50 utworów, które zmieniły wnętrze mężczyzny

Konrad Wojciechowski
Utarło się mówić, że kobieta zmienną jest, ale ta zasada dotyczy również mężczyzn. Jeśli sami twierdzą, że nie zmieniają się pod wpływem kobiet, to z powodu piosenek - na pewno. Płaczą, szpanują, zdradzają, imprezują i bywa, że kłamią jak z nut, tak jak ich męskie lustrzane odbicia w piosenkach. Sprawdziliśmy, w których im najbardziej do twarzy.
ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ

"51" - TSA

Idąc cmentarną aleją, szukam ciebie, mój przyjacielu/Odszedłeś, bo byłeś słaby, jak suchy liść

Bo nie ma nic gorszego od straty przyjaciela. Śmierć najlepszego kumpla jest potężnym ciosem dla każdego faceta wierzącego w męską solidarność. Kto przeżył - ten wie, a kto nie - ten niech się dowie, że w piosence mowa o przemycie 51,7 kg heroiny i śmierci z przedawkowania. Autor idzie natomiast aleją cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

1
RAFAL MIELNIK Agencja Wyborcza.pl RAFAL MIELNIK Agencja Wyborcza.pl

"A wszystko to... (bo ciebie kocham)" - Ich Troje

Choć pokażę ci, czym moja miłość jest/Dla ciebie zabiję się

Bo niekochany mężczyzna to martwy mężczyzna. Jest w piosence Ich Troje dużo męskiej desperacji. Bohater chce się targnąć na swoje życie, nie tyle z powodu odrzucenia konkurów, lecz aby udowodnić, jak wiele ta kobieta dla niego znaczy. Pokrętna logika, ale przecież miłość jest ślepa.

2
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

"Ach te baby" - Eugeniusz Bodo

Kochane baby, ach te baby/Człek by je łyżkami jadł

Bo ta przedwojenna pochwała kobiecości, w dodatku w ustach takiego amanta jak Eugeniusz Bodo, utwierdziła facetów w przekonaniu, że płeć przeciwna jest im do życia niezbędna jak tlen. I że wolą czuć się przy niej słabi niż prężyć muskuły samotnie przed lustrem. Poza tym Bodo odkrył ważną prawdę kulinarną: baby, choć zatruwają życie facetom, są absolutnie jadalne.

3
DAWID ŻUCHOWICZ DAWID ŻUCHOWICZ

"Autobiografia" - Perfect

Było nas trzech/w każdym z nas inna krew/Ale jeden przyświecał nam cel/Za kilka lat mieć u stóp cały świat

Bo życie każdego dorastającego faceta zaczyna się na podwórku, wśród kumpli, przy łyku alpagi i dyskusjach po świt o kobietach bliżej poznanych pewną letnią nocą. "Autobiografia" jest gotową instrukcją, jak z trzyosobowej paczki ukręcić rockowy zespół, zostać gwiazdą estrady, bożyszczem kobiet i mieć u stóp cały świat. Czyż nie o tym marzy ego prawdziwego mężczyzny?

4
TOMASZ PIETRZYK TOMASZ PIETRZYK

"Beksa" - Artur Rojek

Już, już, już/Nie wytrzymuję tempa/Wszystko, kurwa, skręca

Bo każdy ma prawo do chwili słabości - nawet zarabiająca na żonę i dzieci męska głowa rodziny. "Z trudem ogarniam własny dom" - śpiewa Artur Rojek, po czym maluje twarz... brokatem, jakby chciał na chwilę przestać być ojcem supermanem i  wypłakać się w mankiet rysunkowemu bohaterowi z dzieciństwa. Morał z tego taki, że nie ma nic złego w użalaniu się nad sobą, chłopaki.

