ABC wyprawy pod namiot

pw
Namiot, twój ?dom? na szlaku, nie zawiedzie cię jeśli będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad.
fot. firebox fot. firebox

1. Jak dobrać namiot, aby był odpowiedni do naszych planów wypadowych?

Na dłuższe wyjazdy, podczas których nie będziesz się często przemieszczać, wybierz model o pojemności większej od ilości osób, które mają w nim mieszkać - podwyższy to komfort wypoczynku.

Jeśli planujesz wycieczkę samochodową, warto znaleźć kompromis między wielkością namiotu (komfortem), a możliwością łatwego i szybkiego jego złożenia (często będziemy go rozkładać i składać).

Na wypady z plecakiem optymalny będzie namiot 2-osobowy (maksymalnie "trójka"). Ciężar namiotu podczas wędrówki warto rozłożyć na 2 osoby (np. jedna nosi stelaż i szpilki, druga tropik i sypialnię).

Pamiętaj: przed wyjazdem rozłóż namiot i sprawdź, czy jest kompletny i nieuszkodzony. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek na szlaku.

1
fot. Marek Zoladek fot. Marek Zoladek

2. Jak wybierać miejsca na biwak lub obozowisko?

Jeśli planujemy dłuższy pobyt w danym miejscu, powinno być ono płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne nasłonecznienie (promieniowanie UV), nawet jeśli namiot wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, może spowodować ich odbarwienie.

Przed rozbiciem namiotu dokładnie oczyść teren, usuwając kamienie, gałęzie i szyszki, a w rejonach bardzo uczęszczanych -  niestety także szkło, gwoździe, druty itp.

Ważne: Nie stawiaj namiotu bezpośrednio pod drzewami. Choć w czasie deszczu drzewa ograniczą jego oddziaływanie na namiot, to po jego ustaniu woda jeszcze długo będzie kapać z koron drzew.

Gdy wędrujesz i codziennie rozbijasz się w innym miejscu, podstawowymi kryteriami doboru miejsca jest równość terenu oraz bliskość źródła wody pitnej. Dlatego już planując wędrówkę przeanalizuj mapę pod kątem możliwości rozbicia się w pobliżu wody.

Aby uniknąć wizyt strażników przyrody czy policjantów, należy również brać pod uwagę lokalne przepisy dotyczące biwakowania.

2
fot. Diego Cervo / shutterstock.com fot. Diego Cervo / shutterstock.com

3. O czym pamiętać rozbijając namiot?

W czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki powinny być zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu należy systematycznie je sprawdzać i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a tropikiem.

Rozbijając namiot na kamienistym podłożu, warto usunąć wszelkie kamienie o ostrych krawędziach, a jeśli mamy czas i warunki atmosferyczne na to pozwalają, można przygotować podłoże pod namiot układając płaskie kamienie. Jest to czasochłonne, ale unikniemy w ten sposób uszkodzenia podłogi namiotu.

3
fot. Black Sheep Play fot. Black Sheep Play

4. Kupiłem namiot i w drogę! Oj, chwilę poczekaj

Po kupieniu nowego namiotu lepiej zapoznać się dokładnie z dołączoną instrukcją jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, rozbić namiot np. na trawniku.

Unikniemy w ten sposób nerwowych sytuacji w przypadku rozbijania namiotu w nocy lub deszczu. Jeśli zrobimy to wcześniej w domu - poradzimy sobie z tym znacznie sprawniej.

4
fot. CandyBox Images / shutterstock.com fot. CandyBox Images / shutterstock.com

5. Na co zwrócić uwagę podczas biwakowania?

Przedmioty (plecaki, torby, lodówki turystyczne itp.) rozmieść tak, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych).

Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych.

Podczas biwakowania warto pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Osoby przebywające w namiocie produkują wilgoć, która jest odprowadzana przez materiał sypialni, ale skrapla się na tropiku. Niwelowanie skutków tego zjawiska polega na maksymalnej wentylacji namiotu.

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto na noc uchylić namiot lub w namiotach ekspedycyjnych otworzyć boczne wentylatory. W przypadku pozostałych namiotów warto zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli oczywiście nie spodziewamy się opadów deszczu) lub uchylić wejście od sypialni.

5
fot. federicofoto / shutterstock.com fot. federicofoto / shutterstock.com

6. Koniec wyprawy. Co dalej z namiotem?

Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie sprzątnąć namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe, musisz wysuszyć namiot w pierwszym, możliwie najszybszym terminie.

Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody, pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Jeżeli konieczne jest zmycie zabrudzeń z podłogi lub tropiku, należy stosować do tego samą wodę lub wodę z mydłem, ewentualnie specjalnie do tego przeznaczonymi środkami.

Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Tak zadbany namiot będzie nam służył wiele lat.

Porady przygotowali eksperci firmy Marabut, producenta namiotów ekspedycyjnych, biwakowych i harcerskich. Oprac. pw

6
Więcej na ten temat: wakacje