15 najpiękniejszych miasteczek w Europie Środkowej

Marcin Wieczorkowski
W niektórych znajdziecie pełno turystów, w innych spokój i dyskretny urok prowincjonalnej burżuazji. Ale wszystkie warte są odwiedzenia, bo jest w nich coś naprawdę magicznego. Jako, że w samej Polsce - co wszyscy wiemy od dziecka - znajdziemy dziesiątki "najpiękniejszych miast Europy", w tym zestawieniu skupiamy się na innych, jakże nam bliskich geograficznie i kulturowo krajach regionu.
Fot. kaprik / shuttestock.com Fot. kaprik / shuttestock.com

Ołomuniec (Czechy)

Historyczna stolica Moraw to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych (i najstarszych!) miast w kraju naszych południowych sąsiadów. Od wieków to najważniejszy w regionie ośrodek kulturalny, uniwersytecki i duchowy - swoją siedzibę mają tu biskupi - katolicki, husycki, a także patriarcha Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Ołomunieckie stare miasto jest drugim po praskim największym w kraju zespołem zabytkowym - rozsławiła go przede wszystkim znajdująca się na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej, która została w 2000 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyróżnikiem tutejszej architektury są piękne budowle utrzymane w renesansowym i barokowym stylu, a także klimatyczne dzielnice: Klasterni Hradisko i Svaty Kopecek ze wspaniałymi klasztorami.

 

Zdjęcie Kingston SDHC 32GB Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Sony AX100
Kingston SDHC 32GB Pentax XG-1 Sony AX100
źródło: Okazje.info
1
Fot. Pawel Kazmierczak / shutterstock.com Fot. Pawel Kazmierczak / shutterstock.com

Hallstatt (Austria)

To niesamowite, położone w Górnej Austrii, miasteczko doczekało się już nawet... własnej kopii. W prowincji Guangdong na południu Chin miejscowy inwestor zrekonstruował kościelną wieżę z zegarem, rynek otoczony domami o spadzistych dachach oraz inne budowle niczym żywcem wyjęte wprost z alpejskiego krajobrazu. Całe przedsięwzięcie kosztowało 940 mln dolarów. Trudno się dziwić Chińczykom, ponieważ uroda Hallstatt zapiera dech w piersiach. Miasteczko położone jest nad brzegiem jeziora Halsztackiego u podnóża szczytów Alp Salzburskich. To także najbardziej znany symbol regionu Salzkammergut - legendarnej krainy soli, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dzisiaj w okolicach miasta zachowała się także jedna z najstarszych kopalń soli, która powstała jeszcze w epoce brązu.

2
Fot. Fesus Robert / shutterstock.com Fot. Fesus Robert / shutterstock.com

Bled (Słowenia)

To zdecydowanie jedna najbardziej malowniczych miejscowości w Słowenii. Bled, położony u podnóża Alp Julijskich, nad jeziorem o tej samej nazwie słynie przede wszystkim z pięknej wysepki, która skrywa mały kościółek. Wokół tego miejsca narosło wiele legend i mitów - jedna z nich dotyczy jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Rzekomo wtedy istniała tutaj słowiańska świątynia na cześć bogini o imieniu Ziva, która uważana była za patronkę miłości. Po przyjęciu chrześcijaństwa lud zmuszony został skończyć z wielobóstwem, dlatego kapliczka otrzymała imię Maryi. Później postawiono tu jeszcze jedną kapliczkę, a przed kościółkiem rzeźbę Marii Magdaleny. Bled słynie także z niemal równie malowniczo położonego zamku, a także źródeł termalnych.

