Polskie książki dla facetów, które musisz przeczytać

Aneta Kulesza
Inteligencja jest sexy. Czytanie książek również. Jeśli ostatnim autorem, którego czytałeś, był Sienkiewicz w szkole średniej, to masz sporo do nadrobienia. Aby ci w tym pomóc, przedstawiamy dziesięć najlepszych męskich książek polskich autorów ostatniej dekady.

Tomasz Piątek -

Książka mroczna, zgniła i silnie uzależniająca. Wypłucze was psychicznie, ale to pozycja, którą trzeba znać. Na dobry, mocny początek - twarde narkotyki.

Mamy Warszawę, początki XXI wieku, jeszcze nie otrząsnęliśmy się po przemianie ustroju, a używki zdążyły już do nas dotrzeć i namieszać w głowach młodego pokolenia. Bohater książki Piątka schodzi do piwnicy i znajduje tam pół kilo brauna. Nic tylko brać, myśli sobie. Do tego towar czysty, bo od znajomego dilera. I nie da się ukryć, że Tomasz (główna postać w książce) z tych dobrodziejstw korzysta z zapałem.

Tomek spotyka na swojej drodze mentora, który stara się brutalnie wyciągnąć go z narkotykowego dna. To opowieść pełna osobliwych, nieoczywistych postaci. Nie znajdziesz w niej ani egzystencjalnego bełkotu ćpunów, ani też zachęty do zabawy z narkotykami. Książka w obmierzłych i brutalnych opisach udowadnia, że nie warto brać.

Zdjęcie Heroina
Heroina
w okazje.info
1
Fot. Adam Kozak / AG Fot. Adam Kozak / AG

Eustachy Rylski -

Książka utkana z genialnych sentencji. O życiu, przemijaniu, męskości i kobietach. Zacytuję sam początek: "Życie nas wycenia. Jeżeli w skali od jednego do dziesięciu dostaniemy pięć, możemy być zadowoleni. Ja dostałem więcej i będę musiał za to zapłacić, gdyż życie wyceniło mnie ponad moją wartość".

Powieść "Obok Julii" podzielona jest na dwie części. Wpierw skupia się na historii dwudziestoletniego Janka i jego niełatwych relacjach z mieszkańcami S., małej przygranicznej miejscowości, położonej w południowo-zachodniej Polsce. Janek jest "pół-szefem" mechaników i kierowców pracujących przy wyrębie lasu. Ma kumpli z klubu hemingwayowskiego i macza paluszki z nie do końca czystych interesach. W drugiej części książki poznajemy jego życie już w innej odsłonie, przyglądając się czasom jego gderliwej starości.

Wyróżnikiem powieści jest cudowna narracja pierwszoosobowa, będąca swoistym rozliczeniem się z przeszłością. Daleko jej do spowiedzi Jacka Soplicy, ale możemy ją potraktować jako rachunek sumienia. Tu jednak narrator jest daleki od chęci zadośćuczynienia swoim grzechom.

Podsumowując, Rylski jest jak Hemingway, ale polski i bardziej pomarszczony. Ale nie o fizis autora tutaj chodzi, a o literaturę. Eustachy nawiązuje do Ernesta, bohaterowie ich powieści są tak samo po męsku przegrani. Barman, kolejkę!

Zdjęcie Obok Julii
Obok Julii
w okazje.info
2
fot. Magda Kryjak fot. Magda Kryjak

Szczepan Twardoch -

Wracamy do tematu substancji nielegalnych. W "Morfinie" morfiny jest dużo. Ale tym, co przyciąga uwagę czytelnika, jest przede wszystkim iście schizofreniczne położenie bohatera i jego zmagania z poszukiwaniem własnej tożsamości. Bo nawet jego matka nie wie, czy Konstanty to Polak czy Niemiec, a rzecz dzieje się w Warszawie, na początku II wojny światowej. Ktoś by rzekł, że jak typowa kobieta, zmienia zdanie w czasie trwania powieści, ale to też jedna z ciekawszych postaci w książce Twardocha.

Kostek, główny bohater, da się lubić. Spacerując po stołecznych ulicach w pierwszych dniach okupacji, ujawnia nam się jako mężczyzna kompletnie stracony dla życia. Wojna wymusza na nim decyzje, na które nie stać byłoby mentalnego tchórza - musi wmieszać się w konspirację dla ratowania kraju. To ciężkie zadanie, biorąc pod uwagę, że Konstanty to w istocie leniwy, nieodpowiedzialny facet, zdradzający swoją żonę z żydowską prostytutką z ul. Dobrej. Emocjonalny popapraniec na drodze do wybawienia Polski? Co z tego wyniknie?

