E-zakupy ponad granicami

Łukasz Figielski
70 proc. Polaków kupuje towary przez internet, lecz tylko 15 proc. zamawia za granicą. Słyszałeś o darmowej wysyłce z chińskiego AliExpress i niemieckiego Amazona do Polski? Tak da się zaoszczędzić grube pieniądze! Warto się przemóc, przecież "WWW" to "World Wide Web", czyli "sieć ogólnoświatowa". wyjaśniamy e-shoppingowe wątpliwości, dzieląc glob na dwie kategorie: Unia i poza nią.
JĘDRZEJ WOJNAR JĘDRZEJ WOJNAR

Unia Europejska

W e-sklepach z krajów Unii można kupować do woli, nie płacąc cła ani (zawartego już w cenie towaru) VAT-u. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś korzystał z dobrodziejstw marketów z rozszerzeniem np. "de" czy "uk". O ile oferują dostawę do Polski. A oferują bardzo często!

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

Od umowy możesz odstąpić w ciągu 14 dni roboczych, bez podawania przyczyn. Towar zwracasz na własny koszt. Uwaga: dyrektywa nie dotyczy rzeczy kupowanych na aukcjach (np. na eBayu).

Jeżeli produkt nie spełnia warunków umowy, możesz żądać naprawy lub wymiany albo zwrotu części/całości zapłaconej kwoty. I to przez dwa lata od momentu dostarczenia produktu.

Zrób profilaktycznie zrzut ekranu strony internetowej podczas zawierania transakcji, a także umowy i regulaminu, zachowaj korespondencję prowadzoną z przedsiębiorcą, przyda się podczas rozpatrywania ewentualnych reklamacji przez wyższe instancje.

W razie kłopotów możesz wnieść skargę poprzez Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich. Listę stron i adresów placówek dla poszczególnych państw znajdziesz na Konsument.gov.pl.
W przypadku zakupów online w jednym z 34 krajów stowarzyszonych w większej Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (spora część Europy, w tym Polska, a także Ameryka Północna, Australia i kilka państw z innych kontynentów) skargę wniesiesz przez formularz na Econsumer.gov, dostępny w naszym języku.

Więcej na temat ochrony konsumenta: Prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Federacja-konsumentow.org.pl, Konsumenci.org.

Jeśli sklep nie oferuje wysyłki do Polski, skorzystaj z uprzejmości lokalnego znajomego lub usługi pośrednika, który odbierze twoje zakupy na terenie danego kraju, a następnie wyśle do twojego domu. W Anglii funkcjonuje np. Interpaczka.pl (ok. 100 zł za 20 kg), a towary kupione w Niemczech za niewielką dopłatą dosyła Mailboxde.com.

1
RICHARD DREW/AP RICHARD DREW/AP

Poza Unią Europejską

Tu sprawa się komplikuje i pojawia się zło: VAT oraz cło. Każdy towar przychodzący do UE spoza UE przechodzi odprawę celną na podstawie dokumentu z opisem i wartością paczki załączonego przez nadawcę - a czasem na podstawie inspekcji towaru. Także wtedy, gdy kupisz go u pośrednika prowadzącego działalność na terenie Unii, ale wysyłającego towar np. z Azji.

Jeśli paczka przesyłana jest za pośrednictwem firmy kurierskiej, odprawa następuje we współpracującej z nią agencji celnej - i jeżeli jest to przesyłka oclona, agencja pobiera za tę czynność dodatkową opłatę (tzn. poza cłem i VAT-em dla państwa).

Jeśli paczka przychodzi za pośrednictwem poczty, odprawy "bezpłatnie" dokonują funkcjonariusze służby celnej, którzy stemplują ją jako "towar dopuszczony do obrotu". Lub nie.

PO ZAKUPIE TOWARU...

Transport pocztą. Nie robisz nic, nie ponosisz wyjściowo dodatkowych opłat, towar zostaje wysłany przez sprzedawcę, który samodzielnie wypełnia papiery. Paczka dochodzi pod twe drzwi albo na pocztę. To najczęstszy schemat przy niewielkich - wyglądających na tanie - przesyłkach z Chin, zwyczajowo oznaczanych jako "prezent". Takie paczki sprawdzane są wyrywkowo. Jeśli celnik stwierdzi, że zawartość nie zgadza się z deklaracją, czekają cię wyjaśnienia, a jeszcze pewniej - opłaty.

Korzystasz z usług firmy pośredniczącej w przesyłce? Więc samodzielnie wypełniasz upoważnienia wraz z deklaracją celną.

