Czytaj mowę ciała jak agent FBI: 15 gestów

Piotr Mieśnik
Dosyć owijania w bawełnę. Koniec z pięknymi słówkami i cyzelowanymi mowami, które niewiele znaczą. Ty też, tak jak agent FBI Joe Navarro, możesz odkrywać prawdziwe zamiary innych i zacząć ?czytać? ich zachowania, niemal jak książki. W pracy, w domu i w towarzystwie.
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Amerykańska

Od atawizmów nie uciekniemy. Często widujesz gości zasiadających w takiej pozycji? Jest typowa dla zapatrzonych w amerykańską popkulturę. Według australijskich badaczy Alana i Barbary Pease?ów nawiązuje również do agresywnych zachowań małp, które przyjmują podobną pozę, eksponując genitalia. Wśród naczelnych ten samiec, który zrobi to najlepiej, uchodzi za zwycięzcę. U ludzi taka pozycja to oznaka zadziorności i chęci rywalizacji.

Uwaga! Badania wskazują, że większość z nas podejmuje decyzje stawiając obie stopy na ziemi. Tego typa nie przekonasz.

O znaczeniu gestów i mowy ciała przeczytaj w bestsellerowej książce Joego Navarry "Mowa ciała" >>

1
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Dżokej i krzesło jak tarcza

Symbolika odgrywa wielką rolę w życiu. My, współcześni wojownicy, od rzuciliśmy już tarcze, pancerze i zbroje. Czymś jednak trzeba się zasłonić. Ot, choć by symbolicznie. W tej sytuacji nie tylko o ochronę chodzi. Szeroko rozstawione nogi to manifestacja męskości. Siadający tak będzie chciał przejąć kontrolę nad otoczeniem. Jak go rozbroić? Wstań i mów, patrząc z góry. Możesz spacerować, okrążając go i pozbawiając pewności siebie. Rada na następny raz? Za dbaj o krzesła z wysokimi podłokietnikami, których nie będzie mógł dosiąść.

2
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Pozycja zepsutego rozporka

Oznajmia brak pewności siebie. Splecione dłonie podświadomie mają dodawać otuchy, wydaje ci się, że ktoś trzyma cię za rękę, osłaniają też newralgiczne miejsce na ciele. Tak stoją faceci zarówno podczas wielkich gal, gdy zaskoczeni odbierają nagrody, jak i w kolejce po darmową zupę dla ubogich.

Co ciekawe podczas publicznych wystąpień pozycję taką przyjmował... Adolf Hitler. Robił to, aby zamaskować poczucie seksualnej niższości wynikające z tego, że miał tylko jedno jądro ? przekonują Pease?owie w książce ?Mowa ciała?.

3
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Na dyktatora

Skoro już o tyranach mowa, to pora na pozycję ? la Saddam Husajn (w czasach bezkarności uwielbiał tak się prezentować). Jeśli zauważysz gościa zakładającego ręce w ten sposób za plecami, jednocześnie dumnie wypinającego klatę, który nie boi się odsłaniać genitaliów i brzucha (podświadomy gest odwagi), to miej się na baczności. Masz do czynienia z despotą przekonanym o własnej wyższości. Ale i ty możesz wykorzystać taką postawę. Przed tobą stresujący wywiad, wystąpienie lub rozmowa? Stań w ten, sposób aby dodać sobie pewności i optycznie sprawiać wrażenie wyższego. Dzięki temu możesz dodać sobie animuszu nawet w sytuacji, gdy czekasz w kolejce do znienawidzonego dentysty.

O znaczeniu gestów i mowy ciała przeczytaj w bestsellerowej książce Joego Navarry "Mowa ciała" >>

4
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Kobiety dostaną furii

Jeśli zależy ci na opinii kobiet, nigdy nie siadaj w ten sposób. To pozycja przez nie znienawidzona. Dlaczego? Pewnie dlatego, że demonstruje totalną męskość i chęć dominacji nad wszystkim i wszystkimi. ? Rozmawiałem z antropologiem kultury i doszliśmy do wniosku, że przypomina to sposób, w jaki kobra prezentuje swój kaptur, aby dać do zrozumienia innym zwierzętom, iż to ona panuje. Ta postawa wprost mówi: "Ja tu rządzę!?" przekonuje Joe Navarro, agent specjalny FBI w swojej książce "Mowa ciała".

