Napij się z Matuszewskim

Jarosław Matuszewski
I nie tylko o alkohol nam tu chodzi. Jarosław Matuszewski przetestował i wódkę (np. na imprezę), i soki (na "dzień po"), i kawę oraz herbatę (na co dzień). Warto wiedzieć, co warto pić :-)
fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor

ABSOLUTnie polska

A kiedy my zrobimy wódkę dla siebie i będziemy z tego dumni? Dobrych wódek u nas powstaje dużo, ale czy umiemy się tym chlubić? Oscypek raczej nie ma szans na podbicie światowych rynków, a wódka ma. A raczej: wciąż ma. Bo wprawdzie firmy spirytusowe próbują promować naszą wódkę, ale przydałoby się im wsparcie. Choćby tak jak w latach 70. Gdy do Peerelu przyjeżdżali oficjele, podawano, co otrzymali od pierwszego sekretarza. A to wazę z Włocławka, a to kryształ. A dziś? Co rozdają nasi politycy? Ja bym chciał, żeby dawali wódkę. Najlepszą, jaką można zrobić z naszego zboża lub ziemniaków. Z naszej wódki powinniśmy być dumni, bo dobra, bo od wieków, bo w szanujących się klubach na Zachodzie musi być i przynajmniej jedna czysta (najczęściej Belvedere), i żubrówka, i - co ciekawe - likier Krupnik. Ale sporo czasu zmarnowaliśmy - daliśmy się pokonać, w segmencie najdroższych wódek, trunkowi z... Francji. A w świecie częściej jako ojczyznę wódki wymienia się Rosję niż Polskę. Wstyd! Bo niby gdzie zabieramy obcokrajowców, jak nie na kieliszek wódki i śledzia? Ucieszyłbym się, gdyby do wysiłków Stowarzyszenia Polska Wódka (PVA) przyłączyły się także władze. Czas by przestały się wstydzić wódki.

Póki co delektujmy się udanym pomysłem Absoluta. Wódka Absolut Polakom to hołd dla nas, dla naszej historii, dla Wałęsy, Mazowieckiego, dla wielkiej zbiorowej Solidarności. Więc wypijmy: za Absoluta, za nas, za naszą wódkę.

 

Absolut Polakom, wódka czysta, 0,7 l - 40 zł

1
fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor

DrWitt z klasą

DrWitt to zdaje się marka o burzliwej historii, ale chyba ma to już wszystko za sobą, skoro regularnie zaczyna sypać nowościami. Oto kolejne - nektary z dodatkiem soku marchwiowego. To, co decyduje o klasie DrWitta, to oczywiście przede wszystkim opakowanie: szklana butelka z atrakcyjnie zaprojektowaną etykietą, odsłaniająca piękny kolor soku. No a potem sam sok: smaczny i zdrowy. Czego chcieć więcej?

 

DrWitt, sok marchwiowo-pomarańczowy, marchwiowo-brzoskwiniowy, 1 l - 4,99 zł

2
fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor

75 lat neski

Dokładnie 1 kwietnia 1938 r.   wyprodukowano pierwsze puszki kawy, której nazwę utworzono przez połączenie dwóch słów: Nestlé i café. Czyli Nescafé ma 75 lat! W moim przekonaniu jest znacznie młodsza, ma tak ze 40 najwyżej. A to z powodu lat 70. I przekonania, że każda kawa rozpuszczalna nazywa się neska. Więc neską była i oryginalna Nescafé z Zachodu albo Peweksu i popularna wówczas Sanka, nawet pierwsze nasze kawy rozpuszczalne Marago i Amino.

Dziś sklepowe półki uginają się od kaw rozpuszczalnych, ale nadal Nescafé rządzi. I bardzo dobrze. Czy w tych rządach pomoże saszetkowana neska z zabielaczem i cukrem trzcinowym? Nie wiem, cukru nie używam, ale moja Z. chwali. 100 lat!

Nescafé, kawa 3-w-1 z cukrem trzcinowym, 17 g - 0,90 zł

3
fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor fot. Jarosław Matuszewski, Michal Mutor

Smaczne uspokajanie

Spośród wszystkich herbat ziołowych najbardziej leży mi melisa. Tak, od razu wyjaśniam, że mięty w innej postaci niż pasta do zębów, guma do żucia i mojito nie lubię.

Więc melisa. Ma ponoć właściwości uspokajające.

Nie stwierdziłem, ale wypić czasem mogę. Już kiedyś wpadłem na herbatki melisowo-gruszkowe Biofiksu, a teraz ponownie zwróciły moją uwagę nowym (brzydszym) opakowaniem. Ale napój smakuje jak niegdyś. Jest delikatnie słodkawy, więc łatwo się przy nim odzwyczajać od cukru. Polecam dla smaku, nie uspokojenia.

 

Biofix, herbata melisa z gruszką, 40 g - 5,20 zł

4
Więcej na ten temat: kuchnia, testowane matuszewskim