Superteoria superwszystkiego: Pomyłki znalezione w kinie

ZLLL
W internecie znajdziecie całe ogromne serwisy poświęcone błędom w filmach. Tym bardziej cieszą te wpadki producentów, aktorów, scenografów, operatorów, scenarzystów, montażystów i reżyserów, które człowiek znajduje sam.

Podobno nie ma filmu bez błędów, tak jak nie ma książki bez literówki. Zawsze trafi się zaobrączkowany bocian w XIX-wiecznym pejzażu, wędrująca blizna na policzkach bohatera czy pomocnik operatora widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Rzesze kinomaniaków z tropienia filmowych błędów zrobiły swoje hobby, a niektórzy sposób na życie. Nic prostszego - spisać kilka przykładów z moviemistakes.com, przerobić na artykuł. Ale - uwierzcie na słowo - to tekst napisany z własnych jedynie obserwacji (raz jeden zaznaczam inaczej). Nie roszcząc sobie praw nawet do zakolegowania się z najwybitniejszymi kinowymi detektywami, chciałem się pochwalić częścią swojego skromnego w tej materii dorobku.

film, błąd w filmie, kinoPodobno nie ma filmu bez błędów, tak jak nie ma książki bez literówki. Zawsze trafi się zaobrączkowany bocian w XIX-wiecznym pejzażu, wędrująca blizna na policzkach bohatera czy pomocnik operatora widoczny w prawym górnym rogu ekranu. Rzesze kinomaniaków z tropienia filmowych błędów zrobiły swoje hobby, a niektórzy sposób na życie. Nic prostszego - spisać kilka przykładów z moviemistakes.com, przerobić na artykuł. Ale - uwierzcie na słowo - to tekst napisany z własnych jedynie obserwacji (raz jeden zaznaczam inaczej). Nie roszcząc sobie praw nawet do zakolegowania się z najwybitniejszymi kinowymi detektywami, chciałem się pochwalić częścią swojego skromnego w tej materii dorobku.

1

1. OSTATNI MOHIKANIN (1992)

 

Moje najświeższe odkrycie, będące inspiracją do całego tekstu. Trwa wojna brytyjsko-francusko-indiańska w Ameryce Północnej. Pokonany brytyjski pułkownik George Munro wycofuje się wraz ze swoim garnizonem z fortu William Henry. Z Francuzami zawarł pokój, ale Indianie nie zamierzają porozumień respektować. Atakują. 

Uważny obserwator (widziałem film kilkadziesiąt razy, zauważyłem dopiero teraz) zwróci uwagę, że Indianie wsparci są siłami hydraulików z Alabamy. Jeden z nich - w dżinsach, koszulce na ramiączka i blond włosami przewiązanymi czerwoną bandaną i chyba z wąsem - wygląda na wyjątkowo zaciekłego:

film, błąd w filmie, kino

W "Ostatnim Mohikaninie" (tu już posiłkuję się moviemistakes.com) przybysze z przyszłości pojawiają się częściej. Jeden zwraca szczególną uwagę - w czasie polowania na jelenia, Chingachgookowi, Unkasowi i Sokolemu Oku towarzyszy Człowiek w Czerwonym Kapeluszu. A czerwony kapelusz, jak wiadomo, jest zawsze podejrzany (0:30): (filmweb.pl/Brunet.Wieczorowa.Pora)

film, błąd w filmie, kino, OSTATNI MOHIKANIN

następne

2

2. DWANAŚCIE MAŁP (1995)

 

film, błąd w filmie, kino, DWANAŚCIE MAŁP James Cole, wysłany w ostatnie lata XX wieku z przyszłości, w której ludzie żyją pod ziemią, schowani przed śmiercionośnym wirusem, spotyka psychiatrę Kathryn Railly. Młoda, zdolna i ambitna pani doktor nie wierzy w historie o zagładzie i podróżach w czasie, szukając racjonalnego wyjaśnienia zachowań Cole'a, a także dziwnych zdarzeń, które towarzyszą jego ciągłemu pojawianiu się i znikaniu. Stopniowo do Railly dociera jednak, że Cole nie kłamie, a ludzkość czeka dość nagły i okrutny koniec. Co ją przekonuje? Między innymi badania balistyczne pocisku, wydobytego ze zranionej nogi Jamesa. Okazuje się bowiem że pocisk został wystrzelony w pierwszej połowie XX wieku. Railly, gdy tylko słyszy tę szokująca informację, w nagłym

film, błąd w filmie, kino, DWANAŚCIE MAŁP

objawieniu przypomina sobie zdjęcie z okopów I Wojny Światowej. Znajduje je w swoich archiwach, a na nim Cole'a:

I już wie, że będzie musiała ratować świat. A mnie ciekawi, dlaczego Cole podróżując w czasie wciąż wygląda tak samo, a kula w jego nodze starzeje się o osiemdziesiąt lat?

 

3

3. TRZECI (2004)

 

W skrócie: młode małżeństwo spotyka w Gdańsku dziwnego mężczyznę, a potem bardzo długo jedzie z nim do Krakowa. Nie czepiam się takich drobnostek, jak samocumujący się do kei jacht (choć taki patent przyniósłby wynalazcy znaczące sumy). Chodzi mi tylko o to, że nic dziwnego, że oni z tego Gdańska do Krakowa jadą tak długo, skoro wybierają drogę na Władysławowo (bardzo charakterystyczna trasa, z morzem, torami kolejowymi i wiatrakami).

4

4. JERICHO (2007)

 

Jericho to słaby serial o którym już kiedyś pisałem. Nie wchodząc w szczegóły dość skomplikowanej fabuły: w ostatnim odcinku film, błąd w filmie, kino, JERICHO pierwszego sezonu ("Why We Fight") dochodzi do bitwy między dwoma miastami w Kansas. Mieszkańcy jednego z miast są uzbrojeni po zęby, ale drugie, Jericho właśnie, ma w swoim składzie superszpiega Roberta Hawkinsa, jego komputer i obraz z satelity. Ale czy na pewno z satelity?

Dzięki temu zdjęciu mieszkańcy Jericho wiedzą, że w ich stronę zbliża się pociąg, wiozący ciężkie uzbrojenie ich przeciwnikom. Nie znam się na satelitach, ale jestem pewien, że obserwują nas z góry, nie z boku.

5

5. GWIEZDNE WOJNY (1977)

 

 

To nie jest błąd logiczny, montażowy, faktograficzny, ani techniczny. To błąd fundamentalny. Na jego temat napisano już książki i prace naukowe, ale mnie fakt, że Chewbacca nie dostał medalu po udanym ataku na Gwiazdę Śmierci przygnębił i oburzył już za pierwszym seansem. Miałem wtedy nie więcej niż dziesięć lat i dziś, ponad dwie dekady później wciąż jestem głuchy na jakiekolwiek kontrargumenty - jeśli Han Solo dostaje medal, to Chewbacca również powinien. KONIEC, KROPKA.

film, błąd w filmie, kino, GWIEZDNE WOJNY  

 

Bohdan Pękacki

Zobacz Inne felietony Bohdana Pękackiego

6
Więcej na ten temat: bohdan pękacki