10 najlepszych sposobów na tanie podróżowanie

Agnieszka Zawistowska
Marzy ci się łapanie wysokich fal, próbowanie egzotycznych potraw czy trekking po dżungli? Wyjechałbyś, ale za mało zarabiasz? Skończ z wymówkami! Podróże wcale nie muszą wyczyścić twoich kieszeni, jeśli mądrze zabierzesz się za ich planowanie.
Tanie latanie/Fot. Shutterstock Tanie latanie/Fot. Shutterstock

Tanie loty to podstawa

W internecie znajdziesz mnóstwo stron, dzięki którym wyszukasz tanie loty. Wśród nich są m.in. Skyscanner.pl, Flipo.pl, Kayak.pl czy Tripsta.pl. Z pomocą przyjdą także portale, które na bieżąco informują o promocjach jak np. Fly4Free.pl czy Loter.pl. Szukając okazji, warto także odwiedzić strony linii lotniczych oraz biur lub agencji podróżniczych, które oferują przeloty czarterami nieraz w całkiem atrakcyjnych cenach.

Entuzjaści taniego i częstego podróżowania docenią Azuon.com - płatną przeglądarkę, która znajduje loty, łącząc wyniki z różnych nisko kosztowych linii lotniczych i pokazuje najtańsze połączenia. Algorytm wyszukiwarki został zaprojektowany w taki sposób, żeby początkowo przedstawione dostępne połączenia były najtańsze bez względu na trasę podróży (to często wyklucza loty bezpośrednie).

Alternatywą może być bezpłatny serwis AZair.com, który wyszukuje loty budżetowych linii w całej Europie, basenie Morza Śródziemnego i Azji.

Jak dzięki tanim lotom zwiedzić świat? Przeczytaj w książce "Lecę dalej" >>

 

1
fot. Mikołaj Kirschke, Monika Bielkiewicz-Kirschke fot. Mikołaj Kirschke, Monika Bielkiewicz-Kirschke

A jeśli nie samolotem, to...

...samochodem. I to w grupie. Carpooling, bo o nim mowa, polega na udostępnianiu wolnych miejsc w samochodzie i dzielenie się kosztami podróży. To świetny sposób na tanie podróżowanie, który przy okazji daje możliwość poznania nowych ludzi. W zależności od kierunku wyjazdu, za przejazd można zapłacić nawet trzy razy mniej niż za przelot samolotem. Dla przykładu, wyprawa z Warszawy do Pragi - z dnia na dzień - to koszt zaczynający się od 65 zł. Samolot - ponad 200 zł.

Najpopularniejszymi serwisami tego typu są BlaBlaCar.pl oraz Carpooling.pl (oba mają zasięg europejski), na których najpierw trzeba się zarejestrować, żeby móc z nich skorzystać. Zaczynasz odwprowadzenia miasta, z którego planujesz wyruszyć i docelowego. Następnie podajesz datę planowanej podróży i rezerwujesz miejsce u kierowcy, który oferuje przejazd na wybranej trasie. W wyborze pomogą ci rekomendacje innych użytkowników serwisu.

Oni podróżują busem przez świat. Przeczytaj o ich przygodach >>

2
Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Autostop - o czym warto pamiętać

Wedle wielu backpackersów najlepszym możliwym sposobem podróżowania jest autostop. Nie dosyć, że można szybko przemieścić się z jednego miejsca w drugie, to na dodatek bezpłatnie. Ponadto czas spędzony w podróży można spożytkować na rozmowie i dowiedzieć się czegoś o danym regionie, w którym akurat się znajdujesz.

Decydując się na stopa, warto jednak zachować elementarne zasady bezpieczeństwa oraz zadbać o... wygląd. Łatwiej złapiesz okazję, prezentując się jako typowy podróżnik z plecakiem i tabliczką z nazwą miejscowości. A co jeśli kierowca auta nagle zacznie się dziwnie zachowywać? Tu wprawieni autostopowicze są zgodni: symuluj wymioty - to najprostszy sposób, żeby jak najszybciej wydostać się z samochodu.

Jak jeździć autostopem? Czy warto? Odpowiedź znajdziesz w książce ?Autostopem przez życie? >>

 

3
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Szukaj kolejowych promocji

Stosunkowo tanim i wygodnym sposobem podróżowania jest kolej, a konkretnie tzw. rail pass. Podróżując po Europie, możesz skorzystać z usług RailEurope.com lub InterRail.eu. Przykładowo, bilet InterRail Pass upoważnia do podróżowania wszystkimi europejskimi kolejami państwowymi (poza miejscem zamieszkania) oraz statkami/promami towarzystw żeglugowych wymienionymi na okładce biletu InterRail Global Pass. Można wykupić bilet na nieograniczoną ilość przejazdów w wybranym kraju w ciągu kilku dni z miesiąca lub na nieograniczoną ilość przejazdów po całej Europie. Z biletami typu 'rail pass' spotkamy się także w innych częściach świata od USA (amtrak.com) po Japonię (japanrailpass.net).

