5 hiszpańskich wysp, które Polacy wybierają najczęściej

Joanna Kubica
Fuerteventura, Teneryfa, Majorka, Lanzarote i Gran Canaria. Oto najpopularniejsze wśród polskich turystów hiszpańskie wyspy. Dlaczego lubimy je najbardziej?
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kierunek: hiszpańskie wyspy

Hiszpania jest krajem, do którego można się wybrać przez większą część roku. Fantastyczne miejsca, cudowna roślinność, wyjątkowa kultura, ciepły klimat, południowy temperament mieszkańców oraz niedaleka odległość od naszego kraju powodują, że Hiszpania od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich turystów.

Najczęściej jednak, na miejsca odpoczynku, wybieramy hiszpańskie wyspy. Według statystyk Travelplanet.pl, największego pośrednika biur podróży, spośród turystów odwiedzających Hiszpanię najpopularniejszymi miejscami - wyspami są: Fuerteventura (22,6 proc.), Teneryfa (20,1 proc.), Majorka (13 proc.), Lanzarote (11,5 proc.) i Gran Canaria (6,7 proc.). Czym kuszą turystów?

Zdjęcie Canon IXUS 160 biały Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Polaroid IS426 czarny
Canon IXUS 160 biały Pentax XG-1 Polaroid IS426 czarny
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
1
Corralejo, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie / fot. Shutterstock Corralejo, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie / fot. Shutterstock

Fuerteventura - raj dla miłośników wodnych sportów

Numerem 1 jest Fuerteventura, na której panuje swoisty mikroklimat ? przez 330 dni w roku świeci słońce, a deszczowe chmury znad oceanu zatrzymywane są przez góry w centralnej części wyspy. To jedna z najpiękniejszych wysp Hiszpanii, oferująca cudowne krajobrazy i bajeczne plaże, pokryte drobnym, białym piaskiem przywianym znad Sahary. Wyspa jest mekką surferów, którzy przyjeżdżają tutaj z całego świata, a wszystko za sprawą silnego wiatru, od którego wzięła się nazwa wyspy - "fuerte"oznacza silny, a "viento" wiatr.

Miejsce idealnie sprzyja uprawianiu także innych sportów wodnych. Windsurfingu mogą tu spróbować nie tylko wytrawni miłośnicy tej dyscypliny, ale także całe rodziny. Z kolei fanom kitesurfingu przypadnie do gustu plaża Sotavento na południu wyspy. Zwolennicy beztroskiego plażowania mają w czym wybierać ? znajduje się tutaj ok. 150 pięknych plaż!

Zdjęcie Electronic S HAT20 - kamera sportowa extreme Full HD Zdjęcie Manta MM336 Zdjęcie SJCAM SJ5000
Electronic S HAT20 - kamera sportowa
Manta MM336 kamera sportowa SJCAM SJ5000 kamera sportowa
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
2
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Teneryfa - wyspa wiecznej wiosny

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zwana przez wielu "wyspą wiecznej wiosny" z racji łagodnego klimatu i słońca praktycznie przez cały rok. Często Teneryfę określa się również mianem "kontynentu w miniaturze". Zawdzięcza to swojej różnorodności klimatycznej - zielonej północy, wulkanicznemu środkowi oraz skąpanemu w słońcu południu wyspy.

Północna część wyspy to tereny rzadziej odwiedzane przez turystów z racji deszczowego mikroklimatu - mówi się, że w San Cristobal de la Laguna pada nawet wtedy, gdy w pozostałych częściach wyspy świeci słońce. Środek wyspy zajmują masywy górskie - z najwyższym szczytem Hiszpanii, czyli ośnieżonym wulkanem Teide o wysokości ponad 3700 m n.p.m. Skąpane w słońcu południe to tętniące życiem serce wyspy, przepełnione turystami przez cały rok.

