Pięć gwiazdek na niebie: najlepsze linie lotnicze

Marcin Wieczorkowski
Serce światowego transportu lotniczego bije w Azji - to właśnie z tego kontynentu wywodzą się wszystkie linie lotnicze ujęte w najbardziej prestiżowym rankingu przygotowywanym co roku przez międzynarodową organizację Skytrax. Czym pięciogwiazdkowi przewoźnicy kuszą potencjalnych pasażerów? Przekonajcie się sami!
Singapore Airlines Singapore Airlines

Singapore Airlines

Singapore Airlines to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek pochodzących z maleńkiego, ale niezwykle rozwiniętego azjatyckiego miasta-państwa. Od wielu lat jest ona synonimem luksusu i niezwykłej dbałości o pasażera. Na pokładach maszyn tej linii, niczym w samym Singapurze, wschodnia gościnność spotyka się z zachodnią nowoczesnością, co odzwierciedla się w tysiącach opinii zadowolonych pasażerów.

Singapore AirlinesSingapore Airlines

To Singapore Airlines były pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził do swojej floty największy odrzutowiec świata - dwupokładowego Airbusa A380. Lot singapurską linią daje także możliwości przesiadki na najlepszym według Skytrax lotnisku na świecie. Czy potrzeba jeszcze większej zachęty do skorzystania z oferty Singapore Airlines?

Kajuta dostępna w Airbusie A380, fot. Singapore AirlinesKajuta dostępna w Airbusie A380, fot. Singapore Airlines

1
fot. Fingerhut / shutterstock.com fot. Fingerhut / shutterstock.com

Qatar Airways

Ostatni rok to pasmo sukcesów katarskiej przewoźnika - ekspansja w Europie (między innymi uruchomienie lotów do Warszawy), "wdarcie się" na koszulki piłkarzy FC Barcelony, czy wreszcie wspieranie przygotowań do piłkarskiego mundialu w 2022 to tylko niektóre z osiągnięć Qatar Airways. Znakiem rozpoznawczym najlepszej linii lotniczej z Zatoki Perskiej jest wyjątkowy serwis i komfort nie tylko we flagowych First i Business Class, ale także ekonomicznej.

fot. Fingerhut / shutterstock.comfot. Fingerhut / shutterstock.com

Co więcej, jakość podróży z przesiadką w stolicy Kataru - Dausze - poprawi się jeszcze bardziej, kiedy za kilka miesięcy zostanie oddane do użytku najnowocześniejsze lotnisko w regionie - Hamad International. Biorąc pod uwagę przeciążenie obecnego portu i dalszy rozwój siatki połączeń Qatar Airways jest to zmiana zdecydowanie na lepsze!

fot. Aero Icarus / Wikimedia Commonsfot. Aero Icarus / Wikimedia Commons

2
fot. Jean Leprini/Cathay Pacific fot. Jean Leprini/Cathay Pacific

Cathay Pacific

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie symboli Hong Kongu i równocześnie jedna z najstarszych linii lotniczych w naszym zestawieniu (powstała już w 1946) założona została przez Australijczyka i Amerykanina. Cathay Pacific, dzięki wartemu przeszło 9 mld dolarów programowi modernizacji, może obecnie pochwalić się jedną z najmłodszych flot spośród wszystkich linii lotniczych na świecie.

fot. Jean Leprini/Cathay Pacificfot. Jean Leprini/Cathay Pacific

Na pokładach samolotów linii mamy do czynienia oczywiście ze świetnym serwisem - najlepszą wizytówką Cathay Pacific jest First Class w Boeingach 777, która oferuje nie tylko eleganckie, rozkładane do pozycji leżącej skórzane fotele, ale także prywatne ekrany dotykowe z wbudowanym systemem rozrywki i pościel wykonaną w pełni z organicznej bawełny. Może trochę uspokoi ona sumienia entuzjastów ekologii świadomych ilości ton dwutlenku węgla emitowanych do atmosfery podczas jednego transkontynentalnego rejsu.