5
fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

"Całuj mnie" - Piersi

Bo dam ci torby z darami/Auto z alufelgami/Portfel cały wypchany/Dolarami/A ty/A ty całuj mnie

Bo wprawdzie nie szata zdobi człowieka, ale samochód i grubość portfela dobrze świadczy o  mężczyźnie. W latach 90. z polskiego krajobrazu poginęli badylarze i cinkciarze, a w ich miejsce pojawili się yuppies. Wyrywali laski na aluminiowe felgi w samochodach, a za całusy hojnie płacili "zielonymi". To nie była miłość, to był kapitalizm.

6
Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl

"Chłopaki nie płaczą" - T.Love

Ale nie bój nic - minie jakiś czas/Poczuj chłodny świt/Wszystko przejdzie ci/Uuu chłopaki/Uuu nie płaczą

Bo żadna kobieta nie zrozumie mężczyzny tak dobrze jak... drugi mężczyzna. To nie jest homoniewiadomo song, to hymn muszkieterów, którzy jeden za drugiego skoczą w ogień. T. Love przypomniało, że w życiu faceta ważna jest zasada: "kobiety poznaje się w łóżku, a kolegów w biedzie".

7
Fot. kadr z teledysku Fot. kadr z teledysku

"Ciągnik" - Blenders

Zawsze chciałem mieć takie coś/Właśnie po to, by wozić ją

Bo dla większości facetów nie liczy się wygląd, tylko to, co jest w  środku. Mowa oczywiście o... pojazdach kołowych, a konkretnie o ciągniku z piosenki grupy Blenders. Ciągnik był czarny, miał przyciemniane szyby, alufelgi i bogate wnętrze: "Pojemność dwa czterysta, pojemność dwa czterysta, pojemność..." -przekrzykiwali się podnieceni fani motoryzacji. To dowód, że słabość do motoryzacji może wygrać z pociągiem do kobiet.

8
ADAM STĘPIEŃ ADAM STĘPIEŃ

"Cień wielkiej góry" - Budka Suflera

Góry wysokie, wiem, co z wami walczyć każe (...) Sam możesz wybierać los, szczytów, szczytów szlak

Bo adrenalina określa samczą świadomość. W  szlagierze Budki Suflera streszcza się męski archetyp zdobywcy, który ongiś zamierzał się z maczugą na mamuta, aby upolować obiad, a gdy mamuty wyginęły musiał w inny sposób poskramiać w sobie dzikość. Jest tyle gór do zdobycia, że nigdy nie zabraknie celu, do którego można zmierzać. Wybór, którędy na górę, bywa wyborem na całe życie...

9
GRZEGORZ SKOWRONEK GRZEGORZ SKOWRONEK

"Czerwony jak cegła" - Dżem

Czerwony jak cegła/Rozgrzany jak piec/Muszę mieć/Muszę ją mieć

"Bo z dziewczynami nigdy nie wie, oj nie wie się, czy dobrze jest czy może, może jest już źle" - można by zacytować szlagwort innej znanej piosenki. Dżem śpiewa o egzaminie dojrzałości, przed którym staje w życiu każdy facet zdający maturę ustną z języka ciała. Prawiczek z piosenki "Czerwony jak cegła" oblał, bo "krótki to był zryw". Kogo dokładnie autor miał na myśli? Jednego z bohaterów filmu "Benjamin, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca" Michela Deville'a.

10

"Długość dźwięku samotności" - Myslovitz

I nawet kiedy będę sam/Nie zmienię się, to nie mój świat

Bo poza kobietami w życiu mężczyzny jest jeszcze miejsce na samotność. Taka ucieczka od codziennych wyzwań, obowiązków, mąk i  trosk jest naturalną rozrywką strapionego faceta, który jak bohater noweli Alana Sillitoe "Samotność długodystansowca" chce sobie w pojedynkę potruchtać byle dalej stąd. Autor piosenki Wojciech Powaga napisał o tym, jak w dzieciństwie na tyłach rodzinnego bloku zbił domek z desek na jednej topoli. Tam miał ulubioną samotnię, w której nikt niczego od niego nie chciał.

