Jak pozbyć się plam z wina, tłuszczu, krwi i szminki na koszuli?

Piotr Mieśnik
Piąteczek? Może się dla ciebie skończyć na wiele sposobów. I to bez względu na to, czy finisz nastąpi tego samego dnia, czy gdy przeciągając się w łóżku z kacem, zakrzykniesz: "poniedziałek? Przecież wczoraj był piątek!". Tak czy owak, po porządnym piąteczku twoja ulubiona biała koszula pewnie nosić będzie oznaki zabawy, uczty, miłości lub walki. A nawet tego wszystkiego naraz.
Fot. Paweł Rygol Fot. Paweł Rygol

Tłuszcz na koszuli

Nawet jeśli jesteś w formie i stosujesz dietę, to w dniu imprezy pewnie zdarza ci się zrobić "cheat day" (rozgrzeszamy!). A skoro męskie jedzenie, to duże zagrożenie, że z hamburgera, żeberek czy golonki coś skapnie ci na koszulę. Jak się tego pozbyć? Potrzebujesz benzyny albo alkoholu (najlepiej: spirytus). Pod zaplamione miejsce podłóż papierowy ręcznik i zacznij pocierać plamę wacikiem nasączonym benzyną. Po tym wypłucz to ciepłą wodą. Sposób z procentami? Najpierw namocz koszulę, a potem polej plamę alkoholem.

1
Fot. Paweł Rygol Fot. Paweł Rygol

Czerwone wino

Skoro jedzenie, to pewnie i picie. A dla białej koszuli nie ma nic gorszego niż plama z czerwonego wina. Będziesz potrzebować białego szampana lub białego wina albo cytryny, ale pamiętaj - tego typu plamy trzeba usuwać szybko. Namocz plamę trunkiem (precyzyjnie, by nie spowodować kolejnych), a po tych zabiegach upierz koszulę w pralce lub ręcznie. Jeśli nie znosisz marnowania alkoholu - wykorzystaj sposób z sokiem z cytryny (skuteczny też w stosunku do starych plam). Kilka kropel zaaplikuj na plamę, a następnie koszulę upierz. Uwaga - jeśli jest z delikatnej tkaniny - rozcieńcz sok wodą.

2
Fot. Paweł Rygol Fot. Paweł Rygol

Guma do żucia

Po uczcie trzeba nieco odświeżyć oddech. A skoro jesteś w warunkach bojowych i nie masz szczoteczki, nie zostaje ci nic innego, jak guma. Co jednak, jeśli jakimś cudem wybrudzisz nią koszulę? W tym wypadku musisz poprosić o pomoc kobietę. No, bo raczej nie masz ze sobą zmywacza do paznokci? To właśnie nim najłatwiej usunąć gumę (na której np. usiadłeś, gdy koszulę już miałeś wypuszczoną ze spodni - są i takie imprezy). Jeśli jednak tkanina jest delikatna -najpierw "zamroź" plamę kostką lodu, a dopiero potem zeskrob gumę.

3
Fot. Paweł Rygol Fot. Paweł Rygol

Krew

Tego ci nie życzymy, no ale czasem zdarza się walczyć o swoje. Jak usunąć plamę z krwi? Potrzebne ci będą: sól, zegarek i zimna woda. Małe i świeże plamki zejdą od razu przy polaniu zimną wodą. Większe musisz posolić, odczekać godzinę (odmierzysz ją zegarkiem) i dopiero wtedy zaprać je w zimnej wodzie.

4
Fot. Paweł Rygol Fot. Paweł Rygol

Szminka

Wieczór może mieć jednak też przyjemne zakończenie, którego, na szczęście spieralnym, dowodem będzie ślad szminki nie tylko na twoim ciele, ale też na koszuli. Co poradzić? Pożycz od niej lakier do włosów albo zastosuj płyn do mycia naczyń. Najpierw zdejmij z koszuli nadmiar kosmetyku (np. tępą stroną noża). Jeśli plama jest świeża, może łatwo zejść po popsikaniu jej lakierem do włosów. Gdy nie masz go pod ręką - zapierz ją płynem do mycia naczyń właśnie.

5
Więcej na ten temat: koszule męskie, poradnik