Podróże: 15 idealnych miejsc na jesienny weekend

mka
Gigantyczna i różnorodna Europa - wraz z jej najbliższymi okolicami - wciąż cię może zaskoczyć. Wystarczy, że zejdziesz na chwilę z oklepanych szlaków i poszperasz w internecie w poszukiwaniu lotniczych połączeń - zarówno "tanich" przewoźników, jak i promocyjnych ofert "regularnych przewoźników". Za paręset złotych w obie strony możesz na jeden weekend znaleźć się w zupełnie innym świecie.
fot. Oleksiy Mark / shutterstock.com fot. Oleksiy Mark / shutterstock.com

Tallin / Estonia

Tallin to kolejne po Stambule miasto, do którego nie dolecisz tzw. "tanimi liniami", a odwiedzić je naprawdę warto. Nie trafiają tu przypadkowi turyści z Zachodu, chcący zorganizować sobie "gdzieś na Wschodzie" tanie przyjęcie kawalerskie. Mimo to marka Tallina jest coraz lepiej znana na świecie, przez co odwiedza go co roku już ok. 3 mln gości zza granicy.

Pięknie położona nad brzegiem Zatoki Fińskiej, 420-tysięczna stolica Estonii może się pochwalić jedną z najpiękniejszych średniowiecznych starówek w całej północnej Europie, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto jest kompaktowe. W zabytkowym centrum, kilka kroków od portu, znajdziesz największą liczbę hoteli, hosteli, pubów, restauracji i instytucji kultury. To zarazem niezwykle urokliwa strefa pieszych i rowerzystów, w której niczym w kalejdoskopie zobaczysz średniowieczne zabytki pozostawione przez Duńczyków i Krzyżaków, elementy szwedzkiego baroku, a także rosyjskiego klasycyzmu i późniejszej secesji.

Jedna ze starych uliczek magicznego Tallina, Andrey Kutsenko / shutterstock.comJedna ze starych uliczek magicznego Tallina. Tutejsze stare miasto to doskonale odizolowana od współczesnego zgiełku strefa pieszych, rowerów, butików oraz przyjemnych pubów i restauracji. Fot. Andrey Kutsenko / shutterstock.com

Jeśli wybierzesz się na dłuższą wycieczkę, poza mury starego Tallina, znajdziesz także jedno z największych, sowieckich osiedli z wielkiej płyty, jakie powstały w Europie Wschodniej. W innych rejonach miasta zauważysz z kolei, że zapatrzeni w skandynawskich sąsiadów Estończycy przez ostatnie 20 lat przywiązywali jakby nieco większą wagę do jakości nowoczesnej architektury - np. centrów handlowych i biurowców - od nas, Polaków.

Może to dlatego, że od czasu odzyskania niepodległości w 1991 r., Estonia dokonała wielkiego cywilizacyjnego awansu. Dochód na głowę jest w tym kraju najwyższy na całym obszarze byłego ZSRR, a sam Tallin stał się ważnym ośrodkiem biznesu i nowych technologii. Swoistym symbolem tego sukcesu stały się górujące dumnie nad centrum miasta, strzeliste wieżowce.

fot. Sean Pavone / shutterstock.comJeszcze 25 lat temu Tallin był tylko prowincjonalnym miasteczkiem na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego. W ostatnich latach, już jako stolica niezależnej Estonii, stał się jednak prężnym ośrodkiem biznesu, turystyki i technologii informatycznych. Fot. Sean Pavone / shutterstock.com

1
Fot. Sailorr / shutterstock.com Fot. Sailorr / shutterstock.com

Stambuł / Turcja

Zapomnijcie o Londynie i Paryżu! Największą i najszybciej rozwijającą się metropolią Europy jest dziś 14-milionowy Stambuł. Miasto nad Bosforem leży na dwóch kontynentach. Odnaleźć w nim można zarówno zabytki starożytnego Konstantynopola, jak i budowane z amerykańskim rozmachem dystrykty wieżowców, "zachodnioeuropejskie" ulice luksusowych butików oraz tysiące modnych klubów, kawiarni i restauracji.

Doliczcie do tego piękną pogodę i wiszące mosty niczym z San Francisco, "śródziemnomorski" styl i "azjatycką" energię na ulicach, a także - gdzieniegdzie - trochę ujmującego, "wschodnioeuropejskiego" bałaganu, a wyjdzie wam idealne miasto na co najmniej kilka pasjonujących wypraw - zaledwie parę godzin lotu samolotem z Warszawy.

