Zegarek na wysokościach

Ewa Karpa
Podczas wspinaczki, skituringu albo zwykłego łażenia po górach przyda się zegarek z wysokościomierzem, użyteczny, gdy nie mamy do dyspozycji dokładnych map, sieci schronisk, drogowskazów na każdym kroku ani wymalowanych na kamieniach szlaków.

zegarki , zegarek z wysokościomierzem, wysokościomierz 

1. Timex Ironman Run Trainer

Zegarek i GPS w jednym. Dzięki systemowi nawigacji SiRFstar IV możemy liczyć na precyzyjny pomiar dystansu, prędkości, spalonych kalorii i wysokości nad poziomem morza. Trasy można przesyłać do komputera i tam dokładnie analizować. Podświetlenie Indiglo. W trybie GPS czas pracy urządzenia to 8 godzin.

Wodoszczelny jest do głębokości 50 m.

Cena: 1099 zł

 

2. Timex Expedition WS4

Ma wszystko, co powinien mieć zegarek na trudne warunki (wysokościomierz, termometr, barometr, alarm i kompas), i to bez przełączania funkcji. Podświetlenie Indiglo. Zakres wysokości od -400 do 9000 m, a urządzenie w czasie wędrówki pokazuje bieżącą wartość, najwyższy osiągnięty punkt i skumulowaną wysokość. Jest też wskazanie pogody na najbliższe 4-6 godzin. Wodoszczelny do 50 m.

Cena: 629 zł

 

3. Timex IQ E-Altimter

Wyposażony w zaawansowany, 6-wskazówkowy wysokościomierz z zakresem od -120 do 7600 m n.p.m. Pozwala na analogowe wskazanie wysokości, zapisuje też minimalne i maksymalne wartości. Podświetlenie tarczy Indiglo. Koperta ze stali nierdzewnej, pasek gumowy. Wodoszczelny do 100 m. Dla miłośników klasyki!

Cena: 674 zł

 

4. Suunto Vector

Lekkie cacko, jeden z najczęściej wybieranych modeli z wysokościomierzem. Pozwala sprawdzić bieżącą wysokość i śledzić jej różnice między etapami wędrówki. Liczenie zjazdów, timer i barometr. Kompas można tak ustawić, że będzie pomagać w poruszaniu się na azymut. Waży tylko 55 gramów i ma duży wyświetlacz LCD.

Cena: 799 zł

 

5. Casio ProTrek PRW-500T-7VER

Synchronizuje się radiowo z zegarem atomowym, dzięki czemu wskazania godziny są superdokładne. Wbudowane w tarczę panele słoneczne i bransoleta z tytanu! Wysokościomierz (z ciśnienia), barometr, wyliczanie różnic wysokości, termometr, automatyczne podświetlenie, 5 alarmów, stoper, timer i kalendarz, czas światowy. Wodoszczelny do 100 m.

Cena: ok. 1000 zł

1

Jak wybrać górski zegarek dla siebie?

Jeżeli potrzebujesz kurtki do chodzenia po tropikalnych lasach, nie wybierzesz modelu z fartuchami śnieżnymi, tylko skupisz się na tym, by nie przemokła w czasie nagłej ulewy. Tak samo jest z zegarkiem: zastanów się, gdzie i w jakich warunkach będziesz używać go najczęściej. Jeżeli najczęściej jeździsz w miejsca, gdzie jest sucho i słonecznie, częściej latem niż zimą, nie musisz - jako pierwszym - kierować się wskaźnikiem wodoodporności, ale przyda się ładowanie zegarka słońcem. Jeżeli jednak najczęściej zdarza ci się wybierać na wędrówkę jesienią lub zimą, wybierz taki model, który wytrzyma mrozy i dobrze radzi sobie z wilgocią. Gdy zaś jesteś wspinaczem, nawet się nie zastanawiaj - potrzebny będzie najbardziej wstrząsoodporny ze wszystkich modeli. Wtedy nie będziesz musiał przy każdym przechwycie zastanawiać się, czy czasem nie porysowałeś swojego cacka.

