Miliony Polaków na portalach randkowych

Marcin Wieczorkowski
Według ostatnich badań blisko 5 proc. par w Polsce poznała się przez internet. Jesteśmy w tym względzie wciąż daleko za USA czy Europą Zachodnią, co nie zmienia faktu, że na aranżowane w sieci randki w ciemno chodzą w naszym kraju prawie 2,8 mln osób.
fot. badahos / shutterstock.com fot. badahos / shutterstock.com

Wszyscy to robią, mało kto się przyznaje

Chcesz coś znaleźć? Pracę? Używany Samochód? Dziewczynę? Odpalasz przeglądarkę internetową i po paru chwilach masz: całą listę, do wyboru. Wysyłasz zapytania. Ogłoszeniodawcy coś odpisują, lub nie. Z niektórymi się umawiasz. Po kilku (lub kilkudziesięciu) bezsensownych spotkaniach dobijacie targu - podpisując umowę sprzedaży na używanego laptopa, albo żyjecie razem szczęśliwie do końca życia.

Chociaż fenomen internetowych schadzek nad Wisłą przybrał już spore rozmiary, wciąż nie możemy się równać ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie według badań Uniwersytetu w Chicago co trzecie małżeństwo zawarte w latach 2007-2012 poznało się właśnie na randkowych portalach. Co więcej, te same badania wykazują, że pary "z internetu" mają wyższy poziom satysfakcji ze swoich małżeństw i niższy współczynnik rozwodów niż osoby, które poznały się na spotkaniu "twarzą w twarz".

Jeśli chodzi o Polskę, według badań PBI/Gemius w grudniu 2012 roku z serwisów randkowych korzystało prawie 2,8 mln polskich internautów. Oznacza to, że odwiedził je mniej więcej co szósty użytkownik sieci w naszym kraju.

1
fot. sakkmesterke / shutterstock.com fot. sakkmesterke / shutterstock.com

Użytkownik, czyli kto?

Z badań statystycznych prowadzonych przez same portale randkowe wynika, że chętniej korzystają z nich mężczyźni niż kobiety, choć różnice w tej kwestii nie są ogromne. Wiadomo też, że najczęściej logują się na tego typu stronach ludzie młodzi - zdecydowana większość to osoby w przedziale wiekowym 15-34 lata.

Co ciekawe, wśród użytkowników przeważają ci z dużych ośrodków miejskich (powyżej 500 tys. mieszkańców), ale tuż za nimi plasują się mieszkańcy obszarów wiejskich. Co do tego typu serwisów przyciąga "młodych i wykształconych z wielkich ośrodków"? Najczęściej tryb życia determinowany przez pracę.

- Przyjechałam do Warszawy do pracy na kierownicze stanowisko, bez jakichkolwiek możliwości nawiązywania prywatnych kontaktów w pracy, co zostało z góry zaznaczone w moim kontrakcie -  mówi Dorota, menedżerka w jednej ze stołecznych restauracji, którą na domiar złego obowiązuje system niemalże całodobowej dyspozycyjności. - Miałabym pójść do baru i samotnie sączyć drinka, natrafiając na zdesperowanych pijanych "Don Juanów"? Chyba bezpieczniej jest porozmawiać z kimś w sieci, a dopiero później ewentualnie się spotkać - dodaje.

Za sprawą tysięcy osób takich jak Dorota, ogromna popularność portali randkowych nie jest żadnym zaskoczeniem dla psychologa i trenera rozwoju osobistego Mateusza Grzesiaka: - Nie mamy czasu, bo jesteśmy społeczeństwem na dorobku i pracujemy więcej niż kiedyś. A internet oszczędza czas. Poza tym nie trzeba być ładnie ubranym i pachnącym siedząc przed monitorem... - wyjaśnia.

Umawianie się "na kawkę" po wymieniu kilku wiadomości w sieci z w zasadzie nieznaną sobie osobą wymaga jednak od użytkowników portali nieco odwagi. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy osoba po drugiej stronie dodała swoje prawdziwe zdjęcie, czy nie dodała sobie w opisie nieco wzrostu, lub nie odjęła wagi. Czy internetowa anonimowość sprzyja oszustom?  - Podejmuję pewne ryzyko, ale wierzę, że po drugiej stronie ekranu siedzi ktoś, kto korzysta z portalu z podobnych powodów co ja - wzrusza ramionami Dorota.

