Dokąd na narty? Poznaj najlepsze ośrodki w Polsce

kambi
Pierwszy śnieg w większości regionów Polski jeszcze przed nami, ale połowa listopada to najwyższy czas, by zaplanować zimowy wypad na narty. I pomyśleć o tym, że do wyboru mamy nie tylko Alpy! Równie dobrze możesz się bawić w Polsce - pomyśl tylko o tym, by wziąć urlop poza armagedonem związanym z feriami zimowymi w szkołach. Przedstawiamy 10 topowych polskich ośrodków narciarskich.

Sienna - Czarna Góra

Zwolennicy białego szaleństwa obierając za cel Sudety powinni odwiedzić miejscowość Sienna. Znajduje się tam ośrodek Czarna Góra, który położony jest na zboczach masywu Śnieżnika, niecałe 15 km od Lądka-Zdroju. W ośrodku znajduje się 13 wyciągów i 13 tras. Długość ponad połowy z nich przekracza 1 km. Większość tras jest tam sztucznie naśnieżana, chociaż zazwyczaj nie można narzekać na brak naturalnego, białego puchu.

25.01.2011 CZARNA GORA , OSRODEK NARCIARSKI CZARNA GORA Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Atutem ośrodka jest nowoczesna baza noclegowa i oferta znajdujących się tu restauracji. Łączna długość tras to 10 kilometrów, karnet na jeden dzień dla jednej osoby kosztuje 89 złotych.

1

Krynica - Jaworzyna Krynicka

Krynica - Jaworzyna Krynicka to stacja narciarska zlokalizowana w Beskidzie Sądeckim, tuż obok Krynicy-Zdroju. To popularne uzdrowisko stało się jednym z największych w Polsce ośrodków narciarskich. Zwłaszcza po tym, jak powstała tam nowoczesna kolejka gondolowa.

Jaworzyna to idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają rekreacyjną jazdę. Trasy są zróżnicowane i oferują świetne widoki. Sztuczne naśnieżenie i pełne oświetlenie gwarantują, że ze stoku będzie można korzystać bez względu na panujące warunki atmosferyczne. W sumie ośrodek oferuje 11 wyciągów i 8,5 km tras. Karnet na jeden dzień kosztuje 105 zł za jedną osobę.

KRYNICA: KOLEJKA GONDOLOWA NA JAWORZYNE KRYNICKA, FOT. JANUSZ MICZEK, 1998Fot. Janusz Miczek

2
Fot. Wojciech Surdziel / AG Fot. Wojciech Surdziel / AG

Zakopane - Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch w Tatrach to chyba najbardziej znany wśród narciarzy szczyt w Polsce. Tłum odwiedzających go gości sprawia, że do gondoli często ustawiają się gigantyczne kolejki. Kilka niedogodności spowodowanych dużą popularnością tego miejsca może wynagrodzić długość oferowanych tras.

Zjeżdżając przez Halę Gąsienicową do Kuźnic trzeba pokonać prawie 9 kilometrów. To czyni go najdłuższym w Polsce. Dodatkowo spragnieni wrażeń kulinarnych powinni odwiedzić słynną restaurację Poziom 1959, która znajduje się na szczycie i w tym sezonie została otwarta po remoncie. Karnet na jeden dzień kosztuje 138 zł za jedną osobę.

27.12.2008 TATRY , KASPROWY WIERCH , ZIMA W GORACH , DOLINA GORYCZKOWA - GORNA STACJA WYCIAGU . Fot. Marek Podmokły /AG

3

Szczyrk - Skrzyczne

Szczyrk to miejscowość położona w Beskidzie Śląskim. Działa tam Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich (COS-OPO). Wśród narciarzy najpopularniejsze są stoki Skrzycznego. Ośrodek oferuje 4-osobową kolejkę linową na odcinku Jaworzyna-Skrzyczne, 2-osobową z dolnej stacji w Szczyrku na Jaworzynę oraz dwa wyciągi orczykowe. W sumie długość tras narciarskich to 14 km.

Lata zaniedbań sprawiły, że ośrodek w Szczyrku należy do najbardziej niedofinansowanych w Polsce. To jednak może się zmienić. Kilka miesięcy temu 97% udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim kupiła słowacka spółka Tatry Mountain Resorts. Słowacy planują wybudowanie tutaj między innymi 10-osobowej kolejki gondolowej oraz 5 wyciągów krzesełkowych.

Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku - mapa stoku / fot.http://www.szczyrkowski.pl Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku - mapa stoku / fot.http://www.szczyrkowski.pl

4

Zieleniec

Zieleniec to największy z ośrodków narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej. Narciarze, którzy lubią tutaj jeździć podkreślają, że panujący tam mikroklimat przypomina ten alpejski. Atutem tego miejsca jest rozbudowana infrastruktura. Działa tu ponad 20 wyciągów, które połączone są w spójny system. Umożliwia to wielogodzinną zabawę bez odpinania nart.

Zieleniec ciągle się rozwija. Nowością tego sezonu jest kolejka Skyway Express, która umożliwia podróżowanie na 6-osobowym krzesełku oraz w gondoli. Ci bardziej wymagający mogą skorzystać ze specjalnych gondoli Cafe oraz VIP, w których otrzymają poczęstunek wliczony w cenę biletu. Łączna długość wszystkich tras wynosi 21 km. Karnet na jeden dzień dla jednej osoby kosztuje 95 zł.

