Narty w Skandynawii i krajach nordyckich: poznaj najlepsze kurorty

Mateusz Jabłoński / Profesjonalne-pozycjonowanie.pl
Skandynawia i kraje nordyckie, co prawda, kojarzą się z zimą i sportowym stylem życia, ale niektórym miłośnikom białego szaleństwa mogło umknąć, że w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii i Islandii czekają na nich nie tylko kilometry świetnie utrzymanych tras biegowych, ale również wyśmienite i infrastruktura. Może zatem w tym roku zamiast "przyczyniać" się do zwiększania i tak dużego już tłumu na alpejskich, a nawet tatrzańskich czy karkonoskich trasach, pozwolimy sobie na skandynawską, narciarską przygodę?
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Are, Szwecja

Szwedzki ośrodek narciarski Are to prawdziwa gwiazda wśród skandynawskich kurortów, największy i najnowocześniejszy w tej części Europy. Zapewne większość z nas kojarzy tę nazwę. Nie od dziś goszczą tu zawody Pucharu Świata.

Żaden wielbiciel szusowania nie będzie zawiedziony. Czeka na niego 110 stoków i niemal 50 wyciągów, rozbudowana baza noclegowa (hotele, apartamenty, kwatery, domki turystyczne). W Are nikt nie będzie się nudził. Mamy ochotę na małą odmianę?

Żaden problem - czekają na nas takie atrakcje jak: snow windsurfing, skutery, paralotnie, psie zaprzęgi. Zrelaksujemy się w licznych ośrodkach Spa i saunach. A co najważniejsze - Are jako jedyny ośrodek narciarski, nie tylko w Skandynawii, ale również w całej Europie zapewnia swoim gościom gwarancję śniegu w terminie od 1 grudnia do 1 maja.

Are sett fran duvedZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

 

Mateusz Jabłoński jest autorem portalu profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Martes Kurtka zimowa męska Brooks
w okazje.info
1
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Sälen, Szwecja

Kolejna skandynawska "gwiazda" sportów zimowych to znajdujący się również w Szwecji ośrodek narciarski Sälen, co prawda jego sława związana jest przede wszystkim z narciarstwem klasycznym, a dokładnie - najstarszym i najbardziej prestiżowym biegiem masowym świata - Biegiem Wazów, to liczba 118 stoków, niemal 90 wyciągów czekających na alpejczyków i 9 snowparków dla wielbicieli jednej deski musi robić wrażenie!

Sälen to tak naprawdę konglomerat czterech ośrodków: Högfjället, Hundfjället, Lindvallen oraz Tandadalen. Podobnie jak w innych skandynawskich kurortach będziemy mogli nie tylko napawać się naszą największą "stokową" pasją, ale również dobrze zjeść i wypocząć, mniej lub bardziej aktywnie.

Na pewno nie pożałujemy również decyzji o spędzeniu zimowego urlopu albo weekendu w Vemdalen. Kurort, w którym funkcjonują 3 snowparki i ok. 60 stoków o łącznej długości tras ok. 50 km, zachęca do odwiedzin już od października. Sezon kończy się w maju.

Sälen, SzwecjaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

KAPPA CZAPKA ZIMOWA FABIO
w okazje.info
2
JOCKE LAGERCRANTZ / udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl JOCKE LAGERCRANTZ / udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Vemdalen, Szwecja

Szukając miejsca na narty w Szwecji, na pewno nie pożałujemy również decyzji o spędzeniu zimowego urlopu albo weekendu w Vemdalen. Kurort, w którym funkcjonują 3 snowparki i ok. 60 stoków o łącznej długości tras ok. 50 km, zachęca do odwiedzin już od października. Sezon kończy się w maju.

