Weekend w Toruniu: 9 najlepszych miejscówek

Jarosław 'Jerry' Jaworski
Nasz comiesięczny przewodnik po najfajniejszych miejscówkach najciekawszych miast polski zawędrował do torunia. To nie tylko jeden z najstarszych grodów, kuszący zamkiem i starówką, ale i ośrodek aktywny kulturalno-kulinarnie. Eksplorujemy restauracje i inne atrakcje, o których mogłeś nie słyszeć. A powinieneś!
fot. Robert Grecki/ Agencja Wyborcza.pl fot. Robert Grecki/ Agencja Wyborcza.pl

Bar Miś

Czasami film schodzi z ekranu między ludzi. Tak jest przy Rynku Staromiejskim, gdzie w wysokiej, wąskiej kamienicy mieści się Bar Miś. Żywcem przeniesiony z czasów PRL-u, nieprzypadkowo nazywa się jak film Stanisława Barei.

W toruńskim Misiu znajdziesz uwiecznione przez mistrza peerelowskiego pure nonsensu talerze z cyny przykręcane do stołu i sztućce na łańcuchu. W menu swojskie klimaty: flaczki, żurek, grochowa, kotleciki i kurczak z rożna.

Ceny: 5-15 zł
Rynek Staromiejski 7

toruńFot. Shutterstock

1
Facebook.com/enerdeclub Facebook.com/enerdeclub

NRD

Klub, który zna każdy toruński - i nie tylko - imprezowicz. Nazwa sugerująca związki z dawnym komunistycznym państwem niemieckim jest tu oczywiście formą żartu. W nieświętej pamięci NRD na pewno nie uświadczyłbyś takiej muzyki (w tych murach często grywają Steve Nash & DJ Funktion - zdobywcy mistrzostwa świata DJ'ów IDA 2012)! Lokal założył i przez wiele lat prowadził znany z występów w "Must Be the Music" muzyk i malarz Tomasz Cebo. Po protestach sąsiadów sprzed kilku lat nie ma już śladu. Klub stał się wizytówką Nowego Miasta, a noce w NRD są punktem obowiązkowym na weekendowej mapie balangowej.

ul. Browarna 6
Facebook.com/enerdeclub

NRD ToruńFacebook.com/enerdeclub

2
Krajina piva Toruń, fot. krajina-piva.pl Krajina piva Toruń, fot. krajina-piva.pl

Krajina piva

Niby zwykły pub, a w środku 150 gatunków piwa: od niemieckich weissbierów po belgijskie krieki. Knajpa w czesko-angielskim stylu kusi też smakiem polskich browarów regionalnych. Więcej - sama warzy na miejscu imperial portery. Organizuje zloty piwowarów. I próbuje przywracać zapomniane tradycje Torunia. To właśnie na zamówienie Krajiny powstało Toruńskie, dostępne w sklepach w całym mieście.

Ceny: 3-20 zł
Rynek Nowomiejski 3
Krajina-piva.pl

3
fot. test.kulturhauz.com fot. test.kulturhauz.com

Kulturhauz

Społeczny dom kultury, założony przez ekipę młodych szaleńców z fundacji Fabryka UTU w okazałej kamienicy w Wilhelmstadt - XIX-wiecznej dzielnicy na obrzeżu Starego Miasta. Prowadzi ożywioną działalność edukacyjną i prospołeczną "na styku kultury i innych przejawów życia miasta", angażując mieszkańców okolicy do wspólnych aktywności, organizuje koncerty nieszablonowej muzyki i warsztaty artystyczne dla dzieciaków.

ul. Poniatowskiego 10

KulturhauzTest.kulturhauz.com

 

PS. Kulturhauzowcy otworzyli niedawno na Bydgoskim Przedmieściu "filię", którą nazwali prosto: DomKultury!.