Transport kurierem. Opłaty celne i dla załatwiającej w twoim imieniu formalności agencji celnej (czyli reprezentującej cię przed celnikami firmy prywatnej) wyceniane są na dzień dobry, pobiera je firma kurierska przy dostarczeniu przesyłki. Na amerykańskich Amazonie czy eBayu, jeśli to serwis "autoryzuje" transakcję, sprawa dzieje się z automatu, płacisz z góry. Usługa droga, ale wygodna.

Jeśli towar nie podlega ocleniu - i tak też uznają celnicy (agencja jest tylko pośrednikiem!) - dochodzi pod twoje drzwi.

Dla urzędu celnego nie ma znaczenia, kto wypełniał deklarację. I nie ma znaczenia, czy to ty jesteś importerem, i za grubsze przekręty karą nie jest obowiązkowe cło, lecz bonusowa grzywna (do 720-krotności twojej tzw. stawki dziennej). A nawet dwa lata więzienia.

RODZAJE PACZEK

Przesyłka może być oznaczona jako "zakup", wówczas:
- za towar do równowartości 22 euro nie płacisz cła ani podatku;
- powyżej 22, lecz poniżej 150 euro - brak cła, 23 proc. VAT-u.
- powyżej - cło według stawki na towar + 23 proc. VAT-u.

Drugi rodzaj przesyłek to upominki (prezenty), czyli darmowa, niehandlowa paczka o charakterze okazjonalnym od osoby fizycznej do osoby fizycznej, wyłącznie na użytek odbiorcy lub jego rodziny. W takim wypadku za towar:
- do równowartości 45 euro nie płacisz cła ani VAT-u;
- powyżej - cło według stawki na towar + 23 proc. VAT-u.

Garść uwag i refleksji:
- Podstawą do naliczenia cła jest wartość towaru + koszty przesyłki i jej ubezpieczenia. Podstawa do wyliczenia VAT-u: jw. + cło.
- Książki i czasopisma mają 5-procentowy VAT (a nie 23 proc.).
- Przywóz towarów akcyzowych (alkohole, papierosy, perfumy, o autach nie wspominając) podlega szczególnym ograniczeniom (także wewnątrz Unii!), poszukaj szczegółowych przepisów. Takie dobra nie podlegają też zwolnieniom z cła ani VAT-u!
- Narkotyki i dopalacze, broń i odpady nuklearne... Lista towarów zakazanych wydaje się oczywista. Uwaga, są na niej też podróbki!
- Wszystkie wymienione kwoty dotyczą e-zakupów. W przypadku osobistego przywozu towarów kwoty zwolnione od cła i podatku wynoszą 430 euro (dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim) i 300 euro (transport lądowy).

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, JAKIE CŁO?

Skomplikowany system wyszukiwania taryf znajdziesz na Isztar.mf.gov.pl, odwagi! Liczby podane przez system nie są wiążące prawnie - ostatnie zdanie zawsze należy do urzędu celnego (na odmienną wycenę ISZTAR-a możesz się jednak powoływać w późniejszych dyskusjach). Jeśli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej cię przerośnie, pomogą konsultanci z Centrum Informacji Służby Celnej, tel. 801 055 055 i 22 330 0330.

Przykładowe stawki:
- komórki, konsole, cyfrówki i kamery, a także książki - 0 proc., dobra wiadomość!
- płyty - 3,5 proc. 
- tekstylia - 12 proc.

Śledzenie paczki
Niezależnie od tego, czy paczka płynie/leci jako kurierska, czy jest dostarczana za pośrednictwem poczty amerykańskiej/chińskiej, a następnie europejskiej/od razu polskiej - możesz ją stale śledzić przez internet. Szczegóły procedury pojawią się zapewne w wiadomości potwierdzającej zakup. Na odpowiedniej stronie (czy to serwisu sprzedającego, poczty narodowej czy niezależnych typu R4v.pl lub Trackitonline.ru) wklepujesz numer przesyłki.

Przykładowe przystanki (nomenklatura zależna od doręczyciela, u nas miks poczt chińskiej i polskiej):
- nadanie (collection)
- przesłanie do kolejnego oddziału (dispatching) 
- wysyłanie za granicę (departure) 
- paczka w samolocie (null) 
- nadejście do WER Warszawa ("WER" to Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy) 
- doręczenie.