Vemdalen, SzwecjaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

4F Kurtka narciarska męska
w okazje.info
3
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Hemsedal, Norwegia

Hemsedal i Trysil - zapamiętajmy te nazwy, bo warto! To zdecydowanie najpopularniejsze miejsca w Norwegii, stworzone z myślą o miłośnikach niepowtarzalnej, choćby dawkowanej w małych ilościach, ale jednak możliwej tylko w górach, adrenaliny. Jeśli będziemy chcieli choć na chwilę zrzucić biegówki, właśnie w tych ośrodkach na pewno nie poczujemy zawodu.

Po kolei - wjeżdżamy do Hemsedal. 58 stoków i 30 wyciągów, łącznie niemal 50 km tras, 5 snowparków i wiele dodatkowych atrakcji - wymieńmy tu szczególną - jeśli zdecydujemy się zamienić narty albo deskę snowboardową na rakiety śnieżne, będziemy mieli niepowtarzalną możliwość wspięcia się na lodowiec! Oczywiście, nie musimy specjalnie dodawać, że w Hemsedal nie będziemy mieć żadnych problemów z zakwaterowaniem i relaksem. Oferta jest szeroka i różnorodna.

Skrzywdzilibyśmy ten wyjątkowo atrakcyjny kurort, gdybyśmy nie wspomnieli o być może jednej z największych (przynajmniej dla niektórych narciarzy) atrakcji. Jeśli lubisz czasem schodzić z utartych szlaków - w Hemsedal będziesz mieć szansę na jazdę poza trasami.

Hemsedal, NorwegiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Automax Uniwersalny bagażnik na narty
w okazje.info
4
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Trysil, Norwegia

Największy kurort narciarski kraju, z 66 stokami i 31 wyciągami. Sezon rozpoczyna się na początku listopada,  kończy w drugiej połowie kwietnia. Zapewnia optymalne warunki dla aktywnych turystów, którzy mogą korzystać z różnych atrakcji, m.in. biorąc udział w wyścigach psich zaprzęgów czy relaksując się w ośrodkach wypoczynkowych.

Jeśli nie jesteśmy pewni, że w porze naszego urlopu rzeczywiście będzie nam dane napawać się urokami prawdziwej, śnieżnej zimy - od razu bierzmy pod uwagę w swoich urlopowych planach właśnie Trysil. Dlaczego? Po pierwsze szansa na to, że nie zastaniemy białej zimy na miejscu jest znikoma, ale jeśli będziemy mieć wyjątkowego pecha, humory na pewno poprawi nam nietypowa oferta - zwrotu pieniędzy ze względu na niedogodne warunki atmosferyczne!

Trysil, NorwegiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Snowsport Pokrowiec na narty Elite
w okazje.info
5
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Bláfjöll, Islandia

Gejzery, wulkany, Reykjavik - z pewnością większość z nas jednym tchem wymieni główne atrakcje dalekiej Islandii. Jeśli już tam wyruszamy, nie zapomnijmy w sezonie zimowym o nartach. Na pewno się przydadzą! Do islandzkiego "słowniczka" dopiszmy też koniecznie co najmniej dwa słowa: Bláfjöll oraz Hlidarfjall - popularne ośrodki narciarskie. Od listopada do maja zapewniają dogodne warunki do jazdy na nartach.

Pierwszy z nich, Bláfjöll, jest największym kurortem narciarskim na wyspie, na mniej i bardziej doświadczonych narciarzy czeka kilkanaście nowoczesnych wyciągów, na atrakcje mogą również liczyć snowboardziści. Baza noclegowa nie jest oczywiście tak rozbudowana jak w ośrodkach znanych z innych krajów skandynawskich, ale też zapotrzebowanie jest mniejsze. Zanim więc zdecydujemy się poszusować po tutejszych stokach, sprawdźmy wcześniej dostępność miejsc noclegowych. Przypominamy jednak, że ze stolicy można się tu dostać łatwo i szybko.