11
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl

"Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą" - Lady Pank

Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą/Nie wiem, czy o tym wiesz/Naturę mają coraz bardziej samczą/Więc ty się lepiej strzeż

Bo to kobiety przybierają dziś na męskiej wadze, a zniewieścieli faceci chudną w oczach. Coraz trudniej poderwać kobietę, która wypija drinka jednym haustem, sama za siebie płaci i sama się odwozi się do domu lepszym samochodem niż twój gruchot. Ale nie to najbardziej boli współczesnego faceta. Najgorsze, że to on dziś podpiera ściany i czeka, aż jakaś dziewczyna łaskawie poprosi go na parkiet.

12
IRENEUSZ CIEŚLAK IRENEUSZ CIEŚLAK

"Facet to świnia" - Big Cyc

Facet to świnia/Mówisz, że ty o tym wiesz/Choć staram się, jak mogę/Przez całe życie słyszę ten tekst

Bo "świński stygmat" kazał facetom zaprotestować przeciwko sprowadzaniu ich egzystencji do roli podyktowanej przez ugruntowane stereotypy. Nieprawda, że nie ma z  nas pożytku w domu, że w głowie nam tylko koledzy, piwo i ugniatanie kanapy przez telewizorem, który właśnie pokazuje mecz. A kto całymi dniami niańczy dzieci, kiedy żony robią karierę zawodową? To prawda, wiele różni nas od kobiet, może nawet... wszystko! Ale czyż przeciwieństwa się nie przyciągają?

13
ROMAN ROGALSKI ROMAN ROGALSKI

"Flota zjednoczony sił" - Voo Voo

Buduję wielką flotę zjednoczonych sił/By razem zwalczyć niebezpieczny Styksu wir

Bo faceci zawsze coś zmajstrują. Już tak się utarło, że facet przychodzi na świat, żeby zrobić trzy rzeczy - postawić dom, posadzić drzewo i doczekać się syna. A po czwarte powinien zbudować rodzinie bezpieczną arkę, która przetrwa każdy sztorm, da schronienie przed burzą i pozwoli spokojnie przepłynąć całe życie.

14
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

"Gdzie ci mężczyźni" - Danuta Rinn

Gdzie ci mężczyźni/Prawdziwi tacy/Orły, sokoły, herosy/Gdzie ci mężczyźni - na miarę czasów/Gdzie te chłopy

Bo kobiety nadepnęły na odcisk urażonej męskiej dumie i dały jej obcasem kopa do działania. Piosenka Danuty Rinn jest ciągle na czasie, a  faceci o przywoływanych przymiotach - nieprzekupni, zacni, wielkoduszni i szlachetni - są ciągle w cenie. Ale orłów, sokołów, herosów próżno wypatrywać, więc trzeba szukać mężczyzn na miarę dzisiejszych czasów. Wybierać spośród rozmemłanych hipsterów albo wysportowanych narodowców.

15
MACIEK SKOWRONEK MACIEK SKOWRONEK

"Harley mój" - Dżem

Harley mój/To jest to/Kocham go

Bo nie ma to jak czuć wiatr we włosach. Motocykl to wierny druh faceta, który nigdy nie zawodzi. O nic nie pyta, nie mędrkuje, tylko robi to, czego wymaga właściciel. Wreszcie jest ktoś, komu przytakujący żonie mąż może wydawać polecenia.

16
GRZEGORZ SKOWRONEK GRZEGORZ SKOWRONEK

"Hotel twoich snów" - Kombi

Obudzisz się nagle przy śpiącej kobiecie/Nie poznasz jej twarzy

Bo nigdy nie wiadomo, kto śpi w twoim łóżku. A jeśli pod kołdrą znajduje się ktoś, kogo być tam nie powinno, takie znalezisko można okupić traumą. Tak jak facet z tej piosenki, który po upojnej nocy w hotelu Wisus w Świnoujściu z przerażeniem okrył, że obok na poduszce spała. hotelowa babcia klozetowa!