 

1. Suunto Terra

zegarki , zegarek z wysokościomierzem, wysokościomierzKolejny futurystyczny model. Ma zaawansowany wysokościomierz (z ciśnienia atm.), pomiar w przedziale od -500 do 9000 metrów. W środku oczywiście także barometr, kompas, alarm, kalendarz. Zegarek potrafi też przewidzieć trend ciśnienia i - jako jeden z niewielu modeli - podaje prognozę pogody. Wyświetlacz jest oczywiście podświetlany, wodoszczelność do 100 m.

Cena: ok. 2400 zł

 

2. Casio ProTrek PRW-2000-1ER

Superdokładny zegarek w góry. Synchronizacja z zegarem atomowym, panele słoneczne. Wbudowany czujnik nachylenia bezdotykowo podświetla tarczę. Odporny na niskie temperatury (do -10 stopni). Średni czas pracy to pół roku. Wysokościomierz, kompas, barometr, kalendarz, dane o wschodach i zachodach słońca, informacje o czasie na świecie. Wodoszczelny do 100 m.

Cena: ok. 1500 zł

 

3. Suunto Core

To najbardziej kosmicznie wyglądający model. Oprócz wysokościomierza (z ciśnienia atmosferycznego) ma barometr, kompas, alarm burzowy, godziny wschodu i zachodu słońca oraz głębokościomierz. Można też sprawdzić różnicę wysokości, jaka została pokonana. Bateria do samodzielnej wymiany. Zegarek jest jedynie odporny na zachlapania.

Cena: 1099 zł

 

4. W.Quechua 700

Bardziej zaawansowany od modelu 500. Ma większy wyświetlacz, który całkowicie można dopasować do swoich potrzeb - do dyspozycji są 24 pola. Barometr, kompas, budzik i termometr. Wysokościomierz można ustawić tak, by alarmował, gdy osiągniemy pożądaną wartość. Wodoszczelny do 50 m.

Cena: 499 zł

 

5. Casio G-Shock GX-56-1AER

Pancernik - odporny na wstrząsy, brud i błoto. Wykonany z mocnego tworzywa, ma wbudowane panele słoneczne. Oprócz tradycyjnych funkcji zaawansowanego zegarka - czasu światowego, budzika i kalendarza - ma automatyczne podświetlenie tarczy zegarka. Bez doładowywania słońcem bateria wytrzymuje pół roku. Wodoszczelność do 200 m.

Cena: 699 zł

 

6. W.Quechua 500

Prosty zegarek z wysokościomierzem. Pomiar z ciśnienia atmosferycznego. Oprócz wysokościomierza do dyspozycji mamy też elektroniczny kompas i termometr, a także wszystkie funkcje zegarka. Wodoszczelny do 50 m.

Cena: 329 zł

 

Dziękujemy firmom Minuta.pl, Zibi oraz Decathlon za pomoc w realizacji materiału.

Wybór i opracowanie: Ewa Karpa

Stylizacja: Junona Lamcha.

Zdjęcia: Andrzej Krasowski (montaż)

2

Zobacz też na Logo24:

gadżety,  zegarki, sport, podróże

Alpejskie bieganie

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc to najbardziej prestiżowy maraton terenowy w Europie. W jego cieniu rozgrywany jest "zaledwie" 92-kilometrowy CCC. Choć w połowie trasy kolano odmówiło mi współpracy, z zimna skurczyłem się o dwa numery i biegłem non stop przez niemal 20 godzin, udało mi się go ukończyć.

10 razy w góry!

Najciekawsze, najlepsze albo najpopularniejsze trasy w polskich górach. Na jednodniową wycieczkę dla wytrawnego górołaza (Orla Perć) i zupełnego amatora (wejście na Turbacz). Od Bieszczadów przez Tatry po Karkonosze.

MOTOACTV

MOTOACTV

Dzięki GPS-owi śliczny zegarek z twardym ekranem dotykowym i odtwarzaczem muzycznym (pamięć 8 lub 16 GB) monitoruje przebieg twojego biegu, podając przebyty dystans i licząc spalone kalorie. 

Pulsometry czyli tętno pod kontrolą

Trenujesz, ciężko harujesz, romansujesz? Zainwestuj w pulsometr. U nas nowości i klasyki z półki niższej i najwyższej.

3