5 piosenek Davida Bowiego, których nie wypada nie znać

stan
Wydana w 69 urodziny "Blackstar" była 27 płytą zmarłego w niedzielę muzyka, wielkiego eksperymentatora i kameleona. Z ogromnego dorobku artysty wybraliśmy pięć piosenek, które pokazują, jak zmiennym i oryginalnym artystą był David Bowie.

David Bowie zmarł w otoczeniu rodziny, po 18 miesiącach walki z rakiem. Dokładnie dwa dni po wydaniu płyty.

David Bowie - Space Oddity (1969)

Od niej wszystko się zaczęło, a smutne losy człowieka, który zagubił się w kosmosie, poruszają do dziś, zwłaszcza gdy Bowie jako kontroler z centrum lotów kosmicznych woła rozpaczliwie "czy mnie słyszysz, majorze Tom?".

1

David Bowie - The Man Who Sold the World (1970)

Tak, tę piosenkę śpiewał Kurt Cobain podczas niesamowitego koncertu Nirvany MTV Unplugged, ale to Bowie napisał ją i śpiewał 23 lata wcześniej. Riff gitarowy z tej piosenki to coś, czego nie da się zapomnieć.

2

David Bowie - Starman (1972)

Najsłynniejsza kreacja Bowiego, czyli kosmiczny muzyk Ziggy Stardust przekazuje w tej piosence ziemskiej młodzieży przesłanie nadziei. W tym kosmicznym anturażu prawdziwym zaskoczeniem jest wiodąca gitara akustyczna.

3

David Bowie - Heroes (1977)

Poruszająca ballada Bowiego o parze kochanków rozdzielonych berlińskim murem jest jedną z najczęściej wybieranych przez innych artystów. Była inspiracją dla U2, ale i dla sportowców podczas igrzysk w Londynie. Ci jej słowa "Możemy ich pokonać, tylko na jeden dzień, możemy być bohaterami, tylko na jeden dzień" mogli wziąć dosłownie. Okładka albumu ?Heroes" posłużyła jako tło dla okładki ?The Next Day".

4

David Bowie - Let's Dance (1983)

Pierwszy prawdziwy ogólnoświatowy hit Bowiego, piosenka z przesłaniem, do której jednak dawało się tańczyć (jak w tytule), ale wciąż lekko dziwaczna.

5
Więcej na ten temat: david bowie, muzyka, po godzinach