17

"Jej czarne oczy" - Ivan i Delfin

Jej piękne czarne oczy/Śnią się czarne oczy/Ich nie przeoczysz/Wiem, że nie

Bo kobiece oczy zmieniają patrzenie mężczyzn na świat. Mogą był ładne - jak w piosence Czerwonych Gitar. Mogą zielone - jak w biesiadnym szlagierze zespołu Akcent Zenona Martyniuka. Albo właśnie czarne - jak chciał Ivan i Delfin. Kolor nieważny - ważne, czy się w nie prosto patrzy.

18
Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl

"Jej portret" - Bogusław Mec

Naprawdę jaka jesteś - nie wie nikt/To prawda niepotrzebna wcale mi

Bo o miłości łatwiej jest marzyć niż ją przeżyć. Wiele kobiet czeka na rycerza na białym rumaku, a błędni rycerze z pantofelkiem w ręku snują się zrezygnowani od królestwa do królestwa. "Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt" - pomyślał niejeden facet, stojąc na ślubnym kobiercu i nigdy na centymetr nie przybliżył się do prawdy... Tekst Jonasz Kofta napisał o swojej żonie, a Jerzy Połomski, który miał pierwotnie zaśpiewać tę piosenkę, odmówił, bo nie wierzył, że to będzie hit.

19
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

"Jolka, Jolka" - Budka Suflera

Emigrowałem/Z ramion twych nad ranem/Dzień mnie wyganiał/Nocą znów wracałem

Bo najbardziej smakuje zakazany owoc - zrywany nocą, pod nieobecność właściciela sadu. Wielu facetów poczuło ulgę, kiedy Budka Suflera wylansowała ten przebój, bo okazało się, że tych, którzy rano emigrują z objęć kochanki, a w nocy niczym ułani pukają proszalnie w okienko, jest więcej. I skoro powstała o tym oparta na faktach piosenka, może nie ma się czemu dziwić męskiej naturze?

20
RAFAŁ MIELNIK RAFAŁ MIELNIK

"Józek, nie daruję ci tej nocy" - Bajm

Pojawiasz się i znikasz/I znikasz/I znikasz/Mam na twym punkcie bzika/Mam bzika/Mam bzika

Bo wreszcie seks w rozmowach przestał być tabu, a przeciętny osobnik rodzaju męskiego urósł w oczach kobiet spragnionych łóżkowych rozkoszy do roli superkochanka, który umie sprostać ich żądzom. Ale Bajm posłużył się nim tylko instrumentalnie. Bo tytułowym Józkiem miał być generał Wojciech Jaruzelski - postać ewidentnie aseksualna.

21
TOMASZ KAMIŃSKI TOMASZ KAMIŃSKI

"Jezu, jak się cieszę" - Klaus Mitffoch

Jezu, jak się cieszę/Z tych króciutkich wskrzeszeń/Kiedy pełną kieszeń/Znowu mam

Bo faceci poczuli się rozgrzeszeni z lenistwa i nieróbstwa. Z tą łatką wielu z nas do twarzy i wcale nie czujemy potrzeby, aby ją odklejać. Grunt to zarobić i się nie narobić - czyż nie tak powinien myśleć przedsiębiorcy męż- czyzna? Piosenka powstała dawno temu, kiedy Lecha Janerka pracował jeszcze jako fotograf w urzędzie i dostał podwyżkę, na którą de facto nie zasłużył.

22
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

"Kiedy byłem małym chłopcem" - Breakout

Kiedy byłem/Kiedy byłem małym chłopcem, hej/Wziął mnie ojciec/Wziął mnie ojciec i tak do mnie rzekł

Bo jaki ojciec, taki syn. Każdy normalny ojciec chce przekazać swojemu następcy jakąś mądrość życiową. Z wiekiem ta nauka musi się dostosowywać do rzeczywistości, więc w dzieciństwie: "Najważniejsze co się czuje / Słuchaj zawsze głosu serca, hej", a im dalej w las tym: "Głosem serca się nie kieruj/ Tylko forsa ważna w życiu jest".