Stacja Narciarska Zieleniec. Wyciągi narciarskie w pobliżu kościoła św. Annyfot. wikimedia.org, licencja: CC

5
Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Białka Tatrzańska

To najpopularniejszy ośrodek na Podhalu i jeden z najpopularniejszych w Polsce. Infrastruktura, którą oferuje sprawia, że można go śmiało porównywać z ośrodkami z Francji czy Austrii. Działają tu obok siebie trzy różne stacje narciarskie (Bania, Kotelnica i Kaniówka), z których narciarze mogą korzystać posiadając jeden karnet.

Łączna długość tras to 15 km. Cena jednodniowego karnetu Tatry-Ski (na 7 różnych ośrodków) wynosi 99 zł za jedną osobę.

24.02.2013 Bialka Tatrzanska , przeniesione z Kasprowego Wierchu z powodow fatalnych warunkow atmosferycznych  zawody Red Bull zjazd na kreche odbyly sie na trasach narciarskich Bialki FOT.  MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: Red Bull zjazd na kreche narciastwo zawody ekstremalne zabawa czas wolny spoleczenstwo styl zyciaFot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

6
fot. Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com fot. Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Ta czołowa beskidzka stacja może pochwalić się specyficznym mikroklimatem, który sprawia, że temperatura w Wierchomli jest o 4 stopnie niższa niż w innych miejscowościach w okolicy. Dzięki temu śnieg utrzymuje się tutaj od listopada do kwietnia.

Szusujący tu narciarze mogą korzystać z wyciągów, które łączą dwie miejscowości: Wierchomlę i Szczawnika. W sumie działa tu 9 wyciągów (2 krzesełkowe, 6 orczykowych i snowpark). Łączna długość tras wynosi 10 km. Cena jednodniowego karnetu dla jednej osoby to 75 zł.

Beskid Sądeckifot. Pawel Kazmierczak / Shutterstock.com

7

Korbielów

Największa stacja w Beskidzie Żywieckim jest intensywnie modernizowana. Przed rokiem otwarto tam kolejkę "Kamienna-Solisko". Najnowszą jest jednak inwestycja w nowoczesne, 4-osobowy wyciąg krzesełkowy którym można wjechać z Jontka aż na Buczynkę. Długość wyciągu to prawie 1500 metrów.

Atutem tego miejsca jest bez wątpienia Pilsko. Wysokość tej góry o 1557 m n.p.m. co czyni ją najwyższą górą narciarską w Polsce zaraz po Kasprowym Wierchu. Dzięki temu panują tam bardzo dobre warunki naturalne do uprawiania narciarstwa i snowboardu.

 30.12.2010 , KORBIELOW . NARCIARZE NA STOKU POLNOCNYM , KTORY ZNAJDUJE SIE W MASYWIE PILSKA  . FOT. TOMASZ FRITZ / AGENCJA GAZETAKorbielów, Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

8
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Jurgów

To jedna z najmłodszych, ale i najprężniej działających stacji narciarskich w Polsce. Jurgów jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą uciec od tłumu turystów. Jego niebywałym atutem jest malownicze położenie.

Jurgów leży na prawym brzegu rzeki Białki, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Otaczają go piękne, tatrzańskie krajobrazy. Panuje tu cisza i spokój, których próżno szukać na przykład w Białce Tatrzańskiej. Dostępne tutaj trasy mają łącznie około 4 km długości.

18.01.2013 JURGOW , STACJA NARCIARSKA HAWRAN-SKI , TRWAJA ZIMOWE FERIE DAL DZIECI Z PIECIU WOJEWODZTW , NA STACJACH NARCIARSKICH JEST PELNO MLODYCH NARCIARZY FOT.  MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: DZIECI NARTY FERIE ZIMA  NARCIARZE CZAS WOLNY ZAINTERESOWANIA REKRAACJA NARCIARSTWOFot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

9
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Sztuczne stoki w dużych miastach

Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na wyjazd w góry może zadowolić oferta sztucznych stoków. W Polsce działa takich kilka. Warszawiacy mogą korzystać z Górki Szczęśliwickiej. Stok działa przy ul. Drawskiej 22. Otwarty jest codziennie w godzinach 10-20. Cena za godzinę jazdy waha się od 12 do 23 złotych w zależności od dnia tygodnia. Za wypożyczenie sprzętu trzeba zapłacić 25 zł, natomiast lekcja z instruktorem to koszt 70 zł.

Z kolei poznaniacy mogą korzystać z centrum sportowo-rekreacyjnego Malta Ski. Znajduje się on nad brzegiem Jeziora Maltańskiego. Narciarze mogą tu zjeżdżać na stoku, którego długość to 150 metrów. Krótki zjazd rekompensują widoki na jezioro i centrum Poznania.

Malta SKI Poznań (autor: Colosphera Mateusz Faba)

Stok w Poznaniuźródło: MALTA SKI sp. z o.o.

10

Zobacz także:

15 najpiękniejszych miasteczek w Europie Środkowej

xFot. Fesus Robert / shutterstock.com

11
Więcej na ten temat: podróże, top 10