10 śmiesznych zawodów, w których dobrze zarobisz

Mateusz Jabłoński / Eduranking.pl
Pomysły na spektakularny sukces mogą być naprawdę niecodzienne, w końcu nie każdy marzy wyłącznie o zostaniu starszym specjalistą ds. promocji w ubezpieczeniach. Czasami błyskotliwy koncept i odrobina odwagi mogą być znacznie lepszą receptą na niedobór gotówki niż praca w call center.
fot. Andrey_Popov / shutterstock.com fot. Andrey_Popov / shutterstock.com

Nie chcesz do korporacji? Rusz głową!

Przyjrzyjmy się zatem najdziwniejszym, a często przy okazji najzabawniejszym zawodom świata - może niektóre z nich mogą być uprawiane i twórczo udoskonalane na polskim rynku pracy? Rzecz jasna, nie wszystkie dziwne sposoby zarabiania pieniędzy są możliwe do wykorzystania w Polsce - niełatwo u nas zostać gwardzistą pełniącym wartę w wielkiej futrzanej czapie, gdyż brakuje nam Buckingham Palace, a angielska królowa raczej niechętnie zatrudnia imigrantów. Świetnym pomysłem na pracę sezonową byłby ratownik-nudysta, jednak polskie plaże dla naturystów to wciąż dzikie kąpieliska. Ale już taki przeżuwacz gumy czy model w domu pogrzebowym może odnieść sukces nie tylko u nas, ale i w wielu innych zakątkach świata. Tylko jak takie doświadczenie wpisać później do CV?...

Poznaj nasze subiektywne zestawienie najzabawniejszych i najdziwniejszych zawodów, w których można naprawdę nieźle zarobić.

. . .

Autor artykułu na co dzień pisze dla portalu Eduranking.pl

1
fot. Khakimullin Aleksandr / shutterstock.com fot. Khakimullin Aleksandr / shutterstock.com

Przyjaciel do wynajęcia

Są sytuacje, w których "skrzydłowy" jest absolutnie niezbędny, a akurat wszyscy nasi znajomi są nieosiągalni. Może być to impreza firmowa, nieoczekiwany wyjazd czy randka w ciemno, choć przyjaciel do wynajęcia może też pomóc w poradzeniu sobie z samotnością lub brakiem kolegi na wyjście do pubu.

W Polsce taki zawód to wciąż pomysł niewyeksploatowany, a przykład amerykański pokazuje, że można w ten sposób naprawdę nieźle zarobić - cena zaczyna się od 10 dolarów za godzinę. Portal Rentafriend.com chwali się, że ma w tej chwili ponad 500 tysięcy zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Może warto dołączyć?

2
screen YouTube screen YouTube

Upychacz w metrze

Niestety ze względu na fascynujące tempo w jakim rozwija się nasza jedyna linia metra, kolejne prezentowane stanowisko wymaga gotowości do emigracji. Upychacz w metrze musi być czujny, bezwzględny, ale zarazem mierzyć siły na zamiary i w pewien tajemniczy sposób wykazywać się także taktem i delikatnością. Nie jest to łatwe jeżeli jednocześnie płacą nam za to, by barkiem wciskać tych, których metrowa masa chce wypchnąć.

Upychacz jest ponad prawami fizyki, dokonuje rzeczy niemożliwych. Dla upychacza powiedzenie -nie ma gdzie palca wcisnąć? to nie fakt, a wyzwanie. Czujesz, że odnalazłeś swój fach? Zawodowe doświadczenie najlepiej zdobyć w Japonii - to stamtąd pochodzą najbardziej szanowani upychacze. Sayonara!

3
fot. ODM Studio / shutterstock.com fot. ODM Studio / shutterstock.com

Model w zakładzie pogrzebowym

Jakiś czas temu na polskim portalu pojawiło się ogłoszenie, że poszukiwana jest osoba, która na pół etatu poleży w trumnie na wystawie. Nie były podane żadne konkretne wymagania, jednak można się domyślać, że najlepiej w tym fachu sprawdziłaby się osoba spokojna, opanowana, może taka, która znajduje się w skomplikowanym momencie w swoim życiu i potrzebuje czasu, żeby co nieco przemyśleć? Swoją drogą ciekawe jak wygląda zmiana warty? Wyobraźcie sobie, że przechodzicie koło zakładu pogrzebowego, a na wystawie nagle ktoś wstaje z trumny. Cud!

4
Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Kolejkowicz urzędowy

Tym razem nie jest to zawód dla specjalistów, do jego wykonywania nie są konieczne ani szczególne kwalifikacje, ani języki obce (chociaż prawo jazdy kat. B może się przydać, gdy bierzemy kilka zleceń naraz). Za to jest poparty wieloletnią tradycją, o czym świadczą filmy Stanisława Barei.

Dziś zawodowy kolejkowicz również może odnieść sukces, wszak wszyscy wszędzie nieustannie się spieszymy, chętnie zatem zlecimy komuś stanie w kolejce do urzędu. Kategoria: outsourcing.