23
Fot. mat. prasowe Fot. mat. prasowe

"Kiler" - Elektryczne Gitary

Już tylko Kiler/O sobie tylko tyle/Wiem, co za ile (...) Mam wszystko w tyle/Są czasem takie chwile/Że się nie mylę/Choć wcale nie wiem, ile

Bo większość chłopców, zanim dorośli bawiła się w twardzieli. Tylko że "Kiler" Elektrycznych Gitar nie jest typem macho - to raczej oportunista, który chce się dobrze ustawić i nie zarobić kulki. Woli lecieć z wiatrem, niż iść pod prąd. Wygodniś, któremu nie płacą, żeby się buntował.

24
WOJCIECH KARDAS WOJCIECH KARDAS

"Klub wesołego szampana" - Formacja Nieżywych Schabuff

A gdybym był krogulcem/To co byś powiedziała (...) Chciałabym, chciała (...) A gdybym był młotkowym/W fabryce z młotkiem szalał (...) Drżałabym, drżała

Bo każda potwora znajdzie swego amatora. Epuzer może być krogulcem albo młotkowym. To bez znaczenia. Ważne, aby umiał rozpoznać, czego chce kobieta i co sprawi, że zadrży z rozkoszy.

25
MARCIN STĘPIEŃ MARCIN STĘPIEŃ

"Kryzysowa narzeczona" - Lady Pank

Mogłaś moją być/Zamiast życzyć mi/Wesołych świąt

Bo to zła kobieta była. Porzuciła, bez słowa wyjaśnienia, woląc żyć w cudzym raju niż swojskim piekiełku. Choć piosenka powstawała w  czasach, kiedy emigracja była jedynym ratunkiem przed szarym życiem, to przebój Lady Pank ma uniwersalne przesłanie. Ileż to kobiet spakowało manatki i zamieniło jeden męski świat na drugi.

26
Fot. kadr z teledysku Fot. kadr z teledysku

"Lepszy model" - Kasia Klich

Już się zepsułeś/I wiem, co zrobię/Zamienię ciebie/Na lepszy model

Bo nie ma w życiu mężczyzn niezastąpionych. Piosenka przeczy znanemu trendowi, jakoby to mężczyźni gustowali w coraz to młodszych kobietach i z upływem czasu zmieniali je jak rękawiczki. Kasia Klich śpiewa, że faceci są jak samochody - jak się ich zajeździ, nadają się na złom.

27
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

"Leżajski full" - Wańka Wstańka & The Ludojades

Najlepsze piwo to Leżajski Full/Gul, gul, gul/Gul, gul, gul

Bo piwo to męskie paliwo. W latach 80. na festiwalu w Jarocinie furorę robiło piwo o naciąganej marce Leżajski full, które konsumowało się do wtóru znanej ludowej pieśni peruwiańskiej "El Condor Pasa".

28
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

"Maczo" - K.A.S.A

Ja jestem macho/I niech kobiety mi wybaczą

Bo kobiety za przystojniakami piszczą z podniety. Ideał faceta, o którym śpiewa K.A.S.A, ma raczej pretensjonalną urodę - nosi wąsy, sygnety, rzeźbi włos brylantyną i jest mocny tylko w gębie. Współczesny zakochany w sobie macho, od którego pękają w szwach galerie handlowe i siłownie.

29
MARCIN STĘPIEŃ MARCIN STĘPIEŃ

"Na, na" - Lady Pank

A mnie nie chce się iść do domu/A mnie nie chce się wcześnie spać/Ja haruję pięć dni w tygodniu/Mam ochotę dziś czadu dać

Bo nie samą pracą facet żyje. Po robocie lubi zajrzeć na siłownię, porozbijać się modnym autem i - gdy wybije piątek - pójść do dyskoteki. To pocztówka z pierwszej połowy lat 90., ale wiele przez te lata się nie zmieniło. Co weekend przykładny "biały kołnierzyk" przebiera się w roboczy dres i lansuje po klubach.

