Jak dobrze spakować plecak [PORADNIK]

Piotr Hykawy-Zabłocki
Spakowanie plecaka na kilkudniową wyprawę to sztuka kompromisów. Pomiędzy komfortem a wytrzymałością mięśni i kręgosłupa. Jeśli weźmiesz za mało rzeczy, deszcz lub chłód zamienią przyjemność w koszmar. Zbyt ciężki plecak oznacza, że zamiast przejść połowę Bieszczad, skończysz marsz u masażysty w Krośnie.
rys. Wawrzyniec Święcicki rys. Wawrzyniec Święcicki

Nie pakuj całej szafy!

Oto więc garść rad, co i jak spakować do plecaka, by kilkudniowa wyprawa była udana. Ale nie miej złudzeń: za pierwszym razem zapewne i tak popełnisz kilka błędów. My pomożemy uniknąć ci tych najgorszych.

- Pakowanie plecaka zaczynamy oczywiście od przeglądu rzeczy, które chcemy zabrać. I których zawsze jest za dużo - uśmiecha się Maciej Jęczmyk ze sklepu górskiego i turystycznego sherpa.pl. Na pewno trzeba spakować namiot, śpiwór i karimatę. - Jeśli chodzi o ubrania, to oczywiście trzeba brać pod uwagę pogodę, długość wyjazdu i tolerancję na chłód - tłumaczy Jęczmyk. Bardzo ważne, by nie brać ze sobą żadnych bawełnianych koszulek czy bielizny. Bawełna łatwo nasiąka wodą i nie zabezpiecza przed chłodem. Na kilkudniową marszrutę nadaje się tylko bielizna termoaktywna. Tak naprawdę na pięciodniowy wyjazd wystarczy jeden komplet. Chyba że planujesz przeprawy przez potoki - wtedy drugi rezerwowy zestaw oczywiście warto wziąć ze sobą. Co jeszcze?

- Ogólnie mówiąc: bierzemy spodnią warstwę termoaktywną, która ma utrzymać temperaturę. Do tego zewnętrzną warstwę, która ma nas zabezpieczyć przed wiatrem i deszczem - mówi Jęczmyk. Jeśli wyjeżdżasz wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy temperatury mogą być niskie, wtedy dołóż trzecią, środkową warstwę.

Zewnętrzną warstwą mogą być ubrania softshellowe, które chronią przed wiatrem, ale nie przed ulewą (przed niewielkimi opadami ochroni cię impregnacja materiału). Ich zaletą jest duża oddychalność, więc w czasie intensywnego marszu bardzo dobrze odprowadzają pot. Jeśli spodziewasz się dużych opadów, wtedy zewnętrzną warstwą powinna być kurtka i spodnie z membrany (czyli materiałów typu goreteks). Oczywiście nazw i typów obu tych materiałów jest tyle, ilu producentów. Dobrze jest więc porozmawiać ze specjalistą ze sklepu turystycznego, zanim zdecydujesz się na zakup ubrań.

Do tego oczywiście czapka (również "oddychająca") i - jeśli będzie wiało - coś do osłonięcia szyi. Może to być np. kominiarka albo buff. Na biwak weź lekkie buty na zmianę. Jeśli wieczorami nie ma przymrozków, mogą być to nawet sandały czy klapki - stopy odpoczną w nich po całodniowym marszu.

Dużo wody, mało higieny

Jeśli chcesz spędzić w górach i poza schroniskami kilka dni, musisz zabrać ze sobą jedzenie, coś do gotowania i coś, co pozwala zadbać o szczątkową higienę. Czyli: kuchenka, kartusz, zapałki sztormowe i/lub zapalniczka żarowa (zwykłą gazową znienawidzisz przy nawet niewielkim wietrze), scyzoryk (to nie musi być maczeta ani zaawansowany multitool, wystarczy proste ostrze), apteczka oraz folia NRC (zabezpiecza przed wychłodzeniem; w aptekach za około 10 zł). - Zabieramy też jedno naczynie do gotowania i jedzenia oraz łyżkę. Nóż i widelec są niepotrzebne - radzi Jęczmyk. Nie zapomnij też o latarce czołowej (z nowymi bateriami), mapie (zalaminowanej lub w mapowniku) i ewentualnie GPS-ie.