4
fot. Restauracjaluizjana.pl fot. Restauracjaluizjana.pl

Luizjana

Kuchnia z Nowego Orleanu w mieście Kopernika? A czemu nie! Dwójka młodych ludzi, zafascynowana nowoorleńskimi klimatami, postanowiła zabrać je ze sobą do Torunia. Na jednej z klimatycznych ulic Starego Miasta założyli restaurację Luizjana. Podawane tu dania kreolskie łączą najlepsze elementy smaków francuskich, włoskich, karaibskich, afrykańskich oraz tych z południa USA. Potrawy przygotowuje zespół pod wodzą eksperta. Zakosztujesz tu przyprawy blackening - przygotowanej na miejscu mieszanki dziesięciu ziół. I jedząc kurczaka creole, będziesz obserwował pałac Fengerów, w którym urodził się Fryderyk Skarbek, a bywał jego siostrzeniec, niejaki Chopin. Też Fryderyk.

Ceny: 20-40 zł,
ul. Mostowa 10,
Restauracjaluizjana.pl

 

Ulica Mostowa, Toruńfot. Google Street View

5
fot. Natalia Miedziak fot. Natalia Miedziak

Kino Centrum

Najlepsze kino studyjne w woj. kujawsko-pomorskim działa w ramach Centrum Sztuki Nowoczesnej (wejście do kompleksu widzisz na zdjęciu). Specjalizuje się w pokazywaniu tego, co "niepopcornowe". Obejrzysz tu Allena i braci Dardenne, spotkasz się z Zanussim albo Królikiewiczem. Klimatycznym jednosalowym miejscem zarządza szefowa festiwalu filmowego Tofifest Kafka Jaworska. Październikowa impreza oczywiście gościła w kinie Centrum.

Wały Generała Władysława Sikorskiego 13
Csw.torun.pl/kino-centrum

6
fot. Wojciech Kardas fot. Wojciech Kardas

Piwiarnia Jan Olbracht

Świątynia piwa warzonego na miejscu. Czyli w gotyckiej kamienicy z XV w. Nazwa "Jan Olbracht - Browar Staromiejski" pochodzi od króla, który tak polubił Toruń, że aż zmarł tu w jednej z sal Ratusza Staromiejskiego. Po piwie i potrawach podawanych U Olbrachta umrzeć można jedynie z rozkoszy. Podstawowe trunki robione w lokalu to Olbracht Pils, Śmietanka Toruńska (przedwojenna nazwa ostatniego piwa, jakie produkowano w Toruniu) oraz - co zrozumiałe - Piernikowe. Jedzenie także świetne, polsko-bawarskie.

Ceny: 15-40 zł, ul. Szczytna 15
Browar-olbracht.pl

7
fot. Wojciech Kardas fot. Wojciech Kardas

Chleb od dziadka (i syna)

Miejsce nazywa się mało romantycznie: Piekarnia Grochowalski Jarosław. Ale to miejsce legendarne. W mikroskopijnym sklepiku, niezmienianym od lat 80., codziennie ustawia się kolejka. Nic to, że dookoła inne piekarnie i spożywczaki. Chleb "od Dziadka" smakuje jak prawdziwy, o jakim mówi się w reklamach, ale nigdzie go nie ma. U Dziadka - jest. Założyciel często pojawia się za ladą. Na zmianę z synem (na zdjęciu). Krótka recenzja turysty z forum: "Ta piekarnia zaj...ta jest. Do tego dziadek, który ją prowadzi, podaje wszystkie ceny w groszach". I to również jest prawda.

Ceny: 100-1000 gr
ul. Podmurna 99

8
fot. Facebook / Restauracja Montenegro Toruń fot. Facebook / Restauracja Montenegro Toruń

Montenegro

Prawdziwa pizza pochodzi z... Czarnogóry! Przybysz ze śródziemnomorskiego kraju założył kilka lat temu pizzerię, ukrytą wśród willi toruńskiego przedmieścia Mokre. Szczególnie polecamy firmowe Montenegro oraz Milorda - z rokpolem i pepperoni. Możesz też wpaść do staromiejskiej filii lokalu na parterze kamienicy, która w serialu "Lekarze" gra dom Magdaleny Różczki. Jest także oddział na osiedlu Rubinkowo.

Ceny: 15-40 zł,
ul. św. Andrzeja Boboli 31,
ul. Łazienna 13,
ul. Kosynierów Kościuszkowskich 4
Montenegro.torun.pl

9
Więcej na ten temat: podróże, polska na weekend