POSTÓJ PACZKI NA CLE

Odprawą celną paczek pocztowych nadanych poza granicami UE zajmują się oddziały w Zabrzu, Warszawie i Pruszczu Gdańskim. Celnicy kontrolują przesyłki również w Poznaniu i Przemyślu. Poczta przedstawia do kontroli celnej każdą paczkę - to wąskie gardło transportu transoceanicznego. Jeśli na przesyłce brakuje oszacowanej wartości, celnicy zapytają o to odbiorcę. Każdy towar mogą też wycenić sami, wiedzą, gdzie szukać informacji. W takich sytuacjach otrzymujesz powiadomienie. Jeśli procedura się przedłuża, możesz zadzwonić do odpowiedniego oddziału - jego nazwę wyśledzisz dzięki trackingowi. Przesyłki są przechowywane w zaplombowanych magazynach. Jeśli z paczką wszystko w porządku, na dokumentacji pojawi się zapis "przeprowadzono rewizję celną" oraz "towar dopuszczony do obrotu".

Jeśli towar do odprawy trafia poprzez agencję celną (czyli jest transportowany przez firmę kurierską) i pojawiają się kłopoty, to od niej otrzymujesz powiadomienie. Taki błąd może cię dodatkowo kosztować. Paczka przetrzymywana jest w jej magazynie, pod nadzorem celników, bezpłatnie do 20 dni.

PRAKTYKA WYSYŁKI

Towar z Chin czy Hongkongu wysyłany jest za darmo pocztą w paczkach, które nie definiują jednoznacznie nadawcy jako sklepu, na deklaracji celnej odhaczone jest okienko "upominek". Jeśli przedmiot, który kupujesz, ma wartość poniżej 45 euro, nie będzie problemu. Przy droższym - możesz (i powinieneś!) zapłacić VAT (oraz ew. cło). Jeśli koszt transportu wynosi zero, najlepiej po prostu dokonać kilku osobnych wysyłek. Paka dotrze w ciągu miesiąca (z ew. plusem).

Sklepy w Stanach najczęściej nie oferują wysyłki do Polski. Dlatego praktyką jest korzystanie z usług zewnętrznej firmy zajmującej się pośrednictwem (np. Taniestany.com lub Tylkowusa.com). Pośrednicy oferują przetrzymanie towaru w swoich magazynach, abyś mógł skonsolidować paczki z zakupów w kilku sklepach i przesłać wszystko jedną dużą paką (przepakowywanie bezpłatne lub płatne niewiele). Nie zaglądają do środka, chyba że na życzenie - mogą np. usunąć papiery.
Firma otrzymuje twoją deklarację celną ("świadomy odpowiedzialności karnej"). Drogą morską towar płynie kilka tygodni, to koszt ok. 100 zł. Koszt przewozu telewizora... Nie opłaca się kupować telewizora w USA! Przesyłka lotnicza będzie kosztowała kilkaset złotych i dotrze w tydzień.

2
WOJCIECH SURDZIEL WOJCIECH SURDZIEL

Amazon, eBay, Aliexpress

 

Amazon

 

Amazon

Witryny Amazona - amerykańska (.com), niemiecka (.de), angielska (uk) i in. - to platformy sprzedaży towarów wyprodukowanych (Kindle, Fire, Echo) lub będących w dystrybucji samego Amazona, jak i niezliczonych sklepów zewnętrznych. Te drugie czasem korzystają z Amazona również jako dostawcy przesyłki, lecz nie wszystkie - szczegóły wyświetlą się przy finalizacji zamówienia. Koszt transportu towarów organizowanego przez Amazon w poszczególnych sklepach wygląda tak samo, np.:
- .de - darmowa wysyłka towarów powyżej 49 euro! W ofercie m.in. Kindle (tylko urządzenia w droższej wersji bez reklam); to obecnie najlepsze miejsce na zakup tego czytnika!
- .co.uk - od 3 funtów (transport darmowy to przeszłość).
- .com - kilkadziesiąt dolarów, lecz większość towarów i tak jest niedostępna (pozostają nam książki i płyty, drobne akcesoria); jeżeli dostawcą jest Amazon, do zamówionego towaru zostanie automatycznie doliczony Import Fees Deposit; odpowiednia część kwoty będzie zwrócona, jeśli wycena kosztów celnych okaże się zawyżona. Jak się da, kupuj na europejskich amazonach, jest taniej, a paczka nie płynie tygodniami.

 

ebay

 

eBay

To market dla tysięcy tysięcy sklepów i milionów prywatnych użytkowników z całego świata, dostępne są opcje aukcji, a adres po kropce nie wskazuje na lokalizację sprzedawcy! Ta pojawia się wyraźnie przy przedmiocie, szybko też dokopiesz się do warunków wysyłki. Towary z USA często objęte są The Global Shipping Program do ceny automatycznie zostają doliczone koszta importowe. Przykładowo: w wypadku tabletu Surface 3 do 400 dol. za urządzenie i 35 dol. za przesyłkę dochodzi kolejne... 90 dol. opłat.

