10 x najszybsze sporty świata

Michał Kiedrowski
Citius, altius, fortius (szybciej, wyżej, silniej) - to jedna z maksym, które przyświecają sportowcom podczas zmagań na sportowych arenach. Z tych trzech przymiotników zwłaszcza pierwszy działa na wyobraźnię.

Najszybszy sport narciarski

251 km/h

W narciarstwie szybkim cała zabawa polega na wejściu na wielką, stromą górę i zjechaniu w dół z prędkością 250 km/h. Żaden fabryczny samochód nie zapewni takich wrażeń w tak krótkim czasie. Rozpędzenie się do maksymalnej prędkości zajmuje zaledwie 15 sekund. Rekordzistą jest Włoch Simone Origone, który we francuskim Les Arcs w Alpach osiągnął prędkość 251,4 km/h. - Z każdą sekundą jedziesz szybciej i szybciej. Wiatr wieje, jakby chciał cię rozerwać na strzępy. A droga nie jest równa. Pełno na niej małych górek i dołków. Cały czas musisz trzymać odpowiednią, zwartą postawę i być skoncentrowanym aż do mety - mówi Jeff Hamilton, który jako pierwszy pokonał granicę 250 km/h. Narciarstwo szybkie miało nawet swój olimpijski epizod. W 1992 r. było dyscypliną pokazową podczas igrzysk w Albertville. Zwyciężył wtedy Francuz Michael Pruffer, który osiągnął prędkość niemal 230 km/h.

1

Najszybszy sport na czterech kołach

530 km/h

drag carów, drag race

Nie jest nim ani Formuła 1 (rekord w czasie wyścigu ustanowił podczas Grand Prix Włoch 2004 na Monzy Antonio Pizzonia; pędził w pewnym momencie 369,9 km/h), ani seria IndyCar (w 2000 r. Gil de Ferran pokonał jedno okrążenie owalu California Speedway ze?średnią prędkością 388,5 km/h). Palmę pierwszeństwa należy przyznać amerykańskim wyścigom tzw. drag carów, czyli jednomiejscowych aut ścigających się na prostej (zazwyczaj ćwierć mili) jeden na jednego. Narodowa organizacja tego sportu w USA zrzesza kilkadziesiąt tysięcy zawodników (w?90 proc. to amatorzy) i organizuje mistrzostwa w kilku klasach. W najszybszej (tzw. top fuel) samochody osiągają prędkość 530 km/h. W ostatnich 10?latach zanotowano aż osiem śmiertelnych wypadków.

2

Najszybsza gra

badminton

330 km/h

Przez wiele lat za najszybszą grę na?świecie uznawano jai-alai - wersję peloty baskijskiej, w której zawodnicy na ograniczonym trzema ścianami korcie rzucają i łapią specjalnymi wybijakami piłkę. Osiąga ona prędkość 290 km/h. To sport bardzo niebezpieczny, bo pędząca twarda piłka może zamienić twarz zawodnika w jedną krwawą miazgę. Bywały takie przypadki.

Prędkość osiągana przez piłkę w jai-alai przez lata była nie do przebicia. Teraz jednak najszybszą grą świata jest... badminton, a to dzięki postępowi technologicznemu. Rakiety są bowiem lżejsze niż dawnej, mają mocniejszy naciąg, a w dodatku badmintoniści stali się bardziej atletyczni. Dziś mocno uderzona lotka może osiągnąć prędkość nawet 330 km/h.

3

Najszybszy bieg

44,7 km/h

Czyli, oczywiście, sprint na 100 m. Obecny rekord świata należy do Jamajczyka Usaina Bolta, który podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Berlinie pokonał ten dystans w czasie 9,58 s. Jak obliczono, sprinter poruszał się wówczas ze średnią prędkością 37,58 km/h. Tyle tylko, że to... nieprawda. Rzeczywisty czas biegu to nie 9,58, a 9,43. Brakujące 0,15 s to czas reakcji Jamajczyka na sygnał do startu. Po uwzględnieniu tej korekty rzeczywista średnia prędkość Bolta wynosiła w Berlinie 38,18 km/h. Najszybciej biegł między 60., a 80. metrem, pędził wtedy z prędkością aż 44,72 km/h.

