Francuskie wina: jak znaleźć dobre i niedrogie

Gabriel Matwiejczyk*
Francuskie wina poważamy wszyscy, jednak pewnie nieraz krzywiłeś się po tanim bordeaux. Wybrałem kilka butelek, które pokażą nieoczywiste - i niedrogie! - oblicze Francji.
fot. Paweł Kiszkiel fot. Paweł Kiszkiel

Na wieczór

Gewűrztraminer Reserve Koenig Aoc Alsace

Cena: 34,99 Zł

Gdzie: Lidl

Okazja: Do Lekkiej Jesiennej Sałatki Lub Po Prostu Do Popijania W Spokoju.

Choć w nowej ofercie Lidla jest ponad 40 win z Francji - ciekawych jest kilka. Oto jedno z nich. Jeśli nie znacie win z tego szczepu - to spotkanie będzie intrygujące. Jeśli znacie - tym bardziej! Bo wino to nieco inne niż większość różanych gewürzów. Mało tu landrynkowo-różanej duchoty, słodycz też taka jakby przygaszona. Za to wiele szyku, klasy i swobody. A ja proponuję do tego lekką jesienną sałatkę lub też po prostu - chwilę spokoju.

. . .

*Gabriel Matwiejczyk - autor artykułu to twórca najpopularniejszego polskiego bloga winiarskiego Dotrzechdych.pl, serwisu Kochambabelki.pl oraz pierwszej polskiej aplikacji mobilnej pomagającej wybrać wino w sklepie. Uwielbia wino, ale nie cierpi za nie przepłacać.

Jakie wina są najlepsze? Francuskie! - zakrzyknie polski (i nie tylko) konsument. Wszystkie badania wskazują, że to właśnie Francja jest według naszych rodaków ojczyzną win najlepszych. Szkopuł w tym, że część tego poglądu to stereotyp... Szczegółowe analizy, które wykonałem na potrzeby jednego z moich projektów, pokazały, że wina francuskie szczególnie lubią osoby, które... o winie nie mają pojęcia i najczęściej biorą z półki cokolwiek.

Nie zmienia to faktu, że Francja podarowała światu wiele pięknych i radosnych win. Korzystając z okazji, że dwa największe dyskonty w jednym czasie fundują ofertę win z Francji, chciałem pokazać kilka butelek, które nie oddają stereotypowego obrazu Francji, za to oddają wiele za wydane na nie złotówki!

1
fot. Paweł Kiszkiel fot. Paweł Kiszkiel

Na prezent

Charles Thomas Beaune

Cena: 67 zł

Gdzie: Vinotrio.pl

Okazja: daj przyjacielowi, niech się zachwyca. A ty z nim.

Bajeczne wrota do cudownej Burgundii. To butelka, w której obłędnie się zakochałem. Bo gdy mowa o elegancji i szyku, w przypadku tego gewürztraminera możemy już myśleć o najwyższej klasie. Mimo że wino dość typowe, to jednak z taką finezją wykonane, z takim gustem skrojone, że nawet przez chwilę nie żal wydanych 67 zł. To burgund - wino z regionu tyle znanego, co i niezrozumiałego. Tu wina nie są tanie, za to są bardzo interesujące, nie powalą mocą i siłą, za to zaskoczą klasą i wytwornością.

2
fot. Paweł Kiszkiel fot. Paweł Kiszkiel

Do lekkiego obiadu

L?etang De Sol Picpoul De Pinet

Cena: 19,99 zł

Gdzie: biedronka

Okazja: idealny partner dla ryb i owoców morza - wytrawny i pełny.

Picpoul to nieco zapomniany szczep z południa Francji, charakteryzujący się żwawą kwasowością, dzięki czemu wina są rześkie i świeże, a jednocześnie pełne i cieliste. To nie jest rozwodniony sok z cytryny - to bardzo kształtne wino, które świetnie wręcz zagra ze wszystkimi maślanymi sosami, smażonymi rybami, smażonym kurczakiem... Szczep ten rośnie niemal na plażach Morza Śródziemnego i dzięki tej bliskości przyjaźń z wszelkiego rodzaju owocami morza jest silna i obustronna!

3
fot. Paweł Kiszkiel fot. Paweł Kiszkiel

Na domówkę

Syrah Les Vignerons De Valleon Agp Drome

Cena: 17,25 zł

Gdzie: winnice.eu, ul. Lipowczana 6, Warszawa

Okazja: na imprezę - soczysty owoc w wydaniu dla każdego!

Trzeba tę francję pokochać! Bo daje nam i takie butelki, jak ten syrah z południa francji, wyszperany w sklepie niedaleko warszawskiego lotniska. Stoją tam na paletach kartony takich win. Win, które gdy je otworzysz, znikają w tempie niemal niespotykanym - szczególnie na domówkach i imprezach. Przy których każdy mlaska, cmoka i uśmiecha się. Dających prostą owocową radość, win, które chce się pić, które nie usypiają zbyt wcześnie ani nie zniechęcają niewtajemniczonych.

4
Więcej na ten temat: alkohol, wino