Filmowi płatni zabójcy TOP 10

Michał Karpa
Likwidują niewiernych małżonków, biznesowych konkurentów, wpływowych polityków. Ich historie, także te z życia wzięte, to łakomy kąsek dla popkultury. Dlatego bywają (anty) bohaterami komiksów, gier komputerowych, seriali czy filmów. Oto dziesiątka płatnych zabójców, których warto zapamiętać z dużego ekranu. Bang!
fot. CAP/NFS Image supplied by Capital Pictures fot. CAP/NFS Image supplied by Capital Pictures

Kilerów dwóch

Pulp Fiction (1994), reż. Quentin Tarantino

"Ścieżkę człowieka prawego ze wszech stron otacza niesprawiedliwość samolubnych i tyrania złych ludzi. Błogosławiony ten, kto w imię miłości bliźniego i dobrej wiary prowadzi słabych przez dolinę ciemności, bo prawdziwie strzeże on brata swego i odnajduje dzieci zaginione...". Każdy, kto słyszał ten fragment Księgi Ezechiela - delikatnie zmodyfikowany na potrzeby polskiego przekładu - wiedział, że przed nim ostatnie sekundy życia. Wypowiadający go Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) i jego kumpel Vincent Vega (John Travolta) - cyngle pracujący dla Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames) - zapewnili sobie stałe miejsce w historii kina. Bo komu nie zostały w pamięci ich dywagacje na temat masowania stóp czy ćwierćfunciaka z serem? Albo tajemnicza walizka, którą odzyskali na zlecenie szefa, czy dość wioskowe ciuchy, w które musieli wskoczyć po spartaczonej robocie? Prawdziwi fani filmu kojarzą też pewnie należący do Julesa portfel z napisem... No właśnie, pamiętasz z jakim napisem? *

1
Clint Eastwood / Unforgiven 1992 directed by Clint Eastwood Clint Eastwood / Unforgiven 1992 directed by Clint Eastwood

Dobry rewolwerowiec

Bez przebaczenia (1992), reż. Clint Eastwood

Efektowny rozbrat Clinta Eastwooda z westernem - gatunkiem, który w latach 60. za sprawą klasycznych dzieł Sergia Leone zrobił z niego gwiazdę. Nagrodzone czterema Oscarami "Bez przebaczenia" to popis reżyserski i aktorski (w obsadzie znaleźli się także Gene Hackman i Morgan Freeman). Główny bohater jest rewolwerowcem, który po niejednym życiowym zakręcie zapuścił korzenie na mizernie prosperującej farmie. Zachęcony wysoką nagrodą decyduje się wrócić do gry. Postanawia zlikwidować ludzi, którzy okaleczyli jedną z prostytutek w pobliskim miasteczku, by odebrać tysiąc dolarów "honorarium" ufundowanego przez koleżanki zranionej kobiety. Odmieniony Will Munny - uwolniony od demonów przeszłości, wyrwany z objęć alkoholowego nałogu wymierza sprawiedliwość w wielkim stylu.

2
fot. EAST NEWS/ALBUM fot. EAST NEWS/ALBUM

Zawodowiec o gołębim sercu

Leon zawodowiec (1994), reż. Luc Besson

Śpi na siedząco, codziennie ćwiczy, pije mleko i dba o swoją roślinkę. No, chyba że akurat "sprząta". Leon (Jean Reno) to prawdziwy zawodowiec, a zarazem największy wrażliwiec wśród wszystkich filmowych kilerów. Ratuje życie 12-letniej Matyldzie (debiutująca na dużym ekranie Natalie Portman), której rodzinę wymordowała grupa skorumpowanych policjantów z wydziału antynarkotykowego. Żądna zemsty dziewczynka składa Leonowi "propozycję nie do odrzucenia": nauczy go czytać, gdy ten pokaże jej, jak posługiwać się bronią i zabierze na kilka akcji, bo przecież "Bonnie i Clyde nie pracowali osobno, Thelma i Louise też, a byli najlepsi!". Zabójca o gołębim sercu ulega dziecku, zaczyna ich łączyć niecodzienna relacja. Leon, sprawiający wrażenie lekko nierozgarniętego (rzekomo na prośbę samego odtwórcy tytułowej roli), znalazł się w czołówce niejednego rankingu najlepszych filmowych antybohaterów, m.in. w towarzystwie Michaela Corleone ("Ojciec chrzestny"), Tylera Durdena ("Podziemny krąg") i Lisbeth Salander ("Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet").