4

Najszybsza gra zespołowa

hurling150 km/h

Na to miano zasługuje irlandzki hurling. To gra o wielowiekowej tradycji. Na wielkim boisku (nawet 145 na 90 m) grają dwie drużyny po piętnastu graczy. Celem gry jest zdobywanie punktów za strzelone gole. Malutką piłeczkę (korkowy rdzeń obszyty skórą o średnicy 72 mm) uderza się specjalnymi kijami (nieco podobnymi do tych w hokeju na trawie). Można też ją łapać, rzucać i kopać. Prędkość dobrze uderzonej piłki za każdym razem przekracza 150 km/h (w piłce nożnej tylko po strzałach piłka osiąga 200 km/h, podania są o wiele słabsze), co wymaga od zawodników dużej szybkości i refleksu. Ponadstumetrowe przerzuty nie należą do rzadkości. Sytuacja na boisku zmienia się co kilkanaście sekund i z tego powodu hurling uchodzi za najszybszą grę na świecie. W Irlandii to sport narodowy. W 2010 r. więcej ludzi oglądało w irlandzkiej telewizji relacje z finału mistrzostw kraju w hurlingu niż finał piłkarskiego mundialu.

5

Najszybszy olimpijski sport zimowy

153 km/h

Bobslejowe czwórki, zwane też czasem zimową F1. Rekordy prędkości zależą tu nie tylko od klasy pilota, ale także od toru. Ten najszybszy powstał przed ostatnimi igrzyskami olimpijskimi w Vancouver. Okazało się jednak, że konstruktorzy Whistler Sliding Centre przesadzili. Na torze doszło do licznych wypadków, zwłaszcza wśród saneczkarzy. Gruzin Nodar Kumaritaszwili wyleciał z toru przy prędkości 143,3 km/h i zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

Bobsleiści na torze w Whistler jechali jeszcze szybciej. Rekord ustanowiła w zawodach Pucharu Świata pilotowana przez Janisa Minisa łotewska czwórka, która rozpędziła swój bob do 153,02 km/h. Łotysz nie miał jednak szczęścia na igrzyskach. Najpierw miał atak wyrostka robaczkowego. Dwa dni po operacji był już na torze, ale podczas treningu doszło do kraksy i dwóch członków jego ekipy doznało kontuzji. Załoga wycofała się z rywalizacji.

6

Najszybszy sport

865 km/h

Wyścigi lotnicze. Największą prędkość w tej dyscyplinie, jeśli chodzi o zawody czysto sportowe, osiągano podczas corocznych zawodów w Reno w stanie Nevada w USA. Nosiły nazwę Reno Air Races. Tutaj w 2009 r. Curt Brown lecąc odrzutowym samolotem treningowym L-29 Viper, osiągnął prędkość 865 km/h (rekord w historii zawodów).

W ubiegłym roku impreza odbyła się prawdopodobnie po raz ostatni. We wrześniu pilotowany przez 74-letniego Jamesa Leewarda przerobiony samolot wojskowy typu North American P-51D Mustang spadł na widownię. Śmierć poniosło 11 osób (w tym pilot), 69?osób zostało rannych.

7

Najszybszy sport kolarski

76,2 km/h

Mało kto dziś pamięta, że kolarstwo torowe było pierwszą wersją Formuły 1. W latach 80. XIX w., gdy motoryzacja dopiero raczkowała, tory kolarskie powstawały w każdym większym mieście, a kibice emocjonowali się rywalizacją przy zawrotnych prędkościach 40-50 km/h. Dlatego kolarstwo torowe trafiło już na pierwsze igrzyska w 1896 r. Najszybszą konkurencją jest sprint, gdzie zawodnicy rozpędzają się zwłaszcza na ostatnich 200 m. Rekord świata należy do Francuza Kevina Sireau, który w 2009 r. w Moskwie pokonał 200 m w czasie 9,572 s ze średnią prędkością 75,2 km/h. Przy okazji warto popatrzeć, jak różnią się kolarze torowi od szosowych. Ci pierwsi przypominają bardziej rugbystów (ostatni mistrz olimpijski w sprincie Chris Hoy ma 188 cm wzrostu i waży 92 kg), a ci drudzy skoczków narciarskich (trzykrotny zwycięzca Tour de France Alberto Contador waży zaledwie 62 kg przy wzroście 174 cm).

