Czego nie wiemy o Rosji, a powinniśmy jej zazdrościć [ZDJĘCIA]

Mariusz Jałoszewski
Rosjanie denerwują się, że z Warszawy widać tylko złą Rosję. Czyli Katyń, IV rozbiór Polski z Niemcami do spółki, Stalina i okupację w czasach PRL-u. A obecnie cara Putina, pałowanie opozycji i stereotyp ?Ruska? co w piciu bije wszystkich na głowę. W Dzień Rosji chcemy przypomnieć fakty, o których nie wszyscy pamiętają...


Najwyższe w Europie wieżowce

Dziś najgorętszy dzień Euro 2012. Cała Polska czeka w napięciu na pojedynek naszej drużyny na Narodowym z Rosją. Mało kto jednak typuje wynik. Wszyscy zajmują się rosyjskimi kibicami, którzy będą maszerować z flagami na mecz. W powietrzu wisi pytanie: pobiją się z naszymi? Emocje do zenitu podgrzał wczorajszy "Newsweek" i "Super express" porównując mecz do nowej bitwy warszawskiej, a Smudę do Piłsudskiego. Rosyjskiej korespondentce Ludmile Lwowej z radia Majak na takie opowieści podnosi się ciśnienie. Podkreśla, że Rosjanie chcą, żeby Polacy ich po prostu szanowali. Podobnie jak my chcemy, żeby szanowali nas Litwini, Niemcy i  Anglicy.

 

Moskiewski Manhatan. W Moskwie w ostatnich latach wybudowano nowoczesne centrum biznesowe (FOTO). W stolicy Rosji stoją teraz trzy najwyższe wieżowce w Europie - najwyższy Basznia Moskwa ma 302 metry wysokości. Z kolei telewizyjna wieża Ostankino (540 metrów) jest czwartą najwyższą budowlą na świecie

1

Jedni z najlepszych w kosmosie

Kilka dni temu Amerykanie przewieźli do muzeum swój prom kosmiczny. Rosjanie będą teraz jedyną potęgą kosmiczną, która wysyła w kosmos ludzi. Startują z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Ale uwaga. Chińczycy depczą im po piętach. Za kilkanaście chcą wysłać swoją załogę na orbitę

 

Rosjanie pierwsi polecieli w kosmos. Do nich należy też najdłuższy pojedynczy pobyt człowieka w kosmosie. Walerij Poljakow, który wystartował 8 stycznia 1994 roku w ramach misji Sojuz TM-18, pozostał na pokładzie stacji kosmicznej Mir przez 437,7 dnia, w czasie których okrążył Ziemię 7075 razy i przebył 300 765 000 km. Misja zakończyła się 22 marca 1995 - Poljakow powrócił na Ziemię na pokładzie Sojuza TM-20

2

Najszybszy pociąg we wschodniej Europie

Ekspress Newski Moskwy do Petersburga dystans 645 kilometrów pokonuje w 3 godziny 45 minut. Ponad 200 kilometrów pędzi też ekspres z Petersburga do Helsinek. Może to nie jest kolej tak szybka jak na Zachodzie, ale na pewno szybsza niż u nas.

3

Rosyjskie Lamborghini

Mało kto wie, że Rosjanie produkują sportowe cacka w stylu włoskiego Lamborghini, jak znaną już w świecie markę Marussia.

 

Mają też inne swoje marki. Po ciężkich kłopotach finansowych Putin uratował producenta Łady. Dziś już nie produkuje znanych w Polsce Tawrij, czy starszych Togliatti. Chwali się nowymi terenówkami i autami osobowymi nie różniących się stylistyką od samochodów zachodnich (jakości nie znamy). Łada przetrwała dzięki współpracy z francuskim Renaultem. Podobnie jak producent znanych u nas dawniej wołg, który robi teraz samochody przy współpracy z chevroletem.

 

Rosjanie mogą się też chwalić swoimi ciężarówkami Kamazami, ZIŁ-ami i Uralami, które wciąż można spotkać w naszym wojsku. Może nie są tak nowoczesne jak te z Zachodu, ale dzięki prostej konstrukcji i wytrzymałości poradzą sobie na każdych bezdrożach Syberii. W internecie pełno jest filmików jak przejeżdżają przez głęboką rzekę, zaspy, czy brną w błocie.

4

Najdłuższy szlak handlowy

Rosjanie chcą reaktywować Jedwabny Szlak do Chin.

 

Chcą przejąć część towarów, które dziś płyną statkami okrążając Afrykę od strony RPA lub przez kanał Sueski. Proponują, że będą pakować kontenery na tory we Władywostoku i dowozić je aż do Wiednia koleją. Do stolicy Austrii chcą wybudować szerokie tory przez Słowację. Szkoda, że nie do nas. Już mamy gotowe szerokie tory do Sławkowa na Śląsku (FOTO). Trudno nam się jednak z Rosją dogadać. Więc wolą nas ominąć tak jak z gazociągiem North Stream po dnie Bałtyku.

 

Jakiś czas temu mówiło się o planach połączenia Syberii z Alaską podwodnym tunelem biegnącym pod cieśniną Beringa. Koszt bagatela 100 mld dolarów. Długim na 110 kilometrów tunelem (dwa razy dłuższy niż ten pod kanałem La Manche) miałyby by być przewożone głównie koleją towary. Rosjanie liczą na przejęcie 3 procent światowego obrotu.

5

Moskiewskie metro. Robi wrażenie. Piękne historyczne stacje

9 milionów przewożonych codziennie ludzi. Równie oblężone kolejki podziemne z Tokio i Nowego Jorku nie przewożą tyle razem. Metro w Moskwie ma 12 linii, 185 stacji i liczy 306 kilometrów. Warszawskie przy nim to liliput.

