5 powodów, dla których trzeba wpaść do Berlina

Weronika Adamowska
Najłatwiej i najszybciej osiągalna z Warszawy stolica europejska to miasto otwarte i wyluzowane, tętniące życiem i światowością. Gdy już zaliczysz Bramę Brandenburską, Checkpoint Charlie, Muzeum Żydowskie i spacer między graffiti Kreuzberga, koniecznie skorzystaj z naszego przewodniczka
Fot. Sławek Blaszewski Fot. Sławek Blaszewski

Na kawę

Berliński dzień trzeba zacząć od pysznej kawy, pisały o tym sławne felietonistki. Na dzień dobry pewnie zderzysz się z problemem znalezienia miejsca zarówno z dobrą atmosferą, jak i dostępem do internetu. Wypróbuj Bonanzę na Prenzlauerbergu. Poza kawą, o której mówi się, że jest najlepsza w mieście, warto tu wpaść choćby dla tego wymyślnego stołu, zaprojektowanego specjalnie na potrzeby miejscówki.

Bonanza Coffee Roasters

Oderberger Straße 35

Bonanzacoffee.de

. . .

Co podoba ci się w "Logo"? Czego ci brakuje? Wypełnij ankietę - dostaniesz najnowszy numer (w wersji cyfrowej) za darmo!

1
Fot. Sławek Blaszewski Fot. Sławek Blaszewski

Na odpoczynek

W trakcie dnia pełnego wrażeń wypocznij w jednym z licznych berlińskich parków. W Niemczech - w przeciwieństwie do Polski - trawa służy właśnie do deptania, a na konsumpcję alkoholu w miejscu publicznym jest całkiem oficjalne przyzwolenie. Niedziela to czas, kiedy Berlin opanowuje szaleństwo grillowe. Widok Görlitzer- (poniżej) czy Mauerpark spowitych grubą chmurą dymu wydobywającego się z dziesiątek tureckich grilli to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Miłośnicy tajskiej kuchni powinni z kolei wybrać się na niedzielny tajski targ kulinarny w Preussenpark.

Görlitzerpark, Kreuzberg, Mauerpark, Prenzlauerberg, Preußenpark, Wilmersdorf

2
Fot. Sławek Blaszewski Fot. Sławek Blaszewski

Na wystawę

Wybór pomiędzy programem państwowych instytucji, rozmaitych galerii i prywatnych kolekcji może okazać się poważnym dylematem. Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, wszystko, co najciekawsze w tutejszym świecie sztuki, zbiera i udostępnia za darmo, zwykle co półtora miesiąca, wydawnictwo "Index Berlin" (Indexberlin.de). Znakomitym pretekstem, aby spędzić w stolicy Niemiec tegoroczną majówkę, jest Gallery Weekend Berlin, prezentujący w pigułce to, co najważniejsze na berlińskim (i nie tylko) art-podwórku.

Gallery Weekend Berlin

1-3 maja

Gallery-weekend-berlin.de

3
Fot. Sławek Blaszewski Fot. Sławek Blaszewski

Na zakupy

Berlińczycy to jedni z najnudniej ubranych ludzi na świecie (zwykle na czarno, dlatego i ramka czarna), co oczywiście nie oznacza, że nie ma tu miejsc na zakupy modowe. Z jednej strony miasto jest rajem dla wielbicieli stylu vintage - najlepszą opcją dla cierpliwych są liczne pchle targi. Osoby preferujące modę w bardziej aktualnym wydaniu mogą zaś odwiedzić ciekawe concept story z markowymi ubraniami. Warto sprawdzić Voo Store, schowany w jednej z bram tętniącego życiem Kreuzbergu. Znajdziesz tu starannie wyselekcjonowane marki, takie jak Y-3, Acne Studios, Nike TZ, Our Legacy, Wood Wood czy Henrik Vibskov, a także szeroki wybór akcesoriów i magazynów modowych.

Voo Store

Oranienstraße 24, Vooberlin.com

4
fot. berlin-germany.eu fot. berlin-germany.eu

Na imprezę

Berlińczycy bawią się non stop, a na pewno przez cały weekend. Nic dziwnego, mieszkają w kolebce europejskiego clubbingu. Królową nocy pozostaje niezmiennie Berghain - nigdzie nie znajdziesz takiego klimatu! Mekka (czy raczej świątynia - postindustrialno-gotycki wystrój przypomina katedry) klubowiczów wabi nie tylko sprowadzanymi artystami i dźwiękiem o rzadko spotykanej jakości, lecz także godzinami otwarcia. 24 na dobę, od piątku do poniedziałku rano.

Berghain

Am Wriezener Bahnhof, Berghain.de

5

Polecamy

6
Więcej na ten temat: ciekawostki, europa, niemcy, podróże