Jak poprawnie przyszyć guzik?

Krzysztof Żołyński
W pierwszej chwili uśmiechniesz się pod nosem (albo pod wąsem, jeśli jesteś przedstawicielem drwaloseksualnych) i pomyślisz: Przyszycie guzika? Prosta sprawa! Jeśli tak zrobiłeś, to oznacza to nic innego jak to, że guzik tak naprawdę o tym wiesz, a gdy ten odpadnie ci od ulubionej koszuli (bez znaczenia czy białej, czy w kratę), to z płaczem lecisz po pomoc: Do matki, dziewczyny albo kochanki.
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 1

Przeszyj igłę z naciągniętą nitką od wewnętrznej strony materiału, w miejscu, gdzie chcesz przyszyć guzik. Pamiętaj, aby na końcu nitki zawiązać mały supeł.

1
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 2

Gdy już przeciągniesz nitkę, nałóż na nią guzik.

2
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 3

Przy najpopularniejszym, czterodziurkowym guziku przeszywaj go nitką (2, 3 razy w każdą stronę) na skos.

3
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 4

Po takiej pracy igłą i nitką guzik powinien wyglądać tak jak na obrazku powyżej. Ale to wcale nie jest jeszcze koniec twojej pracy.

4
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 5

Teraz oprócz igły i nitki będziesz potrzebować np. wykałaczki lub zapałki. Wciskasz ją pod nici skrzyżowane na twoim guziku. Po co? Aby po jej wyjęciu powstał odpowiedni zapas luzu, który będzie odpowiadać grubości materiału, w którym masz dziurkę do zapinania.

5
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 6

Wracam do igły i nitki. Po ostatnich czynnościach powinny się znajdować po wewnętrznej stronie materiału. Teraz musisz raz jeszcze przeciągnąć nitkę na wierzch, pod guzik, ale tak, aby wyszła pod nim (nie celujesz już w żadną z dziurek).

6
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 7

Gdy przeciągniesz już nitkę na wierzch: 2, 3 razy okręcasz ją pod guzikiem, wokół nici łączących go z materiałem.

7
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 8

Po okręceniu igłę z nitką ponownie przeszywasz, tak aby znalazły się po wewnętrznej stronie materiału.

8
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Jak przyszyć guzik - krok 9

Pozostał ci już tylko finisz. Choć wcale nie oznacza to, że będzie z górki. Czeka cię najbardziej skomplikowana część zadania. Igłę z nitką po wewnętrznej stronie musisz wbić pod miejsce, gdzie krzyżują się nici, i tak, aby złapać nieco materiału (niebieska strzałka). Nie przeciągaj igły jednak do końca. Tak wbitą musisz bowiem dwa razy okręcić nitką (czerwona strzałka), dopiero gdy to zrobisz - przeciągasz igłę. Nitkę przycinasz, aby jej nadmiar niepotrzebnie nie wisiał ci przy świeżo przyszytym guziku. Tak przytwierdzony - nigdy więcej nie powinien odpaść.

9
Więcej na ten temat: guzik, moda, mężczyzna, poradnik, porady, szycie, ubrania