Możesz tak siedzieć, oczekując na zebranie, jeśli przewodzisz grupie. W momencie gdy do pomieszczenia wchodzi jednak twój szef, powinieneś zmienić pozycję. Chyba nie chcesz otwarcie rzucić mu wyzwania? Jak zaś radzić sobie z rozmówcą przemądrzałkiem, który chce nas zdominować siedząc w ten sposób? Poproś go by przyjrzał się dokumentom, które trzymasz ? będzie musiał się pochylić. Albo po prostu usiądź dokładnie tak jak on. Wśród mężczyzn lustrzane odbicie pozycji wskazuje na równy status.

5
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Ręce na biodrach

Idę o zakład, że choć raz w życiu widziałeś swojego szefa albo dziewczynę (czasem na jedno wychodzi) stojących w takiej pozycji. Co oznacza? Kłopociki! To zdecydowany gest dominacji terytorialnej oznajmiający ci wprost: pojawił się problem! ? Układanie rąk na biodrach to dobra niema metoda informowania, że?wystąpiły problemy, że?nie jest dobrze lub że się nie ustąpi ? ocenia Desmond Morris, brytyjski zoolog w książce "Body watching".

Z kolei agent FBI Joe Navarro zwraca uwagę, że to postawa, której uczą się przedstawiciele służb mundurowych, aby wywierać mocniejszy wpływ podczas rozmów z cywilami (np. policjanci). Poleca się ją także tym, którzy np. w pracy dopiero walczą o swoją silną pozycję i potrzebują niewerbalnych sygnałów wzmacniających.

6
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Kowboj

Bez dwóch zdań to gest seksualnej agresywności. Palce mężczyzny wskazują na okolicę, którą chciałby wyeksponować. Jeśli stoi tak, rozmawiając z kobietą ? najczęściej jedna z jego stóp będzie skierowana w jej stronę, a źrenice rozszerzone. Pohamuj jednak rącze rumaki kowboju! Panie bardzo szybko wyłapią, co ci chodzi po głowie. Facet stojący zaś w ten sposób wśród innych mężczyzn sygnalizuje gotowość do walki. ? Mówi w ten sposób innym: jestem męski, potrafię rządzić ? tłumaczą Allan i Barbara Pease. Rzadko kiedy pozycję taką przyjmują kobiety. Co zaś oznacza u nich? Pewność swojej seksualności.

7
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Niepewny mostek

Umówmy się ? nie wszyscy faceci to samce alfa i terminatorzy w jednym. Zresztą nawet ci najtwardsi miewają też chwile słabości. Jak je rozpoznać? Ot, choćby przez gesty uspokajające. ? Doszukuję się zachowań uspokajających u ludzi, aby się dowiedzieć, kiedy nie czują się swobodnie lub reagują negatywnie na coś, co zrobiłem bądź powiedziałem ? mówi Joe Navarro, który przez 25 lat pracy w FBI przesłuchiwał tysiące podejrzanych.

Jeden z takich klasycznych gestów to przykrywanie dłonią dołka nadmostkowego. Chwilowo tłumi on bowiem poczucie braku bezpieczeństwa. Inne jego odmiany to bawienie się łańcuszkiem czy troczkami od bluzy znajdującymi się w tym samym miejscu, lub nerwowe poprawianie węzła krawata.

8
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Słucha? Być może. Ale tracisz punkty

Obrazek, który mógłby stać się niemal ikoną ilustrującą przebieg zebrań. Z biegiem czasu twój szef i współpracownicy przybierają taką pozycję podczas twojej prezentacji? Jesteś z siebie zadowolony, bo myślisz, że popadli w zadumę nad twoimi pomysłami i uważnie cię słuchają. Może i tak. Pozycja ta jednak wskazuje na coś jeszcze. Zaczynasz tracić u nich punkty. Jeśli do tego mają skrzyżowane nogi ? to przegrałeś. Przełożyć ci tę mowę ciała na nasze? ?Nie podoba mi się to, co mówisz, nie zgadzam się z tym?.

