Weekend w Warszawie: 5 miejsc nie tylko dla dresów i hipsterów

Mariusz Mikliński, specjalista od spraw miejsko-filmowych w magazynie 'Aktivist'
Dresiarsko-elegancka Mazowiecka, hipsterskie Powiśle, drogie restauracje i nietanie hamburgery. My spróbujemy zachęcić cię do poznania Warszawy, jakiej pewnie nie znasz. Mniej lanserskiej, kulturalnie wyszukanej - lecz wciąż bezpretensjonalnej. Wybraliśmy miejsca, które łatwo przeoczyć wśród setek przereklamowanych przybytków stołecznej gastronomii i zabawy.
Polonez, Warszawa Polonez, Warszawa

Polonez

Zaparkował na Poznańskiej, w jej rzadziej uczęszczanej części. Właściciele, odpowiedzialni za sukces łódzkiej klubokawiarni Warzywa i Owoce, reinterpretują PRL-owską tradycję. Portret wieszcza, poroże, paprotki... Brak meblościanki rekompensuje wybór trunków - lokalnych piw i wyszukanych nalewek. Jest też "smalec" (wegański) i gęsi pipek. Spożyciu towarzyszy kultura. Mikrokoncerty, pokazy filmów, słuchowiska z alternatywną polską muzyką. Playlistę z Kombi i Bajm zapętlono zaś w toalecie.

ul. Poznańska 24

Fb.com/polonez.klubokawiarnia

Zdjęcie Motorola Moto 360 czarny Zdjęcie Mykronoz Zewatch 2 Zdjęcie Sony SmartWatch 2 SW2
Motorola Moto 360 czarny Mykronoz Zewatch 2 Sony SmartWatch 2 SW2
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
1
Pardon, To Tu, Warszawa Pardon, To Tu, Warszawa

Pardon, To Tu

Istnieje od ponad trzech lat na tyłach Teatru Żydowskiego, wciąż rozwijając ofertę kulturalną. Za dnia kawiarnia (przyjazna dla właścicieli psów), księgarnia i sklep z plakatami i winylami. Wieczorem prężna scena muzyczna. Metraż niewielki, program potężny. Zadbano już o koncerty takich mistrzów improwizacji, jak Mats Gustafsson czy Mars Williams. Ale nie tylko jazz się tu gra. Gitara, songwriting, ambient... Trzeba korzystać, bo zapowiadana przebudowa teatru może zaważyć na losie klubokawiarni!

pl. Grzybowski 12/16

Pardontotu.pl

2
Yugo, Warszawa Yugo, Warszawa

Yugo

Na Żelazną, między biurowce i sieciówki, trochę południowego wigoru wprowadził pół-Serb Aleksandar Ćirlić. Nowo otwarte Yugo to miejskie, bałkańskie żarcie pod znakiem jugonostalgii. Z portretu lustruje gości marszałek Tito, pije się tu piwo Zastava, a porządne buły z mięsną zawartością - pljeskavicą czy ćevapi - je się na turystycznych leżakach. Prawie jak na kempingu nad Adriatykiem, ale z gwarancją, że nie pójdzie się na dno. Dobra alternatywa dla burgera, który w ostatnich latach zunifikował stołeczny street-food.

ul. Sienna 83

Fb.com/yugo

3
Centrum Zarządzania Światem, Warszawa Centrum Zarządzania Światem, Warszawa

Centrum Zarządzania Światem

Praskie życie koncentrowało się w okolicy ulic 11 Listopada i Inżynierskiej. Teraz przeniosło się na Okrzei. Nazwa Centrum Zarządzania Światem sugeruje, że ambicje właścicieli są niemałe, lecz to bezpretensjonalna knajpka. W środku cegła, loftowa atmosfera kamienicy i miks praskich klimatów - znalazło się miejsce i dla repliki balustrady z Targowej, i lamp inspirowanych latarniami z parku Praskiego. W menu prym wiodą alzackie placki. CZŚ to nie tylko konsumpcja, lecz także koncerty, wieczory ze stand- -upem i małe wystawy. Warto wpaść po ciężkiej wizycie w sąsiadującym urzędzie skarbowym.

ul. Okrzei 26

Centrumswiata.com

4
Mózg, Warszawa Mózg, Warszawa

Mózg

Druga półkula legendarnego klubu Mózg, który od 1994 r. walczy z martwicą bydgoskiej sceny muzycznej. Jeden z jego założycieli, kontrabasista Sławomir Janicki, od listopada głowi się też nad programem warszawskiej filii przy Powszechnym. Biorąc pod uwagę metraż lokalu, to raczej móżdżek, ale bardzo aktywny. Występy mistrzów polskiego jazzu, poszukująca elektronika, awangarda - coś dla otwartych umysłów. We wnętrzu, za którego wygląd odpowiada performer Grzegorz Pleszyński, gościli już artyści z Tokio czy Nowego Jorku. Po intensywnej burzy mózgów, inaugurującej działalność klubu, liczymy na równie pracowity początek roku.

ul. Jana Zamoyskiego 20

Fb.com//mozgclubwarsaw

5
Więcej na ten temat: ciekawostki, podróże, polska na weekend