Top 10: najważniejsze polskie gry

Tomasz Kutera
Można nie wierzyć w polską piłkę, ale nie sposób nie wierzyć w polskie gry wideo. Od kilku lat jesteśmy w światowej czołówce, a i początki mieliśmy intrygujące. Oto subiektywny wybór dziesiątki najważniejszych tytułów.
fot. archiwum redakcji fot. archiwum redakcji

1986-1993

Puszka Pandory

1986

Pierwsza polska gra komputerowa powstała przypadkiem. Jej autor Marcin Borkowski szukał sposobu na to, jak "w bajcie" zapisać więcej niż jeden znak - takie problemy spędzały kiedyś sen z oczu programistom. Przy okazji napisał też grę (na ZX Spectrum). Oczywiście tekstową, czyli taką, w której fabuła przedstawiana jest za pomocą opisów ("Jesteś w lesie"), komendy wklepuje się ręcznie ("S" - idź na południe), a grafiki wyglądają jak na załączonym obrazku. Wyszło średnio, luźno oparta na powieści "Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego fabuła (polegająca na odnalezieniu systemu atomowego zagrożenia) niespecjalnie wciągała, najczęstsza odpowiedź silnika brzmi: "Nie rozumiem". No ale to prawdopodobnie pierwsza gra zrobiona w Polsce. A Borkowski? Nigdy już żadnej gry nie stworzył, został za to redaktorem legendarnego "Bajtka" i naczelnym "Top Secret".

 

Mózgprocesor

1989

O ile "Puszka Pandory" jest pierwszą grą polską, o tyle "Mózgprocesor" jest pierwszą grą polską, która nie odbiegała znacząco od światowych standardów. Znów mamy do czynienia z tekstówką (tym razem na Atari), ale fabuła ma już sens (tajny agent ratuje słynnego profesora - science fiction w klimacie końca lat 80.), opisy urozmaicone są ładniejszymi grafikami, a całość nie sprawia wrażenia zrobionej na kolanie. Computer Adventure Studio - pod tą szumną nazwą kryła się trójka twórców z Bochni - miało ambitne plany. Chciało zarobić, nawet wydać dzieło na Zachodzie. Nie udało się. Firmę zabiło piractwo, którego w tamtych latach w Polsce nikt nie myślał potępiać. Podobnie jak Borkowski także autor tekstu do "Mózgprocesora" zarabiał w "Bajtku" i został naczelnym miesięcznika poświęconego grom wideo - w przypadku Marcina Przasnyskiego był to "Secret Service".

Top 10: najważniejsze polskie gry, top 10, gry, Electro Body i Tajemnica statuetki

 

Electro Body

1992

Dużo w tym zestawieniu będzie produkcji "pierwszych". Oto pierwsza polska gra stworzona z myślą o komputerach typu PC (a nie atarynkach czy spectrumach). W dodatku przedstawiciel gatunku dość nietypowego dla zdominowanych w tamtych czasach przez strategie pecetów: platformówki. Grę stworzyły w ciągu dziewięciu miesięcy dwie osoby. Zachwycała starannością wykonania i wspaniałym wydaniem (była nawet ścieżka dźwiękowa na osobnej kasecie!). Nic dziwnego, że w kraju doczekała się statusu kultowej. Trafiła także na rynek zachodni, w tym do USA, gdzie została wydana przez Epic Megagames, późniejszych twórców takich hitów, jak "Gears of War" czy "Unreal". Nie wzbudziła tam wielkiego entuzjazmu, ale... liczy się sam fakt. Dziś możesz zagrać w "Electro Body" za darmo i legalnie. Program został "uwolniony" przez autorów i znajdziesz go w sieci.

 

Tajemnica statuetki

1993

Adrian Chmielarz to prawdopodobnie najbardziej znany i szanowany na świecie polski twórca gier (m.in. przebojowego "Teenagenta"). Każdy wielki od czegoś zaczynał, w jego przypadku była to "Tajemnica statuetki". Gra przygodowa, w której wykorzystał statyczne obrazy, jak np. powyższe - ulicznego "pokutnika" ("Zdjęcia strzelaliśmy przez dwa tygodnie w Saint Tropez"). Na fotkach szukasz przedmiotów lub rozmawiasz z ich bohaterami. Odstawała trochę od produkcji zachodnich, ale została doceniona przez polskich graczy - za fabułę i wykonanie. Sprzedała się w oszałamiającej liczbie prawie 5 tys. sztuk.

1
fot. World Software fot. World Software

1994 - 2000

Franko: The Crazy Revenge!

