Kuchnie świata: bliskowschodnie przekąski

Humus (wersja egipska)
Składniki:
400 g ugotowanej ciecierzycy
60-120 g sezamowej pasty tahini
60 ml soku z cytryny
2-4 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki soli
1-2 łyżeczki zmielonego kminu rzymskiego
woda
oliwa z oliwek
1-2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
W blenderze zmiksuj ciecierzycę, tahini, sok z cytryny, czosnek, sól i kmin, aż masa będzie gładka. Dodaj wody, jeśli masa będzie zbyt gęsta (powinna się dać łatwo rozsmarować). Jeśli potrzeba, dodaj soli i soku z cytryny do smaku. Przełóż humus do miski, polej oliwą z oliwek i posyp pietruszką. Możesz udekorować również mieloną papryką.
fot. Cathleen A Clapper/Shutterstock
Zawsze z chlebem
Do przystawek podaje się lokalny chleb, właściwie podpłomyki. Nazwy mogą być różne: pita, pide, lawasz, markuk czy chubz. Wszystkie są dość podobnie wytwarzane. Na stole może tez pojawić się safiha, czyli arabska pizza, w wersji tradycyjnej z mielonym mięsem baranim.

Dolma (wersja iracka)
Składniki:
1 słoik (ok. 450 g) liści winogronowych
4-5 marchewek
200 g ryżu (basmati)
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
900 g mielonego mięsa (jagnięciny lub wołowiny)
ok. 180 g przecieru pomidorowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
1 łyżeczka mielonej papryki
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/2 łyżeczki zmielonych goździków
1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
szczypta mielonego kardamonu
sok z 2-3 cytryn
woda i olej
Przygotowanie:
Namocz przez 20 minut liście winogron. Odsącz. Obierz marchewki, pokrój je w paski i wyłóż nimi dno dużego garnka. Namocz w gorącej wodzie ryż - przez ok. 10 minut. Drobno posiekaj cebule i czosnek. Wymieszaj mięso, ryż, cebulę, czosnek, przecier i koncentrat pomidorowy oraz wszystkie przyprawy. Rozłóż liście winogron, obetnij ogonki. Na każdy nakładaj łyżeczkę masy mięsno-ryżowej i zawijaj jak nasze gołąbki. Poukładaj w garnku warstwami, tak żeby każda warstwa "krzyżowała" się z poprzednią. Wymieszaj sok z cytryn z wodą, wlej do garnka i uzupełnij wodą tak, by nie nakryła całkowicie ostatniej warstwy. Przykryj dokładnie, zagotuj, a potem duś przez 75-90 minut. Odstaw na pół godziny, podawaj.
To samo, ale inaczej
Duża część przystawek jest podobna - od Arabii Saudyjskiej, przez Irak, Egipt, Turcję, aż po Grecję, Bułgarię i Albanię. Mogą jednak różnić się użytymi przyprawami oraz nazwami.
Np. dolma może również nosić nazwę warak inab, kibbeh to również kubbi itp.

Dip Labneh (wersja libańska)
Labneh to serek, który powstaje z odsączonego jogurtu greckiego (bałkańskiego). Wystarczy do jogurtu dodać sól i pieprz i zawinąć go w kilkukrotnie złożoną gazę. Woreczek z gazy powieś np. na trzonku łyżki nad miseczką i zostaw w lodówce na około 3 dni.
Składniki:
1/2 ogórka
1/2 pęczka mięty
4 ząbki czosnku
450 g serka labneh
oliwa z oliwek
1/4 łyżki pieprzu cayenne
sól
Przygotowanie:
Ogórek i miętę bardzo drobno posiekaj. Zmiażdż ząbki czosnku. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki w misce. Podawaj posypane suszoną miętą, pieprzem cayenne oraz polane oliwą z oliwek.
*Mizze
Zestaw przekąsek nazywa się mizze. Może stanowić samodzielny lunch (wtedy podaje się również słodkie) lub przystawki przed daniami głównymi. Na wystawnej kolacji mizze będzie podzielone na kilka części - od lekkich dipów i past, przez owoce morza, kotleciki i pierożki, po drobne porcje duszonych mięs. Odmian tych dań są dziesiątki.
fot. Tom Gowanlock/Shutterstock
W całym Lewancie oraz Grecji i Turcji jako mizze może pojawić się również grillowany ser halloumi, który powstaje najczęściej z mieszanki mleka koziego i owczego.

Kibbeh (wersja syryjska)
Składniki:
250 g kaszy bulgur
900 g mielonego mięsa (jagnięciny lub wołowiny)
2 średnie cebule (jedna posiekana drobno, druga na większe kostki)
1,5 łyżeczki pieprzu
1,5 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy z oliwek
125 g orzeszków piniowych
łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
1/4 łyżeczki zmielonego kminu rzymskiego
olej do smażenia
Przygotowanie:
Namocz kaszę przez pół godziny w wodzie. Dokładnie odciśnij, wymieszaj z połową mięsa. Grubo posiekaną cebulę, łyżeczkę pieprzu i łyżeczkę soli dokładnie zmiksuj. Wymieszaj cebulową masę z kaszą i mięsem. Nadzienie: drobno posiekaną cebulę podsmaż na patelni na oliwie z oliwek. Dodaj orzeszki, kmin, ziele angielskie oraz resztę mięsa, soli i pieprzu. Gdy mięso będzie gotowe, zdejmij nadzienie z ognia i ostudź.
Zrób kulki z mieszanki kaszy i mięsa. Zrób w kulce dziurkę, napełnij ją nadzieniem, zalep masą. Gotowe kulki smaż na głębokim oleju (lub we frytownicy) w temperaturze 180 stopni przez około 10 minut (powinny być złotobrązowe). Gotowe odsącz z oleju i podawaj.

Tabbouleh (wersja jordańska)
Składniki:
kasza bulgur (tyle, by stanowiła ok. 1/4 sałatki, w zależności od wielkości pęczków i warzyw około 50-100 g)
3 pęczki natki pietruszki
1/2 pęczka mięty
5 średnich pomidorów
6 cebulek dymek ze szczypiorkiem
1 ostra papryka (np. jalapeno)
2 cytryny
oliwa z oliwek
sól
Przygotowanie:
Namocz kaszę w gorącej wodzie, przez około pół godziny. Potem ją odsącz i odciśnij. Zioła posiekaj, wyrzuć gałązki. Pomidory, cebule i paprykę pokrój bardzo drobno. Wymieszaj kaszę, zioła i warzywa. Dodaj sok z cytryny, oliwę i posól do smaku.