13 tradycyjnych gier, nie tylko na jesienne wieczory

Piotr Mieśnik
Jakieś ekscytujące plany na długie i szare jesienne wieczory? - będę grał w grę - jeśli odpowiesz internetową klasyką, to ze zrozumieniem pokiwam głową. Konsolę i kompa (nawet jeśli jest tam "Tomb Raider") odłóż jednak na chwilę w kąt. Zajmij się grami, których zalety bez wątpienia doceniłyby jeszcze tęższe głowy niż twoja. Możesz się dowiedzieć więcej o danej osobie podczas godzinnej gry niż po rocznej z nią konwersacji - uważał Platon. Pora więc poznać trochę lepiej osoby, które cię otaczają i dobrze się bawić.
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Życiowe przebieranki

Cena: ok. 90 ZŁ

Tytuł: CV

Żyjemy w czasach niemalże niczym nieograniczonych możliwości. Każdy może być każdym, bez względu na predyspozycje i talenty. Były prezes PKP zostaje gwiazdą rocka, niepełnosprawni sportowcy dzięki kosmicznym technologiom rywalizują na równi z pełnosprawnymi kolegami, bite są kolejne rekordy, przekraczane kolejne limity. OK, nie każdy przeprowadzi taką rewolucję w swoim życiu. Ale choć przez chwilę, w grze, możesz nieco inaczej rozdać swoje życiowe karty i być kim chcesz. Zagraj w CV.

1
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Piękne umysły

Cena: ok. 90 ZŁ

Tytuł: DIXIT

Niezbadane są zakamarki ludzkich umysłów, i to nawet należących do tych, których dobrze znasz. Dixit to hitowa gra, przy której możesz spędzić ze znajomymi długie godziny, nie nudząc się ani przez sekundę. Polega na skojarzeniach związanych z obrazkami umieszczonymi na kartach, które odgadywać mają ci, którzy z tobą grywalizują. Proste? Tylko na pierwszy rzut oka. Współgracze mogą zastawiać na ciebie pułapki i intelektualne sidła. Nie daj się!

2
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Szybcy i wściekli

Cena: ok. 60 ZŁ

Tytuł: DOBBLE

Oko musisz mieć jak snajper, rękę szybką jak rewolwerowiec, no i mózgownicę rozhulaną do granic możliwości. Tę grę weźmiesz ze sobą w podróż, do pociągu, na koc w parku. Masz tylko karty, które służą do kilku rodzajów podobnej gry. W skrócie - polega to na odnajdowaniu na wykładanych kartach powtarzających się elementów (które różnią się jednak np. rozmiarem). Wymaga to megaskupienia: wygrywają szybcy, przegrani pozostają wściekli.

3
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Empatiograf

Cena: ok. 100 ZŁ

Tytuł: EMPATIO

Empatia nie jest twoją mocną stroną albo gorzej - w ogóle nie wiesz, co to jest? No to będziesz miał okazję się dowiedzieć i podciągnąć w tej dziedzinie. Bo w tej grze wygrywa ten, kto najlepiej wczuje się w emocje i przeżycia drugiej osoby, potrafi się postawić w jej sytuacji. Z moich obserwacji wynika, że panie w tej grze mają zdecydowaną przewagę. Facet, który ze swoją empatią wybije się jednak nieco ponad niezbyt wysoki męski poziom w tej kwestii - na pewno zwróci na siebie uwagę białogłów.

4
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Gra o blink, blink

Cena: ok. 100 ZŁ

Tytuł: SPLENDOR

Dla wszystkich słodkich pierniczków nie starczy i tak - przekonywał niegdyś znany bard, którego dziś pewnie moglibyśmy nazwać storytellerem. No, ale skoro dla kogoś nie starczy, to znaczy, że ktoś inny sobie wziął, albo zdobył. Celem tej gry jest właśnie to, abyś to ty, a nie ktoś inny znalazł się w tej niewielkiej grupie, która ma "auta z alufelgami, portfel cały wypchany dolaramiii...". No z tymi bagsami to trochę przesada. Będziesz kolekcjonował klejnoty.

5
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Wieża Babel

Cena: ok. 60 ZŁ

Tytuł: JENGA

Silnoręcy i niecierpliwcy będą mieć pod górkę. Tu sukces osiągnąć mogą przyzwyczajeni do długiej i delikatnej gry. Co ciekawe - nie ma wygranych, ale za to jest tylko jeden przegrany. Ten, który wyciągając kolejne klocki, zburzy całą konstrukcję. Jeśli zabawa się wam spodoba i wciągnie was - warto zdecydować się na grę na rozkazy. To tylko potęguje drżenie rąk. A dla naprawdę dobrych w te klocki jest też Jenga Boom - pod wieżą umieszczony jest "ładunek czasowy", który zburzy konstrukcję, jeśli ze swoim ruchem będziesz zwlekać zbyt długo.

Grywalizacja - to termin dotyczący zastosowania mechanizmów znanych z gier w sytuacjach niezwiązanych z nimi, co ma np. podnieść zaangażowanie pracowników w realizowane projekty. Możesz o tym poczytać m.in. w książce "Grywalizacja" Pawła Tkaczyka.

6
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Pan tu nie stał!

Cena: ok. 100 ZŁ

Tytuł: KOLEJKA

Możesz powspominać dawne (słusznie minione) czasy albo je poznać, jeśli jesteś rocznikowo młodszy. Kultowa już gra wydana przez IPN (tak, tak, to ten instytut, o którym nieraz słyszałeś w "Wiadomościach) przenosi nas w czasy PRL-u, gdzie Polacy uzbrojeni w cierpliwość i pomysłowość, wzmocnione twardymi łokciami, w niekończących się kolejkach rywalizowali o luksusowe dobra doczesne, takie jak papier toaletowy, meblościanka czy proszek IXI. Sprawdź się i ty, czy jako dziecko drapieżnego kapitalizmu poradziłbyś sobie w czasach twardego i szarego jak beton socjalizmu.