30
JAROSŁAW KUBALSKI JAROSŁAW KUBALSKI

"Na falochronie" - Emigranci

Jeszcze dzień - wyjdę stąd/Rzucę bagnet, rzucę broń

Bo nam strzelać nie kazano. Kto wie, czy również dzięki piosence Emigrantów nie zniesiono obowiązkowej służby wojskowej, przeciwko której buntował się Paweł Kukiz. Ten antymilitarny protest song odpowiada za zniewieścienie wielu dorosłych mężczyzn, którzy zamiast umierać za ojczyznę woleli zostać pacyfistami.

31
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

"Nie wierz nigdy kobiecie" - Budka Suflera

Nie wierz nigdy kobiecie/Dobrą radę ci dam/Nic gorszego na świecie/Nie przytrafia się nam

Bo do tanga trzeba dwojga, ale cały w tym ambaras, żeby dwoje chciało naraz. A jeśli w tańcu niewierna kobieta zmieni partnera i nie przestanie go odstępować na krok, to... ta zdrada krwi wymaga. Budka śpiewa o  seryjnym mordercy kobiet, który dzielił się z innymi towarzyszami niedoli złotą myślą: "Nie wierz nigdy kobiecie". A wam nie zdarzyło się paść ofiarą kobiecej intrygi?

32
AGNIESZKA SADOWSKA AGNIESZKA SADOWSKA

"Niewiele ci mogę dać" - Perfect

Nie mogę ci wiele dać/Bo sam/Niewiele mam

Bo miłości nie da się kupić za pieniądze. Trzeba się bardziej wykosztować. Są takie kobiety, które cenią sobie kilka ciepłych słów w zimny poranek czy bezsenną noc pod przykrótką kołdrą. I są tacy faceci, którzy potrafią im to zapewnić.

33
DAWID CHALIMONIUK DAWID CHALIMONIUK

"Normalnie o tej porze" - Kaliber 44

Normalnie o tej porze - wożę się po mieście/Normalnie o tej porze - raz lepiej, raz gorzej

Bo nawet tarzan czasem spada z gałęzi. Nie ma idealnych facetów, którym zawsze wszystko się udaje. Czasami przytrafia się kaszel podczas zaciągania skrętem, piwo zamiast trafić do gardła, wylewa się na spodnie, a impreza do białego rana zaczyna się... poobiednią drzemką. "Normalnie o tej porze wożę się jak bożek" - śpiewa Kaliber 44. Są dni, kiedy jest dużo gorzej.

34
JAN KOWALSKI JAN KOWALSKI

"Och Ziuta" - Shakin' Dudi

Ja wiem, że nie ma brzydkich kobiet/Tylko wina czasem brak

Bo nie ma powodzenia bez znieczulenia. Na koncertach wokalista Ireneusz Dudek zapowiadał tę piosenkę jako "protest song przeciwko nadmiernemu wykorzystywaniu mężczyzn przez kobiety". Nie dodawał, bo nie musiał, że nadmierne spożycie alkoholu przez mężczyzn pozwala im na bezbrzeżną pobłażliwość wobec kobiet.

35
ROMAN ROGALSKI ROMAN ROGALSKI

"Ona jest pedałem" - Elektryczne Gitary

Ona jest pedałem/Właśnie się dowiedziałem/Że duszą i ciałem/Ona jest pedałem

Bo być kobietą, być kobietą to nie takie oczywiste. No cóż, mamy (do) wolność - każdy więc może robić, co chce i z kim chce. Ta piosenka nastała długo przed modą na coming outy. Ale niewykluczone, że ośmieliła wielu mężczyzn do rozprawienia się publicznie ze swoją seksualnością.

36
Fot. Adam Stępień / Agencja Ga Fot. Adam Stępień / Agencja Ga

"Scyzoryk" - Liroy

Scyzoryk, Scyzoryk/Tak na mnie wołają/Ludzie spoza mego miasta/Pewnie oni rację mają

Bo o swoje trzeba walczyć scyzorykiem. W połowie lat 90. wszyscy młodzi faceci pochodzili z Kielc i nieskładnie rapowali, że to oni rządzą w swoim mieście. Liroy pomógł chłopcom szybciej dorosnąć, dając im na nową drogę życia praktyczny scyzoryk, więc harcerska finka z chmurnego dzieciństwa powędrowała w kąt.

