Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł

Tomasz Prange-Barczyńsk
Niemieckie rieslingi są w modzie. U naszych zachodnich sąsiadów mówi się wręcz o generacji rieslinga. Piją go Amerykanie, piją Brytyjczycy i Azjaci. Tylko do Polski trend ten jakoś dotrzeć nie może. A szkoda, tym bardziej że można znaleźć zacne rieslingi w przystępnej cenie.
fot. Jakub Filew fot. Jakub Filew

Królewskie wino

O rieslingu często i bez specjalnej przesady mówi się po prostu: król. Ta znana w Europie od wieków odmiana, jeśli uprawiana we właściwym miejscu i klimacie (o czym za chwilę), potrafi dać wina niezwykłe i różnorodne: przeznaczone do picia za młodu i starzejące się jak rzadko które inne w tym kolorze; wytrawne do szpiku kości i uwodzicielsko słodkie, surowe i mineralne oraz pełne soczystego owocu; drogie i wielowymiarowe, ale też prostolinijne, radosne i łatwe, za niewielkie pieniądze.

O ile jednak w ostatniej dekadzie wielu polskich importerów dokooptowało do swoich portfolio nazwiska najlepszych niemieckich winiarzy, o tyle w szerokiej dystrybucji jesteśmy wciąż skazani w dużej mierze na zuckerwasser - pozbawione charakteru (a często też smaku), półwytrawne/półsłodkie potworki dobre tylko dla tych, którzy nie lubią wina.

Tymczasem riesling, także w swej tańszej wersji, jest winem niezastąpionym. Bez względu na porę roku i dzień tygodnia odświeża podniebienie zmęczonego pracą człowieka lepiej niż piwo, jest lekki, no i znakomicie pasuje do jedzenia.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Niederhäuser Pfingstweide Riesling 2011, Nahe, Paul Anheuser; cena 47 zł fot. Jakub Filew

1. miejsce

Mineralstein Riesling 2011, Marks & Spencer

Marks & Spencer (imp. własny); cena 45,99

Choć to dziwaczna, zrobiona  na potrzeby dużej sieci handlowej, poza regulacjami winiarskimi, mieszanka rieslingów znad Renu i Mozeli - wino jest ze wszech miar interesujące: z nutą mineralną, o wyrazistej kwasowości, ale i bardzo subtelne, szepczące jak górski strumyczek. W ustach lekkie, orzeźwiające, z cytrusowym akcentem. Bardzo smaczne i dobre do lżej podanych ryb słodkowodnych.

W zależności od stopnia wytrawności rieslinga można podawać na aperitif oraz po posiłku, zamiast deseru. Pasuje do wielu dań kuchni polskiej, od ryb słodkowodnych zaczynając, przez bigos, aż po schabowy. Jest idealnym partnerem do wielu potraw kuchni azjatyckiej - lżejszymi, wytrawnymi rieslingami można popijać sushi, pełniejszymi, odrobinę słodszymi indyjskie curry czy dania tajskie.

Riesling pochodzi z Niemiec i tam wciąż jest najważniejszą odmianą. Przyczyna jest prosta - odmiana woli klimat chłodny, wtedy robione z niej wina zachowują rześkość i charakter. Im cieplej, tym rieslingi bardziej oklapłe.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Mineralstein Riesling 2011, Marks & Spencer; cena 45,99 fot. Jakub Filew

 

Niederhäuser Pfingstweide Riesling 2011, Nahe, Paul Anheuser

Sklepy delikatesowe (imp. Sobiesław Zasada); cena 47 zł

Ciekawy, dość nietypowy riesling, o aromacie gryczanego miodu, ziół, dobrze kwasowy, ładnie zaokrąglony resztkowym cukrem. Wino, które dobrze zagra ze wszelkiego rodzaju pasztetami.

1
fot. Jakub Filew fot. Jakub Filew

Poznaj rodowód

Riesling Kabinettt 2010, Mosel, Rudolf Müller

Sklepy delikatesowe (imp. TIM); cena 35 zł

Prosty, przyjemny riesling o zapachu miodu i chleba, z ziołową nutą na podniebieniu.

Soczysty, ale za te pieniądze ciut za mało złożony.

