Testowane Matuszewskim - smakołyki pod lupą

Jarosław Matuszewski
Ile jest orientu w saszetce, innowacji w ketchupie czy "benedyktyńskiej roboty" w klasztornym dżemie? Sprawdzam!
fot. Materiały Prasowe fot. Materiały Prasowe

Klasztor? Na pewno?

Denerwuje mnie moda na produkty od babuni, dziadunia, od mnichów, z klasztorów itp. Jak dla mnie sporo w tym marketingowego naciągactwa. Bo że niby jak coś od mnichów, to na pewno lepsze. A wcale tak nie jest, tzn. nie zawsze. Belgijskie klasztorne piwa są super, każdy wie.

Polskie klasztorne dżemy są zwykłe. Ani lepsze od innych, nieklasztornych, i nie od opata ani mnicha, ani gorsze. Ot takie sobie, zwyczajne. Za to ciut droższe. Za modę widać trzeba zapłacić.

A najciekawsze jest to, kto produkuje te dżemy. Otóż firma nazywa się Produkty Klasztorne SA, a wykonawcą jest Spiżarnia Warszawska spod mazowieckiego Wyszkowa. Klasztor? Jaki k... klasztor? Zresztą natrafiłem na artykuł o Produktach Klasztornych SA w Natemat.pl. Warto przeczytać.

Produkty klasztorne, konfitura malinowa, pomarańczowa, 200 g - 7,50 zł

 

Jarosław Matuszewski

1
fot. Materiały Prasowe fot. Materiały Prasowe

Orient w saszetce

Marzy ci się tajski albo chiński smak, ale nie wiesz, jak go wyczarować? Są na to sposoby. Pójść do knajpki - drogo. Kupić gotową mieszankę przypraw? Ale jaką i gdzie? Wpaść do sklepu z orientalnymi produktami? Nie ma obok. Kupić gotowy sos, prawdopodobnie w pobliskim sklepie/supermarkecie. Tanio i jest.

To nie będzie uczta bogów, ale niepozorna saszetka sosu wyczaruje krewetki albo kurczaka w klimacie, o jaki samemu trudno. Wystarczy do tego nieco makaronu albo ryżu. Nie trzeba niczego umieć, nie trzeba niczego więcej. Łatwo, szybko, niedrogo i smacznie.

Blue dragon, sosy gotowe w saszetkach, 120 g - 4,90 zł

Jarosław Matuszewski


2
fot. Materiały Prasowe fot. Materiały Prasowe

Miód romantyczny

Pięknie brzmi nazwa: kwiat pomarańczy. I romantycznie, i aromatycznie. Nie wąchałem oryginału, więc nie wiem, jak to jest naprawdę, ale jeśli gdzieś aromat kwiatu pomarańczy się pojawi, podoba mi się. Może przez tę romantyczną aurę? I oto pojawił się w... miodzie. Miód jest francuski, płynny, ma piękną barwę, łagodny aromat. Miły, pachnący, fajny dodatek. Uwaga! Fani spadziowego, gryczanego, wrzosowego będą mocno rozczarowani.

Lune de miel, miód z kwiatu pomarańczy, 250 g - 14 zł

Jarosław Matuszewski

3
fot. Materiały Prasowe fot. Materiały Prasowe

Zasmażka ze słoika

Marchewka z groszkiem, kapusta zasmażana i buraczki to prawdopodobnie najbardziej tradycyjne jarzynowe dodatki obiadowe. Właściwie nietrudne w przygotowaniu, choć pracochłonne. Bo albo trzeba marchewkę w kostkę pokroić, albo buraki ugotować, obrać i zetrzeć, albo kapustę poszatkować. No sporo pracy.

I stąd pewnie wzięła się popularność mrożonych półproduktów. A że to wciąż było dopiero pół sukcesu, pojawiły się gotowe do odgrzania jarzynki w słoikach. Już kilku spróbowałem, różnych producentów, i wciąż się łudzę, że trafię na coś naprawdę porównywalnego z wyrobem domowym. Provitusa buraczki (i marchewka też) tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że lepsze byle jakie domowe nieudane niż najlepsze gotowe ze słoika. No niedrogie wprawdzie te jarzynki, ale jak niedrogie, tak i niedobre.

Provitus, buraczki zasmażane babcine, 480 g - 3,99 zł

Jarosław Matuszewski

4
fot. Materiały Prasowe fot. Materiały Prasowe

Ketchup inaczej

Heinz to ketchup. Na szczęście Heinz to także innowacja. Choćby taka jak numerowane butelki z nowego zbioru pomidorów albo Heinz Culinair. Culinair to już nie jest zwykły ketchup: dowodzi tego i opakowanie, i nazwa. Nowe sosy pakowane są w zgrabne, estetyczne słoiczki, z atrakcyjną etykietą i fajną zakrętką z ruchomym wieczkiem. Wszystko to składa się na poczucie pewnej wyjątkowości.

A smak? Jest wyjątkowy, i to bardzo. Sos jest aromatyczny, gęsty, o intensywnym smaku i długim finiszu. Lekko kwaśny (jak dla mnie za bardzo, ale ja mam kłopot z kwaśnym), lecz przyjemnie ziołowy, świetny. I super, że nie w plastikowej butelce. Jest też drugi wariant, z pieczonym czosnkiem, tymiankiem i miodem. Musi też być pyszny. Spróbuj koniecznie.

Heinz Culinair, ketchup z octem balsamicznym i ziołami, 260 ml - 6,99 zł

Jarosław Matuszewski


5
Więcej na ten temat: testowane matuszewskim