Uliczka z Harry'ego Pottera, Zamek Drakuli, baza NASA... 10 miejsc, których nie spodziewałeś się znaleźć w Google Maps

Anna Tobiasz
Dzięki Google Maps możesz zwiedzać świat nie ruszając się z domu i nie opróżniając portfela. Miejsca, do których dotarła kamera Google bywają czasem też bardzo zaskakujące. Oto nasz subiektywny wybór 12 z nich.
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Ulica Pokątna z Harry'ego Pottera

Każdy miłośnik serii o Harrym Potterze marzył kiedyś, aby stać się częścią tego zaczarowanego świata. Teraz aby dostać się na Pokątną niepotrzebny Ci będzie proszek fiu, różdżka, ani zaczarowana parasolka Hagrida. Wystarczy wpisać w Google Maps "Diagon Alley" i rozpocząć wirtualny spacer. Makieta magicznej ulicy czarodziejów znajduje się w studio Warner Bros w Leavesden, 29 km od Londynu i jest pierwszą fikcyjną ulicą, którą można zwiedzić dzięki mapom Google.

Niestety, jak to z makietami bywa, witryny sklepu z różdżkami Olivandera, czy Magicznych Dowcipów Weasleyów podziwiać można tylko z zewnątrz. Chociaż trasa zwiedzania dostępna w Internecie jest raczej krótka, to dla każdego fana sagi punkt obowiązkowy!

1
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Zamek w Branie, czyli siedziba Drakuli

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami i za siedmioma lasami, czyli w rumuńskim Siedmiogrodzie, powszechnie znanym jako Transylwania, znajduje się zamek Bran. Dzięki książce Brama Stokera miejsce to uważane jest za siedzibę najpopularniejszego wampira na świecie. Teraz dzięki aplikacji Google Maps zamek Drakuli możesz zwiedzić w zupełnie bezpiecznych okolicznościach.

Wejście do zamku kosztuje 25 RON, możliwość robienia zdjęć kolejne 20, czyli łącznie 120 złotych! Dzięki mapom Google nie wydasz ani złotówki. Klikając po kolejnych pomieszczeniach, przypominając sobie sceny z kultowego "Nosferatu - Symfonia Grozy" możesz poczuć dreszczyk emocji z pewnością, że nikt nie będzie próbował wypić twojej krwi, czy nabić twojej głowy na pal.

2
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Centrum Kosmiczne NASA na Florydzie

Centrum Kosmiczne NASA imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie jest uosobieniem naszych dziecięcych marzeń o podróży w kosmos. Dzięki Google Maps mogą stać się one rzeczywistością. Zebrano łącznie 6000 zdjęć panoramicznych z całego obiektu. Dzięki temu możesz znaleźć się na stanowisku startowym wahadłowca, czy w hali montowania pojazdów.

Możesz również podziwiać kosmicznie wysokie sklepienie w hali montowania pojazdów, wyższe niż Statua Wolności! Współpraca NASA i Google zaowocowała także w możliwość przyjrzenia się z bliska słynnym wahadłowcom Atlantis i Endeavour. Stanie się astronautą nigdy dotąd nie było tak proste!

3
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Mount Everest

Mapy Google przełamują nie tylko bariery odległości, ale i wysokości! Aplikacja umożliwia ci wirtualną wspinaczkę na najwyższy szczyt świata. No może nie na sam szczyt, ale wysokość przekraczająca 5 tysięcy m.n.p.m nadal jest imponująca. Na wysokości tej znajduje się tak zwana Everest Base Camp, czyli miejsce, z którego wyruszają alpiniści.

Wykonanie zdjęć przez zespół Google nie należało do najłatwiejszych zadań. Podczas zbierania materiałów doświadczyli trzęsienia ziemi, lawiny błotnej i nie jednej śnieżycy. Na szczęście  ani tego typu atrakcje, ani brak wystarczającej kondycji fizycznej nie są już problematyczne. Dzięki Google Street View masz niepowtarzalną okazję zostać wirtualnym alpinistą.

4
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Stonehenge

Stonehenge to jedna z największych i najsłynniejszych budowli megalitycznych na świecie. Znajduje się w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, a w 1986 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pewnego razu Brytyjscy obywatele, zapytani zapytani przez Google'a jaką atrakcję turystyczną jako pierwszą chcieliby się pochwalić w aplikacji, odpowiedzieli właśnie "Stonehenge". I tak też się stało.

