10 dowodów, że Niemcy to super kraj na wakacje

Marcin Wieczorkowski
Niemcy traktowane są często przez polskich turystów tylko jako kraj tranzytowy w drodze do Francji, Włoch czy Austrii, a to wielki błąd! Musicie kiedyś koniecznie odwiedzić klimatyczne niemieckie miasteczka, spróbować miejscowych rieslingów lub po prostu powłóczyć się po tamtejszych górach - jadąc znacznie bliżej, niż w Alpy. Dobrych spotów na wakacje znajdziecie w Niemczech, jak w innych dużych krajach, setki. My ograniczymy się teraz tylko do magicznej dziesiątki, od której swoją niemiecką przygodę wato zacząć.
fot. leoks / shutterstock.com fot. leoks / shutterstock.com

Drezno

Stolica Saksonii to, obok Berlina, najbliższa polskich granic, niemiecka metropolia i nadaje się świetnie na udany citybreak. Drezno przez wieki nazywane było "Barokową Florencją", ale - w przeciwieństwie do swojego włoskiego odpowiednika - zostało niemalże zrównane z ziemią podczas alianckich nalotów w lutym 1945 roku. Po wojnie powoli zaczęło podnosić się z kolan, jednak odbudowa zniszczonych zabytków zajęła Niemcom niemal równo 60 lat - np. osiemnastowieczny kościół Marii Panny ostatecznie odzyskał swój blask dopiero w 2005 roku.

Drezno, NiemcyFot. materiały prasowe / SVEN DÖRING / AGENTUR FOCUS

Dzisiaj widok odnowionej, wzniesionej wzdłuż brzegów Łaby starówki, doskonale przypomina, dlaczego Drezno nazywane było najpiękniejszym miastem w całych Niemczech. Fantastyczne wrażenie robi tutejszy rokokowy zespół pałacowy Zwinger, strzelisty Kościół św. Krzyża czy barokowy ogród Grosser Garten.


1
fot. Skreidzeleu / shutterstock.com fot. Skreidzeleu / shutterstock.com

Szwajcaria w Saksonii

Na niemiecko-czeskim pograniczu znajdziemy iście bajkową krainę zwaną Saską Szwajcarią, która przypomina trochę nasze polskie Góry Stołowe. Tutejsze wąwozy, skalne bramy, wzniesienia i inne formy skalne ukształtowane zostały miliony lat temu przez procesy erozyjne. Dzięki oddziaływaniu natury powstał tu jeden z najbardziej malowniczych i urokliwych krajobrazów w całych Niemczech. Region ten nie tylko cieszy oczy, ale pozwala na aktywne spędzenie wolnego czasu - wytyczono tutaj wiele dróg wspinaczkowych, tras rowerowych oraz spacerowych. Wśród tych ostatnich najbardziej znana jest chyba ponad 100-kilometrowa Droga Malarzy (Malerweg), nazwana na cześć szwajcarskich artystów, Antoniego Graffa i Adriana Zingga, którzy studiowali na drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych i jako jedno z pierwszych rozpropagowali to miejsce, dzięki swoim obrazom.

Saska Szwajcariafot. Mapics / shutterstock.com

2
fot. katatonia82 / shutterstock.com fot. katatonia82 / shutterstock.com

Freiburg im Breisgau

Fryburg Bry ma fantastyczną starówkę nietypowo poprzecinaną wąskimi strumyczkami, niezliczone przytulne knajpki oraz po prostu beztroską atmosferę. Zawdzięcza to chętnie zaglądającym tu turystom oraz tysiącom wybierających miejscowe uczelnie studentom. We Fryburgu dobrze trzyma się także kultura - liczne imprezy szczelnie wypełniają miejski kalendarz wydarzeń - od styczniowej Międzynarodowej Giełdy Kultury, przez fryburski karnawał, przeglądy filmowe, Lato z Kulturą, Święto Wina aż po fantastyczny jarmark bożonarodzeniowy i Festiwal Cyrkowy.

Według badań statystycznych mieszkańcy Freiburg im Breisgau zawsze wypadają najlepiej w kwestii zadowolenia z życia. Leży w południowych Niemczech, tuż przy granicy z Francją. Warto dodać to miasto na liście przystanków, jeśli planujesz podróż po Alzacji i Lotaryngii. Około godzina drogi dzieli je także od Sztrasburga i Bazylei.

