Pogrzebowy savoir-vivre

Adam Jarczyński
Śmierć osoby bliskiej lub znajomego to jeden z tych momentów, w których najbardziej nie chcesz popełnić gafy, jednak zaskoczony - jak wszyscy - nagłym zdarzeniem na popełnianie błędów jesteś niezwykle podatny. Jak się połapać w pogrzebowej etykiecie? Przedstawiamy 4 najczęstsze dylematy, które pojawiały się w listach naszych czytelników
fot. Kzenon / shutterstock.com fot. Kzenon / shutterstock.com

Czy wypada iść na pogrzeb w niebieskim garniturze?

- Czy wypada iść na pogrzeb w niebieskim garniturze? Czarnego nie mam, a nie stać mnie na nieplanowany, duży wydatek. (Damian)

- Czerń jest kolorem wyjątkowym w męskiej garderobie (tak samo zresztą jak i w kobiecej). Przypisana jest do chwil o charakterze przyjemnym, kiedy to zakładamy frak bądź smoking, ale również jest kolorem dominującym podczas mniej przyjemnych uroczystości, jakimi są pogrzeby. Czasem można dostrzec podczas pogrzebów osoby, które wyróżniają się na tle pozostałych innym kolorem ubioru. Trudno ocenić, czy ich wiedza na temat zasad związanych z garderobą obowiązującą danego dnia jest właściwa, co nimi kierowało, kiedy zakładali ten czy inny garnitur. Najważniejszy jest jednak fakt, że uczestniczą w ceremonii. Dlatego nie jest obowiązkiem kupowanie czarnego garnituru (nie należy on do męskiej klasyki, do której zalicza się granat wpadający w czerń).

Spokojnie może Pan uczestniczyć w ceremonii w niebieskim garniturze. Co więcej, nie będzie gafą, gdyż zapewne dobierze Pan do niego białą koszulę i nierzucający się w oczy krawat, a także równie eleganckie, ciemne buty z dobranymi doń skarpetami bez żadnych logo marek modowych. Dlatego podczas kompletowania stroju warto wziąć pod uwagę stonowane kolory, klasyczne kroje i styl odległy od sportowego.

1
fot. Kzenon / shutterstock.com fot. Kzenon / shutterstock.com

Savoir vivre: gdy nie możesz iść na pogrzeb

- Dostałem zawiadomienie o pogrzebie. Zmarły to dalsza rodzina, a ja akurat mam gorący okres w pracy. Jak można grzecznie wymówić się od udziału w takiej uroczystości? (Jacek)

- Najpierw kondolencje. Niestety nie jesteśmy w stanie zaplanować sobie całego życia, dlatego uroczystości pogrzebowe, a szczególnie osób, z którymi mamy ograniczony kontakt, będą dla nas często zaskoczeniem. Pośród wielu obowiązków dobrze by było znaleźć czas na pożegnanie się podczas oficjalnej uroczystości, niemniej wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przełożyć, odłożyć czy znaleźć zastępstwa.

W takiej sytuacji należałoby złożyć kondolencje i poinformować (nie wchodząc w szczegóły), że niestety nie będziemy mogli uczestniczyć w pogrzebie ze względów zawodowych. Podkreślmy od razu, że tak szybko, jak będzie to możliwe, odwiedzimy miejsce pochówku członka rodziny i pożegnamy się z nim, tak jakbyśmy to zrobili podczas uroczystości, na którą nie możemy teraz przybyć.

2
fot. Kzenon / shutterstock.com fot. Kzenon / shutterstock.com

Jak i komu składać kondolencje

- Niestety, zmarł brat mojego dziadka. Kto komu powinien złożyć pierwszy kondolencje: szwagier wdowie czy wdowa szwagrowi? Jak wygląda forma kondolencji? Telefon, list, odwiedziny? (Przemek)

- Odejście bliskiej osoby jest ciężkim okresem dla całej rodziny, ale też i dla znajomych. Pierwszeństwo składania kondolencji nie jest, w tym wypadku, aż tak ważne, jak np. podczas oficjalnych państwowych ceremonii pogrzebowych, kiedy to osoby, które już nie są pośród nas, reprezentowały urząd bądź pełniły wysoką funkcję w państwie. W zaistniałej sytuacji kierowałbym się wyczuciem sytuacji. Z reguły w pierwszej kolejności kondolencje się składa wdowie. Oczywiście, osoby taktowne, zarówno rodzina, jak i znajomi, złożą kondolencje również bratu. Sposób dodawania otuchy osobom, które straciły najbliższych, a także ciepłego opisywania tych, którzy odeszli, może przyjąć np. formę listowną. List taki powinien zawierać kilka zdań, np.: "Michał był przemiłym człowiekiem, zawsze mogłem na niego liczyć. Będzie mi go bardzo brakowało. Głęboko Ci współczuję, bo wiem, jaka to strata dla Ciebie. Myślami jestem z Tobą i całą rodziną".

