10 najbardziej intrygujących zamków Europy Środkowej

MW
Na Starym Kontynencie zamków nie brakuje, także w naszym regionie - o skomplikowanej historii i często zmieniających się granicach. Poznajcie nasz subiektywny wybór najbardziej intrygujących zamków Europy Środkowej.
Fot. Emi Cristea / shutterstock.com Fot. Emi Cristea / shutterstock.com

Zamek 'Drakuli' w Branie (Rumunia)

Ta znajdująca się w rumuńskim Siedmiogrodzie budowla znana jest przede wszystkim jako zamek Drakuli, dzięki czemu niemal z całego świata zjeżdżają tu fani tej mrocznej postaci. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Wład Palownik, który był inspiracją dla Brama Stokera, autora "Drakuli", nigdy w Branie nie mieszkał...

Rumunia, zamek w BranieFot. Dragan Jovanovic / shutterstock.com

Zamek został wzniesiony pod koniec XIV wieku w miejscu zbudowanej tu wcześniej przez Krzyżaków twierdzy Dietrichstein. Miejsce nie jest przypadkowe - zamek w Branie pełnił funkcję warowni na szlaku prowadzącym z Wołoszczyzny do Transylwanii.

Zamczysko liczy sobie 57 pokoi i zajmuje powierzchnię 57 akrów. Po przejęciu zamku przez władze komunistyczne w 1947 roku, w latach 90-tych XX w. wrócił on do swojego prawowitego właściciela, Dominika Habsburga, który od tego czasu próbuje go sprzedać - na razie bezskutecznie, choć cena wydaje się kusząca - jedynie 135 mln dolarów!

1
Fot. Ivan Varyukhin / shutterstock.com Fot. Ivan Varyukhin / shutterstock.com

Zamek Predjamski (Słowenia)

Ten słoweński zamek to zdecydowanie jedna z najbardziej niesamowitych budowli w tej części Europy - wzniesiono go ponad 700 lat temu na 123-metrowej, skalnej ścianie, wbudowując w obszerną jaskinię. Zamkowe pomieszczenia połączone są z całym systemem naturalnych skalnych korytarzy znajdujących się także pod samą budowlą.

Zamek PredjamskiFot. Sergey Novikov / shutterstock.com

Dzięki temu Zamek Predjamski przez wieki był idealną kryjówką dla miejscowej ludności przez wszelkimi obcymi najazdami. To także tutaj w XV wieku ukrył się legendarny rozbójnik i bohater wielu romantycznych legend, zwany "baronem rabusiów", Erazm Lugger. Podobnie jak nasz Janosik, grabił kupieckie karawany, a łupy rozdawał okolicznym biedakom. Obecnie w zamku można zwiedzać odrestaurowane komnaty mieszkalne, kaplicę oraz lochy.

2
Fot. New Punisher / shutterstock.com Fot. New Punisher / shutterstock.com

Zamek Frydlant (Czechy)

Zamek leży blisko polskiej granicy - znajduje się zaledwie około 10 kilometrów na wschód od Bogatyni. Tę monumentalną średniowieczną budowlę wzniesiono w okolicach niewielkiego miasteczka Frydlant na powulkanicznym stożku u stóp Gór Izerskich, nad rzeką Witką (po czesku - Smedą). Pierwsze wzmianki o zamku datowane są na 1278 rok. W czasie wojen husyckich miasto zostało doszczętnie zniszczone, jednak sam zamek przetrwał nienaruszony. Takiego szczęścia nie miał już w trakcie wojny trzydziestoletniej, kiedy padł łupem Szwedów.

Czechy, zamek FrydlantFot. Dziurek / shutterstock.com

Oczywiście także ta budowla przez wieki zmieniała swoje oblicze. Gdy właścicielami zamku zostali Melchior i Katarzyna von Redern przemienił się on w okazałą rezydencję. Zatrudniony przez nich włoski architekt Marco Spazzio di Lancio przystosował obiekt do renesansowych wymogów: na dziedzińcu wewnętrznym wzniesiono renesansowy pałac, a jego elewację ozdobiono modnymi wówczas sgraffitami. Co ciekawe, zamek był jednym z pierwszych w Europie, który udostępniono zwiedzającym - nastąpiło to już w 1801 roku.

3
Fot. canadastock / shutterstock.com Fot. canadastock / shutterstock.com

Hohensalzburg (Austria)

Znak rozpoznawczy miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta i jeden z głównych "landmarków" Austrii. Górująca majestatycznie nad Salzburgiem twierdza od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najczęściej odwiedzanych zabytków w tym alpejskich kraju - wyprzedzają ją tylko stołeczne atrakcje, jak np. Katedra św. Szczepana czy Pałac Schoenbrunn.