- W korzystaniu z portali randkowych pomaga na pewno młody wiek - komentuje Mateusz Grzesiak. - Pokolenie wychowane w internecie jest przyzwyczajone do takiej formy kontaktu, bo świat wirtualny jest dla nich tak samo prawdziwy jak realny - dodaje.

2
fot. Kzenon / shutterstock.com fot. Kzenon / shutterstock.com

Dla każdego coś miłego

Najpopularniejszymi w Polsce portalami randkowymi są dziś E.darling.pl i Sympatia.pl. Na rynku mają jednak sporą konkurencję. Wiele tego typu serwisów jest ściśle dopasowanych do konkretnych upodobań i skupia określoną grupę internautów.

Na przykład "przeznaczeni.pl" adresowany do osób wierzących, Kumpello.pl dla homoseksualistów, a Zakochanyrodzic.pl dla singli samotnie wychowujących własne dzieci. Kryterium "tematyczne" jest tylko jednym z wielu. Być może jeszcze ważniejszy podział to ten na portale darmowe (jak np. Randki o2.pl) lub płatne - tych drugich jest zdecydowanie więcej, ale oferują też więcej przyjaznych użytkownikom udogodnień.

W niektórych przypadkach opłatami objęte są np. dodatkowe funkcje w postaci wysyłania wiadomości (Sympatia.pl), a w innych wymagane jest uiszczanie abonamentu za konkretny okres korzystania z serwisu (eDarling.pl). Istnieje także kryterium geograficzne - np. portal dla polonii polskieserca.pl, czy te adresowane do mieszkańców konkretnych miast.

3
fot. LoloStock / shutterstock.com fot. LoloStock / shutterstock.com

Giełda online?

Serwisy randkowe oferują zaawansowane narzędzia do wyszukiwania profili osób - z ich pomocą można znaleźć partnera nie tylko według kryterium miejsca zamieszkania czy wieku, ale również według takich cech, jak na przykład stosunek do dzieci, palenia lub wyznania. Odpowiednie algorytmy dopasowują potencjalnego partnera według cech osobowości i wysyłają propozycje kandydatur po wcześniejszym wypełnieniu przez nich psychologicznego testu online.

Z jednej strony więc w rolę miotających miłosnymi strzałami, współczesnych kupidynów wcielają się programiści Sympatii czy E.darling, a z drugiej użytkownicy tych portali upodobniają się do towaru w sklepie internetowym - można ich wybrać po parametrach i zamówić spotkanie, a w razie czego odesłanie towaru jest łatwiejsze niż w przypadku laptopa.

- Obawiam się, że przy internetowych "randkach w ciemno" może się ujawniać instrumentalne podejście do poznawanej osoby - mówi dr Alicja Długołęcka, seksuolog. - Oceniamy ją pod kątem tego, czy ona nam pasuje. Ale do czego? Przecież my tak naprawdę z góry nie wiemy, kto do nas pasuje! Odkrywamy to dopiero wówczas, gdy jesteśmy już w relacji i wspólnie doświadczamy różnych życiowych sytuacji - wyjaśnia.

Zdaniem seksuolog szukając partnerki w internecie mamy raczej mniejsze szanse na zbudowanie romantycznej relacji niż przy spotkaniach spontanicznych, kiedy nas ktoś zafascynuje, albo też gdy długotrwała przyjaźń zaczyna się przeradzać w miłość. - Ale z drugiej strony lepiej próbować szukać drugiej połówki niż nie próbować wcale. Jednak ten sposób nie wydaje mi się optymalny - dodaje dr Długołęcka.

Jaka przyszłość czeka polskie randki w sieci? Z jednej strony okazuje się, że liczba użytkowników portali randkowych w 2012 roku nieco zmalała, prawdopodobnie z uwagi na dynamiczny wzrost popularności portali społecznościowych. Z drugiej jednak, witryny umożliwiające znalezienie swojej drugiej połówki na stale zadomowiły się w internecie, bo jak podkreśla Mateusz Grzesiak: - To nie jest nowa moda, ale styl życia, który będzie zyskiwał coraz bardziej na popularności!

4

Zobacz także:

Życie seksualne Francuzów kwitnie. A Polacy? Oglądają porno! [RAPORT]

Seks w Niemczechfot. Sukharevskyy Dmytro (nevodka) / shutterstock.com

 

Męskie dylematy z penisem

Sztuka kochania: ratunku, jestem prawiczkiem!, sztuka kochaniafot. YanLev/shutterstock.com

5
Więcej na ten temat: randki