Najbardziej luksusowe statki pasażerskie świata

Marcin Wieczorkowski
Bez żadnej przesady można je określić jako ?pływające miasta?. Teatry, sale kinowe, biblioteki, kasyna, baseny, a nawet planetarium - tak, to wszystko można znaleźć na pokładach najbardziej luksusowych wycieczkowców świata.
fot. Eugene Berman fot. Eugene Berman

Queen Mary II

Nawiązujący do klasycznych transatlantyków i zwodowany w 2002 roku statek do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej znanych tego typu jednostek na świecie. Nic dziwnego, że sława Queen Mary II sięga tak daleko, skoro dotychczas statek przepłynął ponad 200 razy Atlantyk, pokonał półtora miliona mil morskich i odwiedził aż 177 portów w 60 krajach świata.

Jednostka na swoich 14 pokładach może pomieścić ponad 2600 osób, którymi opiekuje się 1253 członków załogi. Pasażerowie mają do dyspozycji teatr i kino na tysiąc widzów, największą pływającą bibliotekę i sześć restauracji. Aby umilić sobie czas, mogą także wstąpić do któregoś z niezliczonych barów i kawiarni, iść na dyskotekę, albo wstąpić do kasyna.

Queen Mary IIfot. BRFR / Wikimedia Commons

Co ciekawe, Queen Mary II jest także związana z Polską. Gruszka dziobowa statku, czyli element służący do rozbijania fal i poprawy sterowności, zbudowano w niewielkiej gdańskiej stoczni, a na dziesiątym pokładzie statku umieszczona została rzeźba ze szkła autorstwa polskiego architekta Tomasza Urbanowicza.

Queen Mary IIfot. Shaun Jeffers / shutterstock.com

1
fot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowe fot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowe

Seven Seas Mariner

Jeden z przykładów na to, że duży wcale nie znaczy lepszy. Ten zbudowany we francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique statek zabiera "jedynie" 700 pasażerów, jednak gwarantuje im rejs nie tylko luksusowy, ale i - pełen inspirujących smaków!

Na pokładzie Seven Seas Mariner znajdziemy bowiem aż cztery restauracje, których redaktorzy Michelin nie zawahaliby się umieścić w swoim przewodniku. To także jedyna tej wielkości jednostka na świecie oferująca balkony "na wyposażeniu" każdego, choćby najtańszego apartamentu.

fot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowefot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowe

Dzięki tym zaletom Seven Seas Mariner został odznaczony w 2002 nagrodą dla najlepszego statku na świecie przez czasopismo "Ocean and Cruise News".

fot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowefot. SEVEN SEAS MARINER / materiały prasowe

2
fot. HL Cruises / Europa 2 fot. HL Cruises / Europa 2

Europa 2

Kolejny wyprodukowany we Francji gigant został oddany do użytku w maju 2013 roku. To najnowszy statek w naszym zestawieniu. Europa 2 jest kolejnym przykładem na coraz wyraźniej zarysowujący się trend polegający na jak najbardziej personalnym traktowaniu pasażerów, a co za tym idzie - zapewnienia im naprawdę luksusowych warunków podróżowania.

Jednostka ta może zabrać na pokład jedynie 500 pasażerów, jednakże najmniejszy oferowany apartament ma... prawie 30 metrów kwadratowych powierzchni.

fot. HL Cruises / Europa 2fot. HL Cruises / Europa 2

Oczywiście Europa 2 oprócz wygodnych kajut oferuje całą masę innych atrakcji - na kinie począwszy przez restauracje i bary (także z sushi), a skończywszy na spa oraz mini polu golfowym. Banałem będzie powiedzenie, że luksus kosztuje. Ale jednak warto wspomnieć: czterodniowy rejs to wydatek minimum 2000 euro za osobę.

fot. HL Cruises / Europa 2fot. HL Cruises / Europa 2

3
fot. Crystal Cruises / Crystal Serenity fot. Crystal Cruises / Crystal Serenity

Crystal Serenity

Ten wybudowany kosztem prawie miliarda złotych statek może wziąć na swój pokład ponad 1000 pasażerów, nad których bezpieczeństwem i komfortem czuwa 600-osobowa załoga. Na jego pokładzie, poza przebogatą ofertą gastronomiczną, znajdziemy m.in. dwa baseny, oferujące profesjonalne zabiegi spa i bibliotekę z ponad trzema tysiącami książek