Jednym z zakamarków Stambułu, które koniecznie musisz odwiedzić jest Wielki Bazar, wzniesiony w 1464 r., zaraz po podbiciu Konstantynopola przez Mehmeda Zdobywcę. Swój obecny kształt pasaż zawdzięcza przebudowie z XIX w. Fot. iacheslav Lopatin  / shutterstock.com Jednym z zakamarków Stambułu, które koniecznie musisz odwiedzić jest Wielki Bazar, wzniesiony w 1464 r., zaraz po podbiciu Konstantynopola przez Mehmeda Zdobywcę. Swój obecny kształt pasaż zawdzięcza przebudowie z XIX w. Fot. iacheslav Lopatin / shutterstock.com

Planując weekend Stambule, wybierz któryś z licznych hotelików w dzielnicy Sultanahmet, czyli na tutejszej starówce. Pełno w niej kolorowych kamieniczek, bazarów i kawiarnianych ogródków. W dzisiejszym Sultanahmet znajdowało się też dawne centrum starożytnego Konstantynopola. Znajdziesz tu najważniejsze zabytki Stambułu, takie jak majestatyczny kościół-meczet-muzeum Hagia Sofia i sąsiadujący z nią Niebieski Meczet. Koniecznie wybierz się też na tzw. Wielki Bazar i zwiedź Muzeum Pałacu Topkapi, który był oficjalną rezydencją potężnych osmańskich sułtanów przez prawie 400 lat.

Tyle możesz obejść w weekend, o ile nie postanowisz po prostu siedzieć w restauracyjnych ogródkach, zajadać się miejscowymi wyśmienitymi serami i oliwkami, popijać lampką pysznego wina i gapić na niekończące się potoki ludzi na ulicach, albo wędkarzy nad Bosforem, nad których głowami tłoczą się chmarami "międzykontynentalne", europejsko-azjatyckie mewy. A jeśli jesteś miłośnikiem dobrych imprez i nocnego życia, dobrze trafiłeś. Również w tej dziedzinie Stambuł - muzułmańskie, lecz bardzo "postępowe" miasto - ma do zaoferowania w porównaniu do Warszawy (delikatnie mówiąc...) nieco więcej.

fot. fotostory / shutterstock.comfot. fotostory / shutterstock.com

2
Sztokholm, fot. Oleksiy Mark / shutterstock.com Sztokholm, fot. Oleksiy Mark / shutterstock.com

Sztokholm / Szwecja

Szwecja to kraj ABBY, H&M-u, IKEA i kobiet o jasnych włosach. Niektórzy uważają jej stolicę - Sztokholm - też za centrum skandynawskiego hipsterstwa. Pełno tutaj pubów i nocnych klubów. Weekendowy wypad w te strony lepiej jednak zaplanować poza miesiącami zimowymi, kiedy dzień trwa niezwykle krótko i zamiast kolorowego disco czuć na tutejszych ulicach klimat posępnego, skandynawskiego black metalu.

W Sztokholmie koniecznie musisz zobaczyć niezwykłe stacje metraW Sztokholmie koniecznie musisz zwiedzić niezwykłe stacje metra, Fot. Leonid Andronov / shutterstock.com

Odnajdą się tu wielbiciele kryminałów. Można udać się turystycznym szlakiem po miejscach, w których toczyła się akcja znanej powieści "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona. Poza tym jest tutaj dużo rezydencji, pałaców, eleganckich sklepów i kawiarni.

Warto też spróbować szwedzkiej kuchni. Przekąska ze śledziem czy łososiem w roli głównej jest obowiązkowa. Trzeba jednak uważać, by nie zamawiać zbyt wiele. Szwecja to jeden z najdroższych krajów na świecie.

Nowoczesna dzielnica SztokholmuPowojenny modernizm w Sztokholmie nieco się różnił od tego, co w owym czasie powstawało np. w Warszawie... Fot. b-hide the scene / shutterstock.com

3
fot. Martin Lehmann / shutterstock.com fot. Martin Lehmann / shutterstock.com

Lizbona / Portugalia

Wśród najczęściej wybieranych przez Polaków destynacji, Lizbona zostaje nieco w tyle za Madrytem, Rzymem czy Barceloną, tymczasem jest ona bez wątpienia jednym z piękniejszych i najbardziej fascynujących miast w Europie. I również tu nie dolecisz z Polski tzw. "tanimi liniami", za to - podobnie jak w przypadku tych pierwszych - możesz upolować naprawdę niezłą okazję, rezerwując bilet u "regularnych" przewoźników z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Po zabytkowym centrum Lizbony można włóczyć się godzinami, oglądając kolorowe kamienice i zabytkowe tramwaje sunące po pochyłych ulicach. Co jakiś czas warto przystanąć w restauracji, aby zjeść przy wystawionym na powietrze stoliku dobrego dorsza, albo wypić lampkę wina. Wieczorem można posłuchać fado w jednym z miejscowych klubów albo cieszyć się ciepłym wieczorem na którymś z licznych, rozświetlonych placów miasta.