37
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

"Skóra" - AYA RL

Potem mu przestawiam nos/Upadł, ale wstał/Dookoła głosów sto: "Ten w skórze to drań!"/Padłem - dzisiaj byłem sam. Mała zanuć to, co ja

Bo kiedy ludzi kupa i Herkules d... Ta historia przytrafiła się Pawłowi Kukizowi naprawdę. Ale nie tylko jemu i jego dziewczynie drogę zagrodziła banda wyrostków. Takie sytuacje zdarzają się, a wtedy prawdziwy facet staje w obronie zaczepionej damy. I choćby znieśli go z ringu w pierwszej rundzie, tanio skóry nie sprzeda.

38
FRANCISZEK MAZUR FRANCISZEK MAZUR

"Sen o Warszawie" - Czesław Niemen

Mam tak samo jak ty/Miasto moje, a w nim/Najpiękniejszy mój świat/Najpiękniejsze dni/Zostawiłem tam kolorowe sny

Bo nie każdy mężczyzna śni o kobiecie. Czasami widzi we śnie zwycięstwo swojej drużyny nad znienawidzonym rywalem. I wtedy dzwoni budzik... Piosenka Czesława Niemena stała się hymnem kibiców warszawskiej Legii. Kiedy cały stadion śpiewa ten podniosły utwór, faceci przestają przez chwilę myśleć o kobietach, bo wtedy tylko piłka im w głowie.

39
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

"Tak bardzo się starałem" - Czerwone Gitary

Tak bardzo się starałem, a ty teraz nie chcesz mnie/Dla ciebie tak cierpiałem/Powiedz mi, dlaczego nie chcesz mnie

Bo chłopięcymi chęciami jest piekło wybrukowane. Kto z nas nie był w szkole nieszczęśliwie zakochany i nie odchodził z kwitkiem odepchnięty przez kobiecą obojętność? A może to kwestia umiejętnego podrywu? Wkładanie żab do piórnika czy podpisywanie się pod wierszem Tuwima nie jest chyba najlepszą reklamą męskiej zaradności.

40
mat. prasowe - okładka książki o Grzegorzu Ciechowskim mat. prasowe - okładka książki o Grzegorzu Ciechowskim

"Tak... tak... to ja" - Obywatel G.C.

Tak, tak - tam w lustrze to niestety ja/Tak, tak - ten sam

Bo najtrudniej wytrzymać samemu ze sobą. To piosenkach o facetach, którzy mają problem przy goleniu. Jakoś im nie do twarzy z lustrzanym odbiciem. To sygnał, że męski świat nie składa się z samych gogusiów i narcyzów.

41
ADAM STĘPIEŃ ADAM STĘPIEŃ

"Testosteron" - Kayah

Oskarżam cię/O łez strumienie/Osamotnienie/Zdradę i gniew

Bo zupa była za słona. Kayah postuluje, aby domowych potraw przy rodzinnym obiedzie nie przyprawiać nadmierną ilością męskiego testosteronu. Czyli ściągawka dla damskich bokserów, jak przestać bić poniżej pasa, a zacząć się kłaniać w pas kobietom.

42
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

"To wychowanie" - T.Love

Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło

Bo kobiet można mieć wiele, ale matka-ojczyzna jest jedna. Kawałek T. Love mógłby śmiało posłużyć dziś za piosenkę wiecową na marszach narodowców, którzy otwarcie obnoszą się ze swoim patriotyzmem i  promują wizerunek przykładnego męża i ojca. Co ciekawe, sam Muniek protestował przeciwko utożsamianiu "Wychowania" z patriotycznym przebojem. To utwór o kadzeniu młodym chłopcom, że miłowanie ojczyzny jest ważniejsze od podkochiwania się w dziewczynach.