1994

Kolejna "pierwsza". Pierwsza polska gra... kontrowersyjna. Długowłosy osiłek Franko musi pokonać setki przeciwników - policjantów, żuli, punków - a wszystko w ramach zemsty na niejakim Klocku, który w czasie bójki zakatował jego przyjaciela Aleksa. Akcja dzieje się na ulicach Szczecina, gdzie tłem wydarzeń są szare bloki, fiaty 126p i transformacja ustrojowa. Produkcja wyjątkowo brutalna, co było sporą odmianą po grzecznych grach krajowych. Ta "chodzona bijatyka" nie stała może na najwyższym poziomie graficznym czy fabularnym, dialogi jakie były, każdy widzi, ale udało jej się podbić serca graczy. "Franko" to dziś tytuł kultowy.

Top 10: najważniejsze polskie gry, top 10, gry, Mortyr


Mortyr

1999

Pod koniec lat 90. światem gier rządziły strzelanki z widokiem "pierwszoosobowym". Polscy twórcy zmierzyli się z tematem, a pierwszą w miarę udaną próbą był właśnie "Mortyr". Absurdalnie głupia fabuła o nazistach i wehikule czasu nikogo nie raziła, bo strzelało się całkiem dobrze. Co ciekawe, gra została totalnie zniszczona przez prasę zachodnią. U nas jednak bardzo się spodobała, zarówno dziennikarzom, jak i zwykłym użytkownikom. I choć faktycznie stosowano wobec niej taryfę ulgową z uwagi na krajowe pochodzenie, warto pamiętać o tej produkcji. Też była "pierwsza".

Warto wiedzieć

"Mortyr" miał kolejne części. Ale od nich naprawdę lepiej się trzymać z daleka.

Top 10: najważniejsze polskie gry, top 10, gry, Crime Cities


Crime Cities

2000

Ostrowski Techland to dziś jedno z najważniejszych polskich studiów, twórcy takich hitów, jak "Call of Juarez" czy "Dead Island". I oni musieli od czegoś zaczynać. Pierwszą naprawdę udaną produkcją było trójwymiarowe "Crime Cities".

Fabuła kryminalno-futurystyczna. Ziemski gliniarz Garm Tiger wyrusza do systemu planetarnego Pandemia, by walczyć z wszechwładną kosmiczną mafią. Tam przelatuje samochodem nad pogrążonymi w mroku miastami, wykonując najróżniejsze misje (ponad sto!). "Crime Cities" nie podbiło świata, ale pozwoliło Techlandowi na swobodne tworzenie kolejnych tytułów.

2
fot. People Can Fly fot. People Can Fly

2004 - 2011

Painkiller

2004

Dość kompleksów! "Painkiller" to znakomita, dynamiczna, brutalna, oldskulowa strzelanka, która przypomniała, że liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a nie efekty specjalne czy pełna patosu fabuła. Chwalili ją recenzenci, zachwycali się gracze. Firmą People Can Fly (założoną przez Adriana Chmielarza), odpowiedzialną za tę produkcję, zainteresowało się zaś słynne studio Epic Games (twórcy "Unreal" czy "Gears of War") i zostało potem jej właścicielem. Piękna historia zasłużonego sukcesu. Warto zaznaczyć, że "Painkiller" to jedyna polska gra, która przez pewien czas była obecna na arenie e-sportowej. Nasza własna dyscyplina olimpijska!

Top 10: najważniejsze polskie gry, top 10, gry, Anomaly: Warzone Earth


Anomaly: Warzone Earth

2011

Rynek gier przez ostatnie lata mocno się zmienił. Coraz ważniejsze są produkcje przeznaczone na smartfony i tablety. Najlepszy polski tytuł tego typu (wyszedł także na konsole i PC) to z pewnością "Anomaly: Warzone Earth" studia 11 bit. Twoim zadaniem jest eskortowanie konwoju. Rozgrywka przypomina "odwrócony" gatunek "tower defense" - zamiast stawiać wieże, trzeba je niszczyć (bo obcy znów postanowili zaatakować Ziemię - ale fabuła nie ma tu większego znaczenia). Coś dla miłośników strategii, których nie odstraszają dynamiczne momenty. Jedna z najlepiej ocenianych gier na iOS, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród.

Top 10: najważniejsze polskie gry, top 10, gry, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów


Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

2011

Dlaczego to "Wiedźmin 2" - a nie część pierwsza - pojawia się w tym zestawieniu? "Dwójka" jest po prostu bardziej rozbudowana, bogatsza, ładniejsza, obok pecetowej ma wersję xboksową... Poza tym to najbardziej znana na świecie polska gra (i zdaniem wielu także najlepsza), najgłośniejsza premiera w historii naszego rynku i jeden z krajowych towarów eksportowych numer jeden. Podczas wizyty w Polsce Barack Obama dostał od naszych władz egzemplarz gry, a Geralt to obecnie jeden z najbardziej znanych rodaków za granicą - obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Czy trzeba dodawać więcej?

Warto wiedzieć

Obie części "Wiedźmina" sprzedano już w 4 mln egzemplarzy!

3
Więcej na ten temat: gry, gry komputerowe, komputery, top 10