4
Wilson Hostel w Warszawie Wilson Hostel w Warszawie

'Darmowa kanapa' czy hostel?

Nocleg, zaraz obok transportu, to najdroższy element podróży. Jeśli nie masz znajomych w miejscowości, do której się udajesz, a spanie w namiocie nie wydaje ci się wystarczająco wygodne czy bezpieczne, warto rozważyć couchsurfing. Ale uwaga! Ani Couchsurfing.com, ani mniej znany HospitalityClub.org nie są serwisami służącymi do znalezienia darmowego noclegu, tylko oferującymi wzajemną pomoc i wymianę. Nie zakładaj więc profilu na trzy dni przed wylotem, licząc, że ktoś od ręki przyjmie cię pod swój dach, bo tak się najpewniej nie stanie.

Warto rozważyć pobyt w hostelu, korzystając z serwisów takich jak hostelbookers.com czy hostelworld.com. Najtańszą opcją jest spanie w dormitorium, ale nie wszystkim to odpowiada. Do tego dochodzi troska o bagaż, który najczęściej ląduje w szafce zamkniętej na dość niepozorną kłódkę. Oczekujący większego komfortu mogą zdecydować się na pobyt w jedynce, jednak w tym przypadku koszt zdecydowanie wzrasta.

5

Zamieszkaj u miejscowych

Jeśli myślisz o zatrzymaniu się gdzieś na dłużej, rozejrzyj się za wynajęciem pokoju u rodziny. Informację o dostępnych kwaterach możesz znaleźć w informacji turystycznej lub pytając w barach czy sklepach. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zna kogoś wynajmującego pokój. W przypadku kierunków popularnych wśród backpackersów, jak Azja Południowo-Wschodnia czy duża część Ameryki Południowej, wybór miejsc noclegowych jest naprawdę bardzo duży.

W przypadku Europy - decyduje sezon. Dlatego pamiętaj, żeby wybierać miejsca oddalone od centrum turystycznego, wtedy zaoszczędzisz na wynajmie. I pamiętaj o tym, żeby zawsze - bez względu na to, czy to prywatna kwatera, hostel, czy hotel - negocjować ceny. Nie ma w tym żadnego wstydu, a jeszcze zdziwisz się, ile możesz ugrać.

6
fot. berlin-germany.eu fot. berlin-germany.eu

Turystyczne karty miejskie i darmowy przewodnik

W przypadku wyjazdu do większych europejskich miast da się gdzieniegdzie oszczędzić np. jedząc w restauracjach oddalonych od atrakcji turystycznych czy kupując kartę typu 'city tourism card' upoważniającą do wstępu do określonych muzeów i jazdy komunikacją miejską. Ponadto posiadacze takiej karty mogą często - w zależności od miejsca - skorzystać z systemu rabatów w wybranych punktach (m.in. restauracjach i sklepach). Można ją nabyć online lub punkcie informacji turystycznej.

Spora ilość większych miast organizuje też tzw. Free Walking Tour, dzięki którym można zwiedzić daną miejscowość za darmo. Wystarczy wpisać w przeglądarkę nazwę miasta z dopiskiem 'free tour', żeby sprawdzić, czy takie oprowadzanie ma miejsce akurat tam, gdzie jesteś. Wycieczki organizowane są przez wolontariuszy i zwykle trwają dwie godziny, obejmując najważniejsze punkty w mieście.

7

Pomyśl o wynajmie swojego mieszkania

Wyjeżdżasz na dłużej? Warto rozważyć wynajęcie swojego mieszkania. Można to zrobić także za pomocą serwisów takich jak airbnb.pl czy wimdu.pl, które działają na tej samej zasadzie: właściciele wstawiają oferty swoich mieszkań udokumentowane zdjęciami, wyznaczają cenę i ustalają warunki najmu. Klienci przeszukują oferty w zależności od potrzeb, ale najpierw muszą założyć na stronie swój profil. Płatność odbywa się online za pośrednictwem serwisów, które zatrzymują pobraną kwotę na 24 godziny od momentu zameldowania się gości. Dzięki temu obie strony mają czas na sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Po upływie doby należność przekazywana jest gospodarzom. Warto przemyśleć tę opcję, jeśli planujesz wyjazd na dłużej niż parę miesięcy.

8

Zobacz także:

Śladami Don Kichota: poznaj 10 spektakularnych zamków Hiszpanii

Alcazar (Segowia)fot. Sean Pavone / shutterstock.com

9
Więcej na ten temat: finanse, oszczędzanie, podróże, poradnik, top 10