Czołowe regiony produkujące rieslingi to dolina Mozeli (z dopływami Saarą i Ruwer), gdzie w winach zostawia się często sporo resztkowego cukru, oraz leżące nad Renem Rheingau (niedaleko Wiesbaden), Nahe biorące swą nazwę od dopływu Renu wpadającego do najważniejszej niemieckiej rzeki w Bingen, Palatynat (bardziej na południe, bliżej granicy francuskiej) oraz Hesja Nadreńska. Ten ostatni, olbrzymi region to źródło wielu znakomitych rieslingów, ale też win, za które niemieckie winiarstwo dzisiaj się wstydzi. To tu powstaje najwięcej (nie) sławnego liebfraumilch.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Riesling 2011, Mosel, Fritz Zimmer; cena 37 zł fot. Jakub Filew

Riesling 2011, Mosel, Fritz Zimmer

Sklepy spożywcze i winiarskie (imp. Grand Cru); cena 37 zł

Przyjemny, cytrusowy, prostolinijny mozelski riesling w stylu off-dry z lekką nutą landrynki. Na podniebieniu typowy dla odmiany, z aromatem jabłek, świeżego chleba i miodu. Do łagodnych serów, tart z jabłkami lub sam w sobie.

Wielu winomanów narzeka na skomplikowane etykiety niemieckich win. Rzeczywiście, w długich nazwach łatwo się pogubić - z drugiej strony rzadko która etykieta wina dostarcza nam o nim tak wiele informacji.

Na klasycznej znajdziemy nazwę winnicy oraz miasteczka/wsi, w której siedlisko to się znajduje. To bardzo ważne, zwłaszcza przy winach wyższej klasy. Nawet bowiem sąsiadujące bezpośrednio ze sobą winnice nad Mozelą potrafią mieć inną budowę geologiczną, a rieslingi zrobione z pochodzących z nich gron bywają znacząco różne. Na etykietach umieszcza się także nazwę szczepu, rocznik oraz określenie stylu i stopnia wytrawności wina.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, 1 liter Riesling 2011, Nahe, Tesch; cena 42,50 zł fot. Jakub Filew

2. miejsce

1 liter Riesling 2011, Nahe, Tesch

Sklepy specjalistyczne (imp. Mielżyński); cena 42,50 zł

Dr Tesch to winiarz niegrzeczny - ambasadorami swojej marki uczynił m.in.. zespół Die Toten Hosen. Jego "litrowy riesling" to wino biesiadne w najlepszym rozumieniu tego słowa. Rozpal grill, zaproś do ogrodu kumpli, napij się i wyluzuj. Riesling, choć prosty, zachowuje świetną rześkość, ma wystarczająco dużo ciała, by podawać go np. do zimnych wędlin, a co bardziej refleksyjni odnajdą w nim nutę mineralną.

2
fot. Jakub Filew fot. Jakub Filew

Słodycz i kwasowość

Classic Riesling 2011, Pfalz, Kendermanns

Sklepy delikatesowe (imp. Centrum Wina); cena 41 zł

Czysty, delikatny riesling o wyraźnej nucie świeżych, zielonych jabłek. W ustach przyjemnie kwasowy, rześki, prostolinijny, ale jak przystało na ciepły region, jakim jest Palatynat, dość krągły. Dobry sam w sobie albo do wiosennych sałat.

Terminy: kabinett, spätlese, auslese, beerenauslese i trockenbeerenauslese określają stopień koncentracji cukru w zebranych winogronach (od najmniejszego). Jeśli nie figuruje przy nich słówko trocken, będziemy mieli do czynienia z winem co najmniej półwytrawnym. O tym, że wino nie jest całkowicie wytrawne, powiedzą nam też terminy takie jak lieblich czy feinherb.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Riesling Medium Dry 2011, Mosel, Deinhard; cena 20,99 zł fot. Jakub Filew

Riesling Medium Dry 2011, Mosel, Deinhard

Supermarkety (imp. Vinpol) ; cena 20,99 zł

Bardzo prosty, dość kwasowy, aromatycznie neutralny riesling daleki od archetypu odmiany. Najtańszy w zestawie i co z tego?

Pijąc nie-całkiem-wytrawne (jak to ładnie określa angielskie pojęcie: off-dry) rieslingi, nie musimy się jednak koniecznie spodziewać win słodkich czy nawet słodkawych. Kilka, nawet kilkanaście gramów resztkowego cukru pomaga winiarzom zazwyczaj zaokrąglić ostrą, typową dla odmiany kwasowość.

