TOP 10: Cabernety ze sklepów internetowych do 40 zł

Tomasz Kolecki-Majewicz
Cabernet sauvignon - najpopularniejsza odmiana czerwonych winogron na świecie. Wydawałoby się, że bez problemu znajdę niedrogie wina z niej robione. Okazało się jednak, że zadanie jest trudne. Bardzo trudne. Ale dałem radę. Oto efekt poszukiwań i degustacji.
fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż) fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Warto ich szukać

"Dziesięć najlepszych cabernetów w sieci, do czterech dych" - taki SMS dopadł mnie na drugiej półkuli podczas forum wina australijskiego. - Najlepsze cabernet sauvignon? Pestka! - tak przynajmniej z dystansu antypodów i całego dnia degustacji naiwnie mi się zdawało. Odpisałem zatem "robimy!". Karkołomność zadania zrozumiałem już po powrocie do kraju...

Rzeczywistość okazała się bezlitosna. Owszem - stron importerów jest bez liku, lecz sklepów z dostępnymi cabernetami, a tym bardziej do 40 zł, pozostało na placu boju kilka. A przecież to najpopularniejsza i jedna z najczęściej sadzonych czerwonych odmian winorośli na świecie. Więcej czasu zmarnowałem na poszukiwanie dostępnych win, niż na ich przetestowanie. Wartych uwagi uzbierało się szesnaście. Tęsknił będę za jedną czwartą, ale zapomnieć chciałbym raptem dwie, trzy, więc wynik jest niezły.

Tomasz Kolecki-Majewicz

Testuje Tomasz Kolecki-Majewicz - posiadacz prestiżowego tytułu ASI Diploma International Sommelier (nadawanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów). Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007, 2008, 2009 oraz 2010. Uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów ? Sofia 2008, Santiago 2010, Strasburg 2010 oraz Tokio 2013. Uznany felietonista propagujący wiedzę o winie.

1
fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż) fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Czołówka

1 miejsce, 8 pkt.

"Cefiro" Vina Casablanca Coleccion Privada Reserva, 2011 Maipo Valley, Chile. Sklep: Winezja.pl, cena: 39,90 zł. Zdecydowany zwycięzca. Choć w przypadku Chile napis "reserva" nie oznacza starzenia w dębinie, to wino tego doświadczyło. Wszystko razem dało zrównoważony trunek o głębokim kolorze, bogatym zapachu i szczodrym, kompleksowym smaku, w którym likier z czarnej porzeczki i kakao grają pierwsze skrzypce, a taniny są pluszowe. Długie, do popijania, ale i do pieczonych i duszonych mięs oraz past z nimi.

2 miejsce, 7,5 pkt.

"Vitral" VinaMaipo  Reserva, 2011 Maipo Valley, Chile. Sklep: Dobrewino.pl, cena: 39,70 zł. Stary dobry znajomy? Wino znane na rynku od dość dawna i tyle samo czasu zbierające pochlebne recenzje. Nic dziwnego, skoro wabi intensywnym i połyskliwym kolorem, aromaty ma iście południowe, ciepłe, i rządzi w nich słodki owoc czereśni, porzeczek, a w tle wije się mięta. W smaku niezła równowaga, owoc jest dość czysty, a faktura elegancka. Raczej do mięsiwa, nawet z grilla.

TOP 10: Cabernety ze sklepów internetowych do 40 złfot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

2
fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż) fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Na podium

3 miejsce (ex aequo), 6,5 pkt.

Finca el Origen, 2011 Mendoza, Argentyna. Sklep: Winezja.pl, cena: 29,92 zł. Argentyński rodzynek w zestawieniu, w dodatku pochodzący z dość chłodnych zakamarków Mendozy. Efekt? Wino ciekawe, o głębokiej, połyskliwej barwie, pachnące owocami, ale też nutami roślinnymi, a w ustach miękkie, bogate w nuty wiśni i porzeczki, kryjące sporo energicznego orzeźwienia. No i cena stawia je w korzystnym świetle w roli codziennego wina do treściwego posiłku.

3 miejsce (ex aequo), 6,5 pkt.

"Estate" De Martino, 2011 Maipo Valley, Chile. Sklep: MarekKondrat.pl, cena: 36,00 zł. Trzeci w zestawieniu przedstawiciel doliny Maipo , która urasta do miana ziemi obiecanej niedrogiego cabernet sauvignon. Znów wino o intensywnym, połyskliwym i klarownym kolorze, w nosie zaś rzucające do walki bogactwo aromatów ziół i słodkich czerwonych owoców, a w ustach dość mocną taninę i jej gorycz, równoważoną jednak żwawymi nutami czarnej porzeczki i wiśni. Do czerwonych mięs, choć stekowi medium-rare nie da rady.

