Przewodnik po letnich festiwalach muzycznych

Kuba Dobroszek
Tegoroczny wakacyjny sezon festiwalowy rozpoczął się w Warszawie i Oświęcimiu - słuchaczy podczas dwóch imprez bawili m.in. Lana Del Rey, Skrillex, Queen i Elton John. Ale to dopiero początek muzycznych emocji. Nie wiesz, którą imprezę wybrać? Podpowiadamy!
Fot. Renata Dąbrowska Fot. Renata Dąbrowska

Open'er Festival

Kiedy: 29.06 - 2.07
Gdzie: Gdynia, Lotnisko Kosakowo
Kto zagra: Red Hot Chili Peppers, Pharell Williams, Florence + The Machine, LCD Soundsystem
Ceny karnetów: od 589 zł

Największy z największych. Festiwal, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie sezonu wakacyjnego. Open'er od wielu lat kusi nie tylko świetną muzyką, ale także - nadmorskim klimatem. Ponadto od kilku edycji organizatorzy starają się realizować wizję festiwalu multimedialnego - na uczestników czekają nie tylko atrakcyjne koncerty (dzięki gdyńskiej imprezie dane było nam posłuchać Prince'a...), ale także spektakle teatralne i wystawy.

06.07.2008 GDYNIA  7 HEINEKEN OPEN ' ER FESTIVAL KONCERT THE CHEMICAL BROTHERS  FOT. RENATA DABROWSKA / AGENCJA GAZETA PLYTA GDANSK NR 276 SLOWA KLUCZOWE: /FR/Fot. Renata Dąbrowska

Od kilku lat można usłyszeć, że formuła Open'era i tak się wypala, kończy. Ale kiedy tłum zmierza już na gdyńskie Kosakowo - wszystkie krzyki niezadowolenia gubią się wśród muzycznych dźwięków. Oby tylko pogoda znów dopisała.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Colours of Ostrava

Kiedy: 14-17 lipca
Gdzie: Ostrava, teren dawnej huty Dolni Vitkovice
Kto zagra: Underworld, M83, Tame Impala, Of Monsters And Men, Brodka
Ceny karnetów: od 95,77 Euro

Wyjątkowo zaglądamy do południowych sąsiadów, ale dla takich wydarzeń warto! Kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Czechami, co roku odbywa się wydarzenie, które przyciąga nie tylko świetną muzyką, ale również - klimatem. Koncerty odbywają się bowiem na terenie dawnej huty, co robi, naprawdę, ogromne wrażenie. Interesująca muzyka, mnóstwo Polaków, dobre ceny.

Organizatorzy: - Colours of Ostrava to festiwal, na który przyjeżdżają zarówno fani nowoczesnych brzmień, jak i miłośnicy tradycyjnych gatunków. Nikt nie wierzył, że tak dużą imprezę uda się zorganizować w sercu miasta. Tymczasem sukcesem okazuje się każda kolejna edycja.

Fot. materiały prasowe

Bywalców rodzimych festiwali zaskoczy zapewne dość duża swoboda pozostawiana uczestnikom: na pole namiotowe można na przykład wnosić własny alkohol. Zapytaliśmy o ten aspekt organizatorów, oto odpowiedź: - Polskie imprezy powinny czerpać inspiracje od czeskich, podczas których nie ogranicza się uczestników szeregiem zakazów, znacznie wpływających na muzyczne wrażenia. Wystarczy pozostawić odrobinę zaufania, a fani odwdzięczą się fantastyczną atmosferą.

2
Fot. Tomasz Niesluchowski Fot. Tomasz Niesluchowski

Audioriver

Kiedy: 29-31 lipca
Gdzie: Płock
Kto zagra: Crystal Castles, Ella Eyre, Jamie Woon, Black Sun Empire
Ceny karnetów: od 230 zł

Audioriver to przede wszystkim malownicza plaża nad Wisłą oraz mnóstwo muzyki elektronicznej. Do tej pory koncerty podczas płockiej imprezy obejrzało już ponad 200 tys. fanów z całej Europy, a ostatnia edycja zgromadziła blisko 30 tys. słuchaczy.

Wakacje z elektroniką? Tylko w Płocku.

3
Fot. Adam Burakowski Fot. Adam Burakowski

OFF-Festival

Kiedy: 5-7 sierpnia
Gdzie: Katowice
Kto zagra: Davendra Banhart, DJ Koze, The Kills, Kaliber 44
Ceny karnetów: od 310 zł

Teraz coś dla fanów eksperymentalnych dźwięków. Ci, dla których takie imprezy jak Open'er czy Life Oświęcim wydają się być zbyt mainstreamowe, z pewnością odnajdą się na katowickim OFF-ie. - Ten festiwal kierowany jest przede wszystkim dla ludzi, dla których muzyka to przyjemność - mówi Artur Rojek, dyrektor wydarzenia.

OFF-FestivalFot. Adam Jędrysik

W przeszłości w Katowicach zagrały takie sławy jak Iggy Pop, My Bloody Valentine czy Flaming Lips. Impreza została dostrzeżona przez wiele zagranicznych mediów w tym słynny magazyn "Time", który umieścił OFF-Festival na liście czternastu najlepszych festiwali muzycznych na świecie.

4
Fot. Łukasz Krajewski Fot. Łukasz Krajewski

Kraków Live Festival

Kiedy: 19-20 sierpnia
Gdzie: Kraków, Lotnisko-Muzeum Lotnictwa Polskiego
Kto zagra: The Chemical Brothers, Massive Attack, Haim
Ceny karnetów: od 379 zł

Po krótkim okresie odnajdywania własnej tożsamości, wydaje się, że flagowa krakowska impreza znów powraca na właściwe tory. Tegoroczna edycja to znów hołd dla fanów muzyki elektronicznej, których ucieszy zapewne dawno niewidziany w naszym kraju brytyjski zespół Massive Attack.

5
fot. Iwona Sobczyk fot. Iwona Sobczyk

Tauron Nowa Muzyka

Kiedy: 18-21 sierpnia
Gdzie: Katowice, Muzeum Śląskie
Kto zagra: Fat Freddys Drop, Snarky Puppy, Maria Peszek
Ceny karnetów: od 230 zł

I znów Katowice. - Tauron Nowa Muzyka to przede wszystkim miejski festiwal. Jeden z niewielu ulokowanych tak centralnie i silnie korzystający wprost z tkanki miejskiej, architektury czy urbanistycznych rozwiązań. Dlatego świetnie czują się u nas osoby, dla których ważnym elementem jest dizajn oraz osoby wrażliwe na otaczające ich elementy krajobrazu - tłumaczy Daniel Wahl, przedstawiciel imprezy.

Tauron Nowa Muzyka 2015fot. Iwona Sobczyk

Również Nowa Muzyka może pochwalić się niemałymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej - trzykrotnie otrzymał tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie przyznawany przez European Festival Awards.

6
Więcej na ten temat: lato, muzyka