Ta jest zresztą immanentną cechą rieslinga - to dzięki niej wina z tego szczepu są tak świeże, uniwersalne przy stole, wreszcie długowieczne. Spróbujcie rieslinga, który wydaje się wam sam w sobie potwornie kwaśny, z czymś słonym lub kwaśnym - nieprzyjemne (jeśli ktoś tak odczuwa kwasowość) wrażenie powinno błyskawicznie zniknąć.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Bernkastel-Kues Riesling Kabinett Feinherb 2011, Mosel, Peter Mertes; cena 32,49 zł fot. Jakub Filew

Bernkastel-Kues Riesling Kabinett Feinherb 2011, Mosel, Peter Mertes

Supermarkety (imp. PMP); cena 32,49 zł

Peter Mertes to marka stojąca za potężną częścią niemieckich win dostępnych w polskich sklepach wielkopowierzchniowych. Riesling z Bernkastel należy do wyższej półki produktów firmy. Jak sugeruje słowo "feinherb", wino ma trochę resztkowego cukru, który jednak raczej zaokrągla naturalną wysoką kwasowość rieslinga, niż dodaje mu słodyczy. Łagodne, krągłe, proste, ale zachowujące cechy odmiany. Przede wszystkim do bezrefleksyjnego sączenia.

3
fot. Jakub Filew fot. Jakub Filew

Wielkie poszukiwania

Oppenheimer Krötenbrunnen Spätlese Süss 2011, Rheinhessen, Johannes Egberts

Supermarkety (imp. TIM); cena 25 zł

Winna oranżadka - delikatnie słodkie, mało aromatyczne, ale w miarę czyste i proste wino do szarlotki. Cioci się spodoba. Uwaga, to nie musi być wcale riesling - producent nie podaje odmiany na etykiecie!

Pielgrzymka po polskich sklepach (poza specjalistycznymi) w poszukiwaniu "ekonomicznych" rieslingów okazała się wyprawą żmudną. Owszem, nawet w osiedlowym sklepie nie brakuje win niemieckich, ale niestety występują zazwyczaj pod postacią wspomnianych liebfraumilchów. Gorzej, że w delikatesach z dużym wyborem win z całego świata oferta niemiecka wygląda podobnie.

O dobrego rieslinga w niewysokiej cenie wciąż trudno, co smuci, tym bardziej że w Niemczech nie brakuje świetnych lub po prostu dobrych winiarzy, którzy sprzedają swe podstawowe rieslingi za naprawdę niewielkie pieniądze. Audiencji u króla raczej się więc nie spodziewajmy, ale rozmowa z kilkoma jego giermkami może okazać się bardzo przyjemnym przeżyciem.

Na koniec uwaga techniczna - osiem na dziesięć zdegustowanych i opisanych win miało zamiast korka nakrętkę. Bardzo się z tego cieszę - Niemcy to, obok Austriaków, europejscy pionierzy w dziedzinie alternatywnych zamknięć butelek. Współczesne zakrętki to zamknięcia wysokiej klasy, nie ujmujące nic winu, za to bardzo wygodne - docenicie je przy kilkakrotnym wstawianiu i wystawianiu wina z lodówki.

Top 10: niemieckie rieslingi do 45 zł, top 10, białe wino, wino, alkohol, Aus der Steillage Riesling Spätlese 2011,Mosel, Moselland; cena 25,99 zł fot. Jakub Filew

3. miejsce

Aus der Steillage Riesling Spätlese 2011,Mosel, Moselland

Sklepy spożywcze i supermarkety (imp. Waldipol); cena 25,99 zł

Zrównoważony, soczysty riesling o wyraźnej, ale nie ciężkiej słodyczy, nucie owocowej i miodowej. Dobrze zrobione wino z największej niemieckiej spółdzielni zachowujące charakter odmiany i siedliska, z ciekawym mineralnym niuansem w końcówce. W swojej cenie zaskakujące.

Niby rieslingi

Najtańsze wina - takie jak liebfraumilch - powstają nie z rieslinga, a z odmiany mÜller-thurgau, którą po II wojnie światowej obsadzono setki hektarów. ważniejsza była ilość, a nie jakość.

 

Autor jest redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Magazyn WINO

4
Więcej na ten temat: alkohol, białe wino, top 10, wino