Jak otworzyć wino bez korkociągu na 6 różnych sposobów

Mikołaj Kirschke
Otwieramy wino bez użycia korkociągu. To - wbrew pozorom - nie takie trudne!
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: butem

Zdejmij but, włóż butelkę dnem do cholewki i wal o ścianę obcasem, aż wybijesz korek. Jeśli masz dziurawe skarpetki i wstydzisz się zdjąć but, możesz zamiast niego podłożyć książkę.

1
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: wepchnięciem

Postaw butelkę na twardym podłożu i wepchnij korek markerem, szczoteczką do zębów albo czymś podobnym. Żeby sobie ułatwić, możesz najpierw przebić korek cienkim szpikulcem.

2
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: szablą

Butelkę szampana możesz otworzyć z ułańską fantazją - wykorzystując do tego szablę albo jakikolwiek duży nóż. Chwyć butelkę pod kątem 30-40 stopni, korkiem od siebie. Tępą krawędź ostrza prowadź po pionowym "szwie" butelki. Zdecydowanym ruchem odbij szyjkę pod kołnierzem. Sposób najlepiej sprawdza się przy winach musujących wytworzonych metodą tradycyjną (nie prosecco) i mocno schłodzonych butelkach. Choć znaliśmy kiedyś dziewczynę, która otwierała tak zwykłe wino w temperaturze zupełnie pokojowej.

3
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: palnikiem

Jeśli podgrzejesz szyjkę butelki palnikiem, korek sam wyskoczy. Uwaga, to sposób tylko dla hardcorowców; jeśli będziesz nieostrożny, butelka może eksplodować ci w rękach. A jeśli masz pod ręką palnik, to pewnie masz też wkręt i kombinerki.

4
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: nożyczkami

Wbij jedno ostrze nożyczek głęboko w korek, drugie ustaw w poprzek i zacznij kręcić. Wykręcając korek, jednocześnie podważ go lekko, żeby szedł w górę.

5
rys. Paweł Rygol rys. Paweł Rygol

Jak otworzyć wino bez korkociągu: gwoździem i młotkiem

Jeśli twoja była wyprowadzając się, zabrała korkociąg, ale zostawiła ci skrzynkę z narzędziami, to jesteś w domu. Weź wkręt średniej wielkości, wbij go lekko w korek, wkręć i wyciągnij młotkiem albo kombinerkami.

6
Więcej na ten temat: ciekawostki, poradnik, wino