8

Najszybszy sport motocyklowy

349 km/h

Oczywiście - wyścigi w klasie MotoGP. Zawodnicy na prostych pędzą tutaj ponad 330 km/h. Rekord ustanowił Hiszpan Dani Pedrosa, który na swojej hondzie (typ Repsol Honda RC212V) z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 800 cm sześc. jechał 349,28 km/h podczas treningu przed Grand Prix Włoch na torze Mugello w 2009 r. Ten wynik może długo nie przetrwać, bo w tym roku silniki w MotoGP jeszcze urosną - do 1000 cm sześc.

9

Najszybszy sport na wodzie

220 km/h

Czyli motorowodna Formuła 1 - zawody z cyklu F1 H2O, gdzie łódki osiągają prędkość 220 km/h. Tak o tej klasie opowiada Bartłomiej Marszałek, syn słynnego motorowodniaka Waldemara: - Dla mnie to najbardziej pasjonujące wyścigi w motosportach w ogóle. Są różnice w porównaniu z wyścigami na lądzie. Nie można jechać za kimś. Rozbryzg wody powoduje, że nic nie widać. Trzeba szybko przefrunąć obok mijanego. Cały wyścig to wymuszanie błędu przeciwnika, taniec w lusterkach rywala i szukanie, by zmieścić się w luce i wyprzedzić inną łódkę. Start jest widowiskowy. Łódki stoją obok siebie, pole position ma pierwszy zawodnik od wewnątrz toru. Do setki rozpędzamy się mniej więcej w?2,5 s, a rekord należy do Fina Sami Selio i wynosi 1,78 s. Do pierwszej boi nie można krzyżować swoich torów, walka o pozycję zaczyna się za nią, w ścisku, przy prędkości 200 km/h. W łodziach na zakrętach siła przeciążenia wynosi 8 G, w samochodowej Formule 1-4 G.

 

Tekst: Michał Kiedrowski

Zdjęcia: Walter G Arce/Shutterstock.com,  Pedro Jorge Henriques Monteiro/Shutterstock.com, Sandra A. Dunlap/Shutterstock.com (montaż)

10

Zobacz też na LOGO24:

10 x naj ..., sport, Mój pierwszy raz

10 x rajdowi mistrzowie

Wybór dziesięciu najwybitniejszych polskich kierowców rajdowych nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli chcemy uwzględnić nie tylko wymierne osiągnięcia, ale również osobowość, talent i tzw. faktor X zawodnika.

10 x Liga Mistrzów UEFA

Ligę Mistrzów UEFA wymyślono, by zapewnić wielkim europejskim klubom stały dopływ gotówki. Ale ten biznes by się nie kręcił, gdyby nie magiczne chwile, dramatyczne wydarzenia i niezapomniane historie.

FC Upadek - 10 klubów z przeszłością

Kibice zwykle optymistycznie patrzą w przyszłość. Ale niektórym pozostaje tylko polerowanie śniedziejących medali i pucharów. Oto nasz subiektywny przegląd zespołów, które moment chwały mają już za sobą.

Z morza terabajtów informacji, zdjęć, literek i znaczków czasami trudno jest wyłowić coś naprawdę wartościowego. Ruszyliśmy na łów za ciebie, oto nasza zdobycz: dziesięć stron, które warte są uzależnienia od internetu. Tylko dla miłośników sportu.

 

11
Więcej na ten temat: sport, top 10