3
Fot. Scirocco340 / shutterstock.com Fot. Scirocco340 / shutterstock.com

Goerlitz (Niemcy)

Piękniejsze oblicze cieszącego się umiarkowaną sławą polskiego Zgorzelca. Goerlitz, w przeciwieństwie do wielu innych niemieckich miast, nie ucierpiało aż tak bardzo podczas drugiej wojny światowej, dlatego do dzisiaj zachowały się tutaj cenne zabytki pochodzące z wielu epok - np. monumentalny kościół św. Piotra i Pawła, neorenesansowy Nowy Ratusz czy secesyjny dom towarowy. Piękno i różnorodność tutejszej architektury są także magnesem dla filmowców, którzy właśnie w Goerlitz co raz częściej realizują zdjęcia do hollywoodzkich superprodukcji - wystarczy wspomnieć o "Lektorze", "Bękartach Wojny" czy zeszłorocznym hicie - "The Grand Budapest Hotel". Miasto chętnie odwiedzają także turyści, także ci z Polski - łącznie co roku przyjeżdża ich tutaj blisko ćwierć miliona.

4
Fot. Dragan Jovanovic / shutterstock.com Fot. Dragan Jovanovic / shutterstock.com

Sybin (Rumunia)

W Sybinie możemy poczuć się jak w każdym podobnym niemieckim miasteczku... niemieckim? Otóż to. Miasto wzniesione zostało przez saskich kolonistów, którzy w XII wieku tłumnie przybywali do rumuńskiego Siedmiogrodu. Jednym z najbardziej znanych założonych przez nich grodów stał się właśnie Sybin, nazywany także Hermannstadt. Stał się jednym z najprężniejszych ośrodków kulturalnych i handlowych w tej części Europy - jeszcze w XVII wieku Sybin uważany był za najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodniej. Dzisiaj można zobaczyć tu fantastyczne zabytki będące świadectwem czasów świetności Hermannstadt - np. Pałac Brukenthala, Cerkwiew metropolitalną św. Trójcy czy Stary Ratusz.

5
Fot. oriontrail / shutterstock.com Fot. oriontrail / shutterstock.com

Osijek (Chorwacja)

Zdecydowana większość trafiających do Chorwacji turystów nie oddala się nawet na kilka kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Nawet nie wie, jak dużo traci. Znajdująca się we wschodniej części kraju Slawonia jest niezwykłym regionem, pełnym urokliwych, jeszcze nieodkrytych przez masową turystykę miasteczek. Do tych najciekawszych zaliczany jest Osijek. Obecnie to czwarte największe miasto w kraju, choć liczy sobie zaledwie niewiele ponad 100 tys. mieszkańców. Osijek słynie ze swojej pięknej barokowej architektury - tutejsza starówka to część wzniesionej jeszcze w XVII wieku twierdzy obronnej. Wokół centralnie położonego placu Świętej Trójcy znajdują się najważniejsze zabytki - m.in. bogato zdobiony Dom Szlachcica oraz Pałac Slawońskiego Dowództwa Generalnego. Co ciekawe, Osijek ma też drugi rynek - w nowszej części miasta znajdziemy równie piękny skwer Ante Starcevicia, nad którym majestatycznie góruje wieża katedry św. Piotra i Pawła. Miasto słynie także z produkcji piwa - tutejszy browar pracuje nieprzerwanie od XVII wieku!

6
Fot. Maran Garai / shutterstock.com Fot. Maran Garai / shutterstock.com

Bańska Szczawnica (Słowacja)

To niezwykle urokliwie położone słowackie miasto przez wieki było jednym z najważniejszych w regionie ośrodków wydobycia złota i srebra, co w dużym stopniu przyczyniło się do wysokiego statusu społecznego mieszkańców. Bańskiej Szczawnicy jednak na szczęście daleko do klimatu przemysłowego miasta. Wręcz przeciwnie - nazywane jest jedną ze słowackich pereł! Dzięki położeniu na zboczach Gór Szczawnickich trudno znaleźć tu prostą ulicę - brukowane szlaki wiją się licznymi zakrętami raz w górę, raz w dół. Wszędzie widać tu także ślady górniczej przeszłości - np. kompleks byłej Akademii Górniczej i Leśnej, najstarszej tego typu uczelni na świecie, czy też liczne bogate gotyckie i renesansowe pałace przedsiębiorców kopalnianych oraz kamienice mieszczan. Można tu również odwiedzić nieczynną już sztolnię Glanzenberg oraz górujące nad miastem Stary i Nowy Zamek.

