Lizbona na weekend: 5 miejsc, które trzeba zobaczyć

Wojciech Baczyński, Dyrektor Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC)
Stolica Portugalii jest górzystym miastem, w którym nie sposób się nie zakochać. Zaprasza na niezapomniane spacery wśród wąskich, romantycznych uliczek, a łatwo dostępne punkty widokowe zachwycają panoramami miasta. Dodaj niespieszny tryb życia mieszkańców, nieprzeciętną ofertę kulinarną i kulturalną oraz kosmopolityzm - lizbona jest jedną z najciekawszych metropolii w południowej europie. W cztery godzinki dolecisz tam bezpośrednio z polski. Na co czekasz?
fot. Sean Pavone/Shutterstock fot. Sean Pavone/Shutterstock

Punkty widokowe

Lizbonę najlepiej ogląda się z góry. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach - na szczytach umiejscowiono punkty widokowe zwane miradouros. Piękne widoki podziwiaj ze szczytów dzielnic: Alfama, Graça i Chiado. Odnalezienie Miradouro de Graça, Miradouro da Senhora do Monte, Miradouro de Săo Pedro de Alcântara czy Miradouro de Santa Catarina jest wyzwaniem dla każdego przybysza! Najoryginalniejsza z dzielnic to Alfama. Warto się tam po prostu zgubić, by nagle się odnaleźć nad samą rzeką Tag.

1
fot. facebook.com/00park fot. facebook.com/00park

Esplanada Park

Jeśli nie masz dość naturalnych wzniesień, bar Park na dachu parkingu oferuje popołudniowo-wieczorne odprężenie z magicznym widokiem na serce miasta i rzekę. 500 m2 przestrzeni pod gołym niebem usiano zakamarkami, drewnianymi meblami i skrzynkami. Część zabudowana to sala z widokiem panoramicznym, udekorowana w stylu retro. Restauracja serwuje drinki, koktajle i ma spore menu hamburgerów. Odbywają się tu imprezy, wieczory tematyczne i projekcje filmów. Dostęp do lokalu windą lub schodami na siódme piętro.

Calçada de Combro 58

2
fot. Joao Silveira Ramos fot. Joao Silveira Ramos

Musicbox

Wielu słyszało o dyskotece Lux, jednak klub Musicbox zapewnia wielbicielom dźwięków tanecznych nie gorszą ofertę. Umiejscowiony w sercu nocnego życia strefy Cais de Sodré, wyznacza trendy lokalnego życia muzycznego. Szczególnie polecam serię imprez Noite Principe, koncentrującą się na energetycznych kuduro, kizombie czy terrachinha, tworzonych w lizbońskich gettach przez artystów pochodzenia afrykańskiego (Nigga Fox, DJ Marfox i in.).

Rua Nova de Carvalho 24

Musicboxlisboa.com

3
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Can The Can

Ogromny żyrandol wykonany z trzech tysięcy puszek po konserwach definiuje ofertę tej restauracji. Łącząc tradycję z nowoczesnością, Can the Can oddaje hołd dwóm silnym symbolom portugalskiej tożsamości - konserwom i muzyce fado. Lokal stanowi połączenie kawiarni i jadłodajni serwującej, oprócz tradycyjnego jedzenia, różnorodne petiscos (przekąski), sporządzane z rybnych konserw. W okolicach pory obiadowej można tu posłuchać fado. Na zewnątrz - podziwiać majestatyczny widok Praça de Comércio. Dla fanów konserw: niemal za rogiem, na ulicy Rua Arsenal pod numerem 130 znajduje się uroczy sklep Loja das Conservas, sprzedający wyłącznie portugalskie konserwy gourmet.

Praça de Comércio

Canthecanlisboa.com

4
fot. facebook.com/pages/Água-de-Beber/688804461135190 fot. facebook.com/pages/Água-de-Beber/688804461135190

Água de Beber

"Água de beber, camará" - śpiewał Vinicius de Morăes do tekstu Toma Jobima. Tasca (czyli tradycyjny bar) o tej nazwie to miejsce skromne i ciasne, ale dzięki marynistycznym azulejos i właścicielom - oddychające morzem, Brazylią i portugalskojęzyczną Afryką. Panują tu duch jedności i zapach wody kokosowej, a sesje muzyki brazylijskiej i afrykańskiej organizowane są codziennie. Do tego świetne, tanie drinki serwowane przez szefa Marco i fantastyczna przekąska coxinha. Gdy w lokalu brakuje już miejsca, zbiorowe tańce naturalnie przenoszą się na ulicę przed barem. Zabawa gwarantowana.

Travessa de Săo Paulo 8

5
Więcej na ten temat: europa, podróże