Budowla składa się z 30 bloków kamiennych zewnętrznego i 49 mniejszych bloków wewnętrznego koła, a każdy z nich waży od 25 do 40 ton! Wciąż trwają spekulacje na temat celu i sposobu powstania tej budowli. Mówi się, że służył on do obserwacji nieba, lub wykonywania pogańskich obrzędów rytualnych. Jedno jest jednak pewne, wystarczy jedno kliknięcie, aby zobaczyć to wszystko z bliska!

5
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Kopalnia soli w Wieliczce

W mapach Google możesz też wybrać się na wirtualny spacer 135 m pod ziemią. Kopalnia soli "Wieliczka" jest pierwszym w Europie podziemnym obiektem dostępnym na Google Street View. W ten sposób oglądać można prawie całą część turystyczną kopalni, która rozciąga się na trzy poziomy i liczy 2,5 km długości.

Trasa składa się z licznych korytarzy, ponad 20 komór, jezior, a nawet kaplic bogatych w solne rzeźby i żyrandole. Dołącz do milionów turystów z całego świata, zajrzyj tam gdzie miałbyś dostępu w realu, a dzięki opcji "zoom" nie przegap nawet najdrobniejszego szczegółu kopalni.

6
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Biały Dom

Dzięki Google Street View możesz poczuć się najważniejszą osobą na świecie - prezydentem Stanów Zjednoczonych! Wystarczy jedno kliknięcie i natychmiast przenosisz się do wnętrza Białego Domu. W oficjalnej rezydencji prezydentów USA możesz nie ruszając się z domu obejrzeć 11 pomieszczeń.

Warto przy okazji wspomnieć, że Biały Dom ma tak naprawdę aż 132 pokoje, 32 łazienki, 3 windy, a nawet kręgielnię. Mapy Google nie dadzą ci więc dostępu do wszystkich zakamarków rezydencji, ale może to i lepiej? W końcu główna siedziba prezydentów USA od dawna słynie z pojawiających się tam duchów. Będąc w pobliżu byłej sypialni Abrahama Lincolna przyjrzyj się uważnie, podobno często odwiedza dawne miejsce zamieszkania.

7
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa leżąca u północno-wschodnich wybrzeży Australii to mekka płetwonurków i podróżników z całego świata. A dzięki Google Maps nie musisz już wydawać 3 tysięcy na bilet lotniczy, aby dołączyć do grona odkrywców niesamowitego kraju kangurów i eukaliptusa. Nie musisz też umieć pływać, ani posiadać specjalistycznego sprzętu nurkowego, żeby zanurzyć się w wodach Oceanu Spokojnego i podążać za ławicą kolorowych ryb czy żółwiem morskim. Dzięki mapom Google możesz zanurkować do tego podwodnego świata zupełnie na sucho i za darmo.

8
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Muzeum Lamborghini

Żaden prawdziwy fan motoryzacyjnej legendy nie musi już przemierzać całej Europy, aby dotrzeć do niesamowitego muzeum Lamborghini. Miejsce to znajduje się w Sant'Agata Bolognese we Włoszech, czyli dokładnie 1434 km od stolicy Polski! Zapomnij jednak o 15 godzinach spędzonych w trasie, odpal aplikację Google Maps i podziwiaj kultowe modele włoskiego klasyka na ekranie swojego komputera.

Wirtualna trasa umożliwia nie tylko spacer po dwóch piętrach obiektu, ale także wejście do środka kilku eksponatów. Od teraz słynne Diablo, Miura, czy Sesto Elemento może być chociaż na chwilę do twojej dyspozycji!

9
Fot. Google Maps Fot. Google Maps

Wielki Kanion Kolorado

Słynny wielki Kanion to przełom rzeki Kolorado w amerykańskiej Arizonie. Chodzi o górzysty i stromy teren, niedostępny dla wszelkiego rodzaju pojazdów. Dlatego też wszelkie panoramy (a jest ich aż 9500!) wykonał zespół 15 osób przemierzających Wielki Kanion pieszo. Wyposażeni w profesjonalny i niezwykle ciężki sprzęt przemierzyli łącznie 120 km. W ten sposób powstała wirtualna trasa ukazująca nawet najbardziej niedostępne zakamarki Wielkiego Kanionu. Sprawdź koniecznie!

10
Więcej na ten temat: google maps, podróże