3
fot. www.cinemagia.ro fot. www.cinemagia.ro

Samotność nocnego kowboja

Upadłe anioły (1995), reż. Wong Kar-Wai

Wong Chi-Ming przyjmuje zlecenia od tajemniczej kobiety. Spotyka ją po raz pierwszy od trzech lat, bo - jak twierdzi - partnerzy nie powinni angażować się uczuciowo. Mówi też tak: "Często charakter człowieka decyduje o tym, jaki wykonuje zawód. Uwielbiam swoją pracę, nie muszę podejmować decyzji - kogo, gdzie i kiedy zabić. Wszystko planują za mnie inni. Ja jestem zbyt leniwy. Lubię, gdy ktoś organizuje mi robotę". Ładnie się nam przedstawia, prawda? W najbardziej oryginalnym i egzotycznym filmie całego naszego zestawienia rządzi mrok, wszędzie panuje azjatycka ciasnota, a kolejne strzały przeplatane są jękami niespełnienia, urywkami piosenek z szafy grającej i "muzyką miasta", które nigdy nie zasypia i po którym Wong snuje się z nieodłącznym papierosem, spotykając samotników takich jak on. Choć odludkiem nie był zawsze, bo przecież "nawet płatny morderca ma kolegów ze szkoły".

4
fot. Everett Collection fot. Everett Collection

Zabić prezydenta

Dzień Szakala (1973), reż. Fred Zinnemamn

Zanim nastał boom na skandynawskie kryminały i półki zaczęły się uginać pod ciężarem tomów o śledztwach Kurta Wallandera i Harry'ego Hole'a, wzięcie miały powieści Toma Clancy'ego, Roberta Ludluma czy Fredericka Forsytha. Temu ostatniemu drogę do sławy utorował "Dzień Szakala" - bestseller z 1971 r. o płatnym zabójcy, który na zlecenie francuskiej Organizacji Tajnej Armii (OAS) ma zabić prezydenta Charles?a de Gaulle'a. Dwa lata po premierze książki na jej podstawie powstał film. Tytułowy bohater (w tej roli Edward Fox) to działający z zimną krwią, drobiazgowy profesjonalista, który - jeżdżąc po Europie - zdobywa broń i zmienia tożsamość, skutecznie (do czasu) zacierając ślady. Ostatecznie dociera do Paryża, by podczas defilady z okazji Dnia Wyzwolenia strzelić do generała. O sile popularnośc tej historii niech świadczy fakt, że pseudonimem "Szakal" został ochrzczony jeden z najbardziej znanych terrorystów Zimnej Wojny - Ilich Ramírez Sánchez, znany też jako Carlos.

5
CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND [US 2002] SAM ROCKWELL CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND [US 2002] SAM ROCKWELL

Drugie oblicze

Niebezpieczny umysł (2002), reż. George Clooney

"Masz 33 lata i niczego nie osiągnąłeś. Chrystus do tego czasu zdążył umrzeć i zmartwychwstać". Takie słowa mogą zaboleć. Szczególnie bardzo ambitnego Chucka Barrisa (Sam Rockwell) - pracownika telewizji, który aspiruje do prowadzenia własnego show. Spotkanie z agentem CIA (George Clooney) zmienia jego życie - jak się okaże, nie tylko zawodowe. Człowiek, który wymyślił "Randkę w ciemno", zostaje płatnym zabójcą. Wraz ze zwycięzcami programu rusza w dalekie podróże: w ciągu dnia jest ich przyzwoitką, nocą wykonuje zadania zlecone przez agencję. Płaci za to wysoką cenę - granica między urojeniami a rzeczywistością zaczyna się zacierać. Autobiografię, na podstawie której powstał film, trudno więc uznać za stuprocentowo opartą na faktach.

