentkę). Naomi nie przejmuje się zbytnio tymi problemami - w odpowiedzi na skargi sfotografowała się w koszulce z napisem "Naomi hit me and I loved it".

6

Claudia Schiffer

ur. 25 sierpnia 1970 r. w Niemczech

Jasnowłosa, niebieskooka niemiecka piękność porównywana była często do lalki Barbie i Brigitte Bardot, a status supermodelki osiągnęła, gdy Karl Lagerfeld uczynił z niej twarz Chanel. Od początku lat 90. obecna na najlepszych światowych wybiegach, jej twarz pojawiła się na ponad 700 okładkach najważniejszych magazynów modowych. Wzięła udział w licznych kampaniach reklamowych, m.in. w reklamie Pepsi u boku piłkarza Thierry'ego Henry. Przez ponad 6?lat związana była z Davidem Copperfieldem, którego poznała, gdy podczas jednego ze swoich wystąpień iluzjonista zaprosił ją na scenę i przeciął na pół. Od tego czasu modelka wielokrotnie występowała w jego przedstawieniach jako gość specjalny, którego Copperfield na oczach widzów pozbawiał głowy albo unosił w powietrzu. Claudia zaręczona była też z księciem Albertem z Monako, synem aktorki Grace Kelly i księcia Rainiera, ale od 2005 r. jest żoną reżysera Matthew Vaughna, który zamiast pierścionka zaręczynowego podarował jej żółwia.

modelki, top modelki, Claudia Schiffer

Podczas swojej kariery Claudia Schiffer miała kilkakrotnie problemy z prześladowcami - jeden z nich wielokrotnie nachodził modelkę, twierdząc, ze papież kazał mu się z nią ożenić.

7

Kate Moss

ur. 16 stycznia 1974 r. w Wielkiej Brytanii

Symbol nowej urody. Pojawiła się na ponad 300 okładkach wszystkich najważniejszych magazynów na świecie, pracowała dla wszystkich najlepszych projektantów. Rzadko zdarza się, aby w świecie mody jakaś gwiazda świeciła tak długo. Gdy zaczynała, odbiegała znacznie od przyjętego wzorca piękności: plebejska uroda, niski wzrost, chudość i krzywe nogi zyskały jej sławę antysupermodelki - w kontraście do supermodelek lat 90., takich jak Claudia Schiffer i Cindy Crawford, znanych i podziwianych za swoje krągłości i wysoki wzrost. Jej chłopięca sylwetka spodobała się mistrzowi minimalizmu Calvinowi Kleinowi, który uczynił ją twarzą swojej kampanii w 1992 r. Zdjęcia, do których często pozowała nago i bez makijażu, przyniosły jej międzynarodową sławę. Moss znana jest też z imprezowego stylu życia, związków z celebrytami (m.in. Johnnym Deppem) i częstych przygód ze światem muzyki  - występowała w teledyskach m.in. Marianne Faithfull, Johnny'ego Casha czy zespołu White Stripes. W XXI w. wkroczyła popularniejsza niż kiedykolwiek. W 2005 r. jej kariera załamała się po ujawnieniu przypadków zażywania przez modelkę kokainy, ale już w 2006 r., ponownie w blasku sławy, odbierała z rąk Davida Bowie'ego nagrodę dla najlepszej modelki.

modelki, top modelki, Kate Moss

W 2007 r., jako druga najbogatsza modelka świata, zaprojektowała własną kolekcję ubrań dla brytyjskiej sieci sklepów Topshop. 