Stolica Portugalii zachwyca swą różnorodną i unikatową architekturą, w której cechy typowo śródziemnomorskie mieszają się z wpływami brytyjskimi, francuskimi, a nawet mauretańskimi. Fot. Arseniy Krasnevsky  / shutterstock.comStolica Portugalii zachwyca swą różnorodną i unikatową architekturą, w której cechy typowo śródziemnomorskie mieszają się z wpływami brytyjskimi, francuskimi, a nawet mauretańskimi. Fot. Arseniy Krasnevsky / shutterstock.com

Każda z dzielnic Lizbony ma odmienny charakter i inne rzeczy do zaoferowania turystom. Zaglądając do stolicy Portugalii, koniecznie musisz odwiedzić dwie z nich: Alfamę i Belem.

Alfama to najstarsza część miasta, pełna krętych i wąskich uliczek, pamiętajacych jeszcze czasy wczesnego średniowiecza, gdy dzisiejszą portugalią władali Arabowie. Znajdziesz tu niezwykle "lokalną" atmosferę z rozwieszonym na sznurach praniem, psocącymi na podwórkach dziećmi i staruszkami grającymi w karty przy wystawionych na ulice stoliczkach.
Pełna monumentalnych zabytków dzielnica Belem przypomina natomiast o czasach najwiekszej świetności Portugalii, kiedy Vasco da Gama i inni żeglarze z tego kraju odkrywali nowy świat, a portugalska korona zaczynała budować przynoszące bajeczne zyski imperium kolonialne. Jednym z najciekawszych zabytków w tej okolicy jest intrygująca wieża Torre de Belem, strzegąca niegdyś wejścia do lizbońskiego portu. Na jej jasnej, żarzącej się w słońcu fasadzie można zauważyć unikalne w skali Europy mieszanie się wpływów gotyckich i mauretańskich.

Alfama to najstarsza część miasta, pełna krętych i wąskich uliczek, pamiętających jeszcze czasy wczesnego średniowiecza, gdy dzisiejszą Portugalią władali Arabowie. Znajdziesz tu niezwykle "lokalną" atmosferę z rozwieszonym na sznurach praniem, psocącymi na podwórkach dziećmi i staruszkami grającymi w karty przy wystawionych na ulice stoliczkach.

Pełna monumentalnych zabytków dzielnica Belem przypomina natomiast o czasach największej świetności Portugalii, kiedy Vasco da Gama i inni żeglarze z tego kraju odkrywali Nowy Świat, a portugalska korona zaczynała budować przynoszące bajeczne zyski imperium kolonialne. Jednym z najciekawszych zabytków w tej okolicy jest intrygująca wieża Torre de Belem, strzegąca niegdyś wejścia do lizbońskiego portu. Na jej jasnej, żarzącej się w słońcu fasadzie można zauważyć unikalne w skali Europy mieszanie się wpływów gotyckich i mauretańskich.

fot. Carlos Caetano / shutterstock.comfot. Carlos Caetano / shutterstock.com

4
Niezwykle uporządkowany, a zarazem tętniący życiem Frankfurt nad Menem to jedno z największych centrów gospodarczych Europy. Fot. telesniuk / shutterstock.com Niezwykle uporządkowany, a zarazem tętniący życiem Frankfurt nad Menem to jedno z największych centrów gospodarczych Europy. Fot. telesniuk / shutterstock.com

Frankfurt nad Menem / Niemcy

Położony w Hesji Frankfurt to finansowa stolica Niemiec i prawdopodobnie - za sprawą licznych wieżowców - najbardziej "amerykańskie" miasto na Starym Kontynencie. Wielu kojarzy je głównie ze względu na targi oraz gigantyczny, lotniczy port przesiadkowy. Tymczasem Frankfurt nad Menem ma do zaoferowania wiele więcej, niż tylko biznes i dogodne międzylądowanie w trakcie międzykontynentalnej podróży. Jednocześnie również on zalicza się do tych miast w Europie, do którego lepiej wybrać się samolotem polskiego LOT-u, lub innego "regularnego" przewoźnika. Chodzi o to, aby wybrać linię, która dowozi cię prosto na wspomniane wyżej, dobrze skomunikowane z centrum lotnisko, a nie (jak "tani przewoźnicy") do portu lotniczego Frankfurt-Hahn, który się znajduje 125 km od miasta. Biorąc pod uwagę ceny biletów kolejowych w Niemczech, taka podróż mogłaby naprawdę nie wyjść tanio.

Frankfurt nad Menem, Fot. JeniFoto / shutterstock.comFrankfurt nad Menem: zrekonstruowana starówka. Fot. JeniFoto / shutterstock.com

Frankfurt, pomimo swojego na pierwszy rzut oka bankowo-urzędniczego charakteru, jest fascynującym i tętniącym życiem tyglem, w którym Niemcy stanowią mniej niż 60 proc. populacji, a towarzyszą im imigranci z prawie 180 krajów świata.