Mimo całego swego ciężaru, powieść napisana jest łatwym językiem i lekko się ją czyta. Twardoch zadarł z mitem bezinteresownego patriotyzmu, co zaowocowało tegoroczną nominacją do Nagrody Nike.

Zdjęcie Morfina
Morfina
w okazje.info
3
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Krzysztof Varga -

Piotr jest komiwojażerem - wiecznie w delegacji. Ani on piękny, ani szczególnie oczytany, ani entuzjasta życia, ani wzorcowy obywatel. Gorzej, Piotr jest naszym skrywanym alter ego - wypowiada głośno za nas wszystko, co chcielibyśmy powiedzieć , ale pokornie trzymamy język za zębami.

PKP jest do kitu, była żona żąda za wysokich alimentów, a ojciec wcale nie zna się na skokach narciarskich, więc mógłby w końcu przestać ciągle oglądać relacje telewizyjne z Mistrzostw Świata.

Mamy w książce widok z intercity: ziemniakami Polska stoi! Szara, bura i poorana. Ale to pozycja nie tylko dla tych co lubią narzekać.

Polecam tę książkę również bardzo osobiście, bo jestem Krzysztofa Vargi wielką fanką. Jeśli wpadnie wam w ręce czwartkowy "Duży Format", możecie zrobić sobie rozgrzewkę ze stylem autora felietonów. Kilka nominacji do Nike nie może być przypadkiem.

Zdjęcie Trociny
Trociny
w okazje.info
4

Wiesław Myśliwski -

To nie książka kucharska, nie opowiada też o technice obierania roślin strączkowych. Arcymistrz polskiej powieści w natarciu metafizycznym.

Jeśli da się streścić życie, to Myśliwski jest bogiem prywatnych rozważań. Powieść, która sięga od czasów powojennych, przez miłość do muzyki, do czasów współczesnych. Jak zacząć od pracy przy elektryfikacji wsi, zrobić karierę muzyczną grając na saksofonie, a skończyć jako stróż osiedla domków letniskowych? Kolejna spowiedź godna uwagi polskiego czytelnika.

Historia życia, którą ktoś mógłby nam opowiedzieć przy whisky i nie ostałaby się ona, niestety, w naszym pijanym rozumie. Dlatego Myśliwski stawia przed nami wiadro fasoli i opowiada, opowiada, opowiada, a my nie możemy przestać słuchać. Laureat Nike 2007.

Zdjęcie eBook Traktat o łuskaniu fasoli
eBook Traktat o łuskaniu fasoli
w okazje.info
5

Wojciech Kuczok -

Nie macie pozytywnych skojarzeń? I dobrze. Bo "Gnój" Kuczoka to niesympatyczna książka. W dodatku czasem po śląsku godajo, biją tam i źle się do siebie odzywają. Anomalia psychiczna skrzywdzonego w dzieciństwie chłopca. Albo też poradnik, dlaczego nie warto wynajmować połowy domu obcym ludziom.

Historie rodzinne mają to do siebie, że fajne jest opowiadać anegdotki przy kieliszeczku anyżówki. Co innego, gdy nagle któryś z krewnych zaczyna mówić o kamieniach na nerkach, albo klapsach w dzieciństwie. Kuczok sięga po temat drażliwy. W PRL każdy dostawał klapsy, ale bohater tej książki dostaje naprawdę tęgie lanie. Jak to odbija się na jego psychice w życiu dorosłym?

O tej książce było głośno, powstał nawet film z udziałem Michała Żebrowskiego "Pręgi". Tu nie chodzi o ekspozycję dramatów rodzinnych, ale po prostu o poznanie relacji ludzi żyjących w bliskich stosunkach. Przeczytajcie koniecznie.

Zdjęcie Gnój
Gnój
w okazje.info
6
Fot. Albert  Zawada / AG Fot. Albert Zawada / AG

Marek Raczkowski -

Wszystko jasne, tytuł mówi sam za siebie. Raczkowski siedzi w knajpie, popija alkohole różne i udziela wywiadu Magdzie Żakowskiej. Szczere do bólu wyznania dotyczące między innymi życia prywatnego artysty.