7
Fot. graphia / shutterstock.com Fot. graphia / shutterstock.com

Kutna Hora (Czechy)

To niezwykle klimatyczne miasteczko położone jest zaledwie około 60 kilometrów od czeskiej stolicy. Wyróżnia się starą, nieraz sięgającą nawet Średniowiecza, zabudową. Kutna Hora swój dynamiczny rozwój w tym okresie zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu srebra - dzięki tutejszym bogatym złożom tego kruszcu w mieście powstała mennica królewska, w której pracowali rzemieślnicy sprowadzeni aż z włoskiej Florencji. Pomimo że już od XVIII wieku nie wytwarza się tu monet, na pamiątkę tego okresu pozostało muzeum mincerstwa i galeria numizmatyczna. Jednak to nie jedyne rozpoznawalne symbole Kutnej Hory - warto tu przyjechać, aby zobaczyć starówkę wraz z górującą nad nią świątynią św. Barbary, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inną, choć nieco osobliwą atrakcją, jest także kaplica czaszek w Kościele Wszystkich Świętych - znajdują się w niej szczątki 40-70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV wieku, wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej.

8
Fot. Baciu / shutterstock.com Fot. Baciu / shutterstock.com

Sighisoara (Rumunia)

Malowniczo położona pośród siedmiogrodzich wzgórz Sighisoara może pochwalić się jednym z najlepiej zachowanych w całej Europie Środkowej średniowiecznych zespołów miejskich. Podobnie jak w przypadku Sybina, miasto założone zostało przez niemieckich kolonistów, którzy przybywali na te ziemie w XII i XIII wieku na życzenie króla Węgier. Sighisoara na początku XIV wieku otrzymała pełnię praw miejskich i zaczęła się prężnie rozwijać jako ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście na świat przyszedł słynny władca Wołoszczyzny, Wład Palownik, będący pierwowzorem dla postaci książkowego Hrabiego Drakuli.

9
Fot. Karel Gallas / shutterstock.com Fot. Karel Gallas / shutterstock.com

Ostrzyhom (Węgry)

Położone nad Dunajem miasto określane jest węgierskim Watykanem. To właśnie tutaj znajduje się słynna i największa w kraju Madziarów katolicka świątynia, czyli Bazylika św. Wojciecha, która równocześnie pełni funkcję siedziby węgierskiego prymasa. Miasto było także pierwszą stolicą Węgier. Miały tu miejsce bardzo ważne dla historii kraju wydarzenia, jak chociażby chrzest i koronacja św. Stefana - pierwszego koronowanego władcy państwa. Będąc w Ostrzyhomiu koniecznie należy odwiedzić od­re­stau­ro­wa­ny zamek Ar­pa­dów wraz z mieszczącym się w nim muzeum oraz dwunastowiecz­ną ka­pli­cą.

10
Fot. joyfull / shutterstock.com Fot. joyfull / shutterstock.com

Karlowe Wary (Czechy)

Powiedzenie, że to miasto jest czeskim odpowiednikiem Cannes nie jest wcale na wyrost. Zresztą obecność festiwalu filmowego nie jest jedyną wspólną cechą łączącą obie miejscowości - Karlowe Wary, podobnie jak Cannes są kurortem, do którego od dziesięcioleci zjeżdżają zamożni turyści spragnieni blichtru i wyjątkowej atmosfery. To także największe w Czechach uzdrowisko, w którym znajduje się aż 13 źródeł termalnych (najcieplejsze ma ponad 70 stopni Celsjusza!) - to one przyciągały tych najbardziej znanych kuracjuszy - bywali tu m.in. Johann Wolfgang Goethe, Ludwik van Beethoven czy Nikołaj Gogol. W Karlowych Warach warto zobaczyć budynek Teatru Miejskiego, Cesarskich Łaźni, kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, a także koniecznie spróbować wyrabianego tutaj ziołowego przysmaku - Becherovki!