7
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

M jak...

Cena: ok. 30 ZŁ

Tytuł: MAFIA

I znowu: nie potrzebujesz na nią dużo miejsca, światła tyle, żeby dojrzeć karty. Możesz grać dosłownie wszędzie. Ja ze znajomymi testowałem ją nocą na molo przy akompaniamencie trunków najróżniejszych. Gra dzieli nas na trzy kategorie: mafiosów, policjantów i cywili. Każda z tych grup ma swoje cele, które musi zrealizować, aby wygrać. Kto ma najlepsze gadane? Czyim historyjkom zaufasz? Ten wygra. Ta gra, tak jak poker, jest sztuką oszukiwania. Ale ma też coś z szachów - czasem, żeby wygrać, trzeba poświęcić jakąś figurę.

8
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Pometropoliinoga

Cena: ok. 110 ZŁ

Tytuł: MONOPOLY HERE & NOW

Od zawsze marzyłem o byciu rentierem. Niestety odsetki na kontach oszczędnościowych jakoś nie chcą rosnąć, a mieszkania na kredyt we frankach szwajcarskich, przestały się opłacać. Cóż więc zostało drobnemu graczowi, jak nie przysiąść do "Monopoly" z zamiarem wykupienia tych wszystkich luksusowych miejsc z całego świata i nastawiania tam hoteli. Niestety. W najnowszej wersji gry nie zostaniesz już kamieniczkiem. Włości zastąpiły bowiem paszporty, w które wbijasz sobie kolejne pieczątki (futurystyczna wizja końca Schengen?). Na szczęście gra sprawia tyle frajdy, co wcześniej, będąc bankierem, nadal masz szansę kantować, a dzięki głosowaniu ludzi z całego świata na Buzz Feedzie na planszy znalazła się też nasza Warszawa.

9
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Nawijka na freestyle?u

Cena: ok. 35 ZŁ

Tytuł: STORY CUBES

To zawsze zaczyna się tak samo: "Dawno, dawno temu" albo "Pewnego razu"... ale potem jest już freestyle i jazda bez trzymanki. Swoją opowieść będziesz musiał dokończyć, inspirując się obrazkami, które ukażą ci się po tym, jak rzucisz aż 9 kostek. Pole do popisu dla kreatywnych, wyzwanie dla nieśmiałych, którzy muszą się przełamać w towarzystwie. Ćwiczenie nie do przecenienia dla tych facetów, którzy szepcą kobietom do ucha: "chodź, opowiem ci bajeczkę".

10
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Dotykanie jest w planie

Cena: ok. 60 ZŁ

Tytuł: TWISTER

Cóż, są takie sytuacje i takie imprezy, gdy akcja kieruje się w nieco bardziej frywolnym kierunku. No ale przecież nie będziecie grać w butelkę, ani te jeszcze bardziej wyuzdane gry wymyślane przez gimbazę. Trochę to zbyt oczywiste, trochę zbyt odważne jak na początek. Możecie za to zagrać w Twistera. Na podłodze rozkładacie matę z zaznaczonymi punktami, a specjalną ruletą losujecie, kto, gdzie i którą częścią ciała ma dotykać danego punktu. Najlepsza zabawa jest wtedy, gdy twoje ręce krzyżują się z jej rękoma, a biodra niebezpiecznie zbliżają się do jej tyłka. Twister może być świetną zabawą i grą... nawet wstępną!

11
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Lepsze niż pendolino

Cena: ok. 160 ZŁ

Tytuł: WSIĄŚĆ DO POCIĄGU

"Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet" - nie dość, że to nie Rihanna ani Miley, to jeszcze wszystko nie tak, wszystko nie dobrze. Bo w tej grze nie możesz zdać się na przypadek. Żeby "dojechać" tam, gdzie chcesz, musisz mieć naprawdę szczwany plan, refleks i mocne postanowienie sparaliżowania ruchów przeciwników, którzy chcą być przed tobą na miejscu. Rozrywka lepsza niż przejażdżka TGV, o pendolino nie wspominając.

12
Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

Być jak detektyw Monk albo Harry Hole

Cena: ok. 60 ZŁ

Tytuł: ZGADNIJ, KTO TO?

Polecać tę grę facetom? To jakiś żart - pomyślałem, gdy zobaczyłem jej dziecięcy design. No, ale później z obowiązku postanowiłem przetestować. W końcu my, faceci, z dziećmi mamy do czynienia, nie tylko jako ojcowie (biologiczni i chrzestni), ale też jako kumple (fajnie być fajnym wujkiem) i baby-sittersi (z braku laku). No więc wyzwałem na detektywistyczny pojedynek 6-latka drącego gębę na placu zabaw przed blokiem. Kopara mi opadła, gdy smarkacz w niecałe dziesięć minut rozklepał mnie pięć razy jak Lewandowski Wolfsburg. Wkręciłem się w grę żądny rewanżu (zwycięstwo i dwie porażki z dziewczyną), a co najważniejsze - dzieciak, już z rogalem zadowolenia na twarzy, wreszcie zamilkł i zaczął mi mówić "dzień dobry". Spróbuj - gra może tak samo podziałać na bachory w twoim otoczeniu.

13

Polecamy

14
Więcej na ten temat: gry, planszowe, pomysł na wieczór