Freiburg im Breisgaufot. katatonia82 / shutterstock.com

3
Fot. materiały prasowe / www.germany.travel.pl Fot. materiały prasowe / www.germany.travel.pl

Zugspitze i miejscowa kolejka

Nie od dzisiaj wiadomo, że Niemcy to kraj wręcz stworzony dla miłośników kolei. Mowa tu nie tylko o gęstej sieci połączeń, funkcjonalnych i nowoczesnych dworcach czy pędzących nawet 300 kilometrów na godzinę pociągach ICE, ale o pewnej wyjątkowej trasie - Zugspitzbahn. Łączy ona znany kurort narciarski Garmisch Partenkirchen z lodowcem znajdującym się pod najwyższym szczytem w Niemczech - Zugspitze. Pociąg pokonuje ogromne różnice wysokości, dlatego wyposażony jest w specjalne zębate koło, które aktywuje się automatycznie przy stromych odcinkach. Co więcej, stacja końcowa umieszczona została w podziemnym tunelu znajdującym się bezpośrednio pod samym lodowcem - przejażdżka tym pociągiem gwarantuje wspaniałe alpejskie widoki oraz... porządne przetrzepanie portfela - bilet w dwie strony kosztuje 52 euro!

Bayerischen Zugspitzbahn, pociągi, podróżefot. zugspitze.de

4
fot. Boris Stroujko / shutterstock.com fot. Boris Stroujko / shutterstock.com

Heidelberg

To prawdopodobnie najbardziej romantyczne miasto w całych Niemczech, rocznie odwiedzane jest przez niemal 3 mln turystów. To właśnie w Heidelbergu znajduje się symbol niemieckiego romantyzmu, czyli wzniesiony na górze Koeningstuhl gotycko-renesansowy zamek. Z tej liczącej około 700 lat budowli nie tylko rozciąga się fantastyczny widok na miasto i Stary Most nad rzeką Neckar, ale znaleźć można w nim także... największą na świecie beczkę na wino! Skonstruowana została ze 130 dębowych pni i mieści aż 221 tys. litrów tego trunku.

Stary Most w HeidelberguFot. materiały prasowe / www.germany.travel.pl

Nie zapominajmy, że Heidelberg przyciąga również swoją młodzieńczą energią i niezobowiązującą atmosferą - w mieście działa najstarszy uniwersytet w Niemczech, a wielu spośród 30 tys. tutejszych studentów każdego wieczoru szczelnie wypełnia miejscowe kawiarnie i puby.

5
fot. Rudy Balasko / shutterstock.com fot. Rudy Balasko / shutterstock.com

Ratyzbona

To piąte co do wielkości miasto Bawarii miało to szczęście, że drugą wojnę światową przetrwało niemal zupełnie nietknięte. Szczególnie najstarsza dzielnica Ratyzbony, która jest największą zachowaną średniowieczną starówką w całych Niemczech, do dzisiaj zachwyca swoją urodą i klimatem. Charakterystyczne czerwone dachy, strzeliste wieże kościołów czy brukowane ulice wijące się pośród dostojnych mieszczańskich kamienic to główne elementy Starego Miasta, które w 2006 roku trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Ratyzbonie koniecznie trzeba odwiedzić rynek Krauterermarkt, gotycką katedrę św. Piotra, Kamienny Most oraz... istniejącą tu od XIV wieku restaurację Wurstkuche.

Ratyzbonafot. Mikhail Markovskiy / shutterstock.com

6
fot. SehrguteFotos / shutterstock.com fot. SehrguteFotos / shutterstock.com

Moguncja

To położone u ujścia Menu do Renu miasto uznawane jest za krajową stolicę wina - to w okolicach Moguncji znajduje się ponad 2/3 niemieckich upraw winorośli, a w samym mieście swoją siedzibę ma - jak widać nieprzypadkowo - Niemiecki Instytut Wina.