HohensalzburgFot. Nikita Rogul / shutterstock.com

Historia salzburskiej twierdzy sięga aż XI wieku - wtedy to w 1077 roku na zlecenie arcybiskupa Gebharda powstała pierwsza warownia, a kolejni arcybiskupi stopniowo powiększali i umacniali zamek. Największy wpływ na obecny kształt fortecy miał jednak żyjący na przełomie XV i XVI wieku Leonhard von Keutschach, który ją dodatkowo wzmocnił i uczynił zamek praktycznie nie do zdobycia.

Obecnie uchodzi on za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Wśród jej pięknych nie można ominąć Złotej Sali oraz unikatowego trzykondygnacyjnego gotyckiego pieca kaflowego. Na zamek można dostać się uruchomioną w 1892 roku kolejką - Festungbahn.

4
Fot. PHB.cz Richard Semik / shutterstock.com Fot. PHB.cz Richard Semik / shutterstock.com

Książ (Polska)

Ta znajdująca się w granicach miejskich Wałbrzycha budowla uznawana jest za trzeci największy zespół pałacowo-zamkowy (po Malborku i Wawelu) w Polsce. To również jeden z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska - regionu, którego wręcz znakiem rozpoznawczym są zamki - mało kto wie, ale to właśnie tutaj znajduje co czwarta tego typu budowla w Polsce.

Zamek KsiążFot. Mariusz Switulski / shutterstock.com

Zamek Książ został wzniesiony pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Podobnie jak w przypadku innych środkowoeuropejskich zamków, ten też często zmieniał właścicieli i znajdował się w granicach różnych mocarstw. Został także doszczętnie splądrowany i częściowo zniszczony podczas krwawej wojny trzydziestoletniej. Po tym burzliwym okresie na życzenie Konrada Ernsta Maksymiliana von Hochberga na początku XVIII wieku zamek przebudowano w stylu barokowym, a jego potomkowie - ród potężnych niemieckich książąt-przemysłowców - na przełomie XIX i XX dodali mu kolejne skrzydło. Gośćmi tej pięknej rezydencji bywało wiele znakomitości, takich jak m.in. Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I czy Winston Churchill.

5
Fot. TTstudio / shutterstock.com Fot. TTstudio / shutterstock.com

Zamek Orawski (Słowacja)

Do tego pięknego zamku bardzo łatwo dotrzeć z Polski - znajduje się około 10 kilometrów na północ od popularnego wśród naszych rodaków, słowackiego kurortu narciarskiego Dolny Kubin. Jedną z cech charakterystycznych zamku jest więc nadzwyczaj piękne położenie - budowlę wzniesiono na majestatycznej, ponad stumetrowej wapiennej skale, którą otaczają wody Orawy.

Słowacja, zamek OrawskiFot. Nejron Photo / shutterstock.com

Budowę zamku rozpoczęto w XIII wieku, po najeździe tatarskim, w miejscu starego drewnianego grodu. Budowla została wzniesiona w stylu romańskim i gotyckim, a później - dzięki przebudowom - zyskała oblicze renesansowe i neogotyckie.

Co ciekawe w jego historii pojawia się wiele polskich akcentów - właścicielami posiadłości byli m.in. Ścibor Sciborowic, Piotr Komorowski oraz Wacław Siedlnicki. Do dzisiaj można tu także oglądać kolekcję ornitologiczną polskiego leśniczego i ornitologa Antoniego Kocyana, który pracował tu w końcówce XIX wieku.

6
Fot. Rudy Balasko / shutterstock.com Fot. Rudy Balasko / shutterstock.com

Neuschwanstein (Niemcy)

Prawdopodobnie najbardziej znany zamek w kraju naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanie bardziej przypomina budowle rodem z filmów Walta Disneya niż mroczne, górskie warownie. Nic zatem dziwnego, że upodobali go sobie zwłaszcza Chińczycy - szczególnie młode pary z Państwa Środka, które przylatują do Niemiec specjalnie, aby zrobić sobie ślubną sesję zdjęciową w bogato zdobionej dorożce na tle Neuschwanstein. Mimo to nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu.

Wnętrze zamku NeuschwansteinFot. Patryk Kosmider / shutterstock.com

Zamek wzniesiony został dopiero w drugiej połowie XIX wieku na życzenie króla Ludwika II, który na dwa lata przed śmiercią został uznany na niepoczytalnego i pozbawiony tronu. Monarcha słynął ze swojego zamiłowania do literatury, a także legend i mitów. Nieprzypadkowo zbudowana dla niego rezydencja wzorowana była nie tylko na zamku Wartburg, ale także legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu.

