Jak przewinąć niemowlę [Instrukcja krok po kroku]

Piotr Mieśnik
Jesteś mężczyzną, więc i obowiązki masz męskie. Co powinien współczesny facet? Parafrazując dawne powiedzenie: wziąć kredyt na mieszkanie, posadzić ulubione zioła w doniczce w kuchni i... Począć dziecko. A jeśli uda ci się ta ostatnia i niełatwa (niepłodność - zmora naszych czasów) sztuka, to implikuje ona jeszcze trochę (trwających około 18 lat) konsekwencji. Jedną z pierwszych będzie zmiana śmierdzącej pieluchy. Do boju!
A. Inden /  A. Inden/zefa/Corbis A. Inden / A. Inden/zefa/Corbis

Czego potrzebujesz

Czysta pielucha

Wilgotne chusteczki higieniczne

Dodatkowa chusteczka, jeśli to chłopak

maść (bepanthen, linomag, wazelina, z cynkiem)

Czas trwania operacji: 3 minuty

Dobra, dobra - nie wpadaj w panikę. Nawet jeśli nie planujesz jeszcze zostać ojcem, to kto wie, może na swym miłosnym szlaku poznasz jakąś młodą mamę? Chyba nie trzeba ci tłumaczyć, jak możesz zapunktować, gdy wykażesz się empatią i umiejętnym podejściem do dzieci.


1
Paweł Rygol Paweł Rygol

First things first

"First things first", jak mądrze mawiają pobratymcy Rooneya i Szekspira. Skoro pielucha jest brudna (poznasz m.in. po wrzasku małego delikwenta), to trzeba ją zdjąć. Łatwa sprawa? Tak, ale musisz uważać, żeby nie zrobić dziecku krzywdy. Nigdy nie ciągnij go za nóżki, żeby podnieść pupę! Zamiast tego wsuń dłoń pod pośladki, żeby zdjąć pieluchę. Uwaga: widzisz zaczerwienienie na brzuszku? Pielucha była zbyt ciasno zapięta albo jest za mała.

2
Paweł Rygol Paweł Rygol

Jeśli masz do czynienia z chłopcem

Jeśli masz do czynienia z chłopcem, musisz być ostrożny podwójnie. Nie ma w tym co prawda jego złośliwości ani atawistycznej żądzy oznaczania terenu, ale młody samiec może cię po prostu... obsiusiać. Żeby bronić swojego honoru samca przewodzącego w stadzie, a także ochronić ulubioną koszulę - miej zawsze na podorędziu małą, delikatną chusteczkę. W trakcie operacji o kryptonimie "pampers" kładziesz mu ją po prostu między nogi i niech malec robi, co chce. Tobie już nie zagrozi.

3
Paweł Rygol Paweł Rygol

Słodkie maleństwo/nieznośnego bachora

Słodkie maleństwo/nieznośnego bachora (niepotrzebne skreślić) trzeba teraz umyć. Wiesz już, że nie możesz go podnosić za nóżki, ale uda możesz delikatnie przygiąć do brzucha, tak aby mieć dostęp do newralgicznych miejsc, które wymagają higieny, i to starannej! Wilgotną, delikatną ściereczką musisz wymyć wszystko dokładnie i z takim zapałem, jakbyś pucował swoje ukochane auto. Ważne uwaga - wycieraj malucha zawsze od krocza w kierunku pupy. Ruch w drugą stronę to niechybne zakażenie!

4
Paweł Rygol Paweł Rygol

A skoro mycie, to i pielęgnacja

A skoro mycie, to i pielęgnacja, czyli smarowanie układu.Żeby maluchowi było miło i komfortowo, musisz go jeszcze posmarować maścią, tak żeby nie zrobiły mu się odparzenia. Ale pamiętaj: uważaj żeby nie nakładać maści na błonę śluzową, bo może ją podrażnić.

5
Paweł Rygol Paweł Rygol

Po tym wszystkim nie pozostaje Ci nic innego

Po tym wszystkim nie pozostaje ci nic innego, jak dumnie założyć czystą i świeżą pieluchę. Kiedyś było trudniej - jednorazówki dzieliły się na te dla chłopców i dla dziewczynek (więc i przy zakupach mogłeś coś pomylić), dziś można powiedzieć, że i pampersy weszły w erę unisexów. Ciężka sprawa, mówisz? Daj spokój, pomyśl o czasach tetrowych pieluch, które trzeba było jeszcze prać, to powinno poprawić ci humor. Żeby był jeszcze lepszy - gdy już będziesz zapinał rzep od pieluchy, zadbaj, by twoja pani niby przypadkiem była tego świadkiem. To, co zrobiłeś, to drobnostka, ale podziw w jej oczach zrekompensuje ci wszystkie śmierdzące niedogodności.

6
Więcej na ten temat: dziecko, niemowle, ojciec, pieluchy, przewijanie, tata