Podobnie jak w przypadku Amazona lepiej szperać po europejskich sklepach (tzn. sklepach w obrębie eBaya). Albo chińskich czy indyjskich, często oferujących darmową lub półdarmową wysyłkę, tak samo jak sprzedawcy w AliExpressie. Nieważne, czy korzystasz z egzotycznej, czy europejskiej oferty, przyjrzyj się uważnie, z kim się zamierzasz zadawać. Każdy użytkownik eBaya podlega ocenom. Nie sprawdzaj niesprawdzonych, skoro są tacy z tysiącami pozytywnych recenzji. Zwłaszcza że tu wystawia się również drobnica z pojedynczymi przedmiotami. Najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z PayPala, dodatkowo chroniącego dane i transakcję.

 

aliexpress

 

AliExpress

E-mekka gadżeciarzy sprowadzających tanią chińszczyznę bez dopłat dla handlarzy z Allegro, czyli bezpośrednio z Państwa Środka. Elektronika, ciuchy, biżuteria, zabawki, znajdziesz tu wszystko. Także towary renomowanych marek światowych i lokalnych (np. Xiaomi). Od konkurencji (Banggood.com, Wish.com) różni się tym, że oferuje obsługę w języku polskim i współpracuje z systemem Przelewy24. Na wstępie uwaga: nie kupuj produktów z lekko modyfikowanymi znakami towarowymi, to podlega karze nie tylko z kodeksu cywilnego, ale i karnego! Chińskie Allegro działa nawet sprawniej od naszego. Serwis chroni siebie i ciebie formularzami captcha; każda transakcja ubezpieczona jest też z urzędu i za darmo. Jeśli nie otrzymasz towaru albo towar jest wadliwy - powinieneś dostać refundację. Oczywiście, zachowaj zasady bezpieczeństwa, kupuj tylko od sprawdzonych sprzedawców. Najlepsze i najciekawsze zostawiliśmy na koniec. Towar wysyłany jest do Polski za darmo. Paczka dotrze pocztą chińską - a potem naszą (ew. jeszcze jakąś europejską po drodze) po 15-34 dniach, przesyłkę będziesz mógł śledzić na bieżąco.

3

Prowizje, karty, kantory, PayPal

O ile nie korzystasz z karty wydanej do rachunku prowadzonego w walucie zakupu, transakcja zostanie przewalutowana. Płacąc w euro, tracisz oczywiście na spreadzie, czyli różnicy kursów kupna i sprzedaży; często doliczana jest także prowizja banku, czasem sięgająca aż 6 proc.! Przy operacjach prowadzonych w innych walutach np. dolarach czy funtach brytyjskich - zwróć uwagę na walutę rozliczeniową karty. To może być złotówka (często w przypadku VISY) i dobrze, bo taka transakcja przeliczana jest bezpośrednio na złote. Ale to może być też np. euro (często w przypadku MasterCard), wtedy następuje podwójne przewalutowanie - najpierw dolara/funta na euro, potem na złote. I tak na spreadzie tracisz dwukrotnie!

Bardzo dobrym pomysłem jest założenie rachunku walutowego (EUR, GBP czy USD) i wyrobienie doń karty albo wyrobienie walutowej karty prepaidowej (np. Cinkciarza). To jest możliwe nawet za darmo, a wymianę walut po dobrym kursie ułatwiają internetowe kantory.

Oczywiście istnieje też PayPal - popularna forma płatności na eBayu (kiedyś to była jedna firma) i innych sklepach: 160 mln aktywnych użytkowników. Nie potrzebujesz karty - wewnętrzne konto doładujesz w sekundę. Tak możesz płacić w kilkudziesięciu walutach, z paruprocentową prowizją. System zapewnia dodatkową ochronę klienta i w razie kłopotów ułatwia odzyskanie pieniędzy od sprzedawcy.

4
Tadeusz Urbaniak - ZMPGSA Tadeusz Urbaniak - ZMPGSA

Uważaj na dropshipping

To model e-sprzedaży, gdy "sklep"... nie ma towaru. Najczęściej dotyczy produktów droższych niż bezcłowe 45 euro, np. telefonów. Kontrahent jest tylko pośrednikiem przy zbieraniu zamówień na większy transport (uważaj na dopisek typu: "produkt wysyłany z Chin"). Choć wydaje ci się, że zawierasz umowę z firmą krajową, ponosisz odpowiedzialność wynikającą z bycia importerem!

5
Więcej na ten temat: aliexpress, amazon, ebay, internet, zakupy