Kluczową kwestią są jedzenie i woda. Na 5 dni potrzebujesz minimum 7,5 litra płynów (a zdecydowanie lepiej byłoby mieć ponad 10). Jeśli wrzucisz do plecaka, zmienisz się w wielbłąda. Do wyboru masz albo tak zaplanować marszrutę, by codziennie uzupełnić zapas wody w schronisku czy jakimś sklepie, albo korzystać ze strumieni. Pamiętaj tylko, że krystaliczna czystość górskich strumieni może być mitem - kup w sklepie turystycznym tabletki do odkażania wody. Smak będzie obrzydliwy, ale za to nie ryzykujesz zdrowiem.

W plecaku warto zainstalować bukłak (mieści się na tej ściance, która przylega do pleców). Przez rurkę będziesz mógł popijać wodę w czasie marszu. Jedzenie - ideałem byłoby liofilizowane. Zajmuje najmniej miejsca i jest lekkie.

A, została jeszcze kwestia higieny. Tu wielkiego wyboru nie masz: albo nawilżane chusteczki dla dzieci, albo kąpiel w strumieniu. Weź mały szybkoschnący ręcznik i turystyczne mydełka (są ekologiczne, więc możesz ich używać bez niszczenia przyrody).

Gdzie to wszystko zmieścić?

Do plecaka. Nie, to nie jest głupia odpowiedź. Pamiętaj, żeby nic nie troczyć na zewnątrz. Wtedy trudniej zbalansować ciężar plecaka, a w czasie marszu przez las łatwo o coś zahaczyć. Najcięższe rzeczy włóż przy plecach, tuż poniżej łopatek. Oczywiście w osi pionowej plecaka! W ten sposób ciężar prawidłowo ułoży się na plecach - 20 proc. na szelkach, reszta na pasie biodrowym.

Na dół spakuj rzeczy, które będziesz potrzebował dopiero na wieczornym biwaku. Chyba że jest bardzo zła pogoda, a ty masz dolny zamek do głównej komory lub dodatkową dolną komorę. Włóż tam wtedy kuchenkę i porcję jedzenia. Będziesz mógł szybko ugotować coś ciepłego bez rozpakowywania plecaka.

Śpiwór wyjmij z worka, żeby lepiej zagospodarować miejsce. Możesz do niego wrzucić zapasowe skarpetki i bieliznę - na wypadek przemoczenia będziesz miał na noc suchy komplet.

Pamiętaj, żeby wszystko dobrze upchać. W plecaku nie może być pustych przestrzeni, musi być dobrze skompresowany.

Na szlak ubierz się tak, by na początku było ci trochę chłodno. W czasie marszu rozgrzejesz się.

Zdjęcie EASYLIFE PLECAK TURYSTYCZNY 35L Zdjęcie Osprey plecak turystyczny Talon 44 Zdjęcie PF CONCEPT Plecak turystyczny Revelstoke ELEVATE 11993600
EASYLIFE PLECAK TURYSTYCZNY... Osprey plecak turystyczny T... PF CONCEPT Plecak turystycz...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
1
rys. Wawrzyniec Święcicki rys. Wawrzyniec Święcicki

Prawidłowo spakowany plecak: schemat

Poradnik: jak dobrze spakować plecak, wakacje, góry, podróże, Prawidłowo spakowany plecak: schemat

 

 

Metalowe części namiotu czy kuchenki nie mogą przylegać do ścianek plecaka - łatwo wtedy o przebicie materiału.


Nasza instrukcja pakowania plecaka zakłada, że idziesz na 4-5 dni, wiosną lub jesienią. Nocleg - pod namiotem.

 

1 Zewnętrzna kieszeń klapy plecaka. Tu spakuj rzeczy, do których trzeba mieć szybki dostęp.

2 Wewnętrzna kieszeń klapy plecaka: miejsce na dokumenty czy pieniądze, czyli to, co w górach przydaje się rzadko, ale czego nie można zostawić w domu.

3 Górna część głównej komory. Tu spakuj ubrania, które będziesz na szlaku zakładał/zdejmował w zależności od pogody.

4 Środkowa część głównej komory (pośrodku, tuż poniżej łopatek). Tu włóż największy ciężar.

5i6 Środkowa i dolna część plecaka: miejsce na jedzenie, śpiwór, kuchenkę - to, co będziesz potrzebował dopiero wieczorem.

2
Więcej na ten temat: plecak, podróże, poradnik