43
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

"Tylko mi ciebie brak" - Wały Jagiellońskie

I tylko mi ciebie brak w tym więźniu/I tylko mi ciebie brak/Ciebie tu

Bo związki na odległość nie mają racji bytu. Piosenka napisana dla otuchy osadzonym, którzy rozpaczali z powodu niedostatecznie częstych kontaktów fizycznych z kobietami. To nie pomagało w  resocjalizacji skazanych, ale z pewnością wpłynęło na wzrost prenumeraty więziennych świerszczyków.

44
Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl

"Typ niepokorny" - Stachursky

To ja - typ niepokorny/Nikt nie wie, co we mnie tkwi/Ten sam, choć niepodobny/Kochanie, proszę, wybacz mi

Bo nie ma takiego faceta, którego nie poskromi kobieta. Tam kończy się męska duma i pycha, gdzie zaczyna szaleństwo na punkcie tej jedynej. Poświęcenie dla miłości nie zna granic. Nawet alergik na kwiaty trafiony strzałą Kupidyna przyjdzie na randkę z bukietem róż.

45
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

"Umówiłem się z nią na dziewiątą" - Eugeniusz Bodo

Umówiłem się z nią na dziewiątą/Tak mi do niej tęskno już

Bo punktualność to rzecz święta. Dzisiaj jest Facebook, darmowe rozmowy, SMS-y, a wtedy... Wtedy randki były limitowane - w przypadku, o którym śpiewa Bodo, od dziewiątej wieczorem do północy. Przedwojenny facet musiał więc zdążyć na czas i musiał się streszczać z amorami.

46
JAKUB ORZECHOWSKI JAKUB ORZECHOWSKI

"Uważaj na niego" - Pudelsi

Uważaj na niego dziewczyny kolego/Uważaj na niego/Jest z metra cięty, prosto z pani wyjęty/Uważaj właśnie dlatego

Bo o kobietę trzeba walczyć z mężczyzną. Dobra rada Pudelsów dla niepoprawnych romantyków, którzy myślą, że idealna kobieta została stworzona tylko dla nich. Otóż nie, bo o tę jedną miłość trzeba czasami stoczyć nierówny bój z całym stadem samców. Jeden bierze wszystko, drugi odchodzi z niczym.

47
MACIEK SKOWRONEK MACIEK SKOWRONEK

"Whisky" - Dżem

Whisky, moja żono/Jednak tyś najlepszą z dam/Już mnie nie opuścisz/Nie, nie będę sam

Bo najlepsza żona to taka, która nie da popalić, a pozwoli się napić. Były wokalista Dżemu stał się idolem mężczyzn, którzy o życiu myśleli tak samo beztrosko jak on - mieć flaszkę pod ręką, poduszkę pod głowa i jakąś kobietę na podorędziu. To blues o żonie-gorzałce, od której trudno uciec.

48
ROMAN ROGALSKI ROMAN ROGALSKI

"Wytrąciłaś" - Elektryczne Gitary

Byłem pewien równości/Byłem górą powagi/Wytrąciłaś mnie/Z równowagi

Bo trudno zamienić życie singla na życie we dwoje. Kobieta potrafi zamieszczać w życiu mężczyzny i spustoszyć jego spokój niczym huragan. Tę wiedzę nabywa się z czasem, bo początkowo nic nie zapowiada katastrofy. Elektryczne Gitary pokazują na przykładzie jak zrównoważony facet może zwariować na punkcie kobiety, a później przy jej pomocy.

49
DAWID CHALIMONIUK DAWID CHALIMONIUK

"Z twarzą Marilyn Monroe" - Myslovitz

Co za wieczór, co za noc/Z twarzą Marilyn Monroe

Bo ważny jest pierwszy obiekt westchnień. Przebój Myslovitz traktuje o szesnastoletnich chłopcach, którzy mają przed sobą swój pierwszy raz, a kandydatki do rozdziewiczenia wiszą na plakatach w pokoju. Artur Rojek śpiewa o fascynacji Marilyn Monroe, ale kiedy był nastolatkiem, bardziej kręciła go aktorka Patsy Kensit.

50
Więcej na ten temat: budka suflera, kombi, lady pank, perfect