O znaczeniu gestów i mowy ciała przeczytaj w bestsellerowej książce Joego Navarry "Mowa ciała" >>

9
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

To twój wróg

To nie jest zwykła zamknięta pozycja. To pozycja osoby, która jest do ciebie wroga nastawiona. Ramiona są skrzyżowane, a skrywane pod nimi dłonie są zaciśnięte w pięści. Specjaliści ostrzegają, że taka postawa może zakończyć się atakiem. I to nie tylko werbalnym!

10
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Gra w kubek

Chcesz poznać rzeczywiste nastawienie twojego rozmówcy do twoich propozycji? Zagraj z nim w kubki. Zaproponuj coś do picia i uważnie obserwuj, gdzie odstawia kubek po wymianie zdań i napiciu się z niego. Jeśli stawia go po przeciwległej stronie ciała, tak aby z z trzymającej reki zrobić barierę ? to jego niechęć wobec ciebie jest najłagodniejszym z możliwych wyroków. Jeśli zaś stawia go przed sobą nie zasłaniając się rękoma ? to jest otwarty na twoje propozycje. Pora na ćwiczenie. Wparuj do gabinetu szefa, gdy ten pije kawę. Porozmawiaj o możliwości awansu albo o podwyżce. I nie spuszczaj oczu z kubka!

11
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Ważą się twoje losy

Pocieranie podbródka to gest, który poprzedza podjęcie decyzji. Czy będzie dla ciebie pozytywna, możesz wywnioskować, zanim ktokolwiek otworzy usta. Jeśli po pocieraniu podbródka twój rozmówca skrzyżuje ręce lub nogi ? szykuj się raczej na złe wieści. Jeśli zaś pochyli się do przodu z otwartymi ramionami, to jest szansa, że wrócisz z tej potyczki z tarczą.

12
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

To nie jest zmęczenie

Twojego rozmówcy nie bolą też oczy. To reakcja ucieczki i blokady. Niezgody na to, co się usłyszało. ? Postępujemy tak, gdyż przez miliony lat ludzie separowali się od rzeczy, których nie lubili bądź które mogły wyrządzić im krzywdę ? tłumaczy Navarro. ? Człowiek interesu, prowadząc negocjacje, może zamknąć lub potrzeć oczy albo zasłonić dłonią twarz. Nie oznacza to fałszu, sygnalizuje raczej to, że dana osoba czuje się nieswojo ? dodaje.

13
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Zapasy na odległość

Takie rozłożenie ramion jest przydatne w narzucaniu dominacji i podkreślaniu własnych argumentów ? radzi spec FBI w dziedzinie analizy zachowań. Ale uważaj, bo są też niebezpieczeństwa. ? Gdy uczestniczyłem w szkoleniu personelu linii lotniczych American Airlines z zakresu bezpieczeństwa pasażerów, jeden ze słuchaczy stwierdził, że obsługa lotnisk łatwo może zidentyfikować tych podróżnych, którzy mogą sprawiać problemy, po tym, jak bardzo rozkładają ramiona ? ostrzega Joe Navarro.

14
fot. Agata Jakubowska fot. Agata Jakubowska

Wieża Wiary w siebie

To jeden z najbardziej wyrazistych gestów oznaczających samozadowolenie, wiarę we własne możliwości i przekonanie o tym, że ma się rację. Nie bez powodu dostrzeżesz go często u prawników, lekarzy czy naukowców. ? Ty też możesz posłużyć się wieżyczką lub innym ułożeniem dłoni w celu wywarcia pozytywnego wrażenia. Gest ten stanowi tak jasną oznakę pewności i wiary w siebie, że trudno przeciwstawić się osobie prezentującej ten niewerbalny sygnał ? przekonuje Navarro.

O znaczeniu gestów i mowy ciała przeczytaj w bestsellerowej książce Joego Navarry "Mowa ciała" >>

15
Więcej na ten temat: mowa ciała, poradnik