3 miejsce (ex aequo), 6,5 pkt.

"Woodbridge" Robert Mondavi, 2010 California, USA. Sklep: Dobrewino.pl, cena: 39,94 zł. Klasyka nad klasykę. Dzieło gwiazdy kalifornijskiego winiarstwa i jej jedyny potomek w zestawieniu. Od lat wino utrzymuje poziom, niezmiennie ciesząc oko intensywną, połyskliwą barwą, słodkimi aromatami toffi i budyniu waniliowego z wiśniową frużeliną. W smaku ciepłe i z racji wieku nieco ciekawsze, ze szczyptą mentolu, czarnej porzeczki i wiśni. Do popijania, zwłaszcza w większym gronie przez dłuższą chwilę.

3
fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż) fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Chile rządzi w rankingu

3 miejsce (ex aequo), 6,5 pkt.

"Classico" Ventisquero, 2012 Central Valley, Chile. Sklep: Winezja.pl, cena: 39,90 zł. Chile rządzi w rankingu. Nic w tym dziwnego, jako że w tej odmianie tkwi siła tamtejszego winiarstwa. Tym razem jednak wino dość zaskakująco dobrze łączące stereotyp z klasyką. Barwa jest dość transparentna, nasycona i połyskliwa, w zapachu trunek prostolinijny, nieskąpiący wręcz nalewkowych nut czarnej porzeczki. W smaku miękki i solidny, chciałoby się tylko trochę mniej ospałego owocu. Uniwersalny - do towarzystwa i w towarzystwie cięższych past, pieczonych i duszonych mięs, także wędlin.

4. miejsce, 6 pkt.

"Momentos" Chateau Los Boldos, 2011 Rapel Valley, Chile. Sklep: Mielzynski.pl, cena: 29,50 zł. Czwarty i ostatni Chilijczyk, ale pierwszy z gorącej Rapel Valley. I od samego początku czuć wagę cięższą w każdym elemencie. Już kolor jest bardzo intensywny i głęboki, a aromaty silne i bogate, choć trudno wśród owoców wskazać faworyta, którego nuty zdominowałyby pozostałe. Tu mówimy raczej o naburmuszonej masie słodkich nut, zgrabnie podprawionej kwasowością i alkoholem. Konkretne mięso będzie tu jak znalazł, nawet w cięższym sosie.

4
fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż) fot. ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Kolor jeszcze konkretny...

5 miejsce (ex aequo), 5,5 pkt.

"Cabernet Sauvignon" Banrock Station, 2010 South Eastern Australia. Sklep: Dobrewino.pl, cena: 25,98 zł. Australijski jedynak, co nieco dziwi, jako że kraj oszołomił onegdaj najlepszą relacją ceny do treści. Kurs waluty robi jednak swoje... Tu jednak cena imponuje, ale wino jest już nieco za... stare. I czuć to na każdym kroku. Owszem, kolor jeszcze jest konkretny, jednak ewolucja aromatów jest oczywista, a bogaty owoc powoli odchodzi na?drugi plan, w smaku zaś zaczyna rządzić suchość tanin. Gulasze i duszona czerwona rąbanka polubią je najbardziej.

5 miejsce (ex aequo), 5,5 pkt.

"La Galiniere" Chateaudu Donjon, 2011 Coteaux de Peyriac IGP, Francja. Sklep: MarekKondrat.pl, cena: 35,00 zł. Honoru ojczyzny caberneta broni Langwedocja. Robi to jednak ze średnim skutkiem i klasą, choć ciepła, intensywna i połyskliwa barwa obiecuje wiele. Dalej jednak jest dość cicho, a słodkie aromaty czarnej porzeczki sprawiają wrażenie... wizyty w maglu, zamykając się pod krochmalową pierzynką. Taniny są suche, a alkohol pali niemal jak w nalewce. Jednak do konkretnej strawy jak znalazł, byle nie zabrakło w niej tłuszczu i pieprzu.

6 miejsce, 5 pkt.

"Valcorso" Bodegas La Purisima, 2012 Yecla DO, Hiszpania. Sklep: 101win.pl, cena: 29,00 zł. Mało zabrakło, a byłyby wyżyny listy przebojów. Czego brakuje? Odrobiny jakości? Jest tu zaledwie hiszpański charakterek. Już sam kolor, choć głęboki, to nieco przygaszony. Zapach jest słodki, bogaty, czuć jakiś tam dąb, lecz owoc jest utleniony, brakuje materii i wystaje alkohol. Do?jedzenia - tak, choć raczej ciężkie pasty z mięsnymi i grzybowymi sosami, tudzież pieczone mięsa z solidną dawką ziół.

5
Więcej na ten temat: alkohol, internet, sieć, wino