fot. Jean Leprini/Cathay Pacificfot. Jean Leprini/Cathay Pacific

3
fot. Asiana Airlines fot. Asiana Airlines

Asiana Airlines

Główną bazą Asiany jest port lotniczy Incheon w Seulu, wybrany w 2012 roku najlepszym lotniskiem na świecie (w najnowszym zestawieniu musiał uznać wyższość Singapuru). Nawet podczas dłuższej przesiadki nie da się na nim nudzić - pole golfowe, spa, prywatne pokoje do spania, lodowisko, kasyno, ogrody (zadaszone), a nawet... Muzeum Kultury Korei.

fot. Asiana Airlinesfot. Asiana Airlines

A co czeka nas na pokładzie samolotów flagowego koreańskiego przewoźnika? Przede wszystkim doskonały catering - o kubki smakowe pasażerów pierwszej klasy dbają szefowie kuchni najlepszych seulskich restauracji. Na kilka godzin przed każdym rejsem przygotowywane są pięciodaniowe posiłki skomponowane według wcześniejszego życzenia pasażerów.

fot. Asiana Airlinesfot. Asiana Airlines

4
fot. www.ana.co.jp fot. www.ana.co.jp

ANA All Nippon Airways

ANA to młodsza, dorastająca w cieniu "starszej siostry" (Japan Airlines) linia z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki ogłoszeniu kilka lat temu bankructwa przez tego drugiego przewoźnika, to ANA  stała się największą linią lotniczą, która łączy tokijski port Narita z całym światem.

Do klubu wielkich lotniczych graczy ANA weszła z prawdziwym przytupem, wprowadzając - jako pierwsza spośród wszystkich przewoźników - do swojej floty włączyła osławionego Boeinga 787-8, zwanego Dreamlinerem.

fot. www.ana.co.jpfot. www.ana.co.jp

ANA słynie także z niebywałej punktualności - w 2006 roku według statystyk była najbardziej punktualną linią wykonującą regularne połączenia pomiędzy stolicami Japonii i Wielkiej Brytanii, a rok później miesięcznik "Air Transport World" nagrodził ją mianem najlepszego przewoźnika pasażerskiego na świecie.

fot. www.ana.co.jpfot. www.ana.co.jp

5
fot. Malaysia Airlines fot. Malaysia Airlines

Malaysia Airlines

Jednym z podstawowych wyróżników tego malezyjskiego przewoźnika są... uniformy stewardess - stylizowane na tradycyjne, bogato zdobione malajskie stroje.

Klasa pierwsza na pokładach maszyn Malaysia Airlines to luksus przez duże "L". Posiada oczywiście fantastyczny system multimedialnej rozrywki, zawierający nie tylko najnowsze pozycje filmowe i gry, ale także oferujący możliwość czatowania z innymi pasażerami.

fot. Malaysia Airlinesfot. Malaysia Airlines

Kolejne przyjemności dla podróżnych to rozbudowane menu na życzenie w ramach usługi "Chef on call" oraz wliczony w cenę zestaw kosmetyków ekskluzywnej marki La Prairie. Szkoda tylko, że przyjemność jednorazowego lotu kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

fot. Malaysia Airlinesfot. Malaysia Airlines

6
fot. Hainan Airlines fot. Hainan Airlines

Hainan Airlines

Największy prywatny przewoźnik lotniczy w Chinach niezmiennie od 2011 roku znajduje się w prestiżowym gronie pięciogwiazdkowych linii lotniczych. Co ciekawe, są jedną z najmłodszych firm w całym zestawieniu - Hainan Airlines powstały dopiero w 1989 roku.

fot. Hainan Airlinesfot. Hainan Airlines

Hainan pasażerów swojej First Class rozpieszcza w iście azjatyckim stylu, proponując m.in. tradycyjną ceremonię parzenia herbaty oraz jedwabną pościel. Obecnie flota tej ekskluzywnej linii składa się z 130 samolotów, które wykonują połączenia do 90 różnych miast w Azji i na świecie. Niestety jeszcze nie do Polski...

fot. Facebook / Hainan Airlinesfot. Facebook / Hainan Airlines

7
Więcej na ten temat: podróże