Najpiękniejsze trasy kolejowe świata [TOP 10]

Marcin Wieczorkowski
Niegdyś kolej była jedynym pewnym środkiem transportu na dłuższych dystansach. Dzisiaj, w dobie lotnictwa, w podróżowaniu nią nie chodzi już jednak o samo dotarcie do celu. Najpiękniejsze trasy kolejowe na świecie przyciągają turystów, dla których to właśnie zapierająca dech podróż jest celem samym w sobie.
fot. Jia Li / shutterstock.com fot. Jia Li / shutterstock.com

GLACIER EXPRESS (St. Moritz - Zermatt)

Pomimo mylnej nazwy, pociąg łączący dwa popularne szwajcarskie kurorty narciarskie nie należy wcale do najszybszych, lecz wręcz przeciwnie - nazywany jest najwolniejszym ekspresem w Europie. Z drugiej strony mało która trasa kolejowa może pochwalić się wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejażdżka Glacier Expressem to niezwykła okazja, aby z panoramicznych okien pociągu podziwiać nietkniętą przyrodę Szwajcarskiego Parku Narodowego, zobaczyć "górę gór" - Matternhorn, a także trzeci najwyższy szczyt Alp - Dom de Mischabel.

Podróż trwa około siedmiu godzin, podczas których mijamy prawie 300 mostów i wspinamy się na wysokość ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

1
fot. Benbe / Wikimedia Commons fot. Benbe / Wikimedia Commons

BAR - BELGRAD

Jak interesującym i różnorodnym regionem Europy jest Półwysep Bałkański nikomu nie trzeba udowadniać. Idealnym zwieńczeniem podróży po krajach byłej Jugosławii może być przejazd pociągiem po malowniczej trasie z Baru (Czarnogóra) do Belgradu.

Linia daje możliwość zobaczenia wszystkiego, co najlepsze na Bałkanach. Zaczyna się nad Adriatykiem, a następnie przedziera przez wysokie Góry Dynarskie. Stacją końcową jest największa metropolia w regionie - zabytkowy i wielobarwny Belgrad.

Wybudowanie tego górskiego, kolejowego szlaku, łączącego stolicę ówczesnej Jugosławii z portem w Barze było chlubą titowskiej propagandy sukcesu. Nic dziwnego - na 476-kilometrowej trasie pokonujemy 254 tunele i 435 mostów, z czego różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi prawie 1000 metrów. Chyba nie trzeba dodawać, że widoki z pociągu nie mają sobie równych. Zresztą... przekonajcie się sami!

2
fot. Bruce Raynor / shutterstock.com fot. Bruce Raynor / shutterstock.com

FERROCARRIL CHIHUAHUA AL PACIFICO (Topolobampo - Chihuahua)

Prawie 700-kilometrowa linia kolejowa pozwala nam poznać nieco mniej popularną twarz Meksyku. Trasa zaczyna się na wybrzeżu Pacyfiku, następnie wije się przez liczne doliny, przedziera przez sosnowe lasy, pustynię, wspina się na wysokość 2700 metrów w górach Tarahumara, aby na koniec dać możliwość podziwiania kanionu Copper - jednego z największych i najgłębszych systemów kanionów na świecie.

Cała podróż zajmuje 13 lub 16 godzin - zależy od wybranego pociągu. Jeden jest typowo turystyczny i zatrzymuje się tylko na głównych stacjach, natomiast drugi jest zwykłym pociągiem dla miejscowych, który staje po drodze nawet 50 razy. Większość z jego stacji nie jest jednak ujęta w rozkładzie jazdy, gdyż są to przystanki "na żądanie".

3
Najpiękniejsza trasa kolejowa w Norwegii, fot. Karen Blumberg / Flickr.com Najpiękniejsza trasa kolejowa w Norwegii, fot. Karen Blumberg / Flickr.com

FLAMSBANA (Myrdal - Flam)

Ta najpiękniejsza trasa kolejowa Skandynawii znajduje się w Norwegii. Jest odnogą jednego z głównych szlaków w kraju łączącego Oslo z Bergen i liczy zaledwie 20 kilometrów. Pomimo stosunkowo krótkiego dystansu bogactwo widoków zapiera dech w piersiach!

Podróż rozpoczyna się w leżącej w górach, na wysokości około 900 metrów. Pociąg wyrusza z miejscowości Myrdal i zmierza w stronę położonego nad fiordem Aurlandsfjord Flamu. Po drodze można podziwiać multum atrakcji: strome kaskady wodospadów (co ciekawe, jeden z nich jest źródłem energii dla pociągów na tej trasie), wąwozy, niezwykle zielone łąki i hale.

4
fot. Loco Steve / Flickr.com fot. Loco Steve / Flickr.com

EMPIRE BUILDER (Chicago - Seattle)

Jedna z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejsza trasa kolejowa w Stanach Zjednoczonych. W 46 godzin możemy pokonać liczący prawie 3600 kilometrów dystans pomiędzy Chicago, a położonym na przeciwnym krańcu kontynentu Seattle.

Nazwa pociągu jest hołdem dla Jamesa Jerome'a Hilla, który cieszył się nietuzinkowym przydomkiem "Budowniczym Imperium". Ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku amerykański magnat kolejowy marzył o połączeniu wschodnich terytoriów USA z Pacyfikiem. Wielkimi nakładami finansowymi udało mu się tego dokonać, a wybudowana przez niego linia stała się symbolicznym łącznikiem pomiędzy dwoma oceanami.