6
fot. Capital Pictures fot. Capital Pictures

Gry małżeńskie

Pan i pani Smith (2005), reż. Doug Liman

On ma na imię John, ona - Jane. On jest wystrzałowo przystojny, ona - zabójczo piękna. Wiodą udane, choć nijakie życie. Ale to tylko pozory, bo pod przykrywką przeciętności każde z nich skrywa sekret... Trzeba przyznać, że scenariusz filmu jest lekko naciągany. Bo czy prawdziwy płatny zabójca poślubiłby osobę o tej samej profesji i przez kilka lat nie wiedział, czym ona naprawdę się zajmuje? Niedociągnięcia rekompensuje jednak gra głównych aktorów: Angeliny Jolie i Brada Pitta. Pani Smith z gracją skręca kark i skacze z kilkudziesięciopiętrowego wieżowca, pan Smith z kolei bez problemu obsługuje wyrzutnię rakiet. A ich wspólny dom to arsenał, o jakim marzy niejeden watażka.

7
The Bourne Ultimatum The Bourne Ultimatum

W poszukiwaniu utraconej pamięci

Tożsamość Bourne'a (2002), reż. Doug Liman; Krucjata Bourne'a (2004) i Ultimatum Bourne'a (2007), reż. Paul Greengrass

Historia Jasona Bourne?a (Matt Damon), wyszkolonego przez CIA płatnego zabójcy, to opowieść o walce z demonami przeszłości, próbach odzyskania pamięci i pozlepiania swojego życiorysu, a jednocześnie niekończącej się ucieczce przed dawnymi zleceniodawcami, którzy teraz - po zakończeniu jednej z tajnych operacji - chcą zlikwidować byłego agenta. Bourne brawurowo wymyka się prześladowcom: chodzi po ścianach, skacze po dachach, jeździ samochodem po schodach i nie szczędzi kul, siejąc spustoszenie we wszystkich najważniejszych stolicach świata.

8

Na początku były nożyczki

Rosario Tijeras (2005), reż. Emilio Maillé

"Trudniej kochać, niż zabijać" - mawia Rosario (Flora Martinez), brunetka o ustach w kolorze krwi, która w swoim krótkim, choć intensywnym życiu nie zaznała prawdziwej miłości. Legenda głosi, że przed egzekucją jej ofiary mogły liczyć na czuły pocałunek. Królowa płatnych zabójców w Medellín przełomu lat 80. i 90. pierwszego delikwenta odesłała na tamten świat, pozbawiając go przyrodzenia nożyczkami. Stąd jej pseudonim - Tijeras. Później nożyczki zamieniła na "pana dziewięć milimetrów", pracując dla narkotykowych bossów. Film oparty na powieści Jorge Franco w panteonie zabój-czyń uplasował ją przed Nikitą i Czarną Mambą.

9
Materiały prasowe Materiały prasowe

Stylowy mściciel

John Wick (2014), reż. David Leitch, Chad Stahelski

Po stracie ukochanej żony Johnowi Wickowi (Keanu Reeves) zostały wspomnienia i pies, który wabi się Daisy. Kiedy jednak żółtodzioby z rosyjskiej mafii pozbawiają czworonoga życia i kradną jego właścicielowi forda mustanga rocznik 1969, jeden z najlepszych płatnych zabójców w Ameryce, który wycofał się z branży, musi wrócić do gry, by wyrównać rachunki. Z kul, które świszczą na ekranie, można by usypać drugi kopiec Kościuszki, zmasakrowane samochody wypełniłyby niejedno złomowisko, a garnitury Johna Wicka zabłysłyby na pokazie topowego projektanta mody. Jest więc głośno i "na bogato". Główny bohater do swojej krwawej wendety wykorzystuje m.in. zawartość zabetonowanej w posadzce walizki. Przyda się, żeby zlikwidować prawie sześćdziesiąt osób, które będą próbowały stanąć na jego drodze. Tym razem, w ramach przygotowań do roli, aktor przez kilka miesięcy musiał trenować sztuki walki. Nie wystarczyło - jak w "Matriksie" - po prostu je sobie wgrać.

10
Więcej na ten temat: ciekawostki, kino, top 10