To także świetne miejsce na weekendowe zakupy. Wzdłuż głównych deptaków w centrum znajdziesz liczne centra handlowe i butiki wszystkich najważniejszych marek świata. Innym dobrym motywem frankfurckiego city-break może być kultura. Miasto wprost najeżone jest ciekawymi galeriami i muzeami sztuki. 13 z nich zlokalizowanych jest tuż nad brzegiem Menu, na tzw. Wybrzeżu Muzeum. To niezwykle gorący adres w Europie zarówno podczas corocznej nocy muzeów, jak i organizowanego pod koniec sierpnia Festiwalu Wybrzeża Muzeów.

Frankfurt jest też świetnym miejscem, aby pójść na koncert. Nie tylko do znanej melomanom w całej Europie Alte Oper, ale też do któregoś z dziesiątków tutejszych klubów. Metropolia nad Menem zawsze była bowiem jednym z najważniejszych w Europie centrów muzyki tanecznej.

We Frankfurcie ma swoją siedzibę Europejski Bank Centralny, a także wiele z najważniejszych, niemieckich banków. Fot. luchschen / shutterstock.com We Frankfurcie ma swoją siedzibę Europejski Bank Centralny, a także wiele z najważniejszych, niemieckich banków. Fot. luchschen / shutterstock.com

5
fot. Renata Sedmakova / shutterstock.com fot. Renata Sedmakova / shutterstock.com

Bergamo / Włochy

Dla masowej turystyki odkryte dzięki lotnisku kochanemu przez tanich przewoźników, z którego pasażerowie pędzą do Mediolanu albo w góry. Większość osób zaraz po wyjściu z terminalu wsiada jednak do autokaru, który zabiera ich do centrum Mediolanu - i w ten sposób jedno z najpiękniejszych włoskich miast, jakim jest Bergamo, przechodzi im koło nosa.

Bergamofot. Andrj15 / C. C. by 3.0

Średniowieczne miasteczko podzielone jest na części dolną i górną (starówkową), do której dojedziesz zabytkową kolejką linowo-terenową. Na górze czekają na ciebie bazyliki, mury obronne, galerie, kawiarnie. piazze i pizze, czyli najlepsze pocztówkowe Włochy w pigułce. Poza Mediolanem i alpejskimi stokami w Lombardii, Bergamo jest też niezłą bazą wypadową np. do oddalonych o parę godzin pociągiem Wenecji i okolic, a także do Parmy, Modeny i Bolonii w prowincji Emilia-Romania. Często kursujące w tych rejonach pociągi regio (które znajdziesz na www.trenitalia.it) są niewiele droższe niż w Polsce, a ich komfort i częstotliwość wyprzedzają nasz kraj o lata świetlne.

 

Bergamofot. Patrick GIRAUD / C.C. by 3.0

6
Fot. S-F / shutterstock.com Fot. S-F / shutterstock.com

Lwów / Ukraina

Lwów to być jedno z najpiękniejszych, zabytkowych miast naszej części Europy. Z niezwykłą intensywnością miesza się z nim energia Wschodu i Zachodu. To jednocześnie miasto niezwykle sentymentalne, dorównujące swą magią Pradze i Krakowowi. Znajdując się na przestrzeni wieków kolejno w granicach Rusi, Polski, Austro-Węgier, Związku Radzieckiego i niepodległej Ukrainy, Lwów stał się prawdziwym kulturowym i religijnym tyglem, który da się do dziś zauważyć w zasadzie na każdym kroku.

Najważniejszą rzymskokatolicką świątynią w mieście jest tzw. Katedra Łacińska, której budowę zainicjował w 1370 r. polski król Kazimierz Wielki. Fot. De Visu  / shutterstock.comNajważniejszą rzymskokatolicką świątynią w mieście jest tzw. Katedra Łacińska, której budowę zainicjował w 1370 r. polski król Kazimierz Wielki. Fot. De Visu / shutterstock.com

Pełna pubów i restauracji lwowska starówka tętni życiem od świtu do nocy. Jej centralnym punktem jest ujmujący Rynek z kamieniczkami reprezentującymi rozmaite style historyczne. Jedną z najpiękniejszych - i otwartych dla zwiedzających - jest Kamienica Królewska, w której w czasie swych pobytów we Lwowie zatrzymywał się król Jan III Sobieski, a jej dziedziniec z renesansowymi krużgankami przypomina mały Wawel.

We Lwowie warto zwrócić też uwagę na liczne, zabytkowe świątynie różnych wyznań, które można zobaczyć najpierw z punktu widokowego na wieży XIX-wiecznego ratusza. Kolejnym symbolem miasta są jedyne w swoim rodzaju cmentarze. W restauracjach warto z kolei pytać o miejscową słoninę i pierożki, a także typowe dla ukraińskiej Galicji napitki.

Widok na Katedrę Łacińską od strony urokliwego, renesansowego Rynku. Fot. Mikhail Markovskiy / shutterstock.comWidok na Katedrę Łacińską od strony urokliwego, renesansowego Rynku. Fot. Mikhail Markovskiy / shutterstock.com

7
Fot. Protasov AN  / shutterstock.com Fot. Protasov AN / shutterstock.com

Tel Awiw / Izrael

Tel Awiw jest niczym śródziemnomorskie Miami z ciągiem nowoczesnych wieżowców wznoszących się nad pięknymi, piaszczystymi plażami. To jednocześnie intrygująca, kosmopolityczna metropolia, znacznie różniąca się swoją swobodną atmosferą od uduchowionej i konserwatywnej Jerozolimy.

Europejskość Izraela nie odnosi się jedynie do jego udziału w Eurowizji. I choć geograficznie Tel Awiw nie należy do naszego kontynentu, tak samo z resztą jak należący do UE Cypr, a mentalnie być może bliżej do Stanów Zjednoczonych, krótki dystans, jaki trzeba przebyć samolotem do tego miasta sprawia, że doskonale pasuje ono do "europejskiego" zestawienia.

Pod względem stylu życia, ciekawych butików, setek wartych odwiedzenia kafejek, klubów i restauracji Tel Awiw nie ustępuje niczym czołowym, zachodnim stolicom. Ma jednak do zaoferowania jeszcze coś więcej: wspaniałe słońce przez większą część roku.

Fot. Protasov AN  / shutterstock.com Fot. Protasov AN / shutterstock.com

Ta gospodarcza stolica współczesnego Izraela powstała na początku XX w. według obowiązującej wówczas, postępowej koncepcji "miasta-ogrodu". W Tel Awiwie można odnaleźć bardzo wiele ciekawych, przedwojennych obiektów modernistycznych. Ulice są jasne, szerokie i pełne zieleni. Obrócone twarzą do nadmorskich promenad miasto najlepiej jest zwiedzić na wypożyczonym rowerze.

W zupełnie inny świat wejdziesz wkraczając do zabytkowej Jafy - dziś dzielnicy Tel Awiwu, a niegdyś jednego z najstarszych portowych miast nad morzem śródziemnym. Kręte uliczki pełne schodów, kamiennych bram i kaskadowo opadającej z zabytkowych murów zieleni przenoszą cię tutaj w nostalgiczny klimat starożytnego bliskiego wschodu.

Jedną z najbardziej urokliwych dzielnic Tel Awiwu jest starożytna Jafa, fot. Joshua Haviv / shutterstock.comJedną z najbardziej urokliwych dzielnic Tel Awiwu jest starożytna Jafa, fot. Joshua Haviv / shutterstock.com

8
fot. Mikhail Pogosov / shutterstock.com fot. Mikhail Pogosov / shutterstock.com

Erywań i Armenia

Choć na pozór położona u stóp góry Ararat stolica Armenii nie ujmuje urodą, warto zwrócić na nią uwagę choćby z tego powodu, że jest ona jednym z najstarszych miast świata - założono ją przeszło 2700 lat temu. W jej bliskim otoczeniu możesz natomiast odnaleźć starożytne i średniowieczne zabytki dorównujące najcenniejszym skarbom Francji, Grecji czy Italii.

Jednocześnie położona na południowym Kaukazie Armenia nie została jeszcze do tego stopnia "odkryta" przez europejskich turystów jak sąsiednia Gruzja. Też nie zaglądają tu "tanie linie lotnicze". A przegapić podróży w to jedno z najoryginalniejszych miejsc na świecie, położonych zaledwie parę godzin lotu z Warszawy, po prostu nie sposób.

Tę imponującą, starożytną świątynię poświęconą bogowi słońca Mitrze można znaleźć w miejscowości Garni, położonej niecałe 30 km na wschód od Erywania. Wzniesiono ją w I w. n.e. Fot. Irina Papoyan / shutterstock.comTę rekonstrukcję imponującej, starożytnej świątyni, która była poświęcona bogowi słońca Mitrze można znaleźć w miejscowości Garni, położonej niecałe 30 km na wschód od Erywania. Wzniesiono ją w I w. n.e. Fot. Irina Papoyan / shutterstock.com

Erywań to wciąż trochę siermiężne i postsowieckie miasto, w którym oazy bogactwa sąsiadują z ciągnącymi się po horyzont i rozsypującymi blokowiskami. Jeśli jednak interesujesz się współczesną architekturą, koniecznie zarezerwuj sobie dzień na obejście tutejszej monumentalnej architektury z czasów radzieckich. Ich skala i rozmach mogłyby przyprawić dawnych budowniczych warszawskiego Pałacu Kultury o nie lada rumieńce.

Nie przegap także wycieczki na wzgórze Arin Berd, na którym wznosi się starożytne miasto Erebuni - dostojna twierdza, wzniesiona w 782 r. p.n.e. przez króla państwa Urartu. W działającym dziś na wzgórzu muzeum, poza niezwykłymi ruinami zobaczysz także kamienne bloki ze starożytnymi inskrypcjami, monumentalne malowidła ścienne i wiele przedmiotów, pozostawionych przez ludzi, którzy przez ostatnie 3 tysiąclecia zamieszkiwali okolice góry Ararat.

W Armenii znajdziesz też wiele hipnotyzujących zabytków ery wczesnego chrześcijaństwa, takich jak znajdujący się bardzo blisko Erywania monastyr Geghard z IV w. n.e. Nieco dalej, na południu kraju zwiedzisz imponującą, klasyczną świątynię w Garni, a także malowniczo położoną fortecę, która była letnią rezydencją królów starożytnej Armenii.

Armenia słynie ze swoich mistycznych, chrześcijańskich zabytków, takich jak założone na początku XIII w. opactwo Noravank, położone 120 km od stolicy kraju. Fot. Karen Faljyan / shutterstock.comArmenia słynie też ze swoich mistycznych, chrześcijańskich zabytków, takich jak założone na początku XIII w. opactwo Noravank, położone 120 km od stolicy kraju. Fot. Karen Faljyan / shutterstock.com

9
Najpiękniejsza, zabytkowa część Zurychu znajduje się nad brzegami rzeki Limmart, w miejscu, gdzie uchodzi ona do Jeziora Zuryskiego, fot. Bertl123 / shutterstock.com Najpiękniejsza, zabytkowa część Zurychu znajduje się nad brzegami rzeki Limmart, w miejscu, gdzie uchodzi ona do Jeziora Zuryskiego, fot. Bertl123 / shutterstock.com

Zurych / Szwajcaria

Znany przede wszystkim jako bankowe zagłębie Europy Zurych jest jednocześnie jednym z najbardziej urokliwych i uporządkowanych miast starego kontynentu. Ceny w sklepach, restauracjach i hotelach pozwalają raczej na spędzenie tu miłego weekendu i ani dnia dłużej, za to czekające tu na ciebie wrażenia estetyczne czynią z tej metropolii kolejny, obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie.

Zurych jest finansową stolicą Alp już od średniowiecza. Przypominają o tym m.in. wystawne kamienice kupieckich gildii, które można podziwiać m.in. nad brzegami rzeki Limmat. Tutejsze stare miasto wprost roi się od ciekawych restauracji, kawiarenek i luksusowych butików. Będąc w Zurychu, poza uderzającym (przybysza z Europy Wschodniej...) uczuciem "sterylności", w kolejnej chwili docenisz urok otaczającej cię historii, a także międzynarodowy klimat miasta, którego 1/3 mieszkańców to osoby nie posiadające szwajcarskiego obywatelstwa.

Zurych jest miastem tramwajów. Jego sprawna komunikacja miejska stanowi wzór dla całej Europy. Fot. InnaFelker / shutterstock.com Zurych jest miastem tramwajów. Jego sprawna komunikacja miejska pozostaje wzorem dla całej Europy. Fot. InnaFelker / shutterstock.com

Po Zurychu bardzo łatwo jest się poruszać działającą jak szwajcarski zegarek miejską komunikacją, albo na wypożyczonym rowerze. Na turystów czeka tu wiele świetnie wyposażonych muzeów - zarówno historycznych, jak i ze sztuką nowoczesną - oraz kilkadziesiąt mniejszych, prywatnych galerii.

W sierpniu na uliczną paradę w Zurychu ściągają wielbiciele muzyki techno z całej Europy. Również w końcówce lata warto odwiedzić tutejszy, słynny na cały kontynent festiwal teatralny.

Piękna, alpejska architektura nad brzegiem rzeki Limmat w Zurychu, D.Bond / shutterstock.comPiękna, alpejska architektura nad brzegiem rzeki Limmat w Zurychu, D.Bond / shutterstock.com

10
Słynny Pałac Zimowy w Petersburgu, fot. Brian Kinney / shutterstock.com Słynny Pałac Zimowy w Petersburgu, fot. Brian Kinney / shutterstock.com

Sankt Petersburg / Rosja

Dawna stolica carów nad Zatoką Fińską to jedno z największych i najrozleglejszych miast w całej Europie. Położone nad kanałami miasto jest prawdziwym skarbem klasycystycznej architektury i urbanistyki doby oświecenia, a tutejsze galerie sztuki mogłyby obdzielić eksponatami kilkadziesiąt pierwszorzędnych muzeów z zachodniej Europy.

Również do Petersburga nie dolecisz "tanimi liniami", dlatego warto dokonać rezerwacji lotu z odpowiednim wyprzedzeniem. Znacznie więcej niż za krótki lot i tak wydasz na miejscu, ale rozrzucona na 40 wyspach metropolia nad Newą jest bez wątpienia miejscem, które trzeba zobaczyć.

5-milionowy Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Federacji Rosyjskiej i piątym w Europie, fot. Dmitriy Yakovlev / shutterstock.com5-milionowy Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Federacji Rosyjskiej i piątym w Europie, fot. Dmitriy Yakovlev / shutterstock.com

Reprezentacyjne centrum Sankt Petersburga zachowało w większości swój historyczny wygląd z XVIII i XIX w. Największe wrażenie spośród wszystkich atrakcji miasta robi Plac Pałacowy, otoczony monumentalnymi gmaszyskami carskiego Pałacu Zimowego i Sztabu Generalnego. Było to miejsce wielu z najdonioślejszych zdarzeń w historii Rosji, z rewolucją październikową 1917 r. na czele.

Inne ważne atrakcje miasta to m.in. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Teatr Aleksandryjski na placu Ostrowskiego, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego czy słynne na całym świecie i gigantyczne muzeum sztuki Ermitaż, mieszczące się w aż pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Aby je zwiedzić w całości, jeden weekend na pewno ci nie wystarczy.

Inne ważne atrakcje miasta to m.in. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Teatr Aleksandryjski na placu Ostrowskiego, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, pałac z wielką kaskadą w Peterhof czy słynne na całym świecie i gigantyczne muzeum sztuki Ermitaż, mieszczące się w aż pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Aby je zwiedzić w całości, jeden weekend na pewno ci nie wystarczy.

Usadowiony nad Zatoką Fińską Petersburg to magiczne miasto kanałów, fot. Sergei Butorin / shutterstock.comUsadowiona nad Zatoką Fińską, dawna stolica carów to zarazem magiczne miasto kanałów, fot. Sergei Butorin / shutterstock.com

11
Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr był w średniowieczu częścią rozległego imperium weneckiego. Przypomina o tym m.in. marmurowy lew na promenadzie w Larnace - symbol włoskiego miasta na wodzie, fot. Kirill__M  / shutterstock.com Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr był w średniowieczu częścią rozległego imperium weneckiego. Przypomina o tym m.in. marmurowy lew na promenadzie w Larnace - symbol włoskiego miasta na wodzie, fot. Kirill__M / shutterstock.com

Larnaka / Cypr

Larnaka to współczesna nazwa starożytnego portu Kition na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Działa tu dziś największy port lotniczy na Cyprze. Turystów przyciągają w to miejsce przede wszystkim piaszczyste plaże i piękne bulwary, a także świetna pogoda, jedyne w swoim rodzaju zabytki i wyśmienita baza hotelowa.

Larnaka leży zaledwie 45 km od stolicy Cypru - Nikozji. Z uwagi na raczej niewielkie rozmiary wyspy, można ten port potraktować jako dobrą bazę wypadową do zwiedzenia kraju.

360-stopniowa panorama wnętrza średniowiecznego zamku w Larnace, fot. Kirill__M  / shutterstock.com360-stopniowa panorama wnętrza urokliwego zamku w Larnace, fot. Kirill__M / shutterstock.com

Jedną z głównych atrakcji Larnaki jest stary i wielokrotnie przebudowywany zamek, pełniący swego czasu też funkcję tureckiego (a w czasie I wojny światowej też niemieckiego...) fortu. Obecnie działa w nim muzeum historii starożytnej, natomiast na jego rozległym dziedzińcu odgrywane są "pod chmurką" sztuki teatralnej.

Kolejnym skarbem dawnej architektury w Larnace jest cerkiew św. Łazarza z IX w. Według tradycji, w podziemiach kościoła spoczywa jego słynny patron, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr i stał się założycielem miejscowej gminy chrześcijańskiej.

Arkady w dziedzińcu wczesnośredniowiecznego kościoła św. Łazarza w Larnace, fot. Kirill__M  / shutterstock.comArkady w dziedzińcu IX-wiecznej cerkwi św. Łazarza w Larnace, fot. Kirill__M / shutterstock.com

12
Ryga, fot. Alexander Tolstykh / shutterstock.com Ryga, fot. Alexander Tolstykh / shutterstock.com

Ryga / Łotwa

Ryga to piękne, bardzo zielone miasto. Prócz wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowego Starego Miasta trzeba zwiedzić okalające centrum bulwary. Powstały one w miejscu średniowiecznych umocnień. Po obu stronach spacerowego traktu znajduje się wspaniała zabudowa z końca XIX w.

Zrekonstruowane stare miasto w Rydze, fot. f9photos / shutterstock.comNajważniejszy rynek w Rydze, fot. f9photos / shutterstock.com

Kamienice i reprezentacyjne gmachy przetrwały setki lat w niemal nienaruszonym stanie. Miasto w okresie wojny ucierpiało w zdecydowanie mniejszym stopniu niż na przykład Warszawa. Również w okresie sowieckim udało się zachować wiele historycznych budowli.

Ryga: piękne stare miastoPiękne stare miasto w Rydze, fot. Sergei25 / shutterstock.com

W mieście panuje przekonanie, że sowieci zostawili budynki w spokoju, aby radzieccy filmowcy mogli kręcić tu sceny udające imperialistyczne metropolie - Londyn i Paryż. Jeśli w czasie twojego wypadku do stolicy Łotwy nie będzie jeszcze zbyt zimno, warto byś zajrzał również do oddalonej o 10 kilometrów Jurmały, gdzie znajdziesz najpopularniejszą w kraju plaża.

Łotwa. Secesyjna Ryga - kamienica przy ulicy AlbertaŁotwa. Secesyjna Ryga - kamienica przy ulicy Alberta/shutterstock

13
Stolica Malty Valletta, fot. Francesco Bencivenga/shutterstock.com Stolica Malty Valletta, fot. Francesco Bencivenga/shutterstock.com

Valletta / Malta

Ekstremalnie mały kraj z równie niewielką, ale bardzo urokliwą stolicą Vallettą - dawną nieustraszoną twierdzą Zakonu Joannitów. W trakcie podejścia do lądowania, całą wyspę można podziwiać przez okno samolotu. Niemała jest tu tylko liczba kościołów - ponoć 365, dokładnie jeden na każdy dzień roku.

Choć Malta to dawna kolonia brytyjska, wyspiarska sztywność i królewskie zadęcie już dawno zostały wyplenione. Swoim temperamentem Maltańczykom zdecydowanie najbliżej jest do ich sąsiadów z Sycylii - są głośni, bardzo weseli i serdeczni, a przy tym trudno przychodzi im wystać w sklepowej kolejce bez próby sprytnego wyprzedzenia zamyślonego turysty.

Po Brytyjskim Imperium ostała się na wyspie natomiast powszechna i perfekcyjna znajomość angielskiego, lewostronny ruch drogowy i nieszczególnie smaczna kuchnia, której flagową potrawą jest ryba z frytkami serwowana w gazecie. Ewentualnie smaczny jest królik, którego warto skosztować szczególnie w knajpianym i klimatycznym miasteczku St. Julian's (wchodzącym wraz z Vallettą w skład aglomeracji, rozciągającej się prawie na całą wschodnią część wyspy Malta).

Malta, fot. liseykina/shutterstock.comMalta, fot. liseykina/shutterstock.com

Niewielki kraik na Morzu Śródziemnym słynie też z kursów językowych, na które zjeżdżają się latem uczniowie z całej Europy. Nocami bawią się w Pachaville, a w ciągu dnia zwlekają się z łóżek i razem z rzeszą turystów płyną na sąsiednią wysepkę Comino, wypoczywać w słynnym kurorcie Blue Lagoon. Choć natężenie ciasno ustawionych tam obok siebie leżaków początkowo nie zachwyca, to widok błękitnej wody i skalnych jaskiń w tle rekompensują wszelkie niedogodności.

 

Fort Saint-Angelo de La Valettefot. 5afd4770411ca76c / Wikimedia Commons

14
Fot. ciccino77/shutterstock.com Fot. ciccino77/shutterstock.com

Sycylia

To tu zaczynają się Włochy. Lub kończą - zależy od interpretacji. Jest "klimatycznie": uliczni akordeoniści przygrywają melodię z "Ojca Chrzestnego", a straganiarze sprzedają figurki Don Corleone z głową na sprężynie. Spacerując jedną z tutejszych, skąpanych w słońcu uliczek możesz też zobaczyć energicznie gestykulujących gawędziarzy, turlającego się przez ulicę Fiata 600 sprzed kilku dekad, albo młodą parę wychodzącą z hukiem wraz z całym weselnym orszakiem z barokowego kościółka.

Każda, nawet najmniejsza miejscowość ma swoją własną kuchnię, choć wśród dań na całej wyspie najbardziej popularna jest Caponata - specyficzna pasta z bakłażana. Bo Sycylijczycy kochają dobrą kuchnię, śpiew i wino... jeśli chodzi o to ostatnie, to szczególnie warte uwagi jest kilka trunków z okolic Etny i - ulubieniec kobiet - słodki Moscato di Siracusa.

Syrakuzy, fot.  Michael Avory/shutterstock.comSyrakuzy, fot. Michael Avory/shutterstock.com

Położone w południowo-wschodniej części wyspy Syrakuzy to być może najpiękniejsze miejsce na Sycylii, a dla wielu osób, jedno z najpiękniejszych na całym świecie. Jeśli komuś znudzi się architektura, warto tam odwiedzić Etnaland - wielki park wodny niedaleko słynnego wulkanu. Dla "miejskich eksploratorów" sycylijski "eurotrip" nie może się udać bez odwiedzenia tutejszych wielkich, portowych aglomeracji: Palermo na północy i Katanii na wchodzie.

 

Palermo, fot. Bernhard J. Scheuvens - C.C. b 2.5Palermo, fot. Bernhard J. Scheuvens - C.C. b 2.5

15
Więcej na ten temat: europa, podróże