Weekend w Monachium: 5 najlepszych miejscówek

Gosia Tchorzewska - Jedlińska
Bayern i piwo w gigantycznych kuflach zwanych mass, roznoszone przez biuściaste dziewczyny - czy to Wasze pierwsze skojarzenia z Monachium? To także najbezpieczniejsze miasto w Europie, z największym na świecie śródmiejskim parkiem (większym od Nowojorskiego Central Parku!). Gdy już wypijecie swoje litry piwa na Oktoberfeście, watro gdzieś dojść do siebie, a sporo tu miejsc wartych zobaczenia.
Pavel L Pavel L

Święto Piwa

Wielki festyn zaczyna się w drugiej połowie września, a kończy się na początku października. Chodzi o to, by wypić nadmiar uwarzonego już piwa. Rokrocznie przelewa się tu ponad 5 mln litrów browaru w przeróżnych odmianach. Warto zarezerwować miejsce w jednym z 14 namiotów. Choć nie jest to proste, jeśli nie jest się prezesem (najlepiej firmy z minimum tysiącem pracowników). Wersja alternatywna - należy się stawić możliwie wcześnie lub przybrać najlepszą ze swoich twarzy: a nuż ktoś się przesunie i zrobi miejsce przy ławach. Bez tego może być ciężko z zakupem piwa. A kupić je warto - nie chodzi tylko o smak i stan, ale i o widok kelnerek niosących po kilkanaście wielkich kufli!

Oktoberfest, Theresienwiese

1
sueddeutsche.de sueddeutsche.de

Sauna Na Wysokościach

W przerwie między piwnymi ucztami warto wypocić się w saunie. Nie byle jakiej, lecz takiej na dachu wysokiego wieżowca. Rozciąga się stąd piękny widok na miasto, panoramę można podziwiać z basenu. Koszt przyjemności - 18 euro za dzień lenistwa - nie wydaje się wygórowany, zwłaszcza na tle innych cen w tym drogim mieście.

Panorama-Sauna Westendstraße 174 Panoramasaunamunchen.de

2
klug-geschlussvolkert.de klug-geschlussvolkert.de

Śniadanie

Cotidiano to porządna i na pozór nie wyróżniająca się niczym szczególnym knajpka przy Gärtnerplatz. Jest jednak powód, dla którego nieraz czeka się tu na stolik i pół godziny. Na miejscu wypiekane są różnorakie chleby - pachnie i nęci. Jeśli nie dopchasz się do krzesełka tutaj, nic straconego. W okolicy znaleźć można najróżniejsze knajpki, kawiarnie, bary i restauracje. W słoneczne dni i ciepłe wieczory zbiera się tłum młodych ludzi. Ci, dla których zabraknie miejsc w lokalach, siadają na ławeczkach czy na trawie w samym centrum. Tu, na małej zielonej wysepce, kwitnie wesołe życie towarzyskie.

Cotidiano - The Bakery Restaurant Gärtnerplatz 6 Cotidiano.de

3
Luisa Fumi Luisa Fumi

Bawarskie Surfowanie

Surfowanie u podnóża Alp, a na dodatek w centrum miasta? W Monachium i to jest możliwe! Ponoć nie do końca legalnie, ale najwyraźniej panuje milczące przyzwolenie - i to od ponad czterech dekad. Idąc Prinzregentenstraße w kierunku Ogrodu Angielskiego nie sposób przegapić zbiegowiska, ciekawscy z mostku nad rzeką Eisbach obserwują poczynania surferów. Spiętrzona woda pozwala nawet co bardziej utalentowanym wykonywać proste akrobacje. Spotkasz tu niekiedy mistrzów tego sportu. Jeśli masz deskę i piankę - też możesz wskoczyć. Nie ma zapisów, jedynie kolejka chętnych.

Prinzregentenstraße 22

4
Materiały Prasowe Materiały Prasowe

Drinkowanie

Zagubiony w Niemczech bar rodem z amerykańskich filmów. Uwaga! Plan "na jednego" się nie powiedzie. Karta aż kipi od porządnych drinków, a obsługa zna się na robocie. Barman spytany, czy serwuje monachijski gin, odpowiada ze zniesmaczoną miną: "Duke? Nie mamy, serwujemy tylko dobre alkohole!". Doradzi, co wypić, i nim się spostrzeżesz, będziesz wstawiony. W tle leci subtelna muzyka, przygaszone światła budują atmosferę - a sam bar, choć blisko turystycznych atrakcji - raczej na uboczu, więc nie ma w nim tłumów. No i serwują najlepsze pod słońcem Moscow mule.

Mr. Mumbles Klenzestraße 5

5

Zobacz także:

10 dowodów na to, że Niemcy to super kraj na wakacje

Dreznofot. leoks / shutterstock.com

6
Więcej na ten temat: europa, podróże