Wbrew pozorom Neuschwanstein jak na swoje czasy był niezwykle nowatorską konstrukcją - wnętrza zamku ocieplane były za pomocą centralnego ogrzewania, wszędzie dostępna była bieżąca woda oraz podobne do dzisiejszych toalety.

7
Fot. Petr Podrouzek / shutterstock.com Fot. Petr Podrouzek / shutterstock.com

Karlstejn (Czechy)

Karlstejn zajmuje szczególnie miejsce pośród innych czeskich zamków, ponieważ to właśnie tu, w położonej aktualnie niemal na przedmieściach Pragi budowli, przechowywane są królewskie skarby, relikwie świętych oraz klejnoty koronne. Zamek został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV.

Czechy, zamek KarlstejnFot. kod22 / shutterstock.com

Najcenniejszym pomieszczeniem zamku jest umiejscowiona w Wielkiej Wieży kaplica św. Krzyża. Jej misternie wykończone wnętrze przypomina bizantyjskie świątynie - do jej wykończenia wykorzystano m.in. ponad 2 tys. szlifowanych kamieni oraz 129 obrazy z wizerunkami świętych autorstwa Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza króla Karola IV. Co ciekawe, wnętrze to budziło taki zachwyt i szacunek, że nawet sam władca wchodził do kaplicy boso i kazał zabezpieczyć ją przed rubieżami trzema parami żelaznych drzwi.

8
Fot. Catalin Lazar / shutterstock.com Fot. Catalin Lazar / shutterstock.com

Hunedoara (Rumunia)

Nazywany najładniejszym zamkiem w całej Rumunii jest pamiątką po węgierskim panowaniu w Siedmiogrodzie. Wbrew pozorom zamek Hunedoara nie pełnił funkcji typowej fortecy, lecz od zawsze był szlachecką rezydencją.

Jego historia sięga przełomu XII i XIII wieku, kiedy został wzniesiony jednym ze wzgórz masywu Poiana Rusca w Karpatach Południowych. W Kolejnych stuleciach przechodził z rąk do rąk - był m.in. w posiadaniu Andegawenów, królów węgierskich, jak i Habsburgów.

Z uwagi na tak burzliwe perypetie zamek Hunedoara była wielokrotnie przebudowywany - największy wpływ na jego obecny kształt mieli jednak władcy węgierscy - za ich panowania dobudowano mury obronne, kaplice, zamek główny, a także trzykondygnacyjne wieże.

Hunedoara, RumuniaFot. Ammit Jack / shutterstock.com

Dziś najcenniejszym pomieszczeniem na zamku jest majestatyczna Sala Rycerska z imponującym sklepieniem wspartym granitowymi filarami. Nad nią znajduje się Sala Rady, w której zwoływano sesje siedmiogrodzkiego parlamentu. Obecnie w pełni odrestaurowany Zamek w Hunedoarze zaliczany jest do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów.

9
Fot. Nahlik / shutterstock.com Fot. Nahlik / shutterstock.com

Zamek w Niedzicy (Polska)

To bardzo nietypowy jak na Polskę zamek, bo... węgierski! Znajdujący się w Niedzicy, na obszarze Polskiego Spisza zamek nazywany jest też Dunajcem. Położony jest na 500-metrowej skale, którą od stosunkowo niedawna wysoko oblewają wody Zbiornika Czorsztyńskiego.

Pierwszą, jeszcze drewnianą, twierdzę wzniesiono tu już w XIII wieku, a jej fundatorem był prawdopodobnie właściciel całej okolicy, poddany króla węgierskiego Rykolf Berzeviczy ze Strążek.

Zamek w NiedzicyFot. tadekz / shutterstock.com

Przez wiele lat zamek był warownią graniczną pomiędzy Polską a Węgrami - w rękach Madziarów pozostał praktycznie do zakończenia pierwszej wojny światowej, po której ziemie te trafiły do Polski. Co ciekawe, w tym czasie w posiadłości, która należała do węgierskiej rodziny Salomonów zachowano aż do 1931 roku (najdłużej w Europie) szczątkowe formy pańszczyzny. W czasach powojennych zamek posłużył wielokrotnie jako plan zdjęciowy dla wielu znanych produkcji - m.in. "Janosika", "Mazepy" oraz "Zemsty".

10
Więcej na ten temat: europa, podróże, top 10