Oczywiście Moguncja to nie tylko ten szlachetny trunek. Miasto słynie z wyjątkowej średniowiecznej starówki, nad którą od ponad 1000 lat (!) góruje moguncka katedra. Budowę świątyni rozpoczęto w 975 roku, a dzisiaj zalicza się ona do najważniejszych obiektów sakralnych w całych Niemczech. Tutejsza starówka znana jest również z zabawnych nazw ulic - np. Uliczki Nosowej lub ulicy Przy Śledziowej Fontannie. Niemniej zabawne bywają nazwy mogunckich lokali, w których mieszkańcy i turyści bawią się do późnych godzin nocnych - jednymi z najpopularniejszych są "Konfesjonał" i "Worek na ofiarę". Warto wspomnieć, że to właśnie w Moguncji urodził się i mieszkał Jan Gutenberg - w miejscowym muzeum można zobaczyć jego rewolucyjny wynalazek!

Moguncjafot. Jorg Hackemann / shutterstock.com

7
Fot. materiały prasowe / www.germany.travel.pl Fot. materiały prasowe / www.germany.travel.pl

Wyspa Mainau

Leżące u podnóża Alp Jezioro Bodeńskie skrywa wiele tajemnic, ale jedną z najciekawszych jest znajdująca się w jego północno-zachodniej części wyjątkowa, nazywana wręcz rajską, wyspa. Mainau słynie bowiem z zachwycających ogrodów, które nie miałyby racji bytu, gdyby nie panujący tu specyficzny ciepły - i zarazem bardzo wilgotny - mikroklimat.

Wyspa Mainaufot. LENS-68 / shutterstock.com

Co więcej, z ich powstaniem wiąże się historia miłosna - głównym pomysłodawcą stworzenia ogrodów był szwedzki książę Lennart Bernadotte, który osiadł tutaj, kiedy jego dziadek, król Gustaw V pozbawił go praw do dziedziczenia tronu za... popełnienie mezaliansu. Młody książę zamiast szwedzkiej korony wybrał małżeństwo z niżej sytuowaną Karin Emmę Louise Nissvandt. Zamieszkał z nią na wyspie i zadbał właśnie o stworzenie egzotycznych ogrodów oraz jednego z największych w Europie motylariów.

8
fot. Peter Fuchs / shutterstock.com fot. Peter Fuchs / shutterstock.com

Trewir

Założony w 16 roku p.n.e. za czasów panowania rzymskiego cesarza Augusta Trewir uważany jest za najstarsze miasto w Niemczech. To tutaj znajduje się także najwięcej pozostałości po antycznych czasach, na czele ze wspaniałą starożytną bramą miejską, Porta Nigra, która do dzisiaj pozostaje symbolem Trewiru.

Niemniej atrakcyjne są także tutejsze zabytki z epoki średniowiecza - np. katedra św. Piotra, będąca najstarszą katedrą w kraju, czy gotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Znakiem rozpoznawczym Trewiru jest również znakomita kuchnia, w której łatwo można wyczuć nutkę nieodległej przecież stąd Francji. Z tym krajem miasto łączy jeszcze jeden istotny element - długowieczne tradycje wytwarzania znakomitych win.

Trewirfot. Tobias Arhelger / shutterstock.com

9
fot. Peter Probst / shutterstock.com fot. Peter Probst / shutterstock.com

Goerlitz

Piękniejsze oblicze cieszącego się niepochlebną opinią polskiego Zgorzelca. Goerlitz, w przeciwieństwie do chociażby pobliskiego Drezna, nie ucierpiało aż tak bardzo podczas drugiej wojny światowej, dlatego do dzisiaj zachowały się tutaj cenne zabytki pochodzące z wielu epok - np. monumentalny kościół św. Piotra i Pawła, neorenesansowy Nowy Ratusz czy secesyjny dom towarowy.

Piękno i różnorodność tutejszej architektury są także magnesem dla filmowców, którzy właśnie w Goerlitz co raz częściej realizują zdjęcia do hollywoodzkich superprodukcji - wystarczy wspomnieć o "Lektorze", "Bękartach Wojny" czy hicie - "The Grand Budapest Hotel". Miasto co raz chętnie odwiedzają także turyści, także ci z Polski - łącznie co roku przyjeżdża ich tutaj blisko ćwierć miliona.

Goerlitzfot. manfredxy / shutterstock.com

10

Zobacz także:

15 najpiękniejszych miasteczek w Europie Środkowej

xFot. Fesus Robert / shutterstock.com

11

Polecamy

12
Więcej na ten temat: europa, niemcy, podróże