Zdjęcie Marmot Plecak turystyczny Apollo 60 Zdjęcie Outhorn Plecak turystyczny Helios PCG006 Zdjęcie Salomon Plecak turystyczny Sky 45
Marmot Plecak turystyczny
Outhorn Plecak turystyczny Salomon Plecak turystyczny
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Majorka - perła Balearów

Tę piękną i słoneczną wyspę, największą na hiszpańskim archipelagu Balearów, turyści wprost kochają. Sezon na Majorce rozpoczyna się w kwietniu a kończy w listopadzie. Najchętniej wybierana jest południowa część wyspy, w której przeważają piękne, piaszczyste plaże. W trakcie pobytu w koronie Balearów nie można nie odwiedzić stolicy Majorki, Palma de Mallorca. Miasto słynie z ogromnej liczby dyskotek, kawiarni i barów, w których letnią porą zabawa trwa do białego rana. Miłośnicy zwiedzania mogą tu zobaczyć m.in. piękną katedrę La Seu, będącą świadectwem twórczości Antonio Gaudiego czy Pałac La Almudaina, który jest oficjalną letnią rezydencją królewską.

Naturalne piękno wyspy, życzliwi, zawsze uśmiechnięci mieszkańcy i jakby wolniej płynący czas sprawia, że osoby odwiedzające Majorkę, chcą tu wracać.

Zdjęcie Kingston SD 2GB Zdjęcie Kingston SD 32GB Class10 Zdjęcie Toshiba SD 16GB
Kingston SD 2GB Kingston SD 32GB Class10 Toshiba SD 16GB
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
4
fot. n. yanchuk / shutterstock.com fot. n. yanchuk / shutterstock.com

Lanzarote - wyspa wulkanicznych pejzaży i wielokolorowych plaż

Lanzarote, podobnie jak Fuerteventura, kusi miłośników sportów wodnych świetnymi warunkami do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu. Nie można tu narzekać na za słaby wiatr do uprawiania tych dyscyplin. Zwolennikom leniwego wypoczynku z kolei z pewnością przypadną do gustu różnorodne, kolorowe plaże: kilkukilometrowa plaża w Puerto del Carmen, biała plaża w Playa Blanca, od której barwy wzięła się nazwa tej miejscowości oraz czarne plaże spotykane na południu wyspy, np. w okolicach zielonego jeziorka Charco de los Clicos.

Na Lanzarote znajduje się też około 300 wulkanów. To malownicze miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i każdy, kto choć raz odwiedził wyspę potwierdza, że nie mogło być inaczej. Punkt widokowy z Miradol del Rio zapiera dech w piersiach ? godzinami można patrzeć na wulkaniczne pejzaże, wyglądające jak namalowane i piękne widoki na małe okoliczne wysepki.

Zdjęcie Apple iPad Air 16GB WiFi czarny Zdjęcie Lenovo ThinkPad Tablet 8 20BN003SPB 64GB WiFi Zdjęcie Sony Xperia Z3 Tablet Compact=
Apple iPad Air 16GB WiFi
Lenovo ThinkPad Tablet 8
Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
5
fot. Sergey Peterman / shutterstock.com fot. Sergey Peterman / shutterstock.com

Gran Canaria - ocean wydm

Gran Canaria usytuowana jest w centralnym miejscu archipelagu kanaryjskiego, pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą. Wyspa słynie z ciepłego klimatu oraz wielkiego pasma wydm piaskowych przy wybrzeżu. Będąc na Gran Canaria nie można nie odwiedzić małej pustyni w Maspalomas - złotego piasku położonego u stóp oceanu. Różnorodne, długie plaże stanowią magnes przyciągający od lat turystów z różnych zakątków globu. Niemal 60 kilometrów pasma plaż, przy 236 kilometrach długości linii brzegowej, robi wrażenie.

W pobliżu południowych plaż Gran Canarii znajduje się wiecznie zielony wąwóz Guayadeque. W cieniu palmowych gajów i drzew migdałowych porastających jego dolinę można znaleźć pozostałości z czasów, gdy Wyspy Kanaryjskie zamieszkiwały prastare plemiona Guanczów, których wiele wykutych w skałach mieszkań zachowało się do dnia dzisiejszego. Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria. Jej wąskie uliczki w dzielnicy Vegueta, liczące ponad 500 lat, pamiętają bywających tam piratów oraz budowniczych wyjątkowych katedralnych gmachów.

Zdjęcie Garmin NUVI 42 Europa Zdjęcie MANTA GPS460 Europa Zdjęcie SmartGPS SG660 Europa
Garmin NUVI 42 Europa MANTA GPS460 Europa SmartGPS SG660 Europa
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
6

Zobacz także:

Ciepły i niedrogi urlop: 10 miejsc w zasięgu ręki

 

egiptFot. kisika / shutterstock.com

7
Więcej na ten temat: europa, hiszpania, podróże