5
fot. xavier gallego morell / shutterstock.com fot. xavier gallego morell / shutterstock.com

Przeżuwacz gum

Istnieją specjaliści od whisky, wina, czekolady, serów... To ludzie, którzy wiele czasu poświęcili, aby rozwijać swoje wrodzone talenty - wrażliwe kubki smakowe, nieprzeciętnie dobry węch etc. Ale są też ludzie, którzy mogą być specjalistami od grupy artykułów spożywczych i nie posiadać żadnej z tych wysublimowanych cech.

Koneserem nie musi być na przykład przeżuwacz gum. Bo jak najlepiej i najłatwiej sprawdzić, że balonowość jednej gumy jest bardziej balonowa od drugiej? Trzeba żuć - i tylko ta zdolność ma znaczenie! I znowu jest to praca dla tych, którzy nie nudzą się w swoim towarzystwie, ludzi z bogatym życiem wewnętrznym lub dla tych, którzy lubią bezmyślnie przeżuwać czyli właściwie dla każdego.

6
fot. Ermolaev Alexander / shutterstock.com fot. Ermolaev Alexander / shutterstock.com

Tester karmy dla zwierząt

Pozostajemy przy kulinariach, chociaż przestaje być aż tak smacznie. No cóż, może nie jest to praca marzeń - ale nie mogę wypowiadać się za każdego. Może dla kogoś stanowisko testera karmy dla zwierząt okaże się spełnieniem zawodowych pragnień.

Okazuje się, że tester ma przed sobą kilka wyzwań, musi być spostrzegawczy, dokładny i sumienny. Do jego zadań należy nie tylko ocenianie walorów wizualnych - kształt, kolor - i zapachowych karmy, ale także smak i konsystencja dań przygotowanych z myślą o domowych pupilach. Czego się nie robi dla naszych milusińskich!

7
fot. maxriesgo / shutterstock.com fot. maxriesgo / shutterstock.com

Specjalista ds. pogotowia kacowego

Dość wąska specjalność, jeszcze mało znana w Polsce, ale warto podpatrywać dobre praktyki z Zachodu. Firma Hangover Helpers oferuje pogotowie kacowe imprezowiczom z okolic Boulder w stanie Kolorado (USA). W pakiecie oferują napój odżywczy, śniadanie (burrito) i sprzątanie. Cena to 20 dolarów od każdej osoby znajdującej się w potrzebie. W polskich warunkach pewnie lepsza byłaby jajecznica.

8
fot. Lyudmila V. / shutterstock.com fot. Lyudmila V. / shutterstock.com

Licznik ryb

Woda to twój żywioł, a matematyka na poziomie podstawowym (czyt. dodawanie) nie ma dla ciebie tajemnic? Oto zawód dla ciebie! Wyobraź sobie: stoisz przed ogromną szybą, za którą pływają ryby. Widzisz tę z dziwnymi skrzelami - naciskasz guzik, a teraz przepłynęła ta w paski... - naciskasz drugi guzik, teraz z kolei nadciąga ta ogromna... - trzeci guzik.

Krótko mówiąc, za każdym razem, gdy ryba przepłynie wciskasz guzik. Za szybą znajdują się różne gatunki, tak więc trzeba je odróżnić i wybrać właściwy przycisk. W taki sposób ustala się kwoty połowowe. Coś dla ludzi, którzy uwielbiają zadania w stylu "znajdź 10 szczegółów" albo fanów "gdzie jest Wally?". Wymagania? Dobry refleks, spostrzegawczość i umiejętność sumowania. Wystarczy.

9
fot. tankist276 / shutterstock.com fot. tankist276 / shutterstock.com

Sekser

Kolejny specjalista ze wszystkich międzynarodowych rankingów, popularny przede wszystkim dzięki jednoznacznym skojarzeniom. Chodzi jednak o przedstawiciela rzadkiej, a dzięki temu nieźle opłacanej profesji - sekser zajmuje się rozpoznawaniem płci piskląt, a zatrudnienie znajduje przede wszystkim w wielkich fermach drobiu. Jeszcze lepiej zarabia osoba pracująca przy zapładnianiu zwierząt (np. bydła domowego), choć do wykonywania tej pracy trzeba mieć wyjątkowo mocne nerwy.

10
fot. Susan Schmitz / shutterstock.com fot. Susan Schmitz / shutterstock.com

Koci/psi behawiorysta

Gdy kot załatwia się poza kuwetą na złość właścicielowi, a pies wykazuje stany lękowe, do akcji wkracza zwierzęcy psycholog. Behawioryzm jest zresztą ściśle związany z rozwiązywaniem problemów zwierzęcych, choć Pawłow raczej nie był dla swoich piesków zbyt wyrozumiały.

Żarty na bok - koci lub psi behawiorysta to znakomity zawód. Jest bardzo intratny (wizyta z pupilkiem u zoopsychologa nigdy nie kosztuje mniej niż 100 zł), zatem można w nim zarobić nawet więcej, niż w branży IT ? z kilkuletnim doświadczeniem można liczyć na zarobki wyższe niż mediana starszego programisty, wynosząca ok. 6 tysięcy złotych netto.

A że nazwa zawodu wywołuje chichot?... Za takie pieniądze to mogą cię obśmiać!

11
Więcej na ten temat: ciekawostki, finanse, top 10