6

U nas Euro, u nich olimpiada i mistrzostwa świata

My chwalimy się 4 stadionami. Już niedługo Rosjanie będą ich mieć 12. Muszą je wybudować na mistrzostwa świata w piłce w 2018r. Zaś za dwa lata będą mieli zaś zimowe igrzyska w Soczi nad Morzem Czarnym

7

Nowinki techniczne

Gdy my zachwycamy się naszymi amerykańskimi F-16 i wciąż niezłymi MIG-ami 29, oni od kilku lat mają już ich lepszą wersję MIG-35. Podobnie z SU-22, które ma nasza armia. Rosjanie z tymi myśliwcami bombardującymi doszli już do cyfry 34.

 

Nie rezygnują też ze swojej floty cywilnej. Gdy my latamy Boeingami, a inni Airbusami, Rosjanie wyprodukowali nowego IŁ-a 90, który zabiera do 307 osób. Takim samolotem latają prezydent i premier Rosji. Koncern Iljuszyna i fabryka Suchoja (SU) są współtwórcami samolotu Superjet 100, który rozbił się ostatnio podczas pokazy dla klientów w Indonezji. Nad nowymi samolotami pasażerskimi pracuje też inny koncern rosyjski Tupolew np. TU-334. To marki tej samolotem, starszym TU-154 rozbił się prezydent Lech Kaczyńskim w Smoleńsku.

8
Sankt Petersburg, Rosja /Fot. Shutterstock Sankt Petersburg, Rosja /Fot. Shutterstock

Zabytki

Prawdziwą perełką jest założony przez cara Piotra I Petersburg. Uważany nie bez przesady za Wenecję Północy, z licznymi kanałami i mostami. Dziś to druga największa metropolia w Rosji - 4,6 mln ludzi. Petersburg podczas wojny został zniszczony przez Niemców, którzy oblegali miasto (wówczas Leningrad) przez dwa lata i cztery miesiące. Nie zdobyli go, ale zginęło pół miliona Rosjan. Podobnie jak Warszawę miasto odbudowano.

 

Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Zimowy, Ermitaż z bogatymi zbiorami dzieł, krążownik Aurora z którego wystrzały dały znak do Rewolucji Październikowej, Ermitaż z bogatymi zbiorami dział sztuki m.in. Rembrandta, Rubensa, Moneta - taki Luwr północy, oraz Peterhof, pałac ze słynną kaskadą z fontannami. A pod Petersburgiem przepiękny zespół pałacowo-ogrodowy Carskie Sioło, z rekonstrukcją słynnej Bursztynowej Komnaty, która zaginęła podczas II wojny.

9
Moskwa, Rosja/Fot. Shutterstock Moskwa, Rosja/Fot. Shutterstock

Moskwa

Plac Czerwony, Kreml (na liście Unesco) - tego nie trzeba reklamować

10

Zamki

Rosja zaskakuje nie tylko w metropoliach. Kreml, czyli warowne grody z siedzibami władców, cerkwiami oraz budynkami państwowywmi jest nie tylko w Moskwie.

 

Kreml w Nowogrodzie Wielkim, Kazniu i drewniany na wyspie Kiża na jeziorze Onega, są tak piękne, że trafiły na listę Unesco. Imponują też Kremle w Pskowie, Suzdalu, czy Rostowie.

11
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Klasztory, cerkwie...

Dech w piersiach może zapierać widok monastyru na wyspach Sołowieckich na morzu Białym, bajkowy - zwłaszcza zimą - monastyr Borysa i Gleba niedaleko Rostowa Wielkiego, czy Raifskij Monastyr nad wodą niedaleko Zielinodolska.

12

Małe historyczne miasta

Jeśli ktoś ma dość Moskwy to w promieniu 200 kilometrów od metropolii jest sporo mniejszych i starych miast, w których rodziła się rosyjska państwowość. Na przykład Jarosław uważny jest za miniaturę Moskwy.

13

Bajkał

Takiego drugiego jeziora na świcie nie ma. Zwane jest błękitnym okiem Syberii. To najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie (1642 metry) i 7 pod względem wielkości. Długie na 636 kilometrów (to prawie tyle co Polska), szerokie nawet na 79 kilometrów. Częściowo otoczone górami, wyższymi od naszych Tatr. Bajkał jest pod ochroną i na liście Unesco. Ma czystą wodę i żyje w nim wiele gatunków, które występują tylko tutaj np. foka bajkałska.

 

Głębiny jeziora oglądał Władimir Putin spuszczając się na dno w batyskafie. Wielu się wtedy z niego śmiało. Ale zwykły turysta o takich atrakcjach na Bajkale raczej może tylko pomarzyć.

14
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Rzeki, góry...

Tylu wielkich i długich rzek nie ma nigdzie indziej.

Podobnie gór, dzikich i bez turystów.

15
Boccaccio1/CC/flickr.com Boccaccio1/CC/flickr.com

Kolej Transyberyjska

To może być pomysł na podróż życia. Z Moskwy do Władywostoku przez niekończącą się Syberią jedzie się sześć dni. To aż 9228 kilometrów, czyli jedna czwarta obwodu Ziemi. Kolej wybudowano na przełomie XIX i XX wieku.

16
Materiały prasowe kina Amok Materiały prasowe kina Amok

I na koniec Teatr Bolszoj

Moskiewskie zespołu opery i baletu są jednymi z najstarszych i największych na świecie. Jesienią do teatru wrócili artyści po trwającymi kilka lat remoncie. Widownia teatru wręcz ocieka złotem, bo Rosjanie nie żałowali na remont - 700 mln dolarów!

17
Więcej na ten temat: rosja