Najlepszy będzie list pisany odręcznie. Tak samo jak podziękowanie za kondolencje, które powinniśmy również wysłać w formie papierowej. E-mail nie powinien być wykorzystywany w tym celu, chyba że zaistnie sytuacja, która uniemożliwia spotkanie, wysłanie listu czy przeprowadzenie rozmowy telefonicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę kondolencyjną, musimy pamiętać, by nie trwała zbyt długo. Czasem lepszym dla obu stron rozwiązaniem może być rozmowa telefoniczna. Podczas pogrzebu kondolencje składamy po wszelkich ceremoniach, wystarczy uścisk dłoni, objęcie, pocałunek lub gest, który powie więcej niż najpiękniejsze słowa. Kondolencje możemy złożyć również na łamach prasy.

3
fot. michaeljung / shutterstock.com fot. michaeljung / shutterstock.com

Kondolencje składać tylko osobiście? Ile jest na to czasu?

- Byłem za granicą, gdy mojej bliskiej koleżance zmarła babcia. Dowiedziałem się o tym dopiero po powrocie. Czy powinienem okazać koleżance współczucie, kiedy się spotkamy, lub wysłać wiadomość z kondolencjami? (Maciek)

- Formuła, którą Pan wybierze, jest dowolna. Biorąc pod uwagę opisywaną przez Pana zażyłość, osobiście zdecydowałbym się na złożenie kondolencji bezpośrednio, podczas spotkania (przy założeniu, że miałbym w bliskiej przyszłości takowe w planach). Niektórzy tradycyjnie noszą żałobę przez rok, a nawet dłużej, także nie będzie dla nich zaskoczeniem, jeżeli długo niewidziany znajomy złoży kondolencje również w formie klasycznej, czyli listownej. Forma ta będzie szczególnie zasadna, gdy, tak jak w tym przypadku, dzieli Państwa duża odległość bądź gdy znajomość oparta jest jedynie na stopie koleżeńskiej. Jednakże bez względu na poziom naszej zażyłości złożenie kondolencji jest w pewnym sensie kurtuazyjnym obowiązkiem, którego prawdziwy dżentelmen nie unika.

Pamiętajmy, by pisząc kondolencje miło wspomnieć nieobecną już z nami osobę i by ofiarować swoją pomoc rodzinie. Nie będzie również nieeleganckie złożenie kondolencji drogą telefoniczną bądź mailową. Świat idzie do przodu i trudno oczekiwać, nawet jeżeli jest się zwolennikiem klasyki, że inni nie będą korzystali z szeroko dostępnych i wygodnych narzędzi komunikacyjnych. Bo mimo wszystko ważny jest gest. Jednak kondolencje e-mailowe polecam wysyłać z konta prywatnego, a nie firmowego, i mimo wszystko wciąż unikałbym formy SMS-owej.

4
Rys. Małgorzata Ślińska Rys. Małgorzata Ślińska

Nasz ekspert

Na pytania odpowiadał Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety. W dalszej części artykułu zebraliśmy jeszcze kilka uniwersalnych zasad i wzorców zachowań dotyczących pogrzebów.

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Nekrolog

Nekrolog w gazecie jest zamieszczany zazwyczaj przez najbliższe osoby zmarłego, przede wszystkim - rodzinę. W ten sposób informuje się o śmierci osoby oraz o dacie i miejscu pogrzebu. Najbliższą rodzinę powiadamia się telefonicznie.

Nie ma przeciwwskazań, by nekrolog zamieścili również dalsi znajomi zmarłego - to akceptowalna forma pożegnania.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Żałoba

W dzisiejszych czasach wydaje się już być czymś archaicznym. Tymczasem dawniej okres żałoby był ściśle określany - np. wdowy i wdowcy zobowiązywali się do półrocznej żałoby. Jasne ubrania można zacząć nosić z czasem, ale hucznych imprez powinno się unikać jak najdłużej.

Współcześnie żal po śmierci bliskiej osoby jest prywatną sprawą. Uznaje się, że powinniśmy nosić się wtedy na czarno wyłącznie jeśli nas na to stać. W innych wypadkach uznaje się stonowane kolory, podkreślane żałobnym akcentem, np. czarną wstążeczką.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kwiaty

Najważniejsza zasada: kwiaty przynosimy dla zmarłego, a nie jego rodziny! Powinniśmy więc położyć je przy trumnie w kościele lub na grobie już po zakończonej uroczystości. Możemy dołączyć wstążkę z ostatnimi słowami pożegnania. Wielkość wiązanki zależy od stopnia naszej zażyłości ze zmarłym.

Odpowiednie kwiaty na pogrzeb to: róże, goździki, chryzantemy i lilie.

8
Fot. Logo24 Fot. Logo24

Czekamy na wasze pytania!

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.

9
Więcej na ten temat: savoir vivre