Trasa przebiega przez siedem stanów, prerię, dorzecze Mississipi, pasma gór Skalistych i Kaskadowych oraz Park Narodowy Glacier. Rozkład jazdy jest tak zaprojektowany, aby pociąg pokonywał atrakcyjne widokowo tereny w ciągu dnia.

5
fot. Mtrain / Wikimedia Commons fot. Mtrain / Wikimedia Commons

BERNINA EXPRESS (St. Moritz - Tirano)

Nazwa tego pociągu odwołuje się do słynnej szwajcarskiej przełęczy Bernina. Trasa łączy ekskluzywny kurort narciarski St. Moritz z miejscowością Tirano, położoną w sąsiadującej z krajem Helwetów, włoskiej Lombardii.

Szczególnie warto wybrać się w tę podróż latem, kiedy to w kilka godzin z krainy lodowców dostajemy Bernina Expressem do ciepłej krainy palm, mijając po drodze winnice i malownicze jezioro Como.

Pociąg składa się wyłącznie z wagonów z przeszklonym dachem, dzięki czemu podziwianie wyjątkowych widoków szwajcarsko-włoskiego pogranicza staje się nielimitowaną przyjemnością. Trasa Berniny Express, podobnie jak Glacier Expressu została wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6
fot. www.bluetrain.co.za fot. www.bluetrain.co.za

BLUE TRAIN (Kapsztad - Pretoria)

Południowoafrykański Blue Train to nie tylko możliwość wyjątkowej podróży w przestrzeni, ale też jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Dlaczego? Luksusowy Blue Train do złudzenia przypomina europejski Orient Express, a jego elegancki wystrój przenosi nas w atmosferę czasów kolonialnych.

Blue Train można określić jako pięciogwiazdkowy hotel na szynach. Oferowane są w nim dwa rodzaje pokoi w kategorii deluxe. Tańsze wyposażono w jedno podwójne łóżko lub dwa pojedyncze i łazienkę z prysznicem. Droższe posiadają łazienkę z wanną.

Dodatkową atrakcją podróży jest specjalny ostatni, widokowy wagon pociągu, który został zaprojektowany tak, aby pasażerowie mogli bez przeszkód podziwiać afrykańskie krajobrazy. Pokonanie trasy z Kapsztadu do Pretorii (1600 km) zajmuje 28 godzin.

7
fot. Serjio74 / shutterstock.com fot. Serjio74 / shutterstock.com

KOLEJ TRANSANDYJSKA (Lima - Huancayo)

Tę drugą (po tybetańskiej) najwyżej położoną linię kolejową świata śmiało można nazwać cudem techniki. Dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego to niezwykłe przedsięwzięcie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że powstało jeszcze w XIX wieku.

Podróż zaczynamy na zabytkowym, utrzymaną w secesyjnym stylu dworcu Desamparados w Limie, skąd udajemy się w 360-kilometrową trasę, osiągając po drodze wysokość 4750 metrów nad poziomem morza. Cała wyprawa trwa dokładnie 12 godzin.

Linia obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w celach turystycznych, a pociągi kursują zaledwie przez kilka dni w miesiącu. Istnieje możliwość zakupu biletu przez internet.

8
fot.  e X p o s e / shutterstock.com fot. e X p o s e / shutterstock.com

COLOMBO - KANDY (Sri Lanka)

Podróż pociągiem to najlepszy sposób, aby poznać prawdziwe oblicze Sri Lanki. Trasa ze stolicy kraju, Colombo, do Kandy - jednego z największych miast na wyspie - należy do najpiękniejszych na świecie.

To, co ją wyróżnia to przede wszystkim bogactwo i różnorodność krajobrazów - pola herbaciane i ryżowe, bambusowe lasy i góry. Przez cały czas z pociągu możemy niemal sięgnąć ręką do rosnącej wzdłuż torów, tropikalnej roślinności.

Co więcej, samo miasto Kandy jest wpisane w całości na listę UNESCO i dostarcza wielu wrażeń. Znajdziemy w nim popularny ogród botaniczny, tradycyjne targowiska oraz bardzo ważną świątynię Buddy, w której przechowywany jest jego ząb.

9
fot. zugspitze.de fot. zugspitze.de

(Garmisch-Partenkirchen - lodowiec Zugspitze)

Niemcy to kraj stworzony dla miłośników pociągów. Gęsta sieć połączeń, atrakcyjne promocje biletowe, funkcjonalne dworce czy pędzące nawet 300 kilometrów na godzinę pociągi ICE. W południowej Bawarii możemy cieszyć się z zupełnie innego wymiaru kolei.

Zugspitzbahn to trasa łącząca popularny kurort narciarski Garmisch Partenkirchen z lodowcem pod najwyższym szczytem w Niemczech - Zugspitze. Wybierając się nią na wycieczkę można nie tylko podziwiać wspaniałe alpejskie widoki, ale też techniczny majstersztyk jej konstrukcji.

Pociąg pokonuje ogromne różnice wysokości i wyposażony jest w specjalne zębate koło, które aktywuje się automatycznie przy stromych odcinkach. Co więcej, stacja końcowa znajduje się w podziemnym tunelu, z którego wychodzimy bezpośrednio na lodowiec pod szczytem.

10
Więcej na ten temat: podróże, top 10