Wywiad nieco chaotyczny, ale ciekawy. Świat plotki karmi się prywatą. A Raczkowski sam uchyla drzwi do swojego umysłu i życia. Jest zabawnie o dzieciństwie, jeszcze zabawniej o dorastaniu, apogeum to mądrości starości.

I śmieszne, i mądre, i okraszone rysunkami znakomitego satyryka. Nie brakuje także zdjęć z jego archiwum. Objawienie prawd ogólnych, którego czasem potrzebujemy. Jeśli są podsycone dobrym żartem, pragniemy ich tym bardziej.

7

Marcin Meller -

Świeżynka!

Opowieści terenowo-przygodowe eks-naczelnego Playboya czyta się bardzo dobrze. Książka w dużej mierze składa się z owoców pracy reportera wojennego, ale nie brakuje też kpin ze spraw codziennych. Nie wiedzieliście, że Marcin Meller był korespondentem wojennym? Tym bardziej zachęcam do przeczytania. Pakujemy się z nim w wojnę o ducha świętego w Ugandzie, zabiera nas do Iranu, a nawet Kurdystanu. Kto z was wie, gdzie leży Kurdystan i co się w nim mogło wyprawiać w czasie tych wypraw?

Śledzenie absurdów to konik Mellera. Zawsze pcha się tam, niechybnie obrazi publiczność i tym lepiej czyta się jego książkę. Wspomina m.in. redakcję "Polityki", kpi ze swoich wrogów i rzuca trochę smaczków z dziennikarskiego światka.

W tomie znajdziemy także charakterystykę środowiska kiboli i opis "KARK-ołomnej" pracy dyskotekowych ochroniarzy. A wszystko to opisuje z wyśmienitym sarkazmem i ironią. Humor znany z mellerowskich felietonów i działalności śniadaniowej, tegoż.

Zdjęcie Między wariatami
Między wariatami
w okazje.info
8
Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta

Jerzy Pilch -

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać, bo Jerzy Pilch ma ugruntowaną pozycję na polskim rynku wydawniczym. Co więcej, jest to pisarz najbardziej rozpoznawalny spośród współczesnej braci pióra.

Najnowsza książka tego autora to powieść egzystencjalnego niepokoju z perfekcyjnie skonstruowaną intrygą. Na szczególną uwagę zasługują zwykłe-niezwykłe historie mieszkańców śniętych Sigieł, gdzie rozgrywa się akcja.

Jest pastor, katolicki narzeczony i zaginiona w tajemniczych okolicznościach siostra. Powieści Pilcha bardzo daleko jednak od smętnej opowiastki religijnej. Czy Olę porwali esbecy? Nie porwali? Zamordowali? Ale gdzie jest ciało? Małe miasteczka kryją swoje tajemnice bardzo głęboko. Niemal słychać zatrzaskiwanie okiennic w odpowiedzi na wścibskie pytania.

Można się pośmiać, można się przerazić. Dojrzała, oparta na małomiasteczkowym absurdzie, proza ze świetnym zakończeniem.

Zdjęcie Wiele demonów
Wiele demonów
w okazje.info
9

Wojciech Mann -

Książka nawiązująca do audycji radiowych Trójki. Jeśli nie znacie jeszcze Mgra Czupurnego, Żelaznego Karła Wasyla czy doktora Wyciora - przeczytajcie koniecznie. Przezabawna, przekomiczna, przerysowana, niepoważna!

Fabuła? Nie ma. Po prostu świetna zabawa. Spostrzeżenia pana Henia sprawiają, że płaczesz ze śmiechu. Jak Mann narzeka na ciężkie życie ze swoim wydawcą, to zazdrościsz mu żartu i riposty, a jak Gandalf wam poradzi, to pójdzie wam w pięty.

Odrzućcie konwenanse i stereotypy, ten pełen ilustracji zbiór tekstów różnych jest inteligentnie niedorzeczny. Nielimitowana przyjemność z czytania.

Zdjęcie Kroniki wariata z kraju i ze świata
Kroniki wariata z kraju i ze świata
w okazje.info
10

Zobacz także

Literatura światowa XXI w.: 10 męskich książek, które warto przeczytać

TOP 10 męskich książek XXI w., książki, po robocie

Najgorętsze seriale przełomu 2013 i 2014 r. [TOP 10]

"Czarna Wołga" Przemysława Semczuka: kryminalna historia PRL

Czarna Wołga: Kryminalna historia PRL, historia, książki

11
Więcej na ten temat: książki, top 10