Poradnik: jak pastować buty

Piotr Mieśnik
Może i szewc w podartych butach chodzi, ale twoje nie mają prawa być nawet przykurzone. Jak dobrze wypastować te, które są ozdobą twoich najbardziej eleganckich strojów? Prawdziwy dżentelmen nie powinien iść na skróty. Dlatego zapomnij o ekspresowych pastach w tubce z gąbeczką i poświęć na to nieco więcej czasu. Efekty zachwycą nie tylko Ciebie.
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Pastowanie butów: krok 1

Czego potrzebujesz:

- pasty do butów (wszystkie marki na rynku, poza noname'owymi produkowanymi dla supermarketów, trzymają poziom)

- szczotki z miękkim włosiem (najlepiej końskim)

- bawełnianej szmatki

- rajstop (zanim zabierzesz je swojej kobiecie, upewnij się, że to para, z którą chciała się już pożegnać)

- czasu (około 20 minut)

1
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Pastowanie butów: krok 2

Jedną z podstawowych zasad pastowania butów jest to, że nie zastępuje ono... mycia tychże. Przynajmniej przetrzyj je mokrą szmatką, a następnie osusz (suchą szmatką albo po prostu pozostaw w spokoju na jakiś czas). Jeśli nie wymagały mycia - drobne zanieczyszczenia i kurz usuń miękką szczotką. Przed pastowaniem nie zapomnij też wyjąć sznurowadeł (patrz wyżej: nie na skróty!)

2
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Pastowanie butów: krok 3

Pora wziąć się za właściwą robotę. Kolor twojej pasty powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru twoich butów (pasty bezbarwne nie dają aż tak dobrego efektu). Dobrym sposobem jej nanoszenia na buty (skupiaj się na małych fragmentach) jest nawinięcie na palec kawałka bawełnianej szmatki, którą delikatnie i starannie wmasowujesz pastę. Nie ładuj pasty na but na zasadzie: im więcej tym lepiej. Tu ilość nie przechodzi w jakość. I jeszcze jedna uwaga: na dłoń, którą nakładasz pastę, możesz wcześniej założyć gumową lub foliową rękawiczkę (by nie pobrudzić palców). W innym przypadku lepiej szybko umyj ręce, bo zaschnięta pasta ciężko schodzi. Samo pastowanie zacznij od czubka, przez środek aż po piętę. Rób to delikatnymi, okrężnymi ruchami. Jeśli buty są już nieco zniszczone i boczne krawędzie podeszwy różnią się kolorem - je również możesz potraktować pastą. Po tym wszystkim musisz dać butom nieco odpocząć. Dobrze się domyśliłeś, to jeszcze nie wszystko.

3
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Pastowanie butów: krok 4

Po pastowaniu twoje buty potrzebują jeszcze polerowania. Wersja dla minimalistów: suchą bawełnianą szmatką delikatnie polerujesz buty. Dla bardziej ambitnych: po tej grze wstępnej lekko namocz szmatkę i znowu zacznij polerować. Dzięki temu, że nieco rozmiękczysz pastę, która jest już na bucie - nadasz jej większego połysku. Ale i to nie koniec. Nałóż na but kolejną cienką warstwę pasty i... dalej poleruj. Ten zabieg powtórz kilka razy, ale uważaj, żebyś nie popadł w natręctwo polerowania.

4
Rys. Paweł Rygol Rys. Paweł Rygol

Pastowanie butów: krok 5

Jest jeszcze etap dla wtajemniczonych. To właśnie w tej chwili użyjesz swojej tajnej broni w postaci rajstop, które jej podwędziłeś. Jeśli teraz nimi zaczniesz polerować buty, to możesz doprowadzić je do stanu, w którym niemal będziesz mógł się w nich przejrzeć. Jeszcze większą zaletą jest jednak to, że tak zadbane buty będą wymagały od ciebie już mniej uwagi przy pielęgnacji w przyszłości.

Rada eksperta - Jeśli masz wysokiej klasy buty ze skóry cielęcej to powinieneś zainwestować również w prawidła. Są one dla butów niczym żelazko dla koszuli. Najlepsze są cedrowe, dalej w hierarchii stoją te ze zwykłego drewna i plastikowe. W sytuacjach awaryjnych możemy ratować się, wypychając buty gazetami - radzi Daniel Ziętek, ekspert z Multirenowacja.pl

5
Więcej na ten temat: jak pastować buty, poradnik