8

Gisele Bündchen

ur. 20 lipca 1980 r. w Brazylii

Obecnie najsławniejsza i najlepiej opłacana modelka świata. Jej pojawienie się okrzyknięto powrotem seksownej modelki - w opozycji do chudych, bladych dziewczyn o chłopięcych sylwetkach w stylu Kate Moss, które przez ostatnie lata dominowały w świecie mody. Opalona Brazylijka o krągłej, wysportowanej sylwetce (Gisele chciała zostać siatkarką) pojawiła się na setkach okładek, była twarzą niezliczonych kampanii (m.in.: Dior, Dolce & Gabbana, Versace, Valentino), podpisała też wielomilionowy kontrakt z Apple. W branży słynie z ogromnej pracowitości - od 14. roku życia, kiedy to odkryto ją w centrum handlowym w S?o Paulo, gdy posilała się hamburgerem w McDonaldzie, utrzymuje rodzinę (ma sześć sióstr, w tym młodszą o pięć minut siostrę bliźniaczkę - najwyraźniej nieidentyczną). Spotykała się z Leonardem DiCaprio, a od 2006 r. jest żoną Toma Brady'ego, amerykańskiego futbolisty. Według Claudii Schiffer i Naomi Campbell jest ostatnią prawdziwą supermodelką.

modelki, top modelki, Gisele Bündchen
9

Agyness Deyn

ur. 16 lutego 1983 r. w Wielkiej Brytanii

Okrzyknięta następczynią Kate Moss, jest kwintesencją brytyjskiej zadziorności. Podobnie jak Moss w latach 90. zmieniła zupełnie obowiązujący kanon piękna, tak Deyn odświeżyła świat mody XXI w., w którym dominowały chłodne rosyjskie piękności i identyczne brazylijskie modelki. Deyn, tak jak Moss, nie ogranicza się do noszenia ubrań, ona wyznacza nowe trendy, a na każdej kampanii, w której bierze udział, wyciska piętno swojej indywidualności. Uwielbiają ją m.in. Armani, Burberry, Marc Jacobs, Chanel czy Versace. Znana z częstych zmian wizerunku, była już blondynką, brunetką, szatynką i rudzielcem, a rok temu zaskoczyła wszystkich, goląc głowę na łyso. Jako nastolatkę Agyness zauważono w jednym z typowych angielskich barów serwujących fish & chips, gdzie pracowała. Do dzisiaj woli zresztą lokalne bary od eleganckich klubów, koncerty rockowe od snobistycznych przyjęć i rower od taksówki. Jej świeża uroda i barwna osobowość zaintrygowały świat mody na tyle, że prestiżowy magazym "i-D", po raz pierwszy w swej 28-letniej historii, poświęcił jej całe wydanie. "Każda dekada ma swoją twarz.

modelki, top modelki, Agyness Deyn

Twarzą tej dekady jest Agyness Deyn" - stwierdził Christopher Kane, jeden z licznych zafascynowanych urodą i osobowością młodej Brytyjki projektantów. 

 

 

 

Tekst: Ola Piechnik

Zdjęcia: Corbis, Getty Images, East News, Wikipedia: David Shankbone, Georges Biard /CCA 3.0 (montaż)

10

Czytaj też na Logo24:

 

Kate Moss

Kate Moss

Posiadaczka najbardziej krzywych nóg wśród modelek, ikona mody posądzana o anoreksję i narkomanię. Napisała autobiografię, urodziła córkę, sięgnęła dna. Powróciła w wielkim stylu w kampanii zapachu "Vintage". Kate Moss jest jak bumerang, a jej powroty są spektakularne.

Ma krzywy zgryz i długi nos. Ale zgarnia 35 milionów dolarów rocznie i dzięki niej kobiety na całym świecie noszą bieliznę Victoria's Secret. Wspiera wszelkie kampanie społeczne, nie nosi futer i krytykuje Kościół. Najlepiej zarabiająca modelka, wkrótce mama, Gisele Bündchen.
Kasia Smutniak

Kasia Smutniak

Nazywana polską Moniką Bellucci. Uwiodła Luca Bessona i Giorgia Armaniego. Pierwszy dał jej rolę w najnowszym filmie, dla drugiego stała się muzą. Kasia Smutniak, idolka wielu kobiet, twarz zapachu Idole.

Anja Rubik

Anja Rubik

Według rankingu magazynu "Vogue" to jedno z 10 najlepszych ciał dekady, "Elle" uznał ją za jedną z 25 najlepiej ubranych kobiet.

Anja Rubik, szczęściara z Rzeszowa, która realizuje swoje marzenie z dzieciństwa, zarabia na tym krocie i dobrze się bawi.

 
11
Więcej na ten temat: top 10