Rejs na Crystal Serenity można spędzić bardzo aktywnie, np. uprawiając jogging na specjalnym pokładzie z drewna tekowego, korzystając z nowoczesnego centrum fitness, które oferuje zajęcia z osobistymi instruktorami, lub też grając w golfa czy paddle tenisa.

fot. Crystal Cruises / Crystal Serenityfot. Crystal Cruises / Crystal Serenity

Do dyspozycji gości pozostają także profesjonalni instruktorzy tańca oraz brydża. Klient, którego stać na taki rejs nigdy nie będzie się więc czuł pominięty i nawet jeśli podróżując sam nie odnajdzie partnerki swojego życia, w cenie biletu będzie miał komu się wygadać.

Oferta na rejsy tą jednostką na najbliższe miesiące jest naprawdę szeroka - armator proponuje rejsy po Azji, Europie, Ameryce, a nawet... 100-dniową podróż dookoła świata! Ta ostatnia to wydatek rzędu 90 tys. dolarów za osobę, ale kto marzący o "podróży życia" zawracałby sobie głowę takimi szczegółami?

fot. Crystal Cruises / Crystal Serenityfot. Crystal Cruises / Crystal Serenity

4
fot. Ruth Peterkin / shutterstock.com fot. Ruth Peterkin / shutterstock.com

Oasis of the Seas

W chwili wodowania w 2009 roku był to największy statek na świecie. W przypadku tej jednostki określenie "pływające miasto" nie jest wcale na wyrost - 6600 pasażerów, 2160 członków załogi to o wiele więcej niż liczba mieszkańców kilkunastu polskich miejscowości szczycących się prawami miejskimi? Nie wspominając już o nagromadzeniu rozrywek.

Pasażerowie Oasis of the Seas pragnący spędzić czas bardziej aktywnie mogą skorzystać z obiektów sportowych, w tym z lodowiska, kręgielni, pola golfowego, ścianki wspinaczkowej lub specjalnie przystosowanego basenu do surfingu. Szukający bardziej stonowanych rozrywek mogą je znaleźć w pokładowym amfiteatrze mieszczącym... 750 osób. Co więcej, wieczorami na rufie statku można podziwiać fantastyczny pokaz typu światło-dźwięk. Słowem, gigantyczny lunapark na wodzie.

fot. Ozphotoguy / shutterstock.comfot. Ozphotoguy / shutterstock.com

To nie koniec - wzdłuż jednego z pokładów Oasis of the Seas ciągną się dwie szerokie promenady otoczone piaszczystymi plażami, w innych miejscach obsadzone drzewami i trawnikami, które w centralnej części zostały połączone "Central Parkiem" wielkości boiska piłkarskiego. Równie duże wrażenie robią apartamenty - największy z nich ma aż 156 metrów kwadratowych powierzchni.

fot. Micha Klootwijk / shutterstock.comfot. Micha Klootwijk / shutterstock.com

5
fot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflection fot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflection

Celebrity Reflection

Najnowsza jednostka spośród serii siostrzanych statków z członem "Celebrity" w nazwie, zbudowanych specjalnie dla amerykańskiego armatora Celebrity Cruises. Ta "celebrytka" ma zdecydowanie czym się pochwalić i na pewno nie jest tylko "znana z tego, że jest znana".

Jednostka na swoich pokładach może gościć nawet 3000 pasażerów, którym oferuje szeroką gamę atrakcji. Między innymi świetne restauracje, a wśród nich pub serwujących 50 gatunków piwa z całego świata lub grill na świeżym powietrzu.

fot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflectionfot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflection

Na rejs Celebrity Reflection powinni zdecydować się zwłaszcza miłośnicy sztuki, bo w tutejszym Art Studio prowadzone są warsztaty malowania oraz pokazy produkcji biżuterii.

W tym sezonie statek wypływa z Miami w rejsy po Karaibach, ale prawdopodobnie w przyszłym roku zawita też na wody Morza Śródziemnego.

fot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflectionfot. Celebrity Cruises / Celebrity Reflection

6
Więcej na ten temat: wakacje