Bláfjöll, IslandiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Mivida Gogle narciarskie RACKET
1 opinia w okazje.info
6
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Hlidarfjall, Islandia

O ile Bláfjöll znajduje się blisko Reykjaviku, o tyle Hlidarfjall w okolicach drugiego co do wielkości islandzkiego miasta - Akureyri. To sama północ wyspy. Dla osoby z Europy kontynentalnej możliwość jazdy w tak "egzotycznym" miejscu jest już atrakcją, szczególnie, że można tu sobie pozwolić na zjeżdżanie z wyznaczonych tras. Nie zawsze w dużych ośrodkach narciarskich mamy możliwość przekonać się jak wygląda jazda po świeżym śniegu. Hlidarfjall to bliskie okolice Akureyri, dlatego jeśli planujemy nocleg, to właśnie w tym mieście.

Hlidarfjall, IslandiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Uvex Kask narciarski Plus
w okazje.info
7
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Levi / Kittilä, Finlandia

W kraju niezliczonych tras biegowych i słynnych skoczni narciarskich, nie brakuje też świetnie przygotowanych stoków dla alpejczyków i snowboardzistów. Czeka na nich kilkadziesiąt ośrodków w całym kraju, nie tylko w Laponii. Większość tras i obiektów jest oświetlonych, towarzyszy im rozbudowana infrastruktura turystyczno-rekreacyjna.

Niewątpliwie najpopularniejszym kurortem (i jednym z największych) jest resort Levi, znajdujący się w mieście Kittilä. Na narciarzy czeka 48 tras, niemal trzydzieści wyciągów i oczywiście, jak to w Finlandii? setki kilometrów tras biegowych. Levi słynie nie tylko z dobrze przygotowanych tras, ale również z innych atrakcji - m.in. znajdującej się niedaleko lapońskiej wioski lodowej Lainio.

Levi / Kittilä, FinlandiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Campus Spodnie narciarskie Cardif
w okazje.info
8
Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl Zdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

Tahko, Finlandia

Jak wielu Finów, wybierzmy się również do równie atrakcyjnego ośrodka sportowo-rekreacyjnego - Tahko. Panują tu doskonałe warunki śniegowe, zarówno dla biegaczy, jak i zjazdowców. Już w listopadzie można poszusować po 23 stokach obsługiwanych przez kilkanaście wyciągów. Jeśli mamy w planach wyjazd do Kuopio, bez problemu dostaniemy się do Tahko. Dzieli je odległość 65 kilometrów.

Tahko, FinlandiaZdjęcie udostępnione przez Profesjonalne-pozycjonowanie.pl

DUNLOP Scyzoryk
w okazje.info
9
Silkeborg, Dania, fot. youtube.com Silkeborg, Dania, fot. youtube.com

Duńskie sposoby na narty...

Ostatni z niewymienionych jeszcze krajów skandynawskich, Dania, najmniej kojarzy się ze sportami zimowymi, nie oznacza to jednak, że Duńczycy i turyści muszą koniecznie odwiedzać sąsiadów, żeby móc poszaleć na nartach.

Narciarzom, którzy wysoko oceniają swoje możliwości, rzeczywiście warto polecić inne kraje północnej Europy, ale ci, którzy traktują narty w kategorii niezbyt wymagającej rekreacji, mogą przy okazji wycieczki do Danii zajrzeć do kilku tamtejszych ośrodków - m.in. Silkeborg (na Półwyspie Jutlandzkim) i Indoor Ski w Rodovre.

Jak sama nazwa tego drugiego wskazuje, jest to ośrodek działający pod zadaszeniem, który specjalizuje się przede wszystkim w szkoleniach z zakresu jazdy na nartach i snowboardzie, można tu też trochę pojeździć. W Silkeborg możemy jeździć przez cały rok. Ośrodek dysponuje sztucznym, szczotkowym stokiem i wyciągiem.

Ośrodki narciarskie w karajach nordyckich to miejsca przyjazne dla wszystkich miłośników sportów zimowych, zarówno tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek w gronie "zapaleńców", jak i planujących bardziej rodzinne zimowe wakacje.

Vemdalen, SzwecjaFot. www.isgk.dk

Neverland Rękawice narciarskie CRYPTON
w okazje.info
10
Więcej na ten temat: europa, narty, podróże, top 10