11
Jaroslav Moravcik / shutterstock.com Jaroslav Moravcik / shutterstock.com

Rużomberk (Słowacja)

To jedno z najciekawszych słowackich miast usytuowanych w północnej części kraju, nieopodal granicy z Polską. Rużomberk wyróżnia się urokliwym położeniem geograficznym - miejskie zabudowania rozciągają się wzdłuż szerokiej doliny oddzielającej szczyty Wielkiej Fatry od Niskich Tatr. Równie piękna jak tutejsze widoki jest również sama architektura i historia miasta, które na przełomie XIX i XX wieku stało się kolebką słowackiego odrodzenia narodowego. To właśnie tutaj powstał Bank Słowacji, a także słowackojęzyczne czasopismo "Hlas". W Rużomberku koniecznie należy odwiedzić kościół św. Andrzeja, ratusz miejski, a także Vlkolinec - dawną samodzielną wioskę, obecnie rezerwat architektury drewnianej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

12
Fot. eldeiv / shutterstock.com Fot. eldeiv / shutterstock.com

Eger (Węgry)

Stolica komitatu Heves znana jest w całych Węgrzech głównie jako uzdrowisko i miejsce urodzin wybitnego pisarza i poety Gezy Gárdonyiego. W tym urokliwie położonym na północy kraju mieście znajduje się także wspaniały, trzynastowieczny zamek, barokowy kościół minorytów oraz jedna z największych na Węgrzech neoklasycystycznych katedr. Co ciekawe, Eger znany jest również z jednego z najstarszych w Europie obserwatoriów astronomicznych - stworzył je tutaj w XVIII słowacki jezuita Masymilian Hell, którego imieniem nazwano jeden ze znajdujących się na Księżycu kraterów. Miasto odwiedzane jest również tłumnie przez wielbicieli wina - niedaleko centrum Egeru znajduje się bowiem słynna Dolina Pięknej Pani. Miejsce to słynie ze sporej liczby piwniczek wykutych w miękkiej wulkanicznej skale, która ponoć idealnie nadaje się do przechowywania wina - zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę.

13
Fot. Andreas Zerndl / shutterstock.com Fot. Andreas Zerndl / shutterstock.com

Cheb (Czechy)

To wręcz wymarzony cel podróży dla osób kochających klimat średniowiecznej architektury. Usytuowane kilkanaście kilometrów od Karlowych Warów, praktycznie na samej czesko-niemieckiej granicy, miasto przyciąga turystów przede wszystkim wyjątkową atmosferą oraz pieczołowicie odnowionymi zabytkami. W Chebie warto zgubić się pośród plątaniny wąskich brukowanych uliczek i podziwiać takie dzieła, jak wzniesiony w stylu romańskim przez cesarza Fryderyka I Barbarossę zamek czy Spalicek - malowniczy zespół jedenastu średniowiecznych domów kupieckich pochodzących z XIII wieku. Co ciekawe, do Chebu i pobliskich Mariańskich Łaźni uwielbiał przyjeżdżać sam Johann Wolfgang Goethe.

14
Fot. Jaroslav Moravcik / shutterstock.com Fot. Jaroslav Moravcik / shutterstock.com

Preszów (Słowacja)

Położony na północnym krańcu Kotliny Koszyckiej, otoczony praktycznie z każdej strony górami, Preszów jest trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim na Słowacji. Jego historia sięga XIII wieku, lecz prawdziwy rozkwit nastąpił dwieście lat później, kiedy miasto otrzymało liczne ulgi i przywileje królewskie. Dzięki nim, a także swojemu położeniu geograficznemu, Preszów stał się ważnym ośrodkiem handlowym, z którego kupcy wysyłali swoje towary zarówno do Siedmiogrodu, jak i Polski. Ich najcenniejszym produktem przez wieki było wino, także to pochodzące z Tokaju, ponieważ miejscowi zarządzali częścią tokajskich winnic. O świetności miasta świadczą rozciągające się wzdłuż ulicy Hlavnej zabytki, m.in. gotycki kościół św